Nunta "La Plopi"

Totul pentru și despre planificarea unei nunți.
Radutu
Posts: 90
Joined: 27 Mar 2014, 15:33

Re: Nunta "La Plopi"

Post by Radutu »

Victoria Pitușcanu wrote:
Kristine wrote:Buna fetelor, am avut si eu nunta de vis La Plopi. A fost o seara de neuitat. In general am ramas multumita si de mancare si de sala....per ansamblu a fost foarte bine.
Un singur lucru care m-a deranjat maxim si care a fost foarte vizibil a fost anume faptul ca chelnerii te fura de te rup, mai ales daca nu e nimeni care sa-i supravegheze. Incepand de la mancare, masa de fourchette si terminand cu bautura. La noi sotul a supravegheat bautura si chiar daca s-a luat ceva nu a fost atat de vizibil, in schimb cu mancarea, masa de fourchette si tortul miresei a fost cam aiurea. Stiu ca la un moment dat s-a facut 20 minute de disco retro si s-au stins luminile, in timpul asta chelnerii au golit masa de fourchette, nu mai ramasese nimik acolo (alune, bomboane, prajituri etc).
Cand a fost dezbracatul miresei si torta incepuse sa stranga mesele cu platouri intregi de mancare, de parca spuneau invitatilor sa plece acasa. Urat de tot mi s-a parut. S-au apropiat mamele si le-au spus, ei insa nu aveau nici un stres.
Cireasa de pe tort a fost chiar cu tortul miresei cand la ultima masa nu s-a dus tort la toti invitatii. Cand invitatii au cerut sa li se aduca, li s-a spus ca nu a mai ramas tort, iar pe tava mai ramasese tort inca pentru 10 persoane minim (Nu am stiut de aceste detalii in seara nuntii, am aflat a doua zi). Nasa vazand ca a ramas mult tort, le-a spus chelnerilor sa il puna in caserola si sa il dea miresei. Zis si facut, chelnerii au ascuns frumos tortul, mireasa (adica eu) :lol: nu l-a cerut si asa s-a incheiat seara. Am inteles ca la cateva mese au mai primit si bacsisi de la invitati ca pana la urma sa vina la mame si sa le reproseze ca "de ce muzicantii primesc bani, iar ei nu?"
In fine, partea asta m-a deranjat maxim, nu imi place sa fiu furata din moment ce platesc, dar cum se mai spune: nu este sala unde sa fie totul perfect. In afara de aceasta latura, nu am pretentii. Totul a fost foarte bine.
Un mic sfat cand dati numarul final de invitati: Daca aveti 150 care spun ca vin, dati un numar de 145 pt ca la sigur se gasesc minim 5 care sa nu vina si sa va spuna in ajun sau sa nu va spuna deloc :)
Va sugerez sa supravegheati totul de la A la Z in orice sala nu ati face nunta si sa aveti persoane responsabile care sa aiba grija de asta.
Mult succes!
Victoria sarmanica, eu am inteles ca ei nu au chelneri care permanent lucreaza acolo dar mai mult care ii angajeaza si ii platesc pe seara de asta cred ca e si asa mare bardac si lor nu le pasa, dar eu cred ca foarte mult conteaza anume chelnerii , la noi tata socru e foarte sever si mergeau toti pe struna acolo si nu am avut asa ceva , dar uite ca in moldova saracii miri in loc sa savureze sarbatoarea din plin fara griji ca si asa umbla nebuni cite un an inainte de asta dar inca si in seara nuntii sa isi mai faca griji si sa stea cu ochii in 4 sa nu fie furati, mda

Fetelor spuneți vă rog mult care a fost costul final al meniului și cîte feluri de platouri ați avut, vă rog mult
mulțumesc anticipat


gigi
Posts: 2
Joined: 28 Jan 2015, 10:50

Re: Nunta "La Plopi"

Post by gigi »

