Cununia religioasă

Totul pentru și despre planificarea unei nunți.
User avatar
Ninela
Posts: 474
Joined: 10 Oct 2012, 12:02

Re: Cununia religioasă

Post by Ninela »

"“Călugărie în mănăstire, şi cununie în parohie”… Foarte corect spus. Mănăstirea nu are voie, după statutul mănăstirii, să cunune. Cei care merg la mănăstire să se cunune, şi cei care cunună, să ştie că fac un păcat foarte mare. Explic de ce. Mănăstirea, de la cuvîntul “mono”, “singur”, cu zidurile sale mari, este locul sacru unde călugării fug, se ascund de tot ce este în lume, inclusiv de căsătorie, naştere de prunci, de avere, de multe lucruri şi podoabe pe care le are o mireasă şi un mire împodobit. Iar cei care merg încolo de-a se cununa, duc ispită mare, care e mai rău decît păcatul..." - http://doinacernavca.eu/2011/11/14/dife ... -conteaza/


Image
marcellla
Posts: 350
Joined: 08 Jun 2011, 23:00
Location: Torino

Re: Cununia religioasă

Post by marcellla »

Si eu stiu de asta, i-a spus cindva un calugar foarte batrin si credincios mamicai mele, noi stiam ca e pacat dar nu stiam la sigur de ce si iata el ne-a luminat. Am vrut sa mentionez despre asta mai demult aici pe site dar nu voiam sa ofensez pe nimeni, pentru ca stiu ca multi acum se cununeaza la manastire, dar fiindca a venit vorba....Ninela a spus toate motivele, asa ca nu le mai repet si eu, iar in privinta ca manastirea are binecuvintare...hm, Canoanele si legile bisericesti sint unice si neschimbatoare.


Image
User avatar
Ninela
Posts: 474
Joined: 10 Oct 2012, 12:02

Re: Cununia religioasă

Post by Ninela »

Noi tot am vrut la la manastire sa ne cununam, la cea din Butuceni, si calugarul a zis ca ar putea sa ne permita daca venim cu preotul nostru, plus la asta ei trebuiau sa accepte preotul, nu era chiar asa usor totul. Si am decis sa nu tulburam linistea ne cununam la bisserica.


Image
marcellla
Posts: 350
Joined: 08 Jun 2011, 23:00
Location: Torino

Re: Cununia religioasă

Post by marcellla »

Dar eu totusi nu inteleg de ce tot mai mult tendinta aceasta de a te cununa la manastire, si de ce calugarii permit acest lucru?! Stiu ca multi se duc din motivul ca e frumos, verde, poze etc. dar intr-un final care e scopul, de a primi Sfinta Taina a Cununiei, poti sa te duci si pe urma sa faci poze unde vrei... ma bucur si ma simt mai linistita ca s-a vorbit despre acest lucru la tema data, si nu cred ca e un pacat atit de mare daca mirii nu au stiut despre asta, e mai mare atunci cind stii si totusi o faci, si cred ca le va fi de mare folos viitoarelor miresici care au aflat acum despre acest lucru. Va doresc familii fericire si binecuvintate de Dumnezeu.


Image
User avatar
crisgirl
Posts: 85
Joined: 22 Oct 2012, 00:34

Re: Cununia religioasă

Post by crisgirl »

Fetelor, multumesc pu sfaturi si informatii , noi credca deja vom cauta o biserica pu cununie! Stie cineva unde se cununa fara sa fii inscrisa ?


Image
User avatar
maryLand
Posts: 2223
Joined: 05 Apr 2010, 23:00
Location: Chisinau

Re: Cununia religioasă

Post by maryLand »

marcellla wrote:Dar eu totusi nu inteleg de ce tot mai mult tendinta aceasta de a te cununa la manastire, si de ce calugarii permit acest lucru?! .
Marcella, cred ca banii frumosi..ademenesc multe suflete. Plus la toate, manastirile "frumoase" au fost reconstruite, insa intretinerea costa mult. De asta si se accepta orice manifestare, chiar daca este dintr-un punct de vedere...pacat ... ;)


Image
Mary08
Posts: 291
Joined: 29 Oct 2012, 23:05

Re: Cununia religioasă

Post by Mary08 »

Salut fetelor, iata ca am revenit in tara, si ma gindesc ce sa fac cu cununia ;) sa ma duc sa rezervez acum pentru 25 iulie, sau sa mai astept un pic? Voi ce ziceti? :?:
P.S Cununia la Ciuflea :)


Olecika
Posts: 537
Joined: 31 Oct 2012, 22:52

Re: Cununia religioasă

Post by Olecika »

Mary, du-te acum dacă ai posibilitate. Noi am fost la Theodora de la Sihla prin Iulie si aveam toată ziua disponibilă, dar nu aveam la moment banii si am zis ca revenim, oricum era liber. Am revenit peste 2sapt si erau doar 2 posibilitati libere, sau la 10:30 sau la 16:00. Concluzia e sa nu lași pe mîine ceea ce poți face azi :) bafta.


Mary08
Posts: 291
Joined: 29 Oct 2012, 23:05

Re: Cununia religioasă

Post by Mary08 »

Olecika wrote:Mary, du-te acum dacă ai posibilitate. Noi am fost la Theodora de la Sihla prin Iulie si aveam toată ziua disponibilă, dar nu aveam la moment banii si am zis ca revenim, oricum era liber. Am revenit peste 2sapt si erau doar 2 posibilitati libere, sau la 10:30 sau la 16:00. Concluzia e sa nu lași pe mîine ceea ce poți face azi :) bafta.
Mersi pentru sfat Olecika :)


Olecika
Posts: 537
Joined: 31 Oct 2012, 22:52

Re: Cununia religioasă

Post by Olecika »

Zi apropo, sa fiti atente cu zilele de cununie... Si noi am vrut la Ciuflea si cind colo ei joia nu cununa :(

Mai bine din timp sa aveti totul planificat si pus la punct.


Locked