Aşezarea invitaţilor la masă

Totul pentru și despre planificarea unei nunți.
User avatar
LaSposa
Posts: 58
Joined: 27 Mar 2012, 14:06

Re: Aşezarea invitaţilor la masă

Post by LaSposa »

Veve, ti-am raspuns in privat detaliile:) Si mai mentionez, daca veti face nunta la Versenz si aveti pina la 140 de invitati, vorbiti cu administratoarea sa va aranjeze mesele prin parti, in asa fel ca oamenii sa danseze in mijloc, dar nu in patratul cela, detasat de sala, pentru muzica. Succes inca o data in pregatiri;)


Olecika
Posts: 537
Joined: 31 Oct 2012, 22:52

Re: Aşezarea invitaţilor la masă

Post by Olecika »

Fetelor, eu cred ca la masa de prezidiu ar fi bine sa stea mirii, nasii si dupa dorinta nasii nasilor. Parintii cred ca trebuie sa stea linga oastea lor, sa le toarne, sa cinsteasca sa vb cu ei. O administratoare de restaurant mi-a zis ca parintii aproape nici nu pot servi din bucate stind la prezidiu. La noi probabil ca vor fi asezati impreuna cu oaspetii.


Capsunica
Posts: 220
Joined: 19 Jul 2012, 19:31

Re: Aşezarea invitaţilor la masă

Post by Capsunica »

Fetelor, cum sa fac? Parintii mei nu vor sa stea la masa de Prezidium, vor sa se distreze linga neamul lor. Plus mama la mine poate deveni f teatrala si dramatica si ma tem sa nu ia prea multa atentie nedorita asupra ei.
Parintii lui VS, VOR sa stea la Prezidium.

Cum sa fac? Eu normal ca vreau asa cum vrea mama mea, ca ea sa fie cit de cit mai relaxata. Nu vreau nici pe socri sa-i supar.

Este vreo iesire din situatie?


CristinaB
Posts: 999
Joined: 11 Sep 2011, 23:00
Location: Criuleni

Re: Aşezarea invitaţilor la masă

Post by CristinaB »

Capsunica, poti sa-i spui mamei soacre ca cei de la Sala nu recomanda ca la Prezidiu sa stea mai mult de X persoane. Si gaseste tu care ar fi minusurile daca ei s-ar afla acolo. La mine ar merge asa :lol:
Asta daca nu poti / vrei sa-i spui direct decizia ta! Succes!!


Image
lummynel8
Posts: 223
Joined: 20 Oct 2011, 23:00
Location: Chisinau

Re: Aşezarea invitaţilor la masă

Post by lummynel8 »

mdaa Capsunica vad ca ai o soacra de asta care vrea la nunta fiului sa fie in prim-plan....greu iti va fi...nu cred ca ar merge cu ea sfaturi de tip ca nu se recomanda sa stea cu voi la prezidiu,ca nu e comod...nu shtiu ce sa-ti spun...si chiar asa masa lunga aveti la restaurant ca o sa stati comod si voi si nashii vostrii? si inca cu posibilitatea sa stee si parintii? uite,daca nu e spatiu suficient pot sa zici asa-daca nu incap toti 4 parinti cu voi la masa atunci doar voi cu nashi o sa stati...ori toti ori nici unul :D sper sa nu aveti masa asa lunga ;)


User avatar
kisitoka
Posts: 489
Joined: 04 Apr 2012, 08:22
Contact:

Re: Aşezarea invitaţilor la masă

Post by kisitoka »

M-am gindit sa va povestesc cum la noi a fost si tare mi-a placut.
Noi am stat doar cu nasi si copiii lor.
Restul oaspetilor erau aranjati la mese dupa liste, care era afisate pe panou. Panoul era in coridor. noi ne-am staruit sa punem tinerii aparte , oastea nasilor aparte rudele de la mire aparte si din partea miresei aparte. la oastea nasilor au mai incaput si niste prieteni lucratori , care nu erau chiar tineri dar nici cu rudele nu vroiam sa-i punem.
Am avut sistema plicurilor semnate. numai ca nu erau puse fiecarui in farfurie, dar toate la un loc la margina mesei unde era si numarul mesei. Fiecare lua plicul sau si se aseza unde dorea la masa data.
o mica neintelegere a aparut cu oapetii care au intirziat mult, trebuia sa se desparta putin, dar s-a solutionat , am schimbat o pereche si gata, toti erau multumiti, nu trebuia sa ma gindesc cine linga cine sa stea.
sper sa va fie de folos ;)


Image
Image
Capsunica
Posts: 220
Joined: 19 Jul 2012, 19:31

Re: Aşezarea invitaţilor la masă

Post by Capsunica »

Fetelor, soacra mea e o femeie foarte informata. :) Nu o sa mearga varianta ca nu merge ca chiar am fost la o nunta in sala de aur si erau toti 6.
VS a zis ca vrea sa-si vada parintii la masa lui. Eu de cind ma stiu ma uit cu jale la parintii de la prezidium, stau ca statuiele, nu au cu cine vorbi (chiar daca stau putin acolo), maninca putin, toti se uita la ei - asta je e stres. Dar poate asta e stres doar pt mine. :D

Cel mai rau e, ca daca le voi zice asta or sa insinueze ca is o fiica rea, ca nu imi iubesc parintii, ca pe ei cu atit mai mult, ca nu am decenta, obraz, etc. Lumminel, probabil ma intelegi. :D

VS zice ca asta ii mindrie, fala, - ca nu stai toata viata la prezidium, eu zic, Doamne Iarta-ma, ca e moldovenism umflat.

Varianat kisitokei mi se pare tare faina!


User avatar
maryLand
Posts: 2223
Joined: 05 Apr 2010, 23:00
Location: Chisinau

Re: Aşezarea invitaţilor la masă

Post by maryLand »

Noi din start am spus ca alaturi de noi la prezidium vor sta doar nasii si punctum.
Nasii nasilor au avut grija de oastea ce a venit cu nasii nostri..iar parintii, off, parintii nu au timp sa stea pe nici un scaun..nemaivorbind de prezidium.
Cred ac parintii trebuie convinsi sa stea cit mai mult linga invitatii lor..sa faca poze...si sa va admire dintr-o parte ;)


Image
User avatar
marcelushka
Posts: 700
Joined: 15 Jun 2010, 23:00
Location: Chisinau

Re: Aşezarea invitaţilor la masă

Post by marcelushka »

Noi planificam ca la masa prezidiu sa stea doar nasii nostri atit, parintii si toata luma frumos la masutele lor, cu invitatii lor, asa va fi cel mai bine, plus total deacor cu maryland, ei si asa vor avea atitea pe cap....


lummynel8
Posts: 223
Joined: 20 Oct 2011, 23:00
Location: Chisinau

Re: Aşezarea invitaţilor la masă

Post by lummynel8 »

problema la Capsunica e ca parerea ei nu coincide cu parerea mirelui...doar mire e dispus sa-si vada parintii la prezidium...si aici ea nu poate face nimic :? ca sa evite conflict cu socrii doar fiul lor le putea cere sa stea ei in sala cu oaspeti asa ca Capsunica tine-te tare,sper ca aceasta sa fie cea mai mica problema in organizarea nuntii tale ;)


Post Reply