Lista Neagră

Totul pentru și despre planificarea unei nunți.
Casio
Posts: 4
Joined: 04 Jun 2015, 14:30

Re: Lista Neagră

Post by Casio »

Dupa ce am scris aici, am gasit si eu pe forumul site-ului mama.md inca vreo citeva mesaje de insalaciune din partea acestei Valentina ( salonul LADY N, din Jumbo, nu acel de la Buiucani, caci cind am intrebat-o ca uite mai este un salon cu acelasi nume, a zis ca acei de acolo au copiat denumirea lor :) )
Vazind ca mai sunt fete amagite, ar fi bine sa ne unim si sa-i dam o lectie acestei impostoare, ca sa nu mai profite si de altii sau poate dragi miresuici cunoasteti pe cineva care au luat rochie de mireasa de acolo anul trecut 2014 incepind cu luna iulie, asa va fi mai usor de demonstrat ceva.
( iata asa arata proprietara acestui salon: https://www.facebook.com/profile.php?id ... 36&fref=ts


Olecika
Posts: 537
Joined: 31 Oct 2012, 22:52

Re: Lista Neagră

Post by Olecika »

Citind aceste rinduri, imi pun o singura intrebare, cum se poate sa fim atit de naive si sa ne "fraiereasca" cineva care nici macar profil pe facebook nu are normal :D

Fetelor, haideti sa fim un pic mai serioase si sa educam incet cu incetul aceasta piata a serviciilor din tara noastra.
De ce oare nu se semneaza contracte cu prestatorii de servicii????/
De ce nu se discuta toate aspectele de la inceput, inainte de a da avansul???????
De ce sa nu fim noi, cei care venim cu banii, persoana care pune piciorul in prag si dicteaza regulile?????

Am ajuns sa citesc istorii peste istorii in care persoane naive cad prada, iar "ei" merg in porche-uri prin centrul orasului. Totusi este doar vina noastra si daca nu vom lua atitudine, atunci vom plinge inca mult timp inainte.

Chiar imi pare rau de situatia cu rochitele de mireasa. Aveam si eu asemenea ginduri in legatura cu rochita mea, insa acum m-am linistit. Se poate de depus o plingere la protectia consumatorului? aveti ceva acte semnate, ceva care ar confirma intelegerea voastra?


Casio
Posts: 4
Joined: 04 Jun 2015, 14:30

Re: Lista Neagră

Post by Casio »

Profilul ei e real, l-am pus sa o cunoasca fetele la fata.
Din start ma uitam sceptic la toata chestia asta, am cautat info despre ei pe net si nu am gasit nimic negativ atunci, si am zis ca o dau, dar sa fiu prudenta. Am solicitat sa incheiem un contract, mi-a scris pe o foaie A4 ca a primit rochia p/u chirie, a pus stampila si m-am semnat pe fuste (pina la urma am inteles ca toate astea n-au nici un rost). Din punct de vedere juridic, ea deja stie cum face sa nu cada in capcana. dar dupa cum au scris si alte fete si cum am patit si eu, ea zice ca inca nu a dat-o mai asteapta... cind am luat-o acasa, am zis ca imi trebuie, m-a rugat frumos sa o intorc repede inapoi, ca sa nu scapam clienti, ceea ce eu n-am facut, ca mai apoi cind am masurat-o acasa nu incapeam in ea, sa o fi masurat pe loc, ii demonstram ca a fost data in chirie, dar si asa nu e garantat ca avea sa recunoasca, fiindca din cite am inteles ea incepe cu amenintari, ca mosul e in coruptie, ca nu stiu mai ce ...
Cred ca unica solutie de a o deconspira, este sa gasim fetele care au luat rochie de la ea in chirie sau sa ne gasim mai multe fete care au avut de patimit si sa scriem o plingere comuna.


Nikutsa
Posts: 178
Joined: 28 Mar 2013, 14:16

Re: Lista Neagră

Post by Nikutsa »

