Kg acumulate in timpul sarcinii

Dupa nunta e firesc sa trecem la un nou nivel in viata de familie. In doi e bine, dar in trei e si mai minunat. Aceast forum va contine subiecte despre viitoarele mamici, mamici si bebelusii lor.
Diana 2013
Posts: 234
Joined: 17 Nov 2012, 19:18

Kg acumulate in timpul sarcinii

Post by Diana 2013 »

Dragi actuale si viitoare mamici va invit sa impartasiti detalii privind kg acumulate in timpul sarcinii, cite au plecat imediat dupa nastere, si restul cind s au dus ;) , precum si informatii utile privind alimentatia in sarcina...


User avatar
catiushka
Posts: 613
Joined: 17 Apr 2013, 20:24

Re: Kg acumulate in timpul sarcinii

Post by catiushka »

e buna si interesanta tema data, bravo


User avatar
heliga
Posts: 1332
Joined: 04 Nov 2011, 00:00
Location: Moldova Chisinau

Re: Kg acumulate in timpul sarcinii

Post by heliga »

Eu in timpul sarcinii am acumulat 22kg si indata dupa sarcina undeva intr-o luna am slabit cu 10 kg apoi cu 5 . Deja nu mai sunt ca inainte acum sunt normala caci inainte de sarcina eram prea slaba .Manink absolut totul. Mai am putina burtica sper si asta curin sa dispara, Dupa nastere nu mi-am legato . medicul nu mi-a recomandat.


Image
Image
Diana 2013
Posts: 234
Joined: 17 Nov 2012, 19:18

Re: Kg acumulate in timpul sarcinii

Post by Diana 2013 »

Noi suntem in 5 luni, putin mai mult de jumatate de cale am parcurs, ;) si deja am acumulat 9 kg. Si asta cu toate ca nu maninc exagerat, nu am pofte deosebite sau tendinta de a minca noaptea - deloc, ultima masa e maxim la 18.oo, 19.oo , spre seara pot minca un fruct, un iaurt ceva....si desigur incerc sa beau multa apa pu a evita constipatia - care poate aparea deseori in sarcina.
Administrez si Vitrum prenatal forte - prescrise de medic, am gasit pe diferite forumuri info diferita, cu privire la faptul daca de la ele te poti ingrasa sau nu.... tind sa cred ca ar fi un factor si in asta..
Fac exercitii fizice dar moderat, in primul trimestru ma temeam sa fac ceva exercitii, gen gimnastica dimineata- nu stiu de ce dar mi se infiltrase ideea ca sa nu daunez bebelusului, si sa fie fixat bine :) De citeva zile fac exercitii dimineata si seara, desigur ca nu miscari bruste sau careva sarituri, ne simtim bine, dupa ce le termin simt cum minunea noastra incepe sa faca si ea exercitii in burtica ;)
In perioada urmatoare din cite am citit kg se adauga mai repejor, deja si fatul creste mai mult in dimensiuni,....o sa vedem la cite o sa ajungem...
Ii multumesc lui Dumnezeu pu perioada asta atit de minunata si deosebita in viata oricarei femei, e cu adevarat ceva divin ...


User avatar
Honey_lady
Posts: 130
Joined: 11 Nov 2011, 00:00
Location: Londra

Re: Kg acumulate in timpul sarcinii

Post by Honey_lady »

Pina a ramiine insarcinata aveam 65kg la inaltimea mea de 1.78, in ultimile zile de sarcina aveam 94 kg, medicul spunea ca am adaugat foaaaaaarte mult si copilul va fi mare si voi naste greu, din fericire bebelusa s-a nascut 3.200 kg.Acum am 83.5 kg, as fi vrut sa tin o dieta, dar alaptez si nu ma pot limita la mincare, deoarece sanatatea copilului e mai presus, si vreau sa am laptic indeajuns (e tare mincacioasa), dar totusi ma stradui sa maninc cit mai sanatos, majoritatea bucatelor mi-le fac la abur, doar ca cu sarbatorile astea am cam iesit din regim :D si cea mai mare problema e ca nu pot renunta la prajituri si ciocolate :roll: :cry: . Zilele astea am incaput intr-o pereche de pantaloni care-i purtam pina la sarcina, deci sunt pe calea cea buna :lol:


User avatar
Aleena
Posts: 468
Joined: 03 Mar 2012, 13:05

Re: Kg acumulate in timpul sarcinii

Post by Aleena »

Cand m-am casatorit aveam 53 kg la 1,58 m.,iar pana am ramas insarcinata am adaugat 2 kg...deci,la inceput de sarcina,cantaream 55kg.

