Înregistrarea Civilă

Totul pentru și despre planificarea unei nunți.
Dutsu
Posts: 446
Joined: 20 Feb 2012, 11:41

Re: Înregistrarea Civilă

Post by Dutsu »

Si noi am fost si am depus cererea...trebuia la OSC Centru dar sotul a gasit limba comuna cu OSC municipal... :)


User avatar
mmgg29
Posts: 230
Joined: 21 Mar 2013, 04:12

Re: Înregistrarea Civilă

Post by mmgg29 »

Fetelor, sa va zic cum am facut noi cununia civila.
Noi fiind ambii in Romania, am vrut sa facem cununia civila cat mai simplu, asa ca nu am rugat parintii sa-si faca vize si sa se oboseasca pe drumuri.
Ne-am dus cu vreo 10 zile inainte de data stabilita, cu toate actele, am ales ziua si ora, care pica intr-o zi de luni.
Peste 10 zile ne-am infatisat la oficiul starii civile, cu emotii mari si inima cat un purice. :D Inaintea noastra mai erau programate cateva perechi care intrau pe rand in sala, din 10 in 10 minute, noi fiind programati ultimii in acea zi si in timp ce noi asteptam nasii care erau sa intarzie si incepeam sa ne facem griji ca n-o sa reusim, incercam sa ne imbarbatam unul pe altul si sa glumim cu prietenii.
In final nasii au ajuns la timp si noi am intrat la ora stabilita in sala solemna (eu tremurand de emotie), iar ofiterul starii civile ne astepta solemn. Toata procedura a durat 10-15 minute. A fost simplu si frumos, apoi am iesit afara si am servit cate o cupa de sampanie in fata oficiului de stare civila (au loc special amenajat pentru asta).
Am facut poze cu prietenii pana ne-am saturat, dupa care ne-am indreptat pe jos spre o terasa din apropiere unde am stat si am sarbatorit pret de vreo 2 ore, dupa care ne-am dus intr-un parc sa ne mai plimbam, sa facem poze si sa mai stam la umbra si racoare, caci a fost o zi fierbinte de vara.
A fost foarte relaxant si in acelasi timp si distractiv - noi, nasii si cativa prieteni buni, unde singura bataie de cap a fost cum sa-mi asortez curelusa de la rochie cu poseta. :D


mirena
Posts: 8
Joined: 23 Aug 2013, 13:20

Re: Înregistrarea Civilă

Post by mirena »

Care este cel mai frumos oficiu din Chisinau? cu 2 nivele?


Buburuza2014
Posts: 82
Joined: 26 Jun 2013, 21:48

Re: Înregistrarea Civilă

Post by Buburuza2014 »

Poate cineva sa-mi spuna daca putem sa ne inregistram casatoria daca eu am buletinul expirat???


User avatar
maryLand
Posts: 2223
Joined: 05 Apr 2010, 23:00
Location: Chisinau

Re: Înregistrarea Civilă

Post by maryLand »

Buburuza, eu cred ca nu, insa mai bine telefoneaza si afla de la ei, poate accepta acte expirate. ;)


Image
User avatar
catiushka
Posts: 613
Joined: 17 Apr 2013, 20:24

Re: Înregistrarea Civilă

Post by catiushka »

buburuza daca afli raspunsul corect spune-mi si mie


Buburuza2014
Posts: 82
Joined: 26 Jun 2013, 21:48

Re: Înregistrarea Civilă

Post by Buburuza2014 »

Am vorbit cu Doamna de la primarie care ne va inscrie si a spus ca NU, nu se inscrie cu buletin expirat. Noi cererea o vom depune cu 19 zile inainte de nunta. Inscrierea la sala ne va costa 1000 lei plus 30 lei coperta aia groasa a cert. de casatorie.


marishka
Posts: 35
Joined: 28 Jan 2014, 19:44

Re: Înregistrarea Civilă

Post by marishka »

fetelor cu cit timp inainte ati depus cererea la OSC?


Olecika
Posts: 537
Joined: 31 Oct 2012, 22:52

Re: Înregistrarea Civilă

Post by Olecika »

Noi am depus cererea cu 2 luni înainte de nunta :)


User avatar
crisgirl
Posts: 85
Joined: 22 Oct 2012, 00:34

Re: Înregistrarea Civilă

Post by crisgirl »

Fetelor , poate ma poate sfatui cineva care a trecut prin aceeasi situatie ? Am fost cu VS la OSC pe data de 23 mai ca sa depunem cererea de inregistrare a casatoriei , doamna de acolo a refuzat inregistrarea pe motiv ca aceasta cerere sa pastreaza in sistemul lor exact 2 luni, iar apoi se sterge automat, nunta noastra fiind pe 25 iulie. Mai tarziu nu am putut depune cerere deoarece VS a plecat intr-o deplasare de serviciu peste hotare si va reveni cu 10 zile inainte de nunta. Deci respectiv reiese ca noi va trebui sa apelam la inregistrarea rapida care ne va costa 3500 lei plus 2000 lei pu inregistrarea casatoriei inafara OSC . 5500 e prea mult si nu stiu cum sa procedez!
Last edited by crisgirl on 09 Jun 2014, 13:13, edited 2 times in total.


Image
Post Reply