Totalul cheltuielilor la nuntă

Totul pentru și despre planificarea unei nunți.
User avatar
catiushka
Posts: 613
Joined: 17 Apr 2013, 20:24

Re: Totalul cheltuielilor la nuntă

Post by catiushka »

asta probabil nunta angelinei joly si brad pitt :lol: :lol:

moldovenii si-n america fac nunta moldoveneasca frumoasa si cu 20000 dolari
nu demult am fost la nunta in italia tare frumos, si aceleasi cheltuieli ca acasa
masa italiana 4 feluri de mincare (dintre care 2 macaroane cu sos alb si rosu) + desert
tot restul a fost moldovenesc, muzica dansatori etc :lol:


InnaM
Posts: 170
Joined: 14 Oct 2012, 17:45

Re: Totalul cheltuielilor la nuntă

Post by InnaM »

In SUA ca shi la noi bugetul nuntzii variaza de la caz la caz, nu shtiu de unde a fost extras acest articol, dar din research shi cunoscutzi, bugetul mediu este de $21k shi nicidecum aceasta cifra colosala. Oricum un articol interesant, arata cam cum este distribuit bugetul unei nuntzi in SUA comparativ cu cel de la noi etc. Iar in MD am vazut nuntzi cu un buget shi mai shi dekit acesta.

Ai dreptate catiushka, "moldoveanu cum nu-i dai, n-o facut nunta cu ceai". Am vazut shi eu nenumarate nuntzi inafara tzarii foarte bine puse la punct, cu traditzii shi toata rinduiala. Abia a doua zi kind se mai "limpezeau" putzin capurile, ishi dadea lumea seama ca defapt nu au fost in vacantza in MD :lol: :lol:


comoara_i
Posts: 16
Joined: 17 Oct 2014, 11:15

Strinsul banilor

Post by comoara_i »

Fetelor de cheltuieli am inteles, dar spuneti-mi va rog cu ce bani ati iesit dupa nunta? V-ati rascumparat cheltuielile? Ati iesit cu ceva in plus sau minus? Sa stiu la ce sa ma astept. Va multumesc! :? :? :?
Last edited by comoara_i on 22 May 2015, 14:01, edited 1 time in total.


Irinela
Posts: 128
Joined: 31 Aug 2014, 10:54

Re: Strinsul banilor

Post by Irinela »

comoara_i wrote:Fetelor de cheltuieli am inteles, dar spuneti-mi va rog cu ce bani ati iesit dupa nunta? V-ati rascumparat cheltuielile? Ati iesit cu ceva in plus sau minus? Sa stiu la ce sa ma astept. Va multumesc! :? :? :?
salut, poţi un pic să te informez aici
viewtopic.php?f=2&t=106


<a id="timeline1132060" href="http://flines.ru/"> линейки на рабочий стол</a><script type="text/javascript" src="http://flines.ru/timelinejs/1132060.js"></script>
Sonia
Posts: 19
Joined: 08 Sep 2014, 21:36

Re: Totalul cheltuielilor la nuntă

Post by Sonia »

Fetelor, am o colega de la serviciu care a facut (dupa statisticele noastre moldovenesti) o nunta deochiata. Si anume, invitatii comandau ce doreau ei si la sfirsit tot ei isi achitau nota de plata. Cind am auzit, am crezut ca glumeste. Sa facem noi asa,ne vorbeste toata viata gura lumii.


comoara_i
Posts: 16
Joined: 17 Oct 2014, 11:15

Re: Strinsul banilor

Post by comoara_i »

Irinela wrote:
comoara_i wrote:Fetelor de cheltuieli am inteles, dar spuneti-mi va rog cu ce bani ati iesit dupa nunta? V-ati rascumparat cheltuielile? Ati iesit cu ceva in plus sau minus? Sa stiu la ce sa ma astept. Va multumesc! :? :? :?
salut, poţi un pic să te informez aici
viewtopic.php?f=2&t=106
Mersi mult irinela. Insa acolo se vb mai mult despre cheltuieli, eu as vrea o nunta frumoasa cu decor frumos... dar tare ma tem sa nu ies in minus :roll:


Irinela
Posts: 128
Joined: 31 Aug 2014, 10:54

Re: Strinsul banilor

Post by Irinela »

Mersi mult irinela. Insa acolo se vb mai mult despre cheltuieli, eu as vrea o nunta frumoasa cu decor frumos... dar tare ma tem sa nu ies in minus :roll:[/quote]