Casio wrote:Dragi viitoare miresuici sau cele deja care ati fost, vreau sa va atentionez sa va feriti de Salonul Lady N de la etajul 5 din Jumbo, am avut o experienta stresanta si neplacuta cu domnisoara de acolo Valentina Solodunova (care zice ca salonul nu-i al ei, cica proprietarul traieste in Germania, pe cind in documente, mai apoi m-am interesant, figureaza numele ei ca proprietara).
Istoria e cam asa... dupa nunta am plasat anunt pe internet ca imi dau rochia de mireasa in chirie (n-am vrut sa o vind, imi era prea draga) ca sa-mi scot macar putin din pretul ei, caci era de brand si m-a costat scumpusor sa o cumpar. Domnisoara m-a sunat, a zis ca lucreaza in acest salon si ca ar vrea sa le dau lor rochia, imi vor da cit cer, nu trebuie sa o spal sau s-o repar eu, ca ea tot face, si ei isi i-au un comision max. de 100 euro de chirie. Cind am zis ca de unde sa stiu eu ca tu o vei da de 3 ori in chirie si vei zice ca doar o data, a venit cu argumente convingatoare ca ma voi semna pe fuste, undeva de desubt, ca asa fac toate fetele care le dau lor rochiile, si ca va zice clientelor ca seful ei s-a semnat.
Eu din lipsa de timp de a ma ocupa personal de ea, la insistenta ei am fost de acord, am dus rochia, acolo ea imi zice ca rochia e frumoasa si merita sa fie data in chirie cu pret dublu decit ceream eu, dupa ce a dus-o la curatire, ma cheama si imi arata gauri pe toate fustele, unde eu tineam minte doar de una mica pe prima fusta, si jos deja unde m-a calcat cu tocul cineva in ziua nuntii. Imi zice ca asa ea nu o va putea da in chirie (macar ca prima data a zis ca rochia mea e in stare foarte buna) si ca trebuiesc schimbate toate 5 rinduri de fuste, insa stofa asa calitativa la noi nu este, trebuie adusa de peste hotare si curatirea+reparatia ma costa 4500 lei, dar nu iti fa griji ca repede o dam si iti vei scoate banii astia.
I-am zis cind o va da in chirie sa-si opreasca banii astia si nu avrut, cu o fata de ingeras si asa inocenta, a inceput sa se victimizeze ca a mai facut asa cum i-am propus eu si au venit si au luat rochia gata reparata si numai a avut de pierdut. Am mers la intimpinare, am achitat, am asteptat 2 luni aproape pina chip a reparat-o, prin septembrie cind ma duc, aveam senzatia ca rochia mea nu e a mea, multe perle scoase si cusute in loc niste straluciuri, cica sunt swarovski si ca le-a cusut ca sa arate mai bogata, si mai erau niste chestii care nu mi-au placut si putin m-am contrat cu ea, vroiam sa-mi iau rochia dar am mai lasat-o, caci a inceput sa ma convinga ca pina in iarna la sigur o da in chirie, plus la asta am investit bani in zadar in ea....
Peste un timp am incercat sa o verific, a mers o prietena la salon a intreabat de rochia respectiva si ea a zis ca este noua, si ca chiria costa 750 Euro, iar Vinzarea 1500 euro.
Dupa asta am fost frumusel si mi-am luat-o, cu asa persoane sa te legi, aveam sa ramin si fara rochie, sa incep sa-i demostrez ceva sau ca a fost data in chirie nu aveam cum, semnaturile sub fuste erau, insa cind am masurat-o peste vreo luna acasa din curiozitate, nu incapeam in ea (macar ca mai slabisem dupa nunta) era evident deja ca a dat-o in chirie, caci a strimtat-o si inca push up a cusut la piept pe desubt.
Eram indignata tare de faptul ca avem o multime de sarlatani, care activizeaza chipurile legal, dar m-am linistit si am zis ca nu se merita sa umblu pe drumuri cu rafuieli,nervi pierduti, cel mai bine zic la toti sa fie atenti si la noi fiind Chisinaul un sat mai mare, se va auzi si de reputatia pe care o vor avea ei.
P.S. ma scuzati fetelor de scrisoare lunga, prin detalii am vrut sa va atentionez si sa fiti prudente cu orice salon de rochii, sa nu cumparati intimplator rochii folosite ca noi.
Exact la fel si eu am postat anunt ca imi vind rochia de mireasa - procurata cu 1400 Euro model Arabella Oksana Mucha si imbracata o singura data - practic era in stare ideala. La fel m-a sunat aceasta doamna si exact aceste conditii mi-a propus, dar fiind prudenta m-am gindit ca nu vreau sa se foloseasca cineva de rochia mea si am spus ca nu cred. Dupa care a mai revenit cu un apel si i-am spus ca refuz.Acum vad ca bine am facut !


naty89
Posts: 3
Joined: 02 Nov 2014, 21:08

Re: Lista Neagră

Post by naty89 »

Salutare.vreau si eu sa impartasesc situatia in care am nimerit si poate alte fete sau viitoare miresuici sa aiba mai mare grija.Cred k ati auzit de Doamna Alina Bradu( creatoare de rochii si ii cu elemente nationale) din start va zic k are niste rochii Super Frumoase .explic situatia mea:am fost la magazin mi sau luat marimile si a fost totul foarte bine si foarte multumita(la care am plecat peste hotare atit de fericita k deja am rochie pentru cununie) la care sa fiu sunata si intrebata inca odata marimile(sa motivat ca nu sa scris corect sau domnisoara a uitat sa masoare talia),si apoi sa sune sa zica k pina la mijlocul saptaminii sa iau rochia,si ca urmare cind ajunge ziua se comunica la telefon ca ea sa vindut deja pentruca eu nu am nevoie urgent de ea (tocmai peste citeva luni) si pina atunci reuseste sa coase alta(((( la care am vrut sa retrag banii si sigur k nu a fost problema k are destui clienti si fara mine(asa mi sa spus la telefon)!!!!destul de jignitor .....In urmare eu am ramas cu un *gust amar* si dezamagire in pregatirea nuntii,sper k nimeni sa nu aiba parte de o situatie atit neplacuta.Imi cer scuze de *romanul* scris......


