Buchetul miresei II

Totul pentru și despre planificarea unei nunți.
User avatar
mmgg29
Posts: 230
Joined: 21 Mar 2013, 04:12

Re: Buchetul miresei II

Post by mmgg29 »

Fetelor, care au făcut buchete din bujori, cunoaște cineva cât ar costa bujorii la comandă la sf. de august? Am auzit că sunt foarte scumpi în afara sezonului.


Mary08
Posts: 291
Joined: 29 Oct 2012, 23:05

Re: Buchetul miresei II

Post by Mary08 »

Fetelor iata am si eu o nelamurire: lui Vs i-am ales asa fel de butoniera(trandafir coral/portocaliu), deoarece voi avea un buchet multicolor, printre care si trandafiri de culoare portocalie, precizez ca butoniera este artificiala. Image (iata asa va arata la mire)
Intrebarea este ca la nasi , atunci de ce culoare si ce fel de butoniere sa iau, adica din ce fel de flori? (nasa vrea in piept ;) merci anticipat.


LILIT
Posts: 113
Joined: 04 Apr 2013, 15:54

Re: Buchetul miresei II

Post by LILIT »

Poti sa le iei vii sau artificiale nu are importanta. dar totusi te-as sfatui sa fie vii. Mi se pare mai estetic kin cu buchetul se asorteaza si butonierele.
Da de ce nu vrei la nasa sai faci bratara cu flori vii?


Image
Image
User avatar
mmgg29
Posts: 230
Joined: 21 Mar 2013, 04:12

Re: Buchetul miresei II

Post by mmgg29 »

Dragi forumițe, iarăși vă întreb, ciner făcut buchete din bujori, cunoaște cineva cât ar costa bujorii la comandă la sf. de august? Am auzit că sunt foarte scumpi în afara sezonului.


LILIT
Posts: 113
Joined: 04 Apr 2013, 15:54

Re: Buchetul miresei II

Post by LILIT »

mie mi-au spus ca cei albi decorativi voe costa in jur de 50-70 lei. Cica sunt din Olanda. Nu stiu daca e corect.
Mai bine incearca sa intrebi la calea Basarabiei,tot odata intreaba daca vor putea aduce. Numai ca bujorii fara apa repede se vor ofili.
Kind vei afla scriene si noua aici.


Image
Image
silvis2503
Posts: 27
Joined: 16 Sep 2012, 08:23

Re: Buchetul miresei II

Post by silvis2503 »

Acesta e Buchetul meu de mireasta si respectiv Butoniera.

Image


Mary08
Posts: 291
Joined: 29 Oct 2012, 23:05

Re: Buchetul miresei II

Post by Mary08 »

LILIT wrote:Poti sa le iei vii sau artificiale nu are importanta. dar totusi te-as sfatui sa fie vii. Mi se pare mai estetic kin cu buchetul se asorteaza si butonierele.
Da de ce nu vrei la nasa sai faci bratara cu flori vii?
Eu fac inscrierea acum, iar nunta la anul..si de aceea vreau sa fac un tip de butoniera..cele artificiale vor fi si pe acum si pe la nunta..dar cele vii vor trebui schimbate..si nu e kiar frumos sa umblu pe la nasi cu intrebarea""dati sa va inlocuiesc butonierele cu altele" ;) iar nasa singura vrea in piept butoniera, eu personal la fel i-am propus la mina, dar ma rog fiecare cu gustul lui. ;) deci ramine de vazut ce fel de butoniere sa le iau lor, daca la mire va fi din trandafir coral.


LILIT
Posts: 113
Joined: 04 Apr 2013, 15:54

Re: Buchetul miresei II

Post by LILIT »

