Cununia religioasă

Totul pentru și despre planificarea unei nunți.
User avatar
crisgirl
Posts: 85
Joined: 22 Oct 2012, 00:34

Re: Cununia religioasă

Post by crisgirl »

Si noi pentru cununie am ales Biserica Medievala , e o atmosfera placuta acolo , si sufleteste m-am simtit foarte bine , de aia probabil am si ales-o!


Image
katiusha
Posts: 60
Joined: 08 Dec 2013, 23:55

Re: Cununia religioasă

Post by katiusha »

fetele s-au cununat cineva la riscanovca ,la biserica sf.mc Valeriu?


Dutsu
Posts: 446
Joined: 20 Feb 2012, 11:41

Re: Cununia religioasă

Post by Dutsu »

Noi asa am facut...trebuie sa te intelegi bine cu preotul...


mifunela
Posts: 12
Joined: 14 Apr 2014, 11:01

Re: Cununia religioasă

Post by mifunela »

mirena wrote:se poate de facut mai intii cununia,,,apoi inscrierea?
Am si eu aceeasi intrebare, daca e posibil prima sa ne cununam, apoi sa ne inscriem. Caci noi am vrea sa celebram cununia miercuri, inainte de nunta. Ce biserici sunt in chisinau care fac asa, sau chiar manastiri in afara orasului?


Alintush
Posts: 2100
Joined: 20 Sep 2011, 23:00
Location: Chisinau

Re: Cununia religioasă

Post by Alintush »

da e posibil...in principiu cam toate bisericile, manastirile pot cununa inainte de inscriere...vorbiti cu doamnele care vind lumnari...
noi ne-am cununat, apoi ne-am inscris...in aceeasi zi, dar sunt multe perechi care fac cununia si peste citeva zile inscrierea


valerii.dulghier
Posts: 35
Joined: 24 Aug 2013, 16:01
Location: Chisinau, Moldova
Contact:

Re: Cununia religioasă

Post by valerii.dulghier »

Miine plecam cu nasul sa discutam tete-a-tete cu staretul de la Manastirea Curchi...de ce fiind constienti ca nu se oficiaza cununii in manastiri, ei totusi o fac..poate primind un raspuns pe potriva fac si o programare))))Sa cununat Filat acolo dar noi ce))))


User avatar
henrietta
Posts: 176
Joined: 22 Sep 2013, 19:30

Re: Cununia religioasă

Post by henrietta »

valerii.dulghier wrote:Miine plecam cu nasul sa discutam tete-a-tete cu staretul de la Manastirea Curchi...de ce fiind constienti ca nu se oficiaza cununii in manastiri, ei totusi o fac..poate primind un raspuns pe potriva fac si o programare))))Sa cununat Filat acolo dar noi ce))))
Staretul manastiri nu cred ca o sa zica nu deoarece sunt banii bisericii "in joc", insa noi cind am fost la curchi un preot de acolo a incercat cumva pe departe sa ne convinga ca nu este bine sa facem cununia la manastire deoarece e bine sa te cunune preotul din parohie care este si el la rindul sau cununat, intr-un fel sa te indrume in viata de familie, si ne-am mai zis ca rolul unei manastiri este rugaciunea si ducerea unei vieti departe de ispita, pe cind calugarilor de la manastirea lor le este foarte dificil sa reziste ispitelor si sunt pusi la grea incercare cind vine alaiul mirilor la cununie cu fete tinere imbracate sumar etc.
Iar ca se oficializeaza cununii in manastiri li s-a permis mai de sus - la nivel de metropolie si asta inca mai de demult pe cind nu erau destule biserici, si ca oamenii sa nu ramina necununati s-a mers la asta...si cam asta stiu eu, sper sa iti fie util


Image
User avatar
crisgirl
Posts: 85
Joined: 22 Oct 2012, 00:34

Re: Cununia religioasă

Post by crisgirl »

Si la noi a fost cam aceeasi situatie cind am fost la Curchi sa intrebam de cununie , unul din calugarii care era acolo ne-a zis : " dar voi stiti ca nu e bine sa va cununati la o manastire" , pu ca dupa canoane asta e interzis . Eu cred ca nu e ok sa-ti incepi viata de familia in pacat!


Image
lover
Posts: 34
Joined: 11 Feb 2014, 23:36

Re: Cununia religioasă

Post by lover »

sunt fete care au avut cununia in manastire?


User avatar
tancha_ru86
Posts: 1240
Joined: 13 Jan 2012, 00:00
Location: Londra

Re: Cununia religioasă

Post by tancha_ru86 »

Sigur ca sunt mirese care s-au cununat la manastire, dar daca filat s-ar da cu capul in fantana de ce sa nu urmam si noi exemplul, ca de filat e filat si are pile la Dumnezeu. Poate pune o vorba buna la Dumnezeu sa ne si ierte. Scuzati-mi interventia, insa cred ca e o gandire tipic moldoveneasca sa faci ceva doar pentru ca a facut-o si filat acolo (Valerii.dulgher fara suparare).

O biserica obisnuita ce are? Crezi ca la manastire o sa fie mai cu folos? Sunt atatea biserici frumoase si preoti de treaba, de ce sa alegi manastirea? Eu chiar nu inteleg de ce manastire si nu biserica. Dumnezeu e acelasi si la biserica si la manastire, spiritual vorbind, daca va intereseaza spiritual mai mult si mai putin moda si fudulia. "M-am cununat la manastire", ce tare suna, dar in viata nu tot aceleasi greutati le infrunti si nu tot la acelasi Dumnezeu te rogi?

In prezent au scazut ajutoarele si subventiile acordate manastirilor, iar calugarilor li s-a permis ca sa aiba venituri suplimentare facand cununii, cred ca si botezuri si altele. Inainte calugarii daca alegeau calea calugariei puteau sa traiasca cu paine si apa, acum nu pot ca daca lumea se modernizeaza ei de ce sa n-o faca, sa aiba si masini scumpe la scara, etc. Dumnezeu sa ma ierte ca judec, insa nu mi se pare corect. Si da, calugarii n-au voie sa cunune, mai ales ca miresele si alaiul se duc la biserica imbracati de sarbatoare, unele femei destul de dezbracate si e pacat sa poftesti. In biserica se poate pentru ca preotul are dreptul sa se casatoreasca, sa aiba copii si sa traiasca ca un om obisnuit printre oameni deci, cel putin teoretic el vede de toate si nu e supus presiunilor lumesti, pe cand calugarul, cum crezi, nu trage cu ochiu, fara sa vrea poate, in decolteul foarte adanc al unor mirese?

Ganditi-va la toate astea inainte sa faceti alegeri. Cununia e un act spiritual, nu o moda. Am mai zis-o pe forum si o mai repet. Vad ca tema se tot repeta din timp in timp. O sa gasiti mesaje asemanatoare si mai in urma in aceasta tema, asta daca mai citeste cineva acele pagini.
Saptamana luminata sa aveti si Dumnezeu sa va calauzesca de bine!


Ma droghez de 7 ani http://jurnaldesotie.blogspot.com/

Image
Post Reply