Decorarea sălii 2

Totul pentru și despre planificarea unei nunți.
Arishka
Posts: 102
Joined: 12 Aug 2013, 12:01

Re: Decorarea sălii 2

Post by Arishka »

LudmilaS wrote:Cred ca conteaza tare mult ce intelegi pin bun. Daca e vorba de pret, sigur unique events e cea mai scumpa dintre toate, pentru ca este agentie. Celelalte 2 din cate stiu eu se ocupa cu florile.
Daca vrei ceva in proportii mai mici, apeleaza la celelalte 2. Daca vrei ceva mai mare apeleaza la unique events. Dar te va ustura buzunarul :).
Sfatul meu este sa vezi atent ce fac ei si pe ce se bazeaza. Poate in genere, sa ii suni si sa le zici spre exemplu, "eu am 700 euro, ce ati putea sa faceti de acesti bani".
Multumesc mult de sfat!!! Nu vreau alt ceva decit decorarea cu flori,asa ca o sa apelez la agentia ORCHID. ;) ;) ;)


Taniushka.s
Posts: 17
Joined: 08 Jan 2014, 22:29

Re: Decorarea sălii 2

Post by Taniushka.s »

Arishka Care totusi din cele 3 agentii ai ales??? Eu ma confrunt la fel cu aceeasi problema ,caut pe citeva care sa se ocupe de decor..insa nu vreau sa arung banii in zadar...


User avatar
By Cristina
Posts: 111
Joined: 01 Apr 2012, 10:08
Location: Chisinau
Contact:

Re: Decorarea sălii 2

Post by By Cristina »

Taniushka.s wrote:Arishka Care totusi din cele 3 agentii ai ales??? Eu ma confrunt la fel cu aceeasi problema ,caut pe citeva care sa se ocupe de decor..insa nu vreau sa arung banii in zadar...
https://www.facebook.com/pages/Agentia- ... 245?ref=hl


User avatar
WonderlandBride
Posts: 59
Joined: 28 Jan 2013, 10:53

Re: Decorarea sălii 2

Post by WonderlandBride »

chiar daca e scump, cred ca merita sa investesti si in accesorii diverse, stofe. Florile frumoase in combinatie cu stofe frumoase si lucruri mari chiar aata bine. ma conving acum, cand vad cum se combina fetele de masa cu esarfele la scaune si imi imaginez ca pe mese vor fi flori. Luminile inca nu leam vazut, dar din video luminile de decor arata si ele foarte bine. Acum, ca nuntile au devenit fiecare asa de diferita, cred ca se merita sa pui 1000 euro deoparte pentru decor.

Eu recomand aura, uniqueevents, mille fiori, capitoles events, dar evident ca depinde de dorinte. Cei care se ocupa doar cu florile de obicei nu au o viziune larga asupra decorului pentru nunta si al combinatiei culorilor. Evident ca e mai ieftin sa iei 10 compozitii florale, decat 10 compozitii florale, intimpinarea, masa mirilor,candy bar si altele.
LudmilaS wrote:Cred ca conteaza tare mult ce intelegi pin bun. Daca e vorba de pret, sigur unique events e cea mai scumpa dintre toate, pentru ca este agentie. Celelalte 2 din cate stiu eu se ocupa cu florile.
Daca vrei ceva in proportii mai mici, apeleaza la celelalte 2. Daca vrei ceva mai mare apeleaza la unique events. Dar te va ustura buzunarul :).
Sfatul meu este sa vezi atent ce fac ei si pe ce se bazeaza. Poate in genere, sa ii suni si sa le zici spre exemplu, "eu am 700 euro, ce ati putea sa faceti de acesti bani".


User avatar
K_ID_25
Posts: 556
Joined: 04 Dec 2011, 00:00
Location: Chisinau

Re: Decorarea sălii 2

Post by K_ID_25 »

Sa nu uitam ca majoritatea miresicilor de aici sunt persoane care muncesc si au salarii de nivelul republicii moldova si ca 1000 de euro pentru multe persoane suna ca ceva super-natural ... eu si europeni stiu din cei care nu dau nici 500 euro pe decor.

Criza economica e un fenomen care face multa lume sa se abtina de la chestii comode in favoarea celor accesibile la prets mai ales cind nu i se vede sfirsitul.

Toate agentiile pe care le-ai mentionat fac cu adevarat decoruri fantastice si ca frumusete, dar si ca pret. Deja fiecare alege dupa posibilitate pentru ca la fiecare nivel de posibilitate este si o alegere.


