Vergeturi

Dupa nunta e firesc sa trecem la un nou nivel in viata de familie. In doi e bine, dar in trei e si mai minunat. Aceast forum va contine subiecte despre viitoarele mamici, mamici si bebelusii lor.
Post Reply
Sabrina92
Posts: 4
Joined: 22 Jan 2015, 10:41

Vergeturi

Post by Sabrina92 »

Salut mamici. Am tot cautat aici in forum, si nu am gasit nimic despre vergeturi care pot aparea la majoritatea femeilor in timpul sarcinii pe burtica, coapse sau piept. Cine poate sa-mi spuna ce ati folosit din uleuri sau creme care chiar au functionat din farmaciile noastre. Sunt insarcinata in 24 de saptamini, nu am vergeturi si nici nu vreau sa-mi apara de aceea caut un produs minune :) . Am inteles ca uleiul de masline ajuta, dar inca nu l-am incercat, voi ce ziceti?


Girgana
Posts: 273
Joined: 29 Dec 2011, 00:00

Re: Vergeturi

Post by Girgana »

Cam tirziu ai inceput sa te gandesti la vergeturi)))cum afli ca esti insarcinata trebuie sa incepi sa-ti pregatesti pielea pt stresul pe care urmeaza sa-l suporte).S-o imbogatesti cat mai mult cu vitamina e,care ii ofera elasticitate. Sper ca totusi ai o piele "buna" si nu e prea tirziu sa folosesti uleiurile. Desigur cele mai bune sunt uleiurile naturale de masline,de seminte de strugure,de migdale...dar e specific pt fiecare. De exemplu eu nu suport starea asta uleioasa a pielii,pur si simplu ma irita),asa ca eu am optat pt crema si anume mamma donna de la chicco. Am folosit vrio 4-5 pe tot parcursul sarcinii si nu am nici o vergetura,cu toate ca sunt predispusa le ele,am pe coapse cateva inca din adolescenta ,cand m-am maturizat brusc.


Alintush
Posts: 2100
Joined: 20 Sep 2011, 23:00
Location: Chisinau

Re: Vergeturi

Post by Alintush »

uleiurile pentru copii sunt foarte bune...


Sabrina92
Posts: 4
Joined: 22 Jan 2015, 10:41

Re: Vergeturi

Post by Sabrina92 »

va multumesc pentru raspunsuri.. eu am folosit o crema simpla de corp, nu stiu daca are efect sau nu, dar o sa incerc si cu ulei de masline, sau pentru copii. mersi.


LGeorge
Posts: 5
Joined: 12 May 2015, 08:34

Re: Vergeturi

Post by LGeorge »

Uleiuri simple pentru copii ajuta, inainte de culcare in fiecare zi.


marcellla
Posts: 350
Joined: 08 Jun 2011, 23:00
Location: Torino

Re: Vergeturi

Post by marcellla »

Pentru gravide, cel mai indicat este uleiul de migdale dulci(anume dulci), el confera hidratare si mai ales elasticitate. Are o consistenta care face sa nu iti lese pielea unsa dupa masarea cu el. Eu in creme nu cred, doar produse naturale. Si citisem undeva ca nici o crema nu inlatura vergeturile, ele doar ajuta la prevenirea lor. Sunt ceva genetic, ori le ai ori nu.


Image
CristinaB
Posts: 999
Joined: 11 Sep 2011, 23:00
Location: Criuleni

Re: Vergeturi

Post by CristinaB »

Si eu am folosit Mamma Dona de la Chico


Image
Post Reply