Înregistrarea Civilă

Totul pentru și despre planificarea unei nunți.
annabella
Posts: 27
Joined: 11 May 2012, 06:51

Re: Înregistrarea Civilă

Post by annabella »

n-doinita wrote:
annabella wrote:dupa nunta mai intii va trebui sa iti transcrii certificatul de casatorie si apoi sa depui documentele pentru pasaportul roman deja cu noul nume de familie. presupun ca 2 ani ati asteptat acordarea cetateniei romane.
eu inca nu am depus..mam gindit sa nu astept 4 luni pina la nunta si sa depun acum.dar daca e aceeasi procedura si sa astept atita timp pai nici nu stiu ce sa fac..
daca inca nu ati depus dosarul pentru redobindirea cetateniei romane, atunci cred ca ar fi mai bine sa asteptati si sa il depuneti dupa casatorie.


n-doinita
Posts: 125
Joined: 28 Jun 2014, 15:55

Re: Înregistrarea Civilă

Post by n-doinita »

nu stii cit timp ia pentru ca sami transcriu certificatul de casatorie si apoi iar sa depum documentele pentru pasaportul roman ?


lenka89
Posts: 7
Joined: 16 Mar 2015, 18:50

Re: Înregistrarea Civilă

Post by lenka89 »

Salut!
Nu stiti daca din momentul casaotriei(si imi iau numele sotului) pasaportul strain mai este valabil?
Daca dorim dupa nunta direct sa plecam in luna de miere, va fi posibil? Sau va trebui de urgenta perfectate actele pe numele nou?
Va multumesc!


annabella
Posts: 27
Joined: 11 May 2012, 06:51

Re: Înregistrarea Civilă

Post by annabella »

lenka89 wrote:Salut!
Nu stiti daca din momentul casaotriei(si imi iau numele sotului) pasaportul strain mai este valabil?
Daca dorim dupa nunta direct sa plecam in luna de miere, va fi posibil? Sau va trebui de urgenta perfectate actele pe numele nou?
Va multumesc!
cel mai corect si sigur pentru voi ar fi sa intrebati direct la organele competente.


Olecika
Posts: 537
Joined: 31 Oct 2012, 22:52

Re: Înregistrarea Civilă

Post by Olecika »

Din ziua inregistrarii civile pasaportul nu mai este valabil :)

Trebuie perfectate imediat actele.


ROZA
Posts: 13
Joined: 19 May 2015, 04:34

Re: Înregistrarea Civilă

Post by ROZA »

dupa inregistrarea civila ,,,mai dau voie o luna la dispozitie ca sa schimbi documentele in familia sotului


Olecika
Posts: 537
Joined: 31 Oct 2012, 22:52

Re: Înregistrarea Civilă

Post by Olecika »

Dupa inregistrarea civia, nu mai poti clatori cu pasaportul vechi. Asta e verificat :)

Oricum, cel mai bine este sa intrebi de instantele respective, ca poate iar au schimbat ceva.


S&S
Posts: 7
Joined: 25 Nov 2014, 19:57
Location: Chisinau

Re: Înregistrarea Civilă

Post by S&S »

Fetelor,pentru a depune cererea la OSC,de care acte avem nevoie?(buletinele si adeverinta de nastere sunt suficiente?merci


karin4ik
Posts: 25
Joined: 09 Jul 2014, 14:28

Re: Înregistrarea Civilă

Post by karin4ik »

S&S wrote:Fetelor,pentru a depune cererea la OSC,de care acte avem nevoie?(buletinele si adeverinta de nastere sunt suficiente?merci
Eu saptamina trecuta am fost și am întrebat și mi-au spus ca da, doar aceste acte trebuie prezentate


Sa fii fidel nu inseamna sa fii prost. Inseamna ca esti suficient de matur ca sa stii sa apreciezi ceea ce ai.
S&S
Posts: 7
Joined: 25 Nov 2014, 19:57
Location: Chisinau

Re: Înregistrarea Civilă

Post by S&S »

Karin4ik merci mult!


Post Reply