Image
Arishka
Posts: 102
Joined: 12 Aug 2013, 12:01

Re: Decorarea sălii 2

Post by Arishka »

Taniushka.s wrote:Arishka Care totusi din cele 3 agentii ai ales??? Eu ma confrunt la fel cu aceeasi problema ,caut pe citeva care sa se ocupe de decor..insa nu vreau sa arung banii in zadar...
Taniushka.s, nu am decis inca,dar cred ca vom apela la Unique Event,pentru ca am citit multe comentarii pozitive si au lucrari frumoase.Cred ca o sa ma intilnesc cu ei si o sa vad ce o sa-mi propuna..


InnaM
Posts: 170
Joined: 14 Oct 2012, 17:45

Re: Decorarea sălii 2

Post by InnaM »

Ai perfecta dreptate K_ID_25

In perioada organizarilor, noi miresile avem tendintza de a deveni nishte victime ale industriei nuntzilor. Odata ce ne lasam scufundate cu greu mai ieshim la suprafatza. Shi o spun avind un CV in domeniu destul de dozvoltat ;) In 2013 am avut marele noroc de a fi mireasa LA 2 NUNTZI (Nu mici de fapt) :D Noi am reinviat o traditzie mai veche, aceea de a face “nunta la mireasa” shi “nunta la mire” :D, VS sotz fiind strain.

Deci, chiar de la inceputul pregatirlor, e important sa adoptam un set de valori shi principii in privintza evenimentului, de la care sa nu ne abatem pe parcurs… in caz contrar, ne afecteaza nu numai mintzishoarele dar shi buzunarul. Daca ai un buget ce-tzi permite, shi nu vei fi nevoita sa economiseshti in alta parte atuci “Foc la ghete”. Intradevar unele agentzii chiar dau dovada de sirguintza, arta shi stil, nu se pune la indoiala.

Insa la noi de obicei, omul chiar daca zi de zi duce un mod de viatza modest …. kind vine vorba de nunta parca culege banii de pe copac, arunkind in stinga shi in dreapta. “La mini as shie ca la nimi!!!” Pentru fetele cu un buget mai restrins, anume la acest capitol ar exista multe posibilitatzi de a economisi.

Chiar daca salariul mi-ar permite, NICI in ruptul capului nu ash scoate din buzunar asemenea bani pentru décor. 1000euro???????? :O :O DAR…..nici fara décor nu m-ash resemna ;). Cum ajung acasa, o sa rascolesc shi eu prin poze ca sa va arat kiteva din ceea am facut eu, singurica shi nu cu multzi bani. Sper sa va inspire.


User avatar
catiushka
Posts: 613
Joined: 17 Apr 2013, 20:24

Re: Decorarea sălii 2

Post by catiushka »

haha Inna, ce-am mai ris cu culesul banilor din copaci, dar adevar spui :lol:
nici eu nu as da nici in ruptul capului 1000 de euro pe decor, chiar si 500 mi se pare mult, asa ca ma alatur in compania voastra
abia astept foto cu ce ai facut cu miinutele tale


InnaM
Posts: 170
Joined: 14 Oct 2012, 17:45

Re: Decorarea sălii 2

Post by InnaM »

Cum am promis :)

Mesele oaspetzilor - farfurii mari (piatza centrala 7lei/buc), farfurie mai mica de centru (de la mama care nu le mai foloseshte deci FREE) shi canutza cu farfurioara (tot piatza centrala mai scumpishor cam 20lei buc). De pe ebay am cumparat kestiile de fier care tzin farfuriile (50cent/buc), florile se tzin cu oasis (un fel de buriete ce contzine apa shi potzi impuge floarea in orice mod vrei) am cumparat o bucata mare shi am imparztit la toate florile inclusiv cea de pe masa mirilor


Image

Image


InnaM
Posts: 170
Joined: 14 Oct 2012, 17:45

Re: Decorarea sălii 2

Post by InnaM »

vinul - in loc de ulcioare noi am facut sticlutzele noastre, am strins kite una kite una, le-am spalat foarte foarte bine shi am scos ambalajul, mi-am facut sticker singurica, copy/paste shi crop etc, am imprimat ca poze simple, dupa care am taiat kit mia trebuit shi am incleat cu super glue ca altfel nu se lipeau

Image

Centre piece -masa mirilor, luminarea mare am ambalat tot cu "lace" apropo de care am avut shi la photo de mai sus (piatza centrala vreo 15lei/metru) shi cu ace de flori cu margelush in capat im infipt literele noastre, cele din partzi are numele meu de familie shi cel al mirelui, precum s-ar uni doua familii. Mai tirziu daca vretzi va spun shi cum am scris numele pe luminari (simplu de tot)

Image


Post Reply