hm...
mie nu mi se pare frumos daca una si aceasi butoniera va fi la ambele ceremonii.
Ca nai sa le spui nasilor dupa inscriere intoarceti-ne butonierele ca eu am sa vi le dau la nunta,sau pastratile bine ca am sa vi le pun si la nunta.
Dar daca la ei nu se vor pastra?Daca copii sau nepotii se vor juca cu ele si le vor strica?
Mie mi se pare ca nunta e o ceremonie unde trebuie sa fie florile vii.Pentru mine florile artificiale sunt moarte,iar forilor moarte nu e locul la nunta,unde se incepe o viata noua.
Eu mireseor mele intotdeauna le spun-mincarea,invitatii peste un an doi se vor uita,vor ramine numai pozele,unde pe 80% vor fi mirii cu buchetul si butoniera,mai placut e kind vezi flori frumoase vii,dekit unul artificial.Si oricum peste un timp majoritatea regreta ca au avut flori artificiale.Ca nu mai costa butonierele sute sau mii. Casta in jur la 30-50 lei.Mie nu mi se pare scump.
Dar cum ai spus-fiecare cu gustul sau.
La tine in buchet inafara de Vau(trandafirul coral,presupun ca el va fi) inca ce flori vor mai fi?
Mii greu sa sfatuiesc ceva kind nu stiu din ce flori va fi buchetul...
Referitor la intrebarea ta,butoniera cu trandafirul coral e ok.
Poti sa le impodobezi cu ceva de ex. cu pene,sau sa le faci vriun bantuc.


Image
Image
LILIT
Posts: 113
Joined: 04 Apr 2013, 15:54

Re: Buchetul miresei II

Post by LILIT »

silvis2503 wrote:Acesta e Buchetul meu de mireasta si respectiv Butoniera.

Image
Foarte frumos!!! Iata asa ceva imi place.
Pentru mine buchetul la nunta e o mireasa in lumea florilor,iar butoniera e mirele,la fel ca si mirele si mireasa sunt doua jumatati care sau gasit unul pe altul.
Ei asta e deja asociatie profesionala :D


Image
Image
Mary08
Posts: 291
Joined: 29 Oct 2012, 23:05

Re: Buchetul miresei II

Post by Mary08 »

LILIT wrote:hm...
mie nu mi se pare frumos daca una si aceasi butoniera va fi la ambele ceremonii.
Ca nai sa le spui nasilor dupa inscriere intoarceti-ne butonierele ca eu am sa vi le dau la nunta,sau pastratile bine ca am sa vi le pun si la nunta.
Dar daca la ei nu se vor pastra?Daca copii sau nepotii se vor juca cu ele si le vor strica?
Mie mi se pare ca nunta e o ceremonie unde trebuie sa fie florile vii.Pentru mine florile artificiale sunt moarte,iar forilor moarte nu e locul la nunta,unde se incepe o viata noua.
Eu mireseor mele intotdeauna le spun-mincarea,invitatii peste un an doi se vor uita,vor ramine numai pozele,unde pe 80% vor fi mirii cu buchetul si butoniera,mai placut e kind vezi flori frumoase vii,dekit unul artificial.Si oricum peste un timp majoritatea regreta ca au avut flori artificiale.Ca nu mai costa butonierele sute sau mii. Casta in jur la 30-50 lei.Mie nu mi se pare scump.
Dar cum ai spus-fiecare cu gustul sau.
La tine in buchet inafara de Vau(trandafirul coral,presupun ca el va fi) inca ce flori vor mai fi?
Mii greu sa sfatuiesc ceva kind nu stiu din ce flori va fi buchetul...
Referitor la intrebarea ta,butoniera cu trandafirul coral e ok.
Poti sa le impodobezi cu ceva de ex. cu pene,sau sa le faci vriun bantuc.
Mda..in primul rind butonierele oricare ar fi ele, artificiale sau vii...nu vor sta mai apoi la masa de pe bucatarie ca sa fie ajunse de copii mici, nepoti ca sa le rupa etc. La ei copiii sint mari deja...ele vor sta intru-un loc adecvat...pe un raft mai stiu eu...Plus la asta nasii nu sint pretentiosi la fel ca si Vs...eu in genere am fost cu nasa la Calea Basarabiei sa ne uitam referitor la butoniere, prosoape etc, si ea se uita la ceva artificial(caci acolo numai de acestea sint), si erau modele de-alea care mai inainte se foloseau, toate albe sigur asortiment mai vast...si ei ii placeau modelele..dar eu sigur ca vreau ceva mai altfel, mai colorat, mai diferit.
Eu i-am propus si din flori vii, si a zis ca ele se ofilesc, si ca ce voi umbla cu skimbatul butonierelor ;) Eu inteleg cind toata ceremonia se face intr-o zi, in cazul cela se i-a din flori vii, si e pe toata durata nuntii, dar in cazul meu e altfel. ;)
Deci, in buchetul meu, care planific sa-l fac singura, vor fi trandafirasi din aceia scurti, culori diferite..ma gindesc la alb, coral, roz, galbui, cam asa ceva.
Lilit, oricum iti multumesc pentru sugestie ;)


Post Reply