Nume preferate

Dupa nunta e firesc sa trecem la un nou nivel in viata de familie. In doi e bine, dar in trei e si mai minunat. Aceast forum va contine subiecte despre viitoarele mamici, mamici si bebelusii lor.
Post Reply
User avatar
perla
Posts: 878
Joined: 24 Jun 2011, 23:00
Location: Chisinau

Re: Nume preferate

Post by perla »

Alintush e un nume foarte frumos Aida. Si la mine parintii nu erau de acord sa pun numele David copilului ca tot tipa e jdanesc. Dar alt nume pt el nu-mi imaginez. I se potriveste de minune. Apropo acum si parintii zic ca nume mai frumos nu-i. Il dezmiarda cu toate diminutivele posibile. Nu asculta pe nimeni. Fa asa cum iti zice inima.


User avatar
RoDiNkA
Posts: 1329
Joined: 29 Dec 2011, 00:00
Location: Chisinau

Re: Nume preferate

Post by RoDiNkA »

Alintush, eu zic sa faci alegerea tu, e copilul tau, nu a parintilor...daca simti ca asta e numele pe care ai vrea sa-ti numesti odorasul - nu mai stai pe dubii!!!!!!!!!! Asculta-ti inima de mama!!!
Eu de cand ma cunosc stiu ca enorm imi doresc o fetita Victoria si stiu ca asa va fi!!!!!!!!!! :P Cu atat mai mult ca imi place cum suna impreuna cu numele - Victoria Sprincean :oops:
Sotului nu prea ii placea din start, ii parea un nume "simplu"... dar acum incepe sa ii fie tot mai mult si mai mult pe plac :lol:
Practicand dansurile si participand la multe concursuri, am indragit o fetita foaaaaaaaaaarte dulce si carizmatica, ea poarta numele Avitali si acest nume la fel mi-a picat pe suflet :P
dar...cine stie ce va fi in realitate...poate in genere doar baieti voi avea... :mrgreen:


Image
gianin
Posts: 92
Joined: 29 Nov 2011, 00:00

Re: Nume preferate

Post by gianin »

buna fetele, in cateva zile va veni si bebeul nostru.
am decis sa o numim Patricia, daca era sa fie baietel - ii puneam numele Patrick :D
Sarcina usoara la toate!!!


User avatar
heliga
Posts: 1332
Joined: 04 Nov 2011, 00:00
Location: Moldova Chisinau

Re: Nume preferate

Post by heliga »

Alintush mie imi place numele,dar sunt de acord cu fetele nu asculta pe nimeni si pune-i ce numea doresti tu. ;)
Eu ca deja acush o sa-l tin in brate si inka nu ne-am decis serios nici nu m-am asteptat ca asa de greu va fi. Inca suntem in discutiii. Desigur sotul doreste Ianis .Mie imi place Lucas,Aris .Si kiar de pina acum ii ziceam Ianis acum m-am oprit si ii zik bebe adika fara nume .....voi ce parere aveti?
Gianin frumos nume si desigur nastere usoara.Fie ca in cel mult 4 ore sa ai bebele pe burta :lol: Apropo tu cam secretoasa nu ne-ai spus pina acum... ;) Felicitari!


Image
Image
marcellla
Posts: 350
Joined: 08 Jun 2011, 23:00
Location: Torino

Re: Nume preferate

Post by marcellla »

Alintush, eu tot sint de acord ca daca vrei asa de tare acest nume trebuie sa insisti si sa nu te lasi convinsa de nimeni, iar daca sotului ii place 50% atunci deja e bine. Cu timpul se vor deprinde si alt nume nici nu-si vor imagina. O matusa de a mea a nascut nu demult gemeni si se numesc Leonardo si Ludovica(ei sint stabiliti cu traiul peste hotare) Trebuie sa recunosc ca si eu i-am zis ca nu-mi place Ludovica, poate ca nu e un nume chiar des intilnit, dar ea a insistat, si sotul la fel era 50%....acum nici nu o pot vedea cu alt nume si imi place la nebunie.
Eu cu multi ani in urma am indragit foarte mult numele Sofia, si am zis ca daca voi avea o fetita neaparat o va chema asa, dar acum in ultimul timp aud asa de multe fetite cu acest nume ca deja ma cam indoiesc. Dar cine stie, poate Dumnezeu imi va da doar baietei :D
Heliga, sincera sa fiu chiar imi plac toate 3 nume, iar Lucas chiar face parte si din listuta mea. Dar anume Lucas, sau iti place si Luca? pentru ca mie imi plac ambele. In fine, voi sinteti cei care decideti si va doresc sa ajungeti la un frumos numitor comun :).


