Locuinta pentru noua familie

Poze, luna de miere, viaţa în doi, etc.
User avatar
tancha_ru86
Posts: 1240
Joined: 13 Jan 2012, 00:00
Location: Londra

Re: Locuinta pentru noua familie

Post by tancha_ru86 »

Noi suntem la un pas sa ne luam cuibusorul nostru si sincer sunt atat de incantata, deja visez cum il amenajez, ma gandesc la culori, la design..

Am urmat sfatul Heligai si al Aleenei precum ca daca nu esti dator nu prea reusesti sa aduni bani, asa ca am facut un compromis si reusim sa ne luam un apartament, fara imprumut de la banca. hotararea care am luat-o n-a venit de la noi, probabil ca Dzeu are grija de noi si ne-a trimis un "tren" pe care nu trebuie sa-l ratam. Pe scrut e un apartament cu 2 camere, in bloc nou-nout, la et.2 (deasupra avem doar mansarda), 75 m patrati, balcon pe toata suprafata apartamentului, centrala proprie, se afla intr-o zona noua, rezidentiala, acolo unde ne-am dorit, avem vecini prieteni din facultate si asta e bonus. Avem posibilitatea sa ne alegem culoarea parchetului, a gresiei, faiantei si a modelului baii. In rest mai trebuie sa muncim vreo 2 ani in strainatate ca sa achitam tot si sa-l amenajam asa cum ne dorim.

Am analizat fiecare detaliu si unicul neajuns este ca nu suntem aproape de parinti, insa asta-i viata. Eu nu prea stiu daca spatiul este suficient pentru o familie. Pana acum am locuit intr-o camera si m-am obisnuit cu spatiu putin, dar ma gandesc ca 75 de m patrati sunt suficienti, mai ales ca avem unde sa mai facem o camera sa zicem mai mica pentru bebe. Voi ce parere aveti?


Ma droghez de 7 ani http://jurnaldesotie.blogspot.com/

Image
Alintush
Posts: 2100
Joined: 20 Sep 2011, 23:00
Location: Chisinau

Re: Locuinta pentru noua familie

Post by Alintush »

Tancha, Felicitarile mele...
75 m, suna foarte bine...apartamentul e spatios, si bucataria ar trebui sa fie mare...
asteptam deja sa mobelati apartamentul si sa ne chemati la sfintirea casei :lol: (glumesc)


marcellla
Posts: 350
Joined: 08 Jun 2011, 23:00
Location: Torino

Re: Locuinta pentru noua familie

Post by marcellla »

Tancha, eu zic ca e super ok, noi tot cam asa ceva vrem, 75 m pentru inceput e foarte bine dupa parerea mea, desigur cu trecerea anilor cind copii cresc si daca dispui de resurse poti sa te schimbi si in ceva mai mare, dar pentru noi la moment acesta este cel mai mare vis. Nici noi nu luam imprumut bancar deoarece dispunem de resurse financiare pentru un astfel de apartament dar pina ce inca nu am gasit ceva care sa ne placa in totalitate, probabil asteptam si noi sa ni'l trimita Dumnezeu, asa cum am patit si cu masina (am cautat luni intregi pe internet masina si intr'o zi iesind de dimineata din casa era parcata masinuta noastra, care era in vinzare, eu i'am zis deodata sotului, pe atunci inca VS, ca aceasta e a noastra, si asa si a fost, am telefonat peste citeva zile la nr de telefon afisat si ne'am pus de'acord), asa ca eu sint adepta vorbei ca "ce'i al nostru e pus deoparte", doar ca astept cu nerabdare "acel semn". Din cite am inteles si voua v'a aparut acest cuibusor singur, fara ca voi sa'l cautati. Suna foarte bine ce ai descris tu si te inteleg minunat, eu chiar daca nu il stiu pe al nostru dar deja imi inchipui si eu designul, culorile, bucataria ooohhh, toate visam la aceasta. Ma bucur mult ca tie Tancha a inceput sa ti se implineasca visul. Sa ne tii la curent cu tot.


Image
User avatar
Katina
Posts: 1178
Joined: 19 Oct 2011, 23:00
Location: italia

Re: Locuinta pentru noua familie

Post by Katina »

Tancha felicitari ,eu socot ca oferta e foarte buna ,si nu contiaza ca camera bebelusui e mica cel mai mult conteaza ca ea exista iti zic din propria experienta eu duc lipsa de ea si asa de tare meo doresc , :D si departarea nu conteaza transport in ziua de azi exista :) asa ca succes si foc la ghete :P


User avatar
INNA 2012
Posts: 635
Joined: 05 Nov 2011, 00:00

Re: Locuinta pentru noua familie

Post by INNA 2012 »

Tancha felicitari si sa fie totul cu Doamne ajuta si mai departe...75 metri e bun,o sa simti ca e al tau si te vei simti bine nu de la metri patrati,dar de la energia cuibusorului in sine.
eu ca stau in chirie,dar e gol,si o sa il amenajez eu,pai din start socot ca deja e al meu,pt ca e dupa reparatie,si bucataria si baia e noua...asa ca il socot al meu :D


