Locuinta pentru noua familie

Poze, luna de miere, viaţa în doi, etc.
Post Reply
User avatar
seyla
Posts: 659
Joined: 29 May 2012, 19:13

Locuinta pentru noua familie

Post by seyla »

Fetelor, salut!
Incerc sa deschid o tema noua, sper sa fie interesanta.
Unde planuiti sa traiti dupa nunta? Cu parinti, la gazda sau poate doriti sa luati vre-un credit ipotecar? Ori deja construiti o casa? Sau traiti peste hotare si doriti sa procurati acolo locuinta? Cu ce probleme va intalniti in realizarea visului de a avea propriul cuibusor? Va rog sa va expuneti la aceasta tema :)


Image
User avatar
seyla
Posts: 659
Joined: 29 May 2012, 19:13

Re: Locuinta pentru noua familie

Post by seyla »

Noi inchiriem un apartament cu o camera, dar foarte mult as dori sa avem propriul nostru cuibusor. Am examinat ofertele la apartamente noi, dar acum nu avem posibilitatea de a cumpara unul. Bancile ofera credite ipotecare, dar am auzit ca acestea au procente mari, si ca peste hotare e cu mult mai rezonabil sa iai un apartament cu asa fel de credit.
Nu sant sigura daca vom ramane in Moldova, dar oricum timpul trece si trebuie ceva de facut...


Image
User avatar
Nika
Posts: 378
Joined: 15 Mar 2012, 15:08

Re: Locuinta pentru noua familie

Post by Nika »

noi la fel traim in chirie ,mam saturat peste cap ,vreau tare casata noastra sa o avem ,insa preturile la imobil in ziua de azi sint foarte mari si mai aminam acest vis....totusi cu timpul speram sa cumparam ceva ,poate un apartament cu o odaie sau ceva de tip mansarda...apropo cineva locuieste sau are cunostinte care au mansarde ?sint multumiti de asa tip de locuinta???? :roll:


Image
User avatar
seyla
Posts: 659
Joined: 29 May 2012, 19:13

Re: Locuinta pentru noua familie

Post by seyla »

Am vazut si eu ca s-a inceput era mansardelor pe case de tip hrusciovka :D . Si apartamentele acestea sant cu mult mai ieftine. Nu stiu, parca nu ma atrag ele... Desi sotul zice ca la constructia lor schimba reteaua de apa si canalizare din casa- asta e un plus :) . Cateva cunoscute au cumparat cateva camere in fostele camine si le-au unit, au facut apartamente de toata frumusetea, este o varianta destul de economa...
Azi m-am uitat ca compania "Argo" are o oferta cu apartamente noi- cica dai 2500 euro acum si restul sumei o platesti in fiecare luna timp de 5 ani. Daca iai un apartament cu o camera - se poate inca de gandit :roll: ...


Image
lummynel8
Posts: 223
Joined: 20 Oct 2011, 23:00
Location: Chisinau

Re: Locuinta pentru noua familie

Post by lummynel8 »

seyla wrote:Am vazut si eu ca s-a inceput era mansardelor pe case de tip hrusciovka :D . Si apartamentele acestea sant cu mult mai ieftine. Nu stiu, parca nu ma atrag ele... Desi sotul zice ca la constructia lor schimba reteaua de apa si canalizare din casa- asta e un plus :) . Cateva cunoscute au cumparat cateva camere in fostele camine si le-au unit, au facut apartamente de toata frumusetea, este o varianta destul de economa...
Azi m-am uitat ca compania "Argo" are o oferta cu apartamente noi- cica dai 2500 euro acum si restul sumei o platesti in fiecare luna timp de 5 ani. Daca iai un apartament cu o camera - se poate inca de gandit :roll: ...
fii atenta am citit in internet despre oferta asta de la Argo,cica ei sint falimentati cu totul si oamenii care au investit banii nu-si mai vad apartamente de mult timp nici banii inapoi si nu se shtie daca vor mai vedea,si cika si-a stricat imaginea nelly ciobanu cind s-a fimat in spotul cela cu 2500 euro :( interesati-va din net,sint forumuri despre construirea locuintelor,e deajuns doar sa introdeceti ceva cuvinte referitoare la firma si apar si comentarii si totul despre constructori.


