Şezătoarea mamelor

Dupa nunta e firesc sa trecem la un nou nivel in viata de familie. In doi e bine, dar in trei e si mai minunat. Aceast forum va contine subiecte despre viitoarele mamici, mamici si bebelusii lor.
Alintush
Posts: 2100
Joined: 20 Sep 2011, 23:00
Location: Chisinau

Re: Şezătoarea mamelor

Post by Alintush »

eu vreau...vreau...vreau... :oops:


olicika
Posts: 309
Joined: 02 Jun 2011, 23:00
Location: Moldova

Re: Şezătoarea mamelor

Post by olicika »

Amelia, cred ca e o idee buna, doar ca ar trebui sa asteptam sa se imprimavareze deja. Acum bebeii sunt imbodoliti, e cam greu, imbraca-i dezbraca-i daca intri in vre-un local.


Image
User avatar
heliga
Posts: 1332
Joined: 04 Nov 2011, 00:00
Location: Moldova Chisinau

Re: Şezătoarea mamelor

Post by heliga »

eu tot as vrea,numai ca sunt de acord cu olicika poate mai in primavara ;)


Image
Image
Diana 2013
Posts: 234
Joined: 17 Nov 2012, 19:18

Re: Şezătoarea mamelor

Post by Diana 2013 »

Salut dragi mamici, daca ma puteti ajuta cu sfaturi: in ce perioada ati procurat hainutele si cele necesare pu cel mic, ma refer aici nu doar la bagajul pu maternitate dar si lucrurile din prima perioada. Ati procurat din timp tot genul de hainute sau la inceput ceva mai strict necesar, si in ce cantitate....?....mersi


User avatar
bride
Posts: 376
Joined: 07 Sep 2011, 23:00

Re: Şezătoarea mamelor

Post by bride »

salutare fetelor.Vroiam sa va intreb,poate cineva stie daca dauneaza muzica tare la bebe.Ideea e ca saptamina aceasta vreau sa ma duc la un concert,dar nu stiu sigur daca bebele nu va fi afectat cumva de zgomotul prea mare.Voi ce spuneti?


Nadinn
Posts: 206
Joined: 24 Jan 2013, 01:37
Location: Chisinau,Moldova

Re: Şezătoarea mamelor

Post by Nadinn »

Salut Diana 2013 uite ca si eu ma confrunt cu aceasta problema...ce sa cumpar si cit sa cumpar?Noi deja am luat cite ceva din hainute(2 costumase,3 salopete,2 body,2 caciulite,3 perechi de sosete)majoritatea pt 1-2 luni si citeva pt 2-4 luni,am luat unisex caci noi inca nu shtim ce asteptam,avem 13 sapt dar eu nu mai aveam rabdare sh am cumparat cite ceva :D


marcellla
Posts: 350
Joined: 08 Jun 2011, 23:00
Location: Torino

Re: Şezătoarea mamelor

Post by marcellla »

Diana 2013, rasfoieste paginile din Lumea mamicilor, ca nustiu prin care teme dar era scris mult referitor la primele hainute si lucruri care le-au cumparat mamicile, cind si cit, si despre bagajul cu toate cele necesare pentru maternitate.


Image
User avatar
catiushka
Posts: 613
Joined: 17 Apr 2013, 20:24

Re: Şezătoarea mamelor

Post by catiushka »

bride wrote:salutare fetelor.Vroiam sa va intreb,poate cineva stie daca dauneaza muzica tare la bebe.Ideea e ca saptamina aceasta vreau sa ma duc la un concert,dar nu stiu sigur daca bebele nu va fi afectat cumva de zgomotul prea mare.Voi ce spuneti?
bride depinde ce fel de concert, daca-i rock eu nu as merge,
daca-i concert linistit unde tu stai pe scaun apoi nici nu te gindi mult
depinde de concert si de termenul vostru


User avatar
Aleena
Posts: 468
Joined: 03 Mar 2012, 13:05

Re: Şezătoarea mamelor

Post by Aleena »

Bride,eu nu-ti recomand in general sa mergi acum in locuri aglomerate!
M-a preintampinat medicul meu ca bantuie o viroza groaznica ...insa noi oricum am agatat-o.

Eu suport virozele de sezon ''pe picioare''...dar asta mi-a dat febra 39',5 mie (care nu fac febra de obicei),si 39' lui Bogdan.
Si nu cedeaza la paracetamol.

Eu zic mai bine sa te abtii. Gravidutzele au si asa imunitatea slabita.
Sanatatea voastra e mai importanta decat toate concertele din lume!
Aveti grija de voi si numai bine.


Alina Braileanu:

Image
Alintush
Posts: 2100
Joined: 20 Sep 2011, 23:00
Location: Chisinau

Re: Şezătoarea mamelor

Post by Alintush »

Bride, eu tot as spune sa nu pleci...mai ales lunele februarie-martie sunt cele in care virozele isi fac de cap, dar daca ai cumparat deja biletele...dute, dar fii foarte atenta
ce pot spune referitor la concert...depinde de bebelus...daca lui nui va place...te va durea burta, iar daca-l va relaxa foarte bine...
eu la 7 luni de sarcina fusesem la teatru...imi faceam griji ca nu-i va placea, mi-am si umplut geanta cu mincare :)dar nu a spus nimic...a fost asa cuminte...

referitor la hainute...multe nu cumparati...eu am foarte multe hainute noi noute care nu am reusit sa le purtam...asa de repede cresc primele luni ca nici nu observi cum trece timpul..hainute nu am cumparat...mi-a cumparat mamica..noi doar caruciorul lam cumparat la 8,5 luni de sarcina..


Post Reply