Totalul cheltuielilor la nuntă

Totul pentru și despre planificarea unei nunți.
O viitoare mireasa
Posts: 246
Joined: 13 Aug 2011, 23:00
Location: Chisinau

Re: Totalul cheltuielilor la nunta

Post by O viitoare mireasa »

adeline wrote:
doina30882000 wrote:Noi vrem sa facem cu 140 persoane...si ne-am gandit la 12.000-13.000...oare sunt sufiecienti/?:D
cred ca e suficient, doar trebuie sa repartizati bine cheltuielile, pe unele lucruri pentru nunta se poate de economisit.
noi pentru 150 persoane am cheltuit orientativ 9000e
dar avand in vedere ca pentru multe servicii in 2012 vor creste preturile 12-13000e trebuie sa va ajunga
succes in pregatiri
9.000-10.000 mi se pare o suma reala, cu asa bani faci o nunta frumusica
cei care trec de 15 mii cred ca au mai mult lux, daca nu e vorba de peste 200 de invitati


doina30882000
Posts: 834
Joined: 15 Sep 2011, 23:00
Location: UK

Re: Totalul cheltuielilor la nunta

Post by doina30882000 »

Crisstina wrote:
adeline wrote:
doina30882000 wrote:Noi vrem sa facem cu 140 persoane...si ne-am gandit la 12.000-13.000...oare sunt sufiecienti/?:D
cred ca e suficient, doar trebuie sa repartizati bine cheltuielile, pe unele lucruri pentru nunta se poate de economisit.
noi pentru 150 persoane am cheltuit orientativ 9000e
dar avand in vedere ca pentru multe servicii in 2012 vor creste preturile 12-13000e trebuie sa va ajunga
succes in pregatiri
9.000-10.000 mi se pare o suma reala, cu asa bani faci o nunta frumusica
cei care trec de 15 mii cred ca au mai mult lux, daca nu e vorba de peste 200 de invitati
Si noi tare am dori sa ne integram in 12.000 max...avand in vedere ca niciunul din noi nu e din Chisinau, unu de la Comrat, unu de la Sangerei...o sa fie cheltuielile mai mari, insa eu incerc sa economisesc pe ce posibil si sa nu exagerez cu banii...la noi nunta va fi de 140 invitati, cam asa:)


Image
Beatrise
Posts: 325
Joined: 14 Nov 2011, 00:00
Location: Chisinau

Re: Totalul cheltuielilor la nunta

Post by Beatrise »

doina30882000 wrote:
Crisstina wrote:
adeline wrote: cred ca e suficient, doar trebuie sa repartizati bine cheltuielile, pe unele lucruri pentru nunta se poate de economisit.
noi pentru 150 persoane am cheltuit orientativ 9000e
dar avand in vedere ca pentru multe servicii in 2012 vor creste preturile 12-13000e trebuie sa va ajunga
succes in pregatiri
9.000-10.000 mi se pare o suma reala, cu asa bani faci o nunta frumusica
cei care trec de 15 mii cred ca au mai mult lux, daca nu e vorba de peste 200 de invitati
Si noi tare am dori sa ne integram in 12.000 max...avand in vedere ca niciunul din noi nu e din Chisinau, unu de la Comrat, unu de la Sangerei...o sa fie cheltuielile mai mari, insa eu incerc sa economisesc pe ce posibil si sa nu exagerez cu banii...la noi nunta va fi de 140 invitati, cam asa:)
Presupun ca pentru 100 de invitati sa cheltuim 15 miisoare...dar...vom vedea kum va fi


User avatar
iuli4ika
Posts: 130
Joined: 20 Feb 2012, 13:04
Contact:

Re: Totalul cheltuielilor la nunta

Post by iuli4ika »

si eu ma gindesc ca pt 150 persoane ar fi de ajuns 15000E desi sper sa fac economii ..dar daca sincer nici nustiu in ce as putea / ?
- desi muzika trebu vesela / ca depinde de muzica daca vrei sa fie veselie /
-Foto video conteraza ca asta o sa ramina ca amintire pt toata viata
- Rokia /costum / trebu sa fie la nivel asa cum am visat
bautura la fel / trebue sa fie buna / oare in ce as putea economisi ?


PS/ la noi parintii achita numai sala / restu noi !!!
:?


Image
User avatar
tancha_ru86
Posts: 1240
Joined: 13 Jan 2012, 00:00
Location: Londra

Re: Totalul cheltuielilor la nunta

Post by tancha_ru86 »

iuli4ka pentru sala sunt cele mai multe cheltuieli asa ca practic ai scapat de o jumatate din cheltuieli.
eu sper sa ma incadrez in 12 mii, parca am mai putut sa fac economie pe ici colo, dar oricum nu foarte multa :? :? dar asta e, deacum daca ne-am angajat in joc, dansam pana la capat..