Primele 4 luni nu am adaugat nimic!!! Pana la 3 luni si jumatate nici burta macar nu mi se vedea (ma invitasera fostii colegi de serviciu la o serata si ,stiind ca sunt o mancacioasa,ma tot intrebau curiosi : ''Alina,esti sigura ca esti insarcinata???''. :lol: Eu venisem in fusta mini si cu o vesta mulata pe corp... :D ).

Insa dupa a 16-a saptamana si pana la nastere,am adaugat 20 kg!!!!! :shock: :roll:
Dupa nastere nu m-am cantarit...caci sigur intram in depresie.
Copilul il alaptam la san...mancam bine,insa ma straduiam sa renunt la paine si partial la dulciuri (sa nu faca piciu alergie).

Rudele care tot ne vizitau pe parcurs ziceau ca se topesc kilogramele de pe mine...iar Bogdan le acumula foarte rapid (la 3 luni avea 8,3 kg,iar la 6 luni - 12kg).Se pare ca toata grasimea acumulata pe talia si soldurile mele ''pleca'' in laptele bebelushului.

Dupa 6 luni am inceput a locui cu copilul numai prin spitale...si atunci am slabit foarte mult.Si de la stres,si de la multa miscare.
Pe Bogdan l-am alaptat 1 an si 11 luni.
Dupa intreruperea alaptarii imediat (in aceeasi saptamana) am dat jos 1-2 kg,fara nici un efort si fara a-mi schimba regimul alimentar.

Acum am 58kg.

Sper sa reusesc sa revin in curand la ale mele 55...ideal 53. Tineti-mi pumnii,fetelor. :lol:


Alina Braileanu:

Image
User avatar
heliga
Posts: 1332
Joined: 04 Nov 2011, 00:00
Location: Moldova Chisinau

Re: Kg acumulate in timpul sarcinii

Post by heliga »

Oho Aleena 12 kg la 6 luni hmm ,noi acush 9 luni avem si 8 jumate kg. Sarmanika de tine ce zicea spatele tau :roll: (kind il tineai in brate) :)


Image
Image
User avatar
Aleena
Posts: 468
Joined: 03 Mar 2012, 13:05

Re: Kg acumulate in timpul sarcinii

Post by Aleena »

Da,a fost cam greu...mai ales ca il duceam foarte mult pe brate.

De la 6 luni pana la 1 an insa nu a adaugat nimic...si-a echilibrat greutatea conform varstei.

Ne vedeti pe ambii aici in cateva imagini:

Aici avea aproape 2 luni:
Image

Image

Aici 4 lunisoare:
Image

Aici are exact 1 an...si eu incapeam deja in hainele pe care le purtam pana la sarcina(!) :

Image


Alina Braileanu:

Image
User avatar
perla
Posts: 878
Joined: 24 Jun 2011, 23:00
Location: Chisinau

Re: Kg acumulate in timpul sarcinii

Post by perla »

salutare garofitele... in timpul sarcinii am adaugat 20 kg. cintaream 58 kg cind am ramas insarcinata. imediat dupa nastere am slabit 10 kg, aveam 68.. asa s-a mentinut pina la 6 luni, dupa, fara a tine vreo dieta (stresul puternic din ultima perioada) m-a facut sa slabesc pin ala 60-61 kg.. asa si se mentine greutatea.. mai am de dat jos 10 kg pentru a ma simti din nou atragatoare :))
la primavara il voi lasa pe pici seara cu mama si eu voi merge la sport, plus masaj anticelulitic, si o dieta mai stricta... si sunt sigura in 3-4 luni dau jos totul...


Alintush
Posts: 2100
Joined: 20 Sep 2011, 23:00
Location: Chisinau

Re: Kg acumulate in timpul sarcinii

Post by Alintush »

da Alina...voi la 2 luni aratati mai mari decit noi la 6 luni :lol:
iata kg pe care le-am acumulat in timpul sarcinei nu-mi fac probleme de cap acum...aveam 55kg la inaltimea mea 170...in timpul sarcinei am ajuns la 71kg...exact dupa ce am nascut avea 66-64kg...si se mentineau vreo 2 luni...nu de mult sotul mi-a spus ca am slabit...cintarindu-ma vad ca am 58kg...acum peste 5-6 luni am inceput sa incap in hainele mele...vedem ce va fi si dupa ce nu voi mai alapta :D


Post Reply