Ce cadouri luăm la naşi?

Totul pentru și despre planificarea unei nunți.
User avatar
maryLand
Posts: 2223
Joined: 05 Apr 2010, 23:00
Location: Chisinau

Re: Ce cadouri luăm la naşi?

Post by maryLand »

Crisgirl, ce cadou isi doresc ei? In primul rind trebuie sa discutati acest subiect. Si daca cadoul lor nu va fi mare, cedati si voi din suma..sau faceti-le o multumire mai mare ;)

Nasii nostri nu au vrut cadou, repectiv..noi le-am luat ceva ce aveau nevoie, ceva ce am crezut ca va prinde bine in casa lor. si a fost binevenit.
La rindul nostru, cind am fost nasi, am refuzat sa ni se cumpere ceva...si parintii mirilor ne-au pus niste bani intr-un plic.

Eu nu cred ca este o rusine in a da banii in loc de cadou, personal nu am nevoie de nimic din tehnica, lenjerie, etc. lucruri handmade...sau crosetate, eu nu sunt adepta. De asta comunicarea este cheia succesului!!!!


Image
Buburuza2014
Posts: 82
Joined: 26 Jun 2013, 21:48

Re: Ce cadouri luăm la naşi?

Post by Buburuza2014 »

Miresuici, ce cadouri pregatiti pentru nasi?


ForeverInLove
Posts: 14
Joined: 22 Dec 2013, 20:58

Re: Ce cadouri luăm la naşi?

Post by ForeverInLove »

Salut fetelor!
Citit-am pe aici ca se iau cadouri la nasi, si sunt intr-o dilema, stiam ca dupa traditie socrii mici cumpara cadoul pentru nasi, dar daca noi, mirii, facem nunta singuri, atunci noi cumparam cadoul nasilor sau parintii?
Voi cum faceti?
Multumesc


Radutu
Posts: 90
Joined: 27 Mar 2014, 15:33

Re: Ce cadouri luăm la naşi?

Post by Radutu »

ForeverInLove wrote:Salut fetelor!
Citit-am pe aici ca se iau cadouri la nasi, si sunt intr-o dilema, stiam ca dupa traditie socrii mici cumpara cadoul pentru nasi, dar daca noi, mirii, facem nunta singuri, atunci noi cumparam cadoul nasilor sau parintii?
Voi cum faceti?
Multumesc
ForeverInLove noi facem nunta in jumate cu parintii, din start ne gindeam sa o facem toata noi dar nu ne mai ajung puterile asa ca sala o vor achita parintii, tinutele, inelele, coafura,decor,bautura, furshetul, masina si cadourile nasilor le-am luat tot noi, dar daca voi vreti cadoul sa il cumpere parintii ar fi corect sa puna banii ambii egal, caci daca e sa ne uitam dupa traditie socrii mari trebuie sa faca nunta iar cei mici sa puna legatori la toti pentru care cer socrii mari.


User avatar
henrietta
Posts: 176
Joined: 22 Sep 2013, 19:30

Re: Ce cadouri luăm la naşi?

Post by henrietta »

Fetelor :D eu cred ca nu e nici o regula, fiecare decide cum crede el mai bine.
Noi incercam sa facem nunta singurei cu mici ajutoare din partea parintilor, dar sincer as fi vrut sa o facem toata noi caci sarmanii parinti au investit destul toata viata in odraslele lor.


Image
Buburuza2014
Posts: 82
Joined: 26 Jun 2013, 21:48

Re: Ce cadouri luăm la naşi?

Post by Buburuza2014 »

Noi tot facem nunta singuri absolut, categoric am spus ca parintii nu se implica in nimic cu nunta noastra... Si daca sa revenim la cadouri pt nasi, nu stiu, suntem in dilema...ei spuneau ca nu vor nimik... locuiesc deja de ani buni peste hotare, acasa vin o data la 3-4 ani. Ma gindeam eu sa le cumparam cite o ie moldoveneasca la toti 5 (au trei copii), insa lui vs nu i-a suris ideea :(


romanct1
Posts: 215
Joined: 22 Dec 2013, 19:30

Re: Ce cadouri luăm la naşi?

Post by romanct1 »

Noi la fel facem nunta in principiu singuri singuri,dar mama mea a spus ca ea va achita cadoul nashilor, nashii la fel traiesc peste fotare shi la intrebarea noastra ce cadou vor, au raspuns ca un complect de zi de asternut pe pat(plapuma shi fete de perna decorative) shi anume din moldova deoarece sunt mult mai frumoase shi calitative.


User avatar
henrietta
Posts: 176
Joined: 22 Sep 2013, 19:30

Re: Ce cadouri luăm la naşi?

Post by henrietta »

Buburuza2014 wrote:Noi tot facem nunta singuri absolut, categoric am spus ca parintii nu se implica in nimic cu nunta noastra... Si daca sa revenim la cadouri pt nasi, nu stiu, suntem in dilema...ei spuneau ca nu vor nimik... locuiesc deja de ani buni peste hotare, acasa vin o data la 3-4 ani. Ma gindeam eu sa le cumparam cite o ie moldoveneasca la toti 5 (au trei copii), insa lui vs nu i-a suris ideea :(
Ideea cu iile e tare originala, insa depinde daca nasii apreciaza asemenea cadou, fiindca 5 ii intr-un final o sa coste ceva bani si cred ca cel mai bine sa ii intrebi pe ei daca le place, altfel ar putea fi o suma frumusica de bani aruncata in vint.


Image
ForeverInLove
Posts: 14
Joined: 22 Dec 2013, 20:58

Re: Ce cadouri luăm la naşi?

Post by ForeverInLove »

Multumesc pentru raspuns.
De fapt, si noi ne gandim, ca daca totusi facem singuri nunta, sa luam tot noi cadou nasilor, dar vroiam sa stiu cum mai face lumea.


Radutu
Posts: 90
Joined: 27 Mar 2014, 15:33

Re: Ce cadouri luăm la naşi?

Post by Radutu »

noi am luat un voucer de 5000 lei de la Bergof, sa aleaga ei ce vor de aceasta suma


Post Reply