Locuinta pentru noua familie

Poze, luna de miere, viaţa în doi, etc.
User avatar
tenora
Posts: 207
Joined: 14 Feb 2012, 00:00
Location: Chisinau, Paris

Re: Locuinta pentru noua familie

Post by tenora »

marcellla, cat de mult te inteleg. si noi suntem peste hotare si ma simt foarte singura, nu prea avem prieteni, toata familia e in Moldova. Intrebarea unde sa locuim e cea mai grea pentru mine, tot o las pentru viitor caci nustiu ce sa facem. salariile si preturile din Moldova fac viata foarte grea, dar si aici peste hotare nu e mai dulce, nustiu daca candva vom putea procura un apartament aici in Franta, e practic imposibil. asa ca ne aflam la o rascruce si nu stim unde s-o apucam :(


Image
DanielaG
Posts: 596
Joined: 23 Feb 2012, 17:04

Re: Locuinta pentru noua familie

Post by DanielaG »

La aceeasi rascruce despre care vorbea tenora suntem si noi...doar ca dorinta de a ne intoarce acasa a cistigat si Dumnezeu ne-a ajutat sa ne facem si noi un coltisor micut,dar al nostru in Moldova....desi va fi gata abia in martie noi nu ne grabim oricum nu ne intoarcem miine acasa....cit despre imprumuturi depinde....noi avem aici unul mic...si sincer mai mult psihologic e ca o piatra...makar bine ca e mic....dar de apartament aici nici nu ne gindim...nu vreau sa cadonez sume colosale...cu aceeasi bani in moldova cumpar 4 apartamente ...aici doar 1....cit despre chirie...da sunt bani aruncati in vint....doar ca am calculat interesele ce ar trebui sa la platim bancii in caz de imprumut si am comparat cu chiria ce urmeaza sa o platim urmatorii 5 ani....peste atit planuim sa ne intoarcem si am decis ca la moment nu ne este convenabil sa luam aici nimik....


Image
User avatar
heliga
Posts: 1332
Joined: 04 Nov 2011, 00:00
Location: Moldova Chisinau

Re: Locuinta pentru noua familie

Post by heliga »

Fetelor rabdare caci cu rabdarea treci si marea ;) Si chesti cu imprumutatul,daca imprumuti atunci stringi si faci mai mare economie caci stii ca esti dator dar kind ii pui la coltun si zici ei lasa azi daca i-au putin nu-i nimik asa nu mai cumperi nimik.eu am simtit-o pe pielea mea :) Kit despre apartament avem si inka e mare cu 4 camere si ce folos ... nu stiu kind va veni ziua sa traim in el caci acasa mai ales pt cei plecati de demult cred ca o sa ne fie greu sa ne acomodam cu viata din MD asa ca pina kind mai stam prin straini la gazda :lol:


Image
Image
User avatar
Aleena
Posts: 468
Joined: 03 Mar 2012, 13:05

Re: Locuinta pentru noua familie

Post by Aleena »

Foarte adevarat zice Heliga...daca esti dator aduni...am simtit-o si noi,insa a fost vorba de automobil...

Cat priveste locuinta...temporar (sper) stam cu parintii mei...insa visez sa ne luam un apartament in curand...Strangem banutzii... acest lucru devine mai dificil cand in familie este un copilas...
Eu sunt o fire mai aprinsa...si uneori...chiar daca nu stau cu socrii, ci cu proprii parinti...mai apar conflicte...ceea ca ma face sa-mi doresc cu mai multa ardoare sa avem casutza noastra...
Oricat de apropiate ar fi relatiile intre rude...locuitul impreuna mereu aduce probleme...si duce la prapastii intre persoanele care,la distanta fiind,erau foarte apropiate...


Alina Braileanu:

Image
User avatar
Utilizator800
Posts: 46
Joined: 23 Jun 2012, 13:52

Re: Locuinta pentru noua familie

Post by Utilizator800 »

