Ce bucate mai gătiți?

Poze, luna de miere, viaţa în doi, etc.
User avatar
Admin
Site Admin
Posts: 1498
Joined: 05 Apr 2010, 23:00
Location: Chisinau

Ce bucate mai gătiți?

Post by Admin »

Ce bucate mai gătiți? S-a schimbat meniul după ce va-ți căsătorit?


User avatar
Nika
Posts: 378
Joined: 15 Mar 2012, 15:08

Re: Ce bucate mai gătiți?

Post by Nika »

Vad ca nimeni nu posteaza nici o reteta ,uite ca vin eu cu una ,defapt nustiu daca e ceva nou pentru voi ,insa pentru noi e una din preferatele noastre ,deoarece e bazata pe ciuperci si anume ciupercile umplute cu carne.
Ingrediente:
-1 kg ciuperci cu palaria mare
-500-650 g carne tocata amestec
-200 g cascaval
-1 ceapa mare
-1,2 catei de usturoi
-1 legatura de marar
-sare si piper
-ulei
Se pregateste in felul urmator:
Ciupercile se curata se spala rapid si se lasa deoparte.Le scoatem piciorusele si maruntim acestea cit mai marunt.Intr-un vas cu putin ulei se pune ceapa la calit.Se adauga si carnea tocata, o prajim pina aproape e gata si adaugam piciorusele muruntite sa se caleasca si ele putin.Cand compozitia e gata se da deoparte si se adauga usturoiul taiat feliute (sau pisat marunt), sare, piper si mararul tocat marunt. Palariile se umpla cu aceasta compozitie si se dau la cuptor.Le scot dupa ce vizual vad ca sunt gata (aproximativ 20 -30 min). Deasupra fiecareia se presara cascaval ras marunt(altii de obicei pun cascavalul inainte de a le da in rola ,eu insa il pun dupa,deoarece se topeste prea tare si nu arata vizual frumos ).Se pot servi cu smantana.
Pofta buna! Hai ca mi-am facut eu singura mie pofta :lol: :lol:


Image
Dutsu
Posts: 446
Joined: 20 Feb 2012, 11:41

Re: Ce bucate mai gătiți?

Post by Dutsu »

retete mai sunt in Off Topic "Retete culinare pentru gospodine" nu cred ca este tare mare diferenta in mincare pina la nunta si dupa nunta... :)


Nikutsa
Posts: 178
Joined: 28 Mar 2013, 14:16

Re: Ce bucate mai gătiți?

Post by Nikutsa »

Dutsu wrote:retete mai sunt in Off Topic "Retete culinare pentru gospodine" nu cred ca este tare mare diferenta in mincare pina la nunta si dupa nunta... :)
Exact :) De fapt diferenta este numai intre vara iarna , in functie de ce gasim la piata si de faptul ca iarna avem mai mult timp de stat prin casa si de gatit :)


User avatar
Nika
Posts: 378
Joined: 15 Mar 2012, 15:08

Re: Ce bucate mai gătiți?

Post by Nika »

Fetelor difetenta totusi este ,o faci cu mai multa dragoste :P :lol:


Image
User avatar
RoDiNkA
Posts: 1329
Joined: 29 Dec 2011, 00:00
Location: Chisinau

Re: Ce bucate mai gătiți?

Post by RoDiNkA »

Daaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa, Nika, EXACT, asa este...odata ce am devenit "Sotie"...acest statut il port cu mandrie, care imi aduce satisfactie, emotii pozitive enorme si...desigur ca prepararea bucatelor pentru sotul iubit implica multa dragoste si duiosie...deseori sunt prinsa de valuri de euforie, care imi dau aripi si ma inspira sa experimentez, sa creez ceva nou si sa vin cu multe inovatii in arta culinariei... :oops: totul e din dragoste fata de sotul iubit....Sper ca in viitor sa avem o bucatarie maaaaaare si o rola performanta (care foarte mult imi lipseste acum...)...Inainte nu imi placea sa gatesc, asa ca.....diferenta e una foaaaaaaaaaaaarte mare!!! :lol:


Image
dorhyna
Posts: 125
Joined: 25 Oct 2012, 14:34

Re: Ce bucate mai gătiți?

Post by dorhyna »

Nika, Rodinka total de acord. Eu nu iubeam deloc sa stau la bucatarie. Chiar de cand eram acsa eu eram cu curatenia si sora cu mancarea si cand ne certam imi zicea ca sotul si copii mei vor muri de foame. Dar uite caci dupa casatorie e cu totul altceva, gatesc cu drag pu scumpul sot si imi place sa ma inspir de pe site-uri ca sa fac ceva m bunisor :D :D :D


User avatar
Ninela
Posts: 474
Joined: 10 Oct 2012, 12:02

Re: Ce bucate mai gătiți?

Post by Ninela »

.
Last edited by Ninela on 20 Jan 2014, 13:24, edited 1 time in total.


Image
User avatar
catiushka
Posts: 613
Joined: 17 Apr 2013, 20:24

Re: Ce bucate mai gătiți?

Post by catiushka »

Ninela wrote:Un desert de toamna deosebit! Eu recomand ca un must do!
http://www.cninel.com/gutui-coapte/
ninela am intrat pe blogul tau, tare nice :) ceea ce m-a deranjat un pic la citit e fereastra unde poti sa pui like-uri sau sa dai share, ea astupa textul (sau ea dispare dupa ce pui like? ) :oops:


marcellla
Posts: 350
Joined: 08 Jun 2011, 23:00
Location: Torino

Re: Ce bucate mai gătiți?

Post by marcellla »

Mmm, Ninela mi'a lasat gura apa desertul tau, si eu am des obiceiul sa experimentez in bucatarie doar ca ce pacat aici tare rar gasesc gutui, dar cum le vad la sigur ca le cumpar.


Image
Post Reply