User avatar
seyla
Posts: 659
Joined: 29 May 2012, 19:13

Re: Locuinta pentru noua familie

Post by seyla »

Ooooooo, nici n-am stiut de asta! Multumesc de preintapinari, Lummynel! Ai dreptate, trebuie sa fim mai precauti la acest tip de oferte! Apartamentele costa foarte scump si nici nu stii de unde imprumuti chiar si acesti 2500 de euro si pe urma sa ramai si fara bani si fara casa :x ...
Dar voi, dupa cate am inteles, construiti casa in aceeasi ograda cu parintii sotului, si la ce etapa santeti?


Image
lummynel8
Posts: 223
Joined: 20 Oct 2011, 23:00
Location: Chisinau

Re: Locuinta pentru noua familie

Post by lummynel8 »

seyla wrote:Ooooooo, nici n-am stiut de asta! Multumesc de preintapinari, Lummynel! Ai dreptate, trebuie sa fim mai precauti la acest tip de oferte! Apartamentele costa foarte scump si nici nu stii de unde imprumuti chiar si acesti 2500 de euro si pe urma sa ramai si fara bani si fara casa :x ...
Dar voi, dupa cate am inteles, construiti casa in aceeasi ograda cu parintii sotului, si la ce etapa santeti?
din cauza problemelor mele cu socrii s-a stopat constructia...nu vreau in ruptul capului sa traiesc in aceeasi ograda dupa probleme majore exact inainte de nunta in timpul si dupa nunta...cea mai mare greseala ca am inceput reparatia cu un an inaintea casatoriei si am cheltuit din banii mamaei 2,500 euro...daca o sa traiesc acolo imi pierd demnitatea si o sa devin zombi religios...da daca o sa arat ca nu-mi place ap o sa ne alunge "asta doar e teritoriul lor"mai pe scurt nu am noroc cu socrii am descris multe in tema "soacra" si nu mai vreau sa imi stric nervii...copii nu fac pina nu plec peste granita..pi la 30 ani mai am 3 ani de incercari...aici nu ramin in 99% din cauza lor


Amelia
Posts: 281
Joined: 14 Nov 2011, 00:00

Re: Locuinta pentru noua familie

Post by Amelia »

Fetelor ..mda aiurea atunci intii cind relatiile cu socrii nu sunt dintre cele mai frumoase, oricum cum nu dai cum nu imparti parintii sunt parinti si trebuie de mentinut o relatie frumoasa...
....la noi cu regret situatia era tocmai inversa, am avut ocazia sa o cunosc doar pe mama soacra, dar din putinul timp care l-am petrecut impreuna a fost o soacra de nota 10...cu regret insa nu am putut-o avea multi ani linga noi deoarece exact la o saptamana dupa nunta aceasta a decedat din cauza cancerului (tumoare e creier)....avem un mare regret deoarece nici la nunta nu a putut fi prezenta din cauza faptului ca de doua luni deja era tintitata la pat ,artea stinga corpuli fiindu-i paralizata...
...cit tine de locuinta noastra , iarasi mama soacra Dumnezeu sa o ierte a vut grija de noi si l-a ajutat pe sot cu putinul care l-a avut sa cumpere un apartament cu doua odai si acum multumim Domnuli avem cuibusorul nostru in care deja am reusit sa facem reparatie inka cu un an inaintea nuntii ...


User avatar
seyla
Posts: 659
Joined: 29 May 2012, 19:13

Re: Locuinta pentru noua familie

Post by seyla »

Amelia, imi pare nespus de rau... Condoleantele mele!
Saraca, are grija de voi doi si de Sus... Cred ca se bucura pentru voi si va doreste sa fiti fericiti in pofida tuturor relelor ce se intampla in viata! Dumnezeu s-o ierte...


Image
User avatar
seyla
Posts: 659
Joined: 29 May 2012, 19:13

Re: Locuinta pentru noua familie

Post by seyla »

Lummynel, noi am trait 2 ani cu soacra si a fost foarte greu. Nu vreau sa spun ca este o femeie rea, santem 2 persoane foarte diferite. Ea acum traieste singura in apartament cu 3 camere. Desi problema locuintei este foarte grea, nu mai vreau sa traiesc aceeasi experienta... De aia si umblam cu chiria incolo-incoace. Peste hotare nu plecam pana ce, doar daca castigam Green Card.
Las'ca va trece si perioada aceasta si oricum vor fi schimbari spre bine ;) !


Image
Post Reply