Băutura pt nuntă

Totul pentru și despre planificarea unei nunți.
User avatar
heliga
Posts: 1332
Joined: 04 Nov 2011, 00:00
Location: Moldova Chisinau

Re: Bautura pt nunta

Post by heliga »

fetele care nu stiu se socoate asa de persoana caci nimeni nu stie fiecare ce fel de bautura va bea si de aia si ei de tot felul,sunt inv. care beau mai mult coniac sunt altii care beau mai multa vodka si ca sa nu risti sa ramii fara bautura atunci iei de tot fel ;) nu inseamna ca fiecare va bea 250ml vodka ,250ml coniak Image


Image
Image
User avatar
RoDiNkA
Posts: 1329
Joined: 29 Dec 2011, 00:00
Location: Chisinau

Re: Bautura pt nunta

Post by RoDiNkA »

MaryLand, nici nu ma gindeam ca se consuma asa o cantitate mare de bautura...aproape 80 de sticle de coniac la 129 persoane? :shock:
de fapt, nu prea s-a baut vodka...
Mdaaaaaaaa...e dificil de presupus la care bauturi se va da prioritate,
daca am cunoaste preferintele tuturor invitatilor... Image
Dar asa...ar trebui doar de intuit, de luat cu aproximatie si...de dorit si cu rezerva... :?: :?: :!:


Image
User avatar
maryLand
Posts: 2223
Joined: 05 Apr 2010, 23:00
Location: Chisinau

Re: Bautura pt nunta

Post by maryLand »

daca coniacul este de calitate...cred ca se va bea ...vodka noastra era cu gheata...adika rece , buna...dar nu s-a baut ...in schimb la zeama am dat-o gata...
apa luati cu rezerva...in genere luati totul cu rezerva, bautura nu se strica :D ...dar daca nu ajunge...in cazul nostru ...s-a cumparat si apa gura cainarului :twisted: Image de la magazinul din apropiere...


Image
gianin
Posts: 92
Joined: 29 Nov 2011, 00:00

Re: Bautura pt nunta

Post by gianin »

Tinka wrote:daca nu e secret de unde ati luat calarashu????
De la sotul meu am inteles ca de la fabrica din Calarasi. Deja s-au baut 2 sticle.. :D :D :D
Am luat si o parte din Vodka.. Nemirof, din duty free... Acum sunt in febra cautarilir de rochita si accesorii... Image


Beatrise
Posts: 325
Joined: 14 Nov 2011, 00:00
Location: Chisinau

Re: Bautura pt nunta

Post by Beatrise »

maryLand wrote:Noi am avut asa per 129 persoane:

80 sticle Coniac Surpriznii Kvint
50 sticle vodka Hortita Absolut
120 sticle sampanie Milestii Mici de Luxe
120 sticle de apa plata, apa gazata OM, Coca cola, Sprite, Fanta. Dintre care doar 4 baxuri de apa gazata.
Vin 10 l alb si 10 l Rosu


Am luat si Baylis 3 sticle si 7 de martini...insa nu le-am dus la sala... Image

A ramas: 2 st coniac
40 st vodka
30 st sampanie
0 vin


Am mai cumparat apa plata si gazata in valoare de 700 de lei. Deoarece s-a dansat foarte mult..s-a baut multa apa plata...dar si toate tipurile de apa.

Sucul nu potoale setea plus ca era foarte cald...asa ca nu l-am cumparat.

p.s. nunta pe 17 septembrie Image
Mary Land am vrut sa intreb ref. la apa plataq si gazata? ai luat sticle de 0.5l si ai pus la fiecare? sa kum?


User avatar
maryLand
Posts: 2223
Joined: 05 Apr 2010, 23:00
Location: Chisinau

Re: Bautura pt nunta

Post by maryLand »

nu...pe masa nu mai este loc si pt sticle. Initial au fost sticlele aratate, dupa asta puse pe masa speciala pt bauturi. Fiece masa avea chelnerul sau..respectiv el si turna. Sticle de 1,5 l am avut. Image


Image
CristinaB
Posts: 999
Joined: 11 Sep 2011, 23:00
Location: Criuleni

Re: Bautura pt nunta

Post by CristinaB »


Gianin, ce fel de votka ati luat si cit va costat de la Duty Free?


Image
User avatar
tancha_ru86
Posts: 1240
Joined: 13 Jan 2012, 00:00
Location: Londra

Re: Bautura pt nunta

Post by tancha_ru86 »

Diddy88 wrote:Noua ni s-a zis ca orice bautura indiferent alcoolica dulce , suc..cind calculam la cumparat sa punem 1 sticla la 2 persoane deci la 140 de oameni eu trebuie sa iau 70 sticle sampanie , vodka , coniac , etc ... la capitolul asta tata a zis ca el face tot 8) 8) 8) 8) cred eu probleme nu vor fi :D
Diddy 1 sticla la 2 persoane merge doar in cazul coniacului, pe cand la votca merge 1 la 4, sampanie la fel se consuma mult mai putina decat coniacul. O prietena care a facut nunta in octombrie m-a sfatuit nici sa nu iau votka. E adevarat la nunta ne-am distrat cum niciodata nu am facut-o si nici nu mi-am dat seama ca nu are votka, a avut Kvint de la tiraspol foarte bun. eu am 68 de sticle de kvint cumparate de la dubasari am dat 40 lei/sticla. si tata si sotul au zis ca-i bun(trebuiau sa-l deguste). stau acum la dubii daca sa iau votka sau nu, parca ar trebui sa iau pentru diversitate, da nu nici nu vreau sa dau banii degeaba.


Ma droghez de 7 ani http://jurnaldesotie.blogspot.com/

Image
November
Posts: 100
Joined: 17 Oct 2011, 23:00

Re: Bautura pt nunta

Post by November »

CristinaB wrote: Gianin, ce fel de votka ati luat si cit va costat de la Duty Free?
De la Duty Free e bine sa iei Finlandia eu am luat pu o petrecere cu 7 euro si la alta cu 6,80 sticla de 1l:) Cei drept am luat din 2 magazine diferite. Si din cate stiu Finlandia e foarte buna.


gianin
Posts: 92
Joined: 29 Nov 2011, 00:00

Re: Bautura pt nunta

Post by gianin »

CristinaB wrote: Gianin, ce fel de votka ati luat si cit va costat de la Duty Free?
Am hotarat sa luam "Nemirof" de 1 litru sticla, 2,7 euro/sticla. Cam mare ni s-a parut la inceput sticla... dar tot citind pe forum am ajuns la concluzia ca Vodka e pe locul 2 la consumatie.... deci o sa stea de forma :D

Intradevar era si vodka Finlandia, dar la gust nu mai e ce a fost odata.... adica e mai proasta la gust... asta o stiu de la prietenii care consuma constant astfel de bauturi :D


Post Reply