Ma droghez de 7 ani http://jurnaldesotie.blogspot.com/

Image
User avatar
Aleena
Posts: 468
Joined: 03 Mar 2012, 13:05

Re: Totalul cheltuielilor la nunta

Post by Aleena »

Noi ne-am incadrat in 10000 de euro...acum 3 ani...cu 120 de invitati la nunta.
Am economisit la rochia miresei+voal (a fost cusuta la comanda),masina mirilor (s-a potrivit de minune cea a tatalui meu)...icoana pentru cununie a fost realizata de mine (broderie)...buchetele miresei (am avut 2) tot mi le-am facut singurica...

E foarte important sa NU se faca economie alegerea meniului,a muzicantilor,a moderatotului si a fotografului si operatorului video!!!!!!


Alina Braileanu:

Image
User avatar
iuli4ika
Posts: 130
Joined: 20 Feb 2012, 13:04
Contact:

Re: Totalul cheltuielilor la nunta

Post by iuli4ika »

Aleena wrote:Noi ne-am incadrat in 10000 de euro...acum 3 ani...cu 120 de invitati la nunta.
Am economisit la rochia miresei+voal (a fost cusuta la comanda),masina mirilor (s-a potrivit de minune cea a tatalui meu)...icoana pentru cununie a fost realizata de mine (broderie)...buchetele miresei (am avut 2) tot mi le-am facut singurica...

E foarte important sa NU se faca economie alegerea meniului,a muzicantilor,a moderatotului si a fotografului si operatorului video!!!!!!
sunt Total deacord cu tine in ceea ce priveste unde NU trebuie de facut economie / eu economie fac /masina mirilor o sa fie masina unui prieten Jaguar / nu am nevoie de limuzine / am vrut cu careta cu cai / dar ma gindesc ca pin la CASCADA nu ajung cu bine (cu drumurile noastre):D asa ca ramine sa apelam la prietenu nostru comun !! In rest cu bautura ca o aducem din Ribnita me iese mai ieftin /cu Furshetu la fel / Fructele o sa fie aduse de alt prieten / in rest nu vad economie / deja sigur mai vad pe parcursul pregatirii! :mrgreen:


Image
User avatar
Aleena
Posts: 468
Joined: 03 Mar 2012, 13:05

Re: Totalul cheltuielilor la nunta

Post by Aleena »

Am fost recent la o nunta...unde s-a facut economie la meniu si muzica...A fost groaznic!!!!!!
Lautarii serveau bauturi alcoolice impreuna cu nuntasii (s-au dovedit a fi rude cu mirele!!!)...si au transformat nunta intr-un dezastru!!!

Si parca nu ar fi fost de ajuns...la pusul banilor (''organizat''...3 ore...unde fiecare isi spune cuvantul...la o nunta de 250 pers!)...s-a cam terminat mancarea de pe mese...si unii nuntasi...mai ''veseli '' strigau:"Nu vorbiti atata...zice-ti chelnerilor sa aduca mancare!'' :oops: :oops:
Mare rusine!!!!

Asa ca,fetelor...fi-ti istete si invatati din greselile altora! :idea:


Alina Braileanu:

Image
User avatar
heliga
Posts: 1332
Joined: 04 Nov 2011, 00:00
Location: Moldova Chisinau

Re: Totalul cheltuielilor la nunta

Post by heliga »

nu atit muzika kit mincarea si bautura pe masa sunt cele mai importante si decit sa patim asa cum a mai scris Aleena atunci mai bine luam in plus bautura si la minkare tot ar trebui sa nu zgircim ori facem nunta ori nu facem de lok :lol: :roll:


Image
Image
diana c
Posts: 10
Joined: 16 Apr 2012, 18:38

Re: Totalul cheltuielilor la nuntă

Post by diana c »

dar la cit atunci ajung cheltuielile pentru o nunta de 120 perechi (240 persoane), atit eu cit si VS avem multe rude, prieteni, care nu putem pur si simplu sa nu ii invitam..... va rog mult sa ne ajutati sa facem citeva calcule preventive, sa vedem aproximativ la ce suma ajungem, nunta o facem la Magdacesti, La Plopi, in 2013..... multumesc din suflet tuturor care ne vor ajuta si se vor impartasi cu ideile....cred ca multi au trecu prin asta si inteleg cit e de greu.... plus la asta, unde se poate de economisit real..... ??? Mincare, bautura, muzica,- inteleg ca nu prea ai de unde economisi, dimpotriva la mine rudele vor veni de la nord...atita distanta ..si nu vreau sa patim rusinea cu meniul slab si muzica rea..... va rog ajutati-ne..........!!!!


Post Reply