Kristine wrote:Buna fetelor, am avut si eu nunta de vis La Plopi. A fost o seara de neuitat. In general am ramas multumita si de mancare si de sala....per ansamblu a fost foarte bine.
Un singur lucru care m-a deranjat maxim si care a fost foarte vizibil a fost anume faptul ca chelnerii te fura de te rup, mai ales daca nu e nimeni care sa-i supravegheze. Incepand de la mancare, masa de fourchette si terminand cu bautura. La noi sotul a supravegheat bautura si chiar daca s-a luat ceva nu a fost atat de vizibil, in schimb cu mancarea, masa de fourchette si tortul miresei a fost cam aiurea. Stiu ca la un moment dat s-a facut 20 minute de disco retro si s-au stins luminile, in timpul asta chelnerii au golit masa de fourchette, nu mai ramasese nimik acolo (alune, bomboane, prajituri etc).
Cand a fost dezbracatul miresei si torta incepuse sa stranga mesele cu platouri intregi de mancare, de parca spuneau invitatilor sa plece acasa. Urat de tot mi s-a parut. S-au apropiat mamele si le-au spus, ei insa nu aveau nici un stres.
Cireasa de pe tort a fost chiar cu tortul miresei cand la ultima masa nu s-a dus tort la toti invitatii. Cand invitatii au cerut sa li se aduca, li s-a spus ca nu a mai ramas tort, iar pe tava mai ramasese tort inca pentru 10 persoane minim (Nu am stiut de aceste detalii in seara nuntii, am aflat a doua zi). Nasa vazand ca a ramas mult tort, le-a spus chelnerilor sa il puna in caserola si sa il dea miresei. Zis si facut, chelnerii au ascuns frumos tortul, mireasa (adica eu) :lol: nu l-a cerut si asa s-a incheiat seara. Am inteles ca la cateva mese au mai primit si bacsisi de la invitati ca pana la urma sa vina la mame si sa le reproseze ca "de ce muzicantii primesc bani, iar ei nu?"
In fine, partea asta m-a deranjat maxim, nu imi place sa fiu furata din moment ce platesc, dar cum se mai spune: nu este sala unde sa fie totul perfect. In afara de aceasta latura, nu am pretentii. Totul a fost foarte bine.
Un mic sfat cand dati numarul final de invitati: Daca aveti 150 care spun ca vin, dati un numar de 145 pt ca la sigur se gasesc minim 5 care sa nu vina si sa va spuna in ajun sau sa nu va spuna deloc :)
Va sugerez sa supravegheati totul de la A la Z in orice sala nu ati face nunta si sa aveti persoane responsabile care sa aiba grija de asta.
Mult succes!


gigi
Posts: 2
Joined: 28 Jan 2015, 10:50

Re: Nunta "La Plopi"

Post by gigi »

Stau si citesc ce se vorbeste despre La plopi si ma ingrozesc , eu am facut nunta acolo si tot era super mincarea era gustoasa decor lam ales singur cu sotia si nu de la sala , ceea ce tine de decor am fost intrebati ce decor vom avea dar de genu " ca sa il luati de la noi " nu a fost.Taxa ceea de 300 lei mi sa spus de la inceput dar asta nu o achitam noi ci decoratorii dar fiindca decoratoarea a avut cu ea matura faras si a lasat curat de asta a fost scutita de plata .Cind am incheiat contract cu administratoarea salii Doamna Maria eu fiind jurist am studiat minutios totul si la orce intrebare a raspuns calm chiar mi-a dat si citeva sfaturi de genu sa nu comand multa mincare ca o sa ramina "eu sunt de la nord si acolo este mania de multa mincare ca sa ajunga" ceea ce ii multumesc foarte mult . De bautura mi-a dat o camera cu frigidere unde este supraveghiata video si intrebari de genu furt este exclus si in general acolo tot este sub supraveghere video . Chelnerii erau foarte amabili si au primit bacsisi din 280 de invitati care i-am avut sa mai gasit cite unu care nu ia placut asta este si normal toti suntem diferiti. Ograda este mare cu multe locuri de parcare , la cere au fost scoase scaune si plus era si deservire de chelneri asta a intrat in pretul de 1000 lei pentru bar "din contract" . Muzica a fost super Drimba au si lumini moderator to inclus.La final mi sa cerut sa achit vesela stricata care a fost in numar de vreo 23 pahare la noment mam indigat ca sunt prea multe dar mi sa adus un carnet unde era scris la ce masa si la ce ora sa stricat , eu evident nu am crezut dar mi s-a aratat video si am vazut cu ochii mei. Am mai achita piinea vreo 1200 lei plus am stat pina la 4 unde trebuia sa mai achitam si inca 600 lei pentru arenda salii dupa 2 la care am fost uimiti pozitv cind am fost scutiti de plata pentru bar si cei 600 lei . P.S Daca as ,ai face nunta as mai face o data acolo si o recomand la toti


СorinaMunteanu
Posts: 2
Joined: 29 May 2016, 19:18

Re: Nunta "La Plopi"

Post by СorinaMunteanu »

Cineva, spune-ti va rog care sunt preturile la acest restaurant :)


Post Reply