Actele de identitate

Totul pentru și despre planificarea unei nunți.
cristina.trib
Posts: 32
Joined: 11 Oct 2012, 12:30
Location: Chisinau

Re: Actele de identitate

Post by cristina.trib »

Dutsu wrote:Daca am decis sami schimp numele dupa sot...acum unde merg sa modific buletinul?stiu ca la 25 ani se schimba buletinul in orice caz apoi eu acum sal schim si peste un an iarasi?
Daca tu schimbi buletinul acum, peste un an nu va mai fi nevoie ei automat deja indica termenul de valabilitate pina la 45 de ani, in cazul meu asa a fost, mult succes!


CristinaB
Posts: 999
Joined: 11 Sep 2011, 23:00
Location: Criuleni

Re: Actele de identitate

Post by CristinaB »

Eu miam facut buletinul la 24 ani si la 25 expira. Termenul de valabilitate este de doar 1 an. Anul asta eu trb iarasi sa-l schimb...


Image
User avatar
Ninela
Posts: 474
Joined: 10 Oct 2012, 12:02

Re: Actele de identitate

Post by Ninela »

Probabil Cristina. Trib mai are citeva luni pina la implinirea celor 25 ani. Eu tin minte cind am facut prima oara buletin la 15 ani si citeva luni, deja mi-l facusera pina la 25 ani.


Image
Alintush
Posts: 2100
Joined: 20 Sep 2011, 23:00
Location: Chisinau

Re: Actele de identitate

Post by Alintush »

CristinaB wrote:Eu miam facut buletinul la 24 ani si la 25 expira. Termenul de valabilitate este de doar 1 an. Anul asta eu trb iarasi sa-l schimb...
cind mi-am schimbat buletinul aveam 23 si mai mult de jumate ...si doamna de acolo mi-a spus ca nu va trebui sa-l schimb...ca e valabil...de la 23 si jumate ...adica accepta asa si nu trebuie sa-l schimbi si la 25 din cite imi amintesc...Cristina, mai bine intereseaza-te...ca mie daca nu-mi spunea ma duceam sa-mi fac altul :D


User avatar
Ninela
Posts: 474
Joined: 10 Oct 2012, 12:02

Re: Actele de identitate

Post by Ninela »

Alintush , verifica valabilitatea documentului indicata acolo in colt. Eu tot dupa 23 ani am schimbat buletinul si acolo scrie ca expira in 2014, adica atunci cind implinesc 25.


Image
Alintush
Posts: 2100
Joined: 20 Sep 2011, 23:00
Location: Chisinau

Re: Actele de identitate

Post by Alintush »

am verificat...e valabil pina in 2033
poate nu te-ai incadrat in luni...doamna imi spunea ca chiar daca nuti ajunge o zi...va trebui sa faci buletin si la 25...uite ca eu am fost norocoasa...


CristinaB
Posts: 999
Joined: 11 Sep 2011, 23:00
Location: Criuleni

Re: Actele de identitate

Post by CristinaB »

Uite asa arata buletinul meu...
Image


Image
Nikutsa
Posts: 178
Joined: 28 Mar 2013, 14:16

Re: Actele de identitate

Post by Nikutsa »

Dutsu wrote:Daca am decis sami schimp numele dupa sot...acum unde merg sa modific buletinul?stiu ca la 25 ani se schimba buletinul in orice caz apoi eu acum sal schim si peste un an iarasi?
Nu , eu la fel in vara fac 25 , dar zilele acestea am depus actele pentru noul buletin si mi sa spus ca nu va mai fi necesar de facut inca o data . Am mers cu buletinul vechi , certificat de casatorie , adeverinta de nastere ( nustiu daca trebuia ). Alte acte nu se cer , cum mai citisem pe undeva ca cer autobiografie, cazier juridic etc... Totul a durat nu mai mult de 30 min :) si apropo, am ramas placut surprinsa de atitudine la Sectia pasapoarte Riscani :) Eu m-am dus in zi de simbata , rinduri nu erau si toata lumea era prietenoasa :)


Dutsu
Posts: 446
Joined: 20 Feb 2012, 11:41

Re: Actele de identitate

Post by Dutsu »

Deja am depus sami schimbe si mie buletinul si pasaportul strain in iarna fac 24 si nu va ma trebui sa mil fac iarasi la anul...In luna de miere am mers cu pasaportul RO cu numele vechi si nu a fost nici o problema...inca mai bine asa ca nu am achitat viza dar sa ma duc cu al nostru MD trebuia sa achit 70 euro viza... :)


cruissa
Posts: 68
Joined: 15 Jun 2012, 20:09

Re: Actele de identitate

Post by cruissa »

acum se fac buletine de identitate numai de tip B adica noi, mici ca cardurile, si daca implinesti de ex. la anul 25 de ani, il prelungeste pina la 45 de ani, la mina asa a fost.


Post Reply