Image
User avatar
heliga
Posts: 1332
Joined: 04 Nov 2011, 00:00
Location: Moldova Chisinau

Re: Nume preferate

Post by heliga »

Marcellla anume Lucas cu accent pe u . Luca nu-mi place... :roll: Hmmm nici nu stiu caci sotului nu-i kam place,dar de icea imi zice ca sa aleg eu numele :lol:


Image
Image
User avatar
maryLand
Posts: 2223
Joined: 05 Apr 2010, 23:00
Location: Chisinau

Re: Nume preferate

Post by maryLand »

Alintush, un nume de fetita foarte deosebit...daca sincer nu l-am auzit la nimeni ;)
Si finii cind au pus David, toti spuneau ca e greu si nu are dezmierdari...insa acum..mai potrivit nume pentru acest scump copil nu este...

Mie Lucas imi place, este extrem de masculin...dar totodata destul de blind...

Apropo, am privit o emisiune despre nume, si expertii spun ca copii nascuti in perioada septembrie-martie trebuie sa poarte un nume ce contine litera "R", iar cei nascuti aprilie-august trebuie sa aiba nume mai line, blinde, fara acest "R" :!:

Important, sanatosi sa fie...numele toate au ceva deosebit.
De curind a nascut o buna prietena, numele Mihai...si i-a amenintat pe toti...ca nimeni nu are dreptul sa ii spuna altfel decit Mihai...nu Misa, Misunea, etc.


Image
Alintush
Posts: 2100
Joined: 20 Sep 2011, 23:00
Location: Chisinau

Re: Nume preferate

Post by Alintush »

Gianin FELICITARILE MELE si o nastere cit mai usoara...
Heliga..dintre acele 3 nume...mie imi place Lucas...uite si tu cum suna numele si prenumele impreuna si daca e bine...gata ai scapat de grija asta ...iti ramine inca putin...sa-l convinji pe sot sa fie si el 100% sigur ca vrea prenumele asta pentru copilul lui...

fetelor, va multumesc mult la toate...eu chiar ma gindeam ca sunt putin mai altfel decit toata lumea...ca imi plac nume de genul asta mai putin cunoscute la noi...


User avatar
kisitoka
Posts: 489
Joined: 04 Apr 2012, 08:22
Contact:

Re: Nume preferate

Post by kisitoka »

Vad ca problema numelui e actuala si nu numai noi ne-am confruntat cu asta. Sunt si eu deacord ca daca iti place numele asa sa fie si pe nimeni sa nu asculti (inafara de sot) adica ambii sa fie deacord, fara implicarea altora. Noi am vrut Bogda pentru baitel si foarte mult imi placea. Dar am fost influentati si deja nu ne mai place... Atunci ambii am decis, alegem unul la nimen nu spunem, cind se va naste vom spune :iata asa il cheama si atit ;)
pe surioara mea o chema Stefania (e ceva mai neobisnuit) fete cu virtsa ei practic nu-s cu asa nume, in toata scoala a mai intilnit doar una. Dar bunica nu vroia asa sa o numeasca, spunea sa fie Stela ... Steluta . Acuma nu imi inchipui cum altfel ar fi numito, si ca numele i se potriveste perfect.


Image
Image
Ulieana
Posts: 83
Joined: 12 Feb 2013, 15:27

Re: Nume preferate

Post by Ulieana »

fetelor ce propuneri mai aveti de nume frumoase pentru baietei ?


Post Reply