Zeama

Totul pentru și despre planificarea unei nunți.
didi
Posts: 8
Joined: 02 Mar 2012, 14:17

Re: Zeama

Post by didi »

Nunta noastra e simbata si duminica facem zeama pe la ora 14:00 in restaurantul Europa din sec. Buiucani. Nu prima data am fost la ei si la zi de nastere, cumatrie si la zeama si pot zice ca gatesc foarte foarte gustos! Au 2 sali, una mica si una mai mare, administratoarea e foarte amabila si primitoare. Recomand!


Olecika
Posts: 537
Joined: 31 Oct 2012, 22:52

Re: Zeama

Post by Olecika »

Noi la capitolul zeama inca nu am discutat foarte concret, dar cred ca vom face separat, parintii VS la ei acasa, parintii mei la mine acasa si noi in chisinau cu tineretul si nasii :) la noi nasii sunt tineri si nebunatici, deaceea probabil vom organiza o tusofka de vreo 2 zile :) mai ales ca la noi nunta e joi si urmeaza 3 zile de odihna :) nu as vrea sa ne stresam iarasi a doua zi cu drumuri si multi invitati.. Mai mult sa facem asa o relaxare pentru toti si multumire :)


IRACIKA1983
Posts: 296
Joined: 01 Dec 2012, 17:26

Re: Zeama

Post by IRACIKA1983 »

Noi am inchiriat la Ghidighici terasa si pe urma plecat cu voporul pe o ora jumatate...dar daca o sa fie timpul rau ne ducem la Concord .


Capsunica
Posts: 220
Joined: 19 Jul 2012, 19:31

Re: Zeama

Post by Capsunica »

IRACIKA1983 wrote:Noi am inchiriat la Ghidighici terasa si pe urma plecat cu voporul pe o ora jumatate...dar daca o sa fie timpul rau ne ducem la Concord .
Irachika, noi la fel vrem la natura, fie la Ghidighici , fie la Costesti. Sa-mi povestesti cum a decurs dupa nunta. :) :D


IRACIKA1983
Posts: 296
Joined: 01 Dec 2012, 17:26

Re: Zeama

Post by IRACIKA1983 »

capsunica!!! dupa 18 mai o sa-ti povestesc ,sa fie numai timpul bun in rest sper ,ca o sa fie bine .Noi putem sa pregatim chear zeama la terasa ne dau ciaun ,gratar tot necesarul ,dar noi am hotarit sa venim cu zeama gata numai frigaruii si pestele sa-l facem la gratar pe loc.


IRACIKA1983
Posts: 296
Joined: 01 Dec 2012, 17:26

Re: Zeama

Post by IRACIKA1983 »

Zeama am facuto cum am scris mai sus la Ghidighci ..la zeama am avut undeva 60-70 rersoane sa primit inca o nunta..am inceput undeva la orele 3 si la 1 de noapte sa terminat si petrecerea noastra .Toti s-au simtit foarte comod .Domnul ne-a dat si soare si ploita,dar nimic nu ne-a incurcat ...am venit cu zeama de acasa ,gratarul l-am facut pe loc .Toata lista de bucate zeama ,salata de legume .legume proaspete si carnita la gratat a fost sufiicient retraeam ca no sa ne ajunga,dar o si mai ramas.


maklerus
Posts: 139
Joined: 23 May 2013, 14:08

Re: Zeama

Post by maklerus »

Dragele mele, spuneti-mi, va rog, cine si cum a fost sau se va imbraca, aranja la zeama. Dupa cum am inteles pt parintii socri aceasta traditie este la fel de importanta ca si nunta, deci trebuie sa fiu in forma si in acea zi;)))) am nevoie de sfaturi, va rog. Apropo, cine a facut zeama La plopi, cum a fost?? Merci mult


Dutsu
Posts: 446
Joined: 20 Feb 2012, 11:41

Re: Zeama

Post by Dutsu »

maklerus wrote:Dragele mele, spuneti-mi, va rog, cine si cum a fost sau se va imbraca, aranja la zeama. Dupa cum am inteles pt parintii socri aceasta traditie este la fel de importanta ca si nunta, deci trebuie sa fiu in forma si in acea zi;)))) am nevoie de sfaturi, va rog. Apropo, cine a facut zeama La plopi, cum a fost?? Merci mult
noi deasemenea facem zeama la plopi am inteles ca e 100 lei de pers zeama...adica ei iti transfera toata mincarea de la nunta cea a ramas la masa de la zeama o aranjeaza iarasi ne deservesc si fac deja zama propriuzisa...ei au 2 sali deja depinde de cite pers vom fi...


maklerus
Posts: 139
Joined: 23 May 2013, 14:08

Re: Zeama

Post by maklerus »

Dutsu wrote:
maklerus wrote:Dragele mele, spuneti-mi, va rog, cine si cum a fost sau se va imbraca, aranja la zeama. Dupa cum am inteles pt parintii socri aceasta traditie este la fel de importanta ca si nunta, deci trebuie sa fiu in forma si in acea zi;)))) am nevoie de sfaturi, va rog. Apropo, cine a facut zeama La plopi, cum a fost?? Merci mult
noi deasemenea facem zeama la plopi am inteles ca e 100 lei de pers zeama...adica ei iti transfera toata mincarea de la nunta cea a ramas la masa de la zeama o aranjeaza iarasi ne deservesc si fac deja zama propriuzisa...ei au 2 sali deja depinde de cite pers vom fi...
Foarte interesant, noua ne-au zis 120/pers si doar sala mica desi noi am mentionat ca vom avea vre-o 100 de persoane....straniu;((((((


Alintush
Posts: 2100
Joined: 20 Sep 2011, 23:00
Location: Chisinau

Re: Zeama

Post by Alintush »

maklerus wrote:Dragele mele, spuneti-mi, va rog, cine si cum a fost sau se va imbraca, aranja la zeama. Dupa cum am inteles pt parintii socri aceasta traditie este la fel de importanta ca si nunta, deci trebuie sa fiu in forma si in acea zi;)))) am nevoie de sfaturi, va rog. Apropo, cine a facut zeama La plopi, cum a fost?? Merci mult

eu la zeama am fost imbracata obisnuit...ce aveam in garderoba, nu mi-am procurat nimic pentru zeama...ce priveste parul...aveam inca coafura de la nunta...nu am fost in stare sa o stric dupa nunta...


Post Reply