Totalul cheltuielilor la nuntă

Totul pentru și despre planificarea unei nunți.
Post Reply
User avatar
tsvetok
Posts: 115
Joined: 05 Mar 2012, 11:53
Location: Chisinau
Contact:

Re: Totalul cheltuielilor la nuntă

Post by tsvetok »

diana c wrote:dar la cit atunci ajung cheltuielile pentru o nunta de 120 perechi (240 persoane), atit eu cit si VS avem multe rude, prieteni, care nu putem pur si simplu sa nu ii invitam..... va rog mult sa ne ajutati sa facem citeva calcule preventive, sa vedem aproximativ la ce suma ajungem, nunta o facem la Magdacesti, La Plopi, in 2013..... multumesc din suflet tuturor care ne vor ajuta si se vor impartasi cu ideile....cred ca multi au trecu prin asta si inteleg cit e de greu.... plus la asta, unde se poate de economisit real..... ??? Mincare, bautura, muzica,- inteleg ca nu prea ai de unde economisi, dimpotriva la mine rudele vor veni de la nord...atita distanta ..si nu vreau sa patim rusinea cu meniul slab si muzica rea..... va rog ajutati-ne..........!!!!
in ce luna faceti nunta?
fiecare nunta e speciala si la fiecare sunt preferinte deosebite.
pot sa scriu mult aici, dar cel mai bine scrie-mi in privat si ma stradui sa te ajut =)

in orice caz sa nu economisiti pe:
1. muzica - foarte mult conteaza - mai bine sa luati o formatie buna,decit sa aveti mai multi invitati speciali
2. moderator- un moderator prost poate sa strice orice sarbatoare cit de organizata n-ar fi ea, unul intelept va ascunde toate neajunsurile
3. meniu si bautura - ceea ce in primul rind simt oaspetii - dc ati economisit pe seama lor sau nu
4. foto si video - amintiri pe toata viata
5. un coafor si make-up artist speciali - sa nu inchideti ochii peste 10 ani cind va veti uita la poze =)


In the end it's not going to matter how many breath you took, but how many moments took your breath away...Image
diana c
Posts: 10
Joined: 16 Apr 2012, 18:38

Re: Totalul cheltuielilor la nuntă

Post by diana c »

mersi mult tvetok, ce ai putea sa ne mai sfatui, chiar imi e foarte util ce ai scris , mersi mult!!!! uitasem, nunta e in august :)


maricika
Posts: 119
Joined: 18 Sep 2011, 23:00

Re: Totalul cheltuielilor la nuntă

Post by maricika »

As dori si eu sa ma incadrez in 25000 euro pt 240 persoane,dar nici nustiu la ce sa economisesc,pe rokie precis nu vreu,pe restuarant to nu vreu,ramine doar pe mire sa economisesc :lol: ,glumesc fetelor,VS zicea de la inceput ca cei a face o nunta,dar cind vede citi bani se duc,si asta e numai arvona,asa ca sper sa nu insureasca pin la nunta!
Fetelor,eu mai am o luna,cind imi aduc aminte ,am emotii!!!dupa nunta deacum va scriu,ce si cit am dat!


User avatar
tsvetok
Posts: 115
Joined: 05 Mar 2012, 11:53
Location: Chisinau
Contact:

Re: Totalul cheltuielilor la nuntă

Post by tsvetok »

diana c wrote:mersi mult tvetok, ce ai putea sa ne mai sfatui, chiar imi e foarte util ce ai scris , mersi mult!!!! uitasem, nunta e in august :)
Economii mai puteti face prin aceea de unde aduceti bautura, cum au mai scris fetele
In decoratiuni - deja depinde ce doriti - daca flori vii - folositi-le pe cele moldovenesti de sezon, faceti buchetele sau compozitii mai mici, in decorul salii, inscrierii -puteti folosi flori artificiale sau alte idei decorative interesante - dc doriti va povestesc mai detaliat in privat
Marturii - dc bugetul nuntii e mic, puteti sa va refuzati de ele. Eu m-am apucat sa le fac singura, si dc sincer cred ca am cheltuit mai mult, decit dc le-as comanda de undeva =)
Rochia - la fel este foarte individual, economie ar fi sa o luati in chirie ( eu am avut 2 rochii, ambele nu au fost prima chirie - la pret mi-a iesit ca prima chirie la o rochie)
Efecte speciale - de gen lumini, fum etc - vor reduce bugetul
Fourchette - dc doriti sa puneti bauturi importate - cumparati-le din Duty Free, in august - octombrie sunt multe fructe si nu va vor costa asa de mult
Invitatii, carduri de masa, schema asezare - puteti sa le faceti singure, sau multi ofera ca bonus dc luati decoratiuni si floristica
Masina - dc are cineva din cunoscuti/rude o masina mai frumoasa puteti sa va intelegeti cu ei sau sa arendati o masina mai simpla, nu limuzina, nu de la agentie. Noi am luat sub pod, vizavi de Pegas un Chrysler alb - era foarte frumos si foarte ieftin =)