Nadiaaa
Posts: 10
Joined: 22 Jun 2015, 14:20

Re: Lista Neagră

Post by Nadiaaa »

Buna fetele.Vreau si eu sa adaug in lista neagra Formatia Dacii din Magdacesti, mai exact tamadaua Samson.Pe 24 iulie am avut nunta si el sa imbatat,era intro stare strasnica.Asa ca nu va sfatui sa apelati la el.In rest instrumentistii au fost foarte bravo.


alina_90
Posts: 6
Joined: 08 Jun 2014, 18:05

Re: Lista Neagră

Post by alina_90 »

Dragilor,

Vreau sa adaug la lista neagra restaurantul STEJARIS, km 26 Chisinau, traseu Chisinau - Leuseni. Am ales acest local din simplul motiv ca vroiam sa respiram aer curat si sa avem cazare pentru invitati. Am avut insa marele nenoroc sa dam peste niste oameni total neprofesionisti si nesimtiti. Dna bucatar sef - dna TAISIA - este pur si simplu un om bolnav psihic. In momentul in care am adus tortul si am rugat sa fie pus la frigider, a inceput sa URLE si sa INJURE ca la usa cortului dupa un barbat, care ar fi refuzat-o sa ii dea drumul la aerului conditionat....ghiciti pentru ce? Pentru tortul meu de 10 kg!! Dupa care, a aruncat pe masa un cutit de mi-a stat inima in loc. Si lista este foarte lunga: frigidere pentru bautura- NU AU, gheata - NU AU, pahare au, dar din 10 mii de seturi, farfurii, de toate marimile ce ti le poti imagina. La deservire, cred cu toata increderea ca niste ciobeni de la tara s-ar fi descurcat de o mie de ori mai bine. Probabil i-a gasit in aceeasi zi. Intr-o fraza scurta, nici dusmanilor mei nu le doresc sa calce vreodata in restaurantul STEJARIS. Niciodata! Sper sa dea faliment.

p.s. Administratoarea, cu care am incercat sa vorbesc, sa ii spun neregularitatile si problemele pe care le confrunt, este o specie SPER! pe cale de disparitie de pe fata pamantului.

Aveti grija si feriti-va de acest cosmar numit restaurant STEJARIS.

Cu respect,
Alina


Rusu2015
Posts: 28
Joined: 11 Apr 2015, 18:15

Re: Lista Neagră

Post by Rusu2015 »

aici pe deplin isi merita locul buticul 12 A de pe Bodoni - mi-au compus un buchet oribil (la sigur eu l-as fi creat mai frumos -la cununie singura mi l-am facut )- de infrumusetarea luminarilor nici nu mai comentez.... :oops:


Sonia
Posts: 19
Joined: 08 Sep 2014, 21:36

Re: Lista Neagră

Post by Sonia »

Le ofer un loc in aceasta rubrica si celor de la Renesans Studio.V'or face in fel si chip ca sa stoarca banii din client,iar noi,miresele la nervi si din lipsa de timp acceptam preturile nebune.Chiar nu pot intelege,cum e posibil,intr-o tara atit de saraca,sa ai asa preturi usturatoare si inca si in euro.Noi am dorit doar sa ne decoreze arca si sa ne faca o compozitie pentru prezidiu.D-na Cornelia ne tot prezenta diferite lucrari de a lor care si costa binisor.Cind deja au inteles ca nu e posibil sa scoata din noi nimic mai mult,s-a inceput intinderea de timp.Ma tot hranea cu ziua de miine.Cind i-am spuns cu 3zile ca ar trebui sa venim sa stabilim totusi gama de culori si ce ce anume sa facem ca sa intre in bugetul nostru,mi s-a spus ca asta se face foarte repede si sa nu retraiesc.Asa deci,cu o zi inainte de nunta imi trimite un sms cu preturile,care deja s-au marit de doua ori mai mult+400de lei drumul.E clar ca au crezut ca vom accepta,pentru ca nu avem incotr'o.Banii ce erau avans au fost returnati,dar gustul amar a ramas.Daca nu doriti sa aruncati bani grei la stinga si dreapta si sa va pastrati si nervii,ocoliti aceasta agentie.


Post Reply