Acest lucru este individual după părerea mea. Nimeni nu îţi poate spune cîţi bani trebuie să cheltui. citeşte mai mult, ba chiar totul ce se referă la pregătiri şi vei găsi multe interesante. ce se referă la decor, analizează din start ce contingent de oaspeţi vei avea şi dacă aceştia fac parte din numărul minimal de oameni care apreciază mult decorul la o nuntă. de ex. eu personal, foarte mult vreau o nuntă frumoasă, cu multe flori naturale, tot tipul de decorări, lumnări şi tot aşa, dar eu sunt convinsă că eu nu imi voi răscumpăra cheltuielele şi doar 3 % din oaspeţi vor aprecia munca şi banii investiţi. Moldovanul la nuntă în mare parte face concluzii cît de mult s-au cheltuit tinerii doar din produsele şi băutura pusă la dispoziţie, credeţi-mă nici furşetul nu face aşa furor. Îmi aduc aminte cum în vara anului 2013 am fost la botez. Părinţii au investit mult în organizare şi decorare. Candy barul era bogat cu tot felul de dulciuri, începînd cu brioşe, rafaelo, ferero roşe, macarons şi nimeni, mă crezi nimeni absolut (în afara de mine) nu s-a atins de el. la finele sărbătorii totul a fost colectat în cutii şi dus acasa. plus la toate macarons aveau coloranţi de la care ţi se vopsea şi sufletul (doar eu umblam cu gura roz şi albastră :lol: :lol: :lol: :lol: ) şi ei nu şi-au scos banii, ba chiar au ieşit în minos cu 1000 euro.
De aia îţi sugerez, analizează bine şi gîndeşte-te ca oaspetele care vine la nuntă să se simtă comod, nu le pune-ţi "scoici" pe masă pe care ei nu au idee cum se consumă. Am mai fost la o nuntă la versenz în toamna anului trecut. ţin minte la fierbinte a fost raţă coaptă cu mere şi gutuii. parcă s-ar părea ceva deosebit, dar nimeni nu a mincat, lumea nu prea recunoaşte asocierea dintre sărat şi dulce, plus raţa era osoasă şi ca cauciucul. la fel la această nuntă a mai fost salată cezar cu crevete. nu voi uita cum nimeni nu s-a atins de ea, caci erau numai frunze de salată şi lumea credea că e decoraţiune. DAR, dacă din oaspeţii tăi fac parte aristocraţii care vor aprecia somonul copt cu sos din caşcaval dorbliu şi sparanghel, atunci se merită investiţia atît pentru mincare cît şi pentru decoraţiuni. baftă.


<a id="timeline1132060" href="http://flines.ru/"> линейки на рабочий стол</a><script type="text/javascript" src="http://flines.ru/timelinejs/1132060.js"></script>
Buburuza2014
Posts: 82
Joined: 26 Jun 2013, 21:48

Re: Strinsul banilor

Post by Buburuza2014 »

Nunta noastra, noi am organizato si absolut toate cheltuielile le-am suportat noi. Eu cind am ales totul si muzica, si sala, meniul, s.a. am ales in asa fel incit mie sa-mi placa in primul rind. Parintii si majoritatea oaspetilor au fost de la tara, insa asta nu a fost un motiv ca sa ma gindesc ca, vai daca fac la Sala de Aur se vor descurca cu sirul de tacimuri si pahare sau vor minca prosutto sau nu, si vai daca platesc 950 de meniu imi va pune matusa sau mosul atita sau mai putin... In fine, eram aproape siguri ca nu ar avea cum sa ne scoatem banii, insa ne consolam cu gindul ca am luat si am facut asa cum am visat noi nunta noastra cu banii nostri,nu a parintilor sau imprumuturi. Spre norocul nostru ne-am scos toate cheltuielile (in mare parte datorita parintilor si rudelor apropiate), noi ne-am simtit rege si regina serii si dragii nostri oaspeti ne-au confirmat ca s-au distrat de la mic la mare de iesea foc din urma lor, au mincat si au baut numai bunatati si ca nu au mai vz asa o deservire deosebita, speciala cu fiecare in parte....Ce altceva mai placut sa astepti de la nunta ta???
Deci, dragi miresuici, sfatul meu e sa faceti nunta dupa placul si buzunarul vostru, nu cel al parintilor sau oaspetilor! Asa cum nunta se organizeaza aproximativ cu un an inainte faceti calcule si luati lucrurile din timp... Intii de toate, inainte de a incepe tot, am zis ca trebuie sa hotarim pt ce facem nunta: daca vrem sa cistigam bani, dublu sau triplu, facem la localul de nunti din sat; daca facem pt parinti si invitati pai tre sa cautam un local modest in raion sau suburbii; si daca facem nunta pt noi asa cum am visat si asa cum vrem s-o avem in memorie,pai atunci trebuie sa dam din coate pt a ne indeplini visul. Am avut undeva 10 luni pina la eveniment, am planificat un buget plus/minus care am fi noi capabili sa-l facem pina la nunta si inainte. Tin minte ca ma rugam ca orice mireasa ingrijorata inainte de nunta si-mi ziceam: sanatosi sa fim si sa avem de munca, pt ca chiar daca nu ne va ajunge ceva, vom imprumuta si apoi vom da inapoi...Sorry, daca am plictisit pe cineva. Am relatat doar experienta traita. Multa bafta, dragilor! :*


romanct1
Posts: 215
Joined: 22 Dec 2013, 19:30

Re: Strinsul banilor

Post by romanct1 »

Buburuza intru totul deacord cu tine, si mai vreau sa adaug un lucru de care multe miresici uita, chiar daca nunta iti iese cap la cap, nu uitati ca sunt cadourile, multe si frumoase si scumpe (punetile in pret), pe care multe perechi nu si lear procura din mai multe motive. Sigur ca sunt si deacestea la care tii rusine sa te uiti :D dar in principiu majoritatea ne sunt mega de folos si un start bun pentru familie.


comoara_i
Posts: 16
Joined: 17 Oct 2014, 11:15

Re: Strinsul banilor

Post by comoara_i »

romanct1 wrote:Buburuza intru totul deacord cu tine, si mai vreau sa adaug un lucru de care multe miresici uita, chiar daca nunta iti iese cap la cap, nu uitati ca sunt cadourile, multe si frumoase si scumpe (punetile in pret), pe care multe perechi nu si lear procura din mai multe motive. Sigur ca sunt si deacestea la care tii rusine sa te uiti :D dar in principiu majoritatea ne sunt mega de folos si un start bun pentru familie.
))) La noi este traditia ca doar nashii si parinti pun la dezbracatul miresei, prima data am auzit de la mama soacra ca la ei rudele tot pun, la noi insa nu :P


Post Reply