Dc sincer fetelor, la mine la fel a fost bugetul limitat, acum regret un pic doar de un lucru - ca am taiat din bani pentru floristica, acum as investi mai mult in decorarea salii...da totul trece, iti ramin fotografii, dar oricum - vrei sa fie o poveste =)


In the end it's not going to matter how many breath you took, but how many moments took your breath away...Image
User avatar
heliga
Posts: 1332
Joined: 04 Nov 2011, 00:00
Location: Moldova Chisinau

Re: Totalul cheltuielilor la nuntă

Post by heliga »

maricika wrote:As dori si eu sa ma incadrez in 25000 euro pt 240 persoane,dar nici nustiu la ce sa economisesc,pe rokie precis nu vreu,pe restuarant to nu vreu,ramine doar pe mire sa economisesc :lol: ,glumesc fetelor,VS zicea de la inceput ca cei a face o nunta,dar cind vede citi bani se duc,si asta e numai arvona,asa ca sper sa nu insureasca pin la nunta!
Fetelor,eu mai am o luna,cind imi aduc aminte ,am emotii!!!dupa nunta deacum va scriu,ce si cit am dat!
Maricika 25.000? hmm de ce asa mult eu am sa am vri-o 200 de oameni si vreau sa ma incadrez in 16-17 mii.


Image
Image
maricika
Posts: 119
Joined: 18 Sep 2011, 23:00

Re: Totalul cheltuielilor la nuntă

Post by maricika »

heliga wrote:
maricika wrote:As dori si eu sa ma incadrez in 25000 euro pt 240 persoane,dar nici nustiu la ce sa economisesc,pe rokie precis nu vreu,pe restuarant to nu vreu,ramine doar pe mire sa economisesc :lol: ,glumesc fetelor,VS zicea de la inceput ca cei a face o nunta,dar cind vede citi bani se duc,si asta e numai arvona,asa ca sper sa nu insureasca pin la nunta!
Fetelor,eu mai am o luna,cind imi aduc aminte ,am emotii!!!dupa nunta deacum va scriu,ce si cit am dat!
Maricika 25.000? hmm de ce asa mult eu am sa am vri-o 200 de oameni si vreau sa ma incadrez in 16-17 mii.
pai nustiu,asa se primeste cind incep a aduna:
1.restuarantul 880 lei/pers fara bautura si dulciuri;
2.rokiile mele 2500 euro(am sa am doua);
3.muzica:3300 euro;
4.aranjament sala aproape 1000 euro(invitatii);
5.carduri de masa ?
6.coafuram am sa am 2 si plus machiaj,asta inca nam discutat dar cred ca min 4000 lei
7.bijurerie,mio placut una la beatice 2600 lei
8.prosoapele pt nasi 2400 lei
cadou la nasi in jur de 1000 euro(ei inca nau zis ce doresc)
foto-video 1000 euro
cununia 2400 lei
s.a......


RamonaB
Posts: 91
Joined: 07 Feb 2012, 00:00

Re: Totalul cheltuielilor la nuntă

Post by RamonaB »

