Sala de nunti

Totul pentru și despre planificarea unei nunți.
Locked
User avatar
maryLand
Posts: 2223
Joined: 05 Apr 2010, 23:00
Location: Chisinau

Re: Sala de nunti

Post by maryLand »

Desigur nu inseamna ca daca e scump e cel mai bun..eu as putea spune si de Miadora, cu o reputatie atit de buna, dar la o nunta minkarea a fost oribila, (sarmale despletite si racituri fara sare si salata de varza) iar la alta nu te puteai satura de bucatele de pe masa...cred ca si eu au mai multi bucatari sau nu stiu...
dar cred ca in Moldova noastra mica, avem insa destul de multe localuri care au o bucatarie si o deservire extraordinara. Image

http://thepinkbrideblog.blogspot.com/


Image
armagedon777
Posts: 9
Joined: 21 May 2011, 23:00

Re: Sala de nunti

Post by armagedon777 »

Mersi la toti care s-au implicat si mi-au raspuns,sunt foarte recunoscator...
Zis si facut ..am fost dupa spusele voastre la restaurantul "Popasul Dacilor" ne-au propus 2 sali: una 20-30 pers si alta la al 2-lea nivel de la 40 pers.A 2-a ne-a placut enorm +are inca 2 terase mari. ne-a zis meniu de la 650 lei,dar cum am inteles ca sa fie tot ok in jur de 800(cineva scrisese mai sus ca meniul incepe de la 900).Dar acuma uitindu-ma pe situl lor la bucatarie ,pare cam slabut.Ei mi-au zis 7 feluri de mincare reci si 2-3 calde +frigarui.Bautura au si ei dar noi au zis sa aducem inca 2 feluri.

Acuma vreau sa intreb din experienta voastra ca masa sa fie bogata cam cite feluri de mincare ar fi deajuns?? sa inteleg ca daca cumva se golesc farfuriile ,ei mai aduc si inoiesc masa.(vreau sa fie tot tul ok,nu vreau cineva din oaspeti sa zica ceva) Poate chiar cineva a avut vreo sarbatoare pe la acest restaurant,impartasiti-va vo rog ce impresie va lasat.
ps. uitasem sa zic ca deodata am dat si avans ,nu am mai fost sa vedem si altele ca si asa a ramas putin timp.(mi s-a parut cam straniu ca a cerut avans numai 1 mie lei,si nu mi-adat nici un recit ceva ,ei au zis ca au reputatie si totul e la cuvint). Voi ce puteti spune la faza asta???

mersi si bafta la toti!!!!!!!!!


User avatar
maryLand
Posts: 2223
Joined: 05 Apr 2010, 23:00
Location: Chisinau

Re: Sala de nunti

Post by maryLand »

armagedon, ma bucur tare mult ca va placut sala, pentru ca intr-adevar are ceva special ...
si pot spune ca au o reputatie buna, de obicei fac banchete pt delegatii, nunti ale oamenilor mai celebri, asa ca daca ne luam dupa asta nu ar trebui sa va faceti griji.
La masa in general nu se mai adauga, doar ca ei au minkare de rezerva, insa atunci cind faceti meniul impreuna cu bucatarul sef, ei recomanda cantitatea necesar per persoana, asa ca nu veti da gres.
Eu nu am facut meniul la nunta, insa am de gind sa aleg minkare mai putina, insa deosebita la gust si ingrediente, vreau sa mentionez ca din experienta am observat ca nu se mai maninka akum la nunti asa cum era prin 2000, lumea este mult mai selecta. Sunt sigura ca veti avea o nunta frumoasa si cu o masa bogata! Image


Image
User avatar
adeline
Posts: 855
Joined: 29 Mar 2011, 23:00
Location: Chisinau

Re: Sala de nunti

Post by adeline »

felicitari armagedon777 cu alegerea localului!

in privinta cantitatii mancarii nu ar trebui sa va faceti griji , la sigur bucatarii va vor indruma cat sa alegeti, doar ca sa nu luati mult din frica sa ramana mesele goale, vara se mananca putin , mai ales bucatele cu carne cum ar fi ruladele, parjoalele coapte (eu ieri am fost la cumatrie la Casa Fermierului si aceste bucate au ramas neatinse si raciturile practic la fel, si placintele au ramas neatinse) s-au mancat in special salatele, frigaruii (carnea la cald se mananca), legumele proaspete si coapte, si desigur sarmalutele.

iar in ce priveste ca v-au luat avansul insa nu au intocmit un contract nu mi se pare normal, nu vreau sa zic ca au intentia sa va "minta" cumva, insa ce inseamna ca ei au reputatie ??? parerea mea ca localurile care anume tin la reputatia sa in primul rand ar trebui sa se ocupe de acest punct si sa incheie un contract cu consumatorul.

succes in pregatiri :)


Image
nadiko
Posts: 234
Joined: 02 May 2011, 23:00

Re: Sala de nunti

Post by nadiko »

contractul preventiv iti va garanta si bronarea datei respective... nu doar ce suma ai lasat avans...
noi facem cu toti furnizorii de servicii. daca nu au contracte tip ii punem sa scie recipisa desfasurata...