Fetelor,

Am si eu o poveste interesanta la acest capitol cu VS! Noi de un an tot incercam sa ne mutam impreuna. La inceput stateam intr-un apartament vacant, al unei verisoare. Apoi am inchiriat o casa pe pamant in centru (eu vroiam casa istorica!) La inghetul din iarna, a inghetat apa in tevi, nu era caldura, si soba cu lemne (care la mutat parea super romantica) a inceput a fumega prin casa! Ca sa nu se sparga tevile si caloriferele, am adus camine electrice de acasa si le-am pus langa fiecare calorifer...Si incotosmanati, in scurte, si caciuli am dormit cu trei plapume, incaltati, cu sarf peste vata, la -15 grade, cuprinsi. Peste o saptamana s-a intors si proprietara, si am dat cheile inapoi ca doi oameni responsabili si dusi am fost.
De atunci, iar cautam chirie dar e oribil. Chiar si la 400-500 euro sunt minusuri prea mari, locatie, sau novostroi nefininisat total. Nemaivorbind de ce apartamente sunt la 250 euro...
Si aventura continua. Ca sa o mai complic un pic, noi tot, nu stim...Should we stay or should we go, cum zice cantecul. Ma tenteaza sa plec iarasi din Moldova, desi dupa multi ani petrecuti in strainatate, ma simt atat de bine acasa! Dar totusi, nu pot sa mizez pe oportunitati de a creste aici, personal, profesional, si ... mai ales de a creste o familie!
Da, si eu as vrea o casa, cu mansarda, si gradina, sau un apartament intr-o locatie deosebita (nu geam in geam cu alte blocuri)... Mai ales, mi-as dori sa locuim intr-o casa istorica renovata din Centru. Dar cred ca visul meu cel mai mare, ar fi ca sa traim in Moldova...Ca Moldova, unde ma simt bine, si mereu vreau sa ma intorc, sa fie o tara care are oportunitati, unde sa putem creste, unde sa avem incredere in prezent si viitor, sa putem construi viitoarele familii....


User avatar
seyla
Posts: 659
Joined: 29 May 2012, 19:13

Re: Locuinta pentru noua familie

Post by seyla »

Interesante peripetii ati avut :) ! Eu nu am trait peste hotare, si nu am cu ce compara, dar cred si eu ca mi-ar fi foarte greu sa traiesc departe de locul unde m-am nascut si am crescut, locul, unde s-au adunat atatea amintiri dulci din copilarie...
Noi iata am gasit apartament in chirie mai ieftin, facem acum reparatie (incleiem tapete si vopsim ferestrele :D )... De pe 1 noiembrie ne mutam la Chisinau. Pana acum am trait la Hancesti, 2 ani cu soacra si 5 ani la apartament in chirie (dar singuri).
Nu stiu ce va fi in viitor, poate plecam din tara, poate nu... cum se intoarce viata, numai Dumnezeu stie!
As fi in al noualea cer de bucurie, daca as putea sa avem cuibusorul nostru propriu, cel putin apartament cu o odaie, dar al nostru... Sa deie Dumnezeu sanatate si noroc sa le facem pe toate in viata aceasta!!! ;)


Image
Liudocika2012
Posts: 795
Joined: 23 Nov 2011, 00:00

Re: Locuinta pentru noua familie

Post by Liudocika2012 »

Sa va ajute Domnul seyla asa sa fie!


Image
ровно дыши, капитан моей распущенной души.
User avatar
seyla
Posts: 659
Joined: 29 May 2012, 19:13

Re: Locuinta pentru noua familie

Post by seyla »

Multumesc mult, Liudocika ;) !


Image
marcellla
Posts: 350
Joined: 08 Jun 2011, 23:00
Location: Torino

Re: Locuinta pentru noua familie

Post by marcellla »

Da fetelor, foarte greu, si eu vreau sa ne intoarcem in tara dar de unde sa incepem si cum nici nu ne duce capul. Ne mai uitam pe siteurile makler.md si 999.md la apartamente dar nustiu, stiti poate cineva care cladiri au mai multe avantaje, cele vechi sau astea noi?! Aud pe la multi ca astea noi nu sint atit de sigure, ca sint cladite in putin timp si acest lucru e rau, comparativ cu cele vechi,care sint mai trainice. Nustiu ce sa cred, deoarece nu stiu nici un caz practic, anume, ca iata cineva si'ar fi luat apartament in urma cu citva ani in bloc nou si ca acum i'ar parea rau. Stie cineva ceva vizavi de acest lucru?


Image
User avatar
maryLand
Posts: 2223
Joined: 05 Apr 2010, 23:00
Location: Chisinau

Re: Locuinta pentru noua familie

Post by maryLand »

Marcella, acest subiect este tema de intriga..deoarece atit apartamentele vechi, cit si cele noi au avantaje si dezavantaje.
Noi locuim intr-un bloc de tip vechi (construit in 1991), este ok, camerele spatioase, luminoase...in bloc majoritatea locatarilor vechi au vindut sau dau la gazda apartamentul...sunt zeci de familii noi in schimb, cu multi copii si este vesel...insa, sunt multe dezavantaje :roll:

In blocurile noi, camerele sunt si mai spatioase, este mai multa lumina, incalzire autonoma, lift mare...si posibilitatea de a plati in rate...lucru care ne avantajeaza pe multi dintre noi.

Noi tare ne dorim o mansarda, am analizat raportul pret -calitate si urmeaza sa ne hotarim....chiar daca avem apartamentul nostru este doar cu 1 odaie, iar bebelus nu avem unde tine ...si iarasi probleme :oops:

Cred ca trebuie de analizat companiile, proiectele, amplasarea si desigur pretul...pentru a vedea in ce tip de apartament va regasiti ;)


Image
Post Reply