maricika wrote:
heliga wrote:
maricika wrote:As dori si eu sa ma incadrez in 25000 euro pt 240 persoane,dar nici nustiu la ce sa economisesc,pe rokie precis nu vreu,pe restuarant to nu vreu,ramine doar pe mire sa economisesc :lol: ,glumesc fetelor,VS zicea de la inceput ca cei a face o nunta,dar cind vede citi bani se duc,si asta e numai arvona,asa ca sper sa nu insureasca pin la nunta!
Fetelor,eu mai am o luna,cind imi aduc aminte ,am emotii!!!dupa nunta deacum va scriu,ce si cit am dat!
Maricika 25.000? hmm de ce asa mult eu am sa am vri-o 200 de oameni si vreau sa ma incadrez in 16-17 mii.
pai nustiu,asa se primeste cind incep a aduna:
1.restuarantul 880 lei/pers fara bautura si dulciuri;
2.rokiile mele 2500 euro(am sa am doua);
3.muzica:3300 euro;
4.aranjament sala aproape 1000 euro(invitatii);
5.carduri de masa ?
6.coafuram am sa am 2 si plus machiaj,asta inca nam discutat dar cred ca min 4000 lei
7.bijurerie,mio placut una la beatice 2600 lei
8.prosoapele pt nasi 2400 lei
cadou la nasi in jur de 1000 euro(ei inca nau zis ce doresc)
foto-video 1000 euro
cununia 2400 lei
s.a......

bravo,felicitari ca iti permiti sa faci asa nunta. totusi,pt Moldova asa preturi sunt prea exagerate.parerea mea


maricika
Posts: 119
Joined: 18 Sep 2011, 23:00

Re: Totalul cheltuielilor la nuntă

Post by maricika »

nu pot sa zic cami permit doamne fereste,dar un plus mare ca la restuarant ne ajuta parintii,la rokie am decis un buget de 1000 euro,dar cind am masurat rokia ceea scumpa,am zis cami iau salariu pe vreo doua luni dar am sa o iau.muzica,aici intra toti care ii invitam,adica formatia de baza Andrian Ursu cu formatia lui-2400 euro,Julea-350 euro,satritza-320 euro,dansatorii 200 euro.ceea ce tine d nasi,cred ca merita un cadou mai scump,dar va zic ca nu vor sa zica ce doresc,au zis ceva simbolic,dar nam sa le ieu un tablou,mie imi iese mai scump la coafura si bukete deoarece fac in doua zile,si de aceea dublu.


User avatar
heliga
Posts: 1332
Joined: 04 Nov 2011, 00:00
Location: Moldova Chisinau

Re: Totalul cheltuielilor la nuntă

Post by heliga »

ooo Maricika kite cheltuieli mai ales cu muzika si restaurantul :roll: plus de ce asa scump cadou la nashi?pai ei sunt nasi si trebuie sa va ajute in gospodarie si daca o sa le cumperi si un cadou de 500 tot o sa fie multumiti mai ales ca au zis ca vor ceva simbolik. la mine nasii tot nu ne-au zis ce vor adika intr-un fel nimik ,ma gindesc ca o sa leuam un cadou de vri-o 500 de euro nu mai mult . :? de rokie nu zik nimik caci si eu la fel am dat o gramada de bani :D ei da vedeti si voi purshisimplu sa imprumuti ca sa faci nunta mie kestia asta nu-mi place la moldoveni.sper la tine sa fie altfel.succes si la sigur vei avea o nunta grandioasa cum se vede dupa pret ;)


Image
Image
maricika
Posts: 119
Joined: 18 Sep 2011, 23:00

Re: Totalul cheltuielilor la nuntă

Post by maricika »

heliga wrote:ooo Maricika kite cheltuieli mai ales cu muzika si restaurantul :roll: plus de ce asa scump cadou la nashi?pai ei sunt nasi si trebuie sa va ajute in gospodarie si daca o sa le cumperi si un cadou de 500 tot o sa fie multumiti mai ales ca au zis ca vor ceva simbolik. la mine nasii tot nu ne-au zis ce vor adika intr-un fel nimik ,ma gindesc ca o sa leuam un cadou de vri-o 500 de euro nu mai mult . :? de rokie nu zik nimik caci si eu la fel am dat o gramada de bani :D ei da vedeti si voi purshisimplu sa imprumuti ca sa faci nunta mie kestia asta nu-mi place la moldoveni.sper la tine sa fie altfel.succes si la sigur vei avea o nunta grandioasa cum se vede dupa pret ;)
de imprumutat nici vorba,numai ca salariu lam luat pe mai deacum :D ,nu vreau nunta faloasa,pur si simplu fac ceea ce am visat sa fie la nunta mea,sa nu lucrat la sigur ma okupam si de invitatii,si de aranjamentul salii,dar imi este prioritara cariera,si plu la asta totul e scump,daca tiganii in an luau 280 euro,acum 320,si tot asa.In privinta la nasi,ce sa zic,asta a fost asa gruba,dar nustiu,cum o sa zica omul,deacum o sati zic dupa nunta,


Post Reply