o fosta mireasa 2
Posts: 198
Joined: 22 Feb 2011, 00:00

Re: Sala de nunti

Post by o fosta mireasa 2 »

Ce-i legat de mincare, viitorele mirsuici, din propria experienta, va zic :D :D ...La noi parintii se temeau foarte tare ca nu o sa ajunga mincare ....la noi au fost 13 feluri la mincare rece si 4 feluri la mincare calda, pot sa va spun ca mai bine se maninca mincarea calda, dar depinde ce luati si cum este gatita, la noi a fost SUPER de gustos, (asta nu ca sa laud, dar sincer, niste sarmalute si un fel de carne , nu am idee cum au facut-o dar a fost....mmmmmm) :D :D . Dar a ramas ENORM de multa mincare, deci nu va pot reda cita mincare a ramas....Si desigur, depinde si de anotimp, vara sigur se maninca mult mai putin, mai mult merg legumele, salatele, fructele...
Apa la fel s-a baut foarte multa...


bride2011
Posts: 353
Joined: 05 Mar 2011, 00:00
Location: Chisinau

Re: Sala de nunti

Post by bride2011 »

nadiko wrote:contractul preventiv iti va garanta si bronarea datei respective... nu doar ce suma ai lasat avans...
noi facem cu toti furnizorii de servicii. daca nu au contracte tip ii punem sa scie recipisa desfasurata...
Noi la fel incheiem contracte cu toti furnizorii :D


bride2011
Posts: 353
Joined: 05 Mar 2011, 00:00
Location: Chisinau

Re: Sala de nunti

Post by bride2011 »

svetlana wrote:Ce-i legat de mincare, viitorele mirsuici, din propria experienta, va zic :D :D ...La noi parintii se temeau foarte tare ca nu o sa ajunga mincare ....la noi au fost 13 feluri la mincare rece si 4 feluri la mincare calda, pot sa va spun ca mai bine se maninca mincarea calda, dar depinde ce luati si cum este gatita, la noi a fost SUPER de gustos, (asta nu ca sa laud, dar sincer, niste sarmalute si un fel de carne , nu am idee cum au facut-o dar a fost....mmmmmm) :D :D . Dar a ramas ENORM de multa mincare, deci nu va pot reda cita mincare a ramas....Si desigur, depinde si de anotimp, vara sigur se maninca mult mai putin, mai mult merg legumele, salatele, fructele...
Apa la fel s-a baut foarte multa...
Noi asa si am spus ca salamuri excludem tota, salatele cu maioneza la fel le excludem, asa cum va fi vara si foarte cald, optam pentru mai multe salade si la cald, carnita cu legume si nu taietei sau altceva...

De apa am luat vreo 150 l (minerala, slab gazata si plata) , cit si vreo 50 l de suc (mere cu struguri, asa cum e mai usor)


dreamscape
Posts: 332
Joined: 19 Mar 2011, 00:00

Re: Sala de nunti

Post by dreamscape »

bride2011 wrote:
svetlana wrote:Ce-i legat de mincare, viitorele mirsuici, din propria experienta, va zic :D :D ...La noi parintii se temeau foarte tare ca nu o sa ajunga mincare ....la noi au fost 13 feluri la mincare rece si 4 feluri la mincare calda, pot sa va spun ca mai bine se maninca mincarea calda, dar depinde ce luati si cum este gatita, la noi a fost SUPER de gustos, (asta nu ca sa laud, dar sincer, niste sarmalute si un fel de carne , nu am idee cum au facut-o dar a fost....mmmmmm) :D :D . Dar a ramas ENORM de multa mincare, deci nu va pot reda cita mincare a ramas....Si desigur, depinde si de anotimp, vara sigur se maninca mult mai putin, mai mult merg legumele, salatele, fructele...
Apa la fel s-a baut foarte multa...
Noi asa si am spus ca salamuri excludem tota, salatele cu maioneza la fel le excludem, asa cum va fi vara si foarte cald, optam pentru mai multe salade si la cald, carnita cu legume si nu taietei sau altceva...

De apa am luat vreo 150 l (minerala, slab gazata si plata) , cit si vreo 50 l de suc (mere cu struguri, asa cum e mai usor)

Bride spune-mi te rog cita apa si suc reiese pentru un invitat. Cum sa calculez ca sa fie bine la acest capitol?


nadiko
Posts: 234
Joined: 02 May 2011, 23:00

Re: Sala de nunti

Post by nadiko »

bride2011 wrote:De apa am luat vreo 150 l (minerala, slab gazata si plata) , cit si vreo 50 l de suc (mere cu struguri, asa cum e mai usor)
o, si noi luam suc! ca chimicate de alde viva nici nu beau in viata mea shi nu-mi servesc oaspetii. Cola, sprite, pe linga fatul ca la fel sint nesanatoase, costa ca sucul.
apa noi luam 200 l la 100 de invitati, ca e plina vara...


Locked