User avatar
tancha_ru86
Posts: 1240
Joined: 13 Jan 2012, 00:00
Location: Londra

Re: Locuinta pentru noua familie

Post by tancha_ru86 »

multumesc fetelor, apreciez foarte mult sustinerea voastra. e unul dintre marile mele vise, sa ne luam casuta cu banii nostri..si cu ajutorul lui dzeu vom realiza acest lucru chiar mai repede decat am crezut. mi se parea un vis indepartat si acum cand e asa de apropape nici nu-mi vine sa cred..

stau seara cu sotul si cautam modele de design interior, ne punem de acord cu culorile, cu mobila..e asa placut sa vorbim de ceva ce stim ca e al nostru, va fi..

marcella intr-adevar acest apartament ne-a gasit pe noi, cred si eu ca si tine, ce e al nostru e pus deoparte..

apropo de amenajari, dati-mi ceva idei de combinatii de culori potrivite pentru dormitor, living, bucatarie..mie imi place combinatia de negru cu alb, dar oare e potrivita pentru dormitor?? in bucatarie ma gandesc la ceva gri si pete de culoare (verde pal, orange sau rosu)..apartamentul fiind nou, totul este alb, deci pot sa pun in aplicare orice idee trasnita. astept idei..


Ma droghez de 7 ani http://jurnaldesotie.blogspot.com/

Image
User avatar
INNA 2012
Posts: 635
Joined: 05 Nov 2011, 00:00

Re: Locuinta pentru noua familie

Post by INNA 2012 »

tancha nu sunt expert dar o sa incerc sa-ti dau careva sfaturi...poate o sa iti fie utile:
1 daca ai odai care duc din una in alta,ma refer la salon si coluar,poti opta pt acelasi parchet,asa vizual incaperea pare mai mare,mai spatioasa si luminoasa
2.ceea ce tine de dormitor,imi place mult combinatia de alb rosu,dar fara exagerari,totul e alb,si doar accentele sunt rosii...de ex: un singur perete unde e patul si in parti mesele pt noptiere,pai poti pune fisii de rosu,adika dungi rosii,dar numai unde stau noptierele,iar pe pat la fel,totul alb si cu ceva nunte rosii,un mac rosu pe plapuma ,sau orice altceva.iar la picioare o pata pronuntata de culoare,un covoras micut rosu,in rest toata incaperea alba.
deasemenea de pot alege alte contraste de culori
3. bucataria mea ideala ar fi asta din imagine:

Image

imi place mult ca e spatioasa,luminoasa si incapatoare
iar eu as opta pt mobila surie lucioasa in locul la asta alba,si in loc de verde as alege un fuxia sau violet.
dar cu culorile poti juca cum vrei,important ca totul sa fie cu limita

sper ca am fost macar cu ceva de folos :)


User avatar
heliga
Posts: 1332
Joined: 04 Nov 2011, 00:00
Location: Moldova Chisinau

Re: Locuinta pentru noua familie

Post by heliga »

Tancha Bravo ati facut eu cred un pas foarte mare ma bucur pt voi sa va fie intr-un ceas bun si 75 de metri apartament cu 2 camere este foarte bun.Sper in curind sa ne scrii a ai atirnat draperiile :) Fetelor scrieti va rog saitul unde incarcam foto caci sotul mi la sters .Vreau sa-i arat Tanchei si eu un model de bucatarie.Merci ;)


Image
Image
User avatar
seyla
Posts: 659
Joined: 29 May 2012, 19:13

Re: Locuinta pentru noua familie

Post by seyla »

Tancha, felicitarile mele, cred ca este foarte emotionant sa-ti amenajezi propria ta locuinta, si te mangaie gandul, ca este a voastra...
Heliga- pentru tine- imgur.com ;) .


Image
User avatar
By Cristina
Posts: 111
Joined: 01 Apr 2012, 10:08
Location: Chisinau
Contact:

Re: Locuinta pentru noua familie

Post by By Cristina »

Tendintele de culoare sunt stabilite in functie de aspectul general al casei tale. Nuantele deschise creeaza de fapt impresia ca spatiul din interiorul dormitorul tau este mult mai mult decat este in realitate. Cele mai bune culori in conformitate cu aceasta categorie se incadreaza in grupul de roz, violet, verde si galben. Poti compara culoarea cu cea din alte incaperi din casa si apoi alege nuanta care se va integra cel mai bine in dormitorul tau.
Image eu as opta pentru aceste culori,deoarece lavanda usor mai inchisa in combinatie cu cea mai deschisa imprima dormitorului un aspect curat si platonic. Mai mult, face ca dormitorul sa para mai mare. Aceasta culoare se potriveste perfect garsonierelor si caselor cu o constructie compacta, este extrem de feminina si adauga o nota senzuala dormitorului tau.
Daca optezi pentru culori inchise atunci as putea sa propun Maro (cafeniu).Maroul, culoare de pamant, este considerat in arta Feng Shui ca favorizand viata sanatoasa. Acesta este o culoare extrem de eleganta si se potriveste atat intr-un dormitor clasic, cat si intr-unul rustic sau chiar modern. Intr-un dormitor modern, opteaza pentru un cafeniu si scoate-l in evidenta prin intermediul unui mobilier alb sau natur, prin contrastul obtinut, punandu-se in valoare reciproc. Ca accesorii, poti opta pentru unele in nuante de galben, bej sau verde. Incaperea astfel decorata va fi una primitoare si confortabila.
Image
Image
Accesoriile handmade sunt acum in voga...am sa atasez citeva modele.
Image
Image


Post Reply