Cererea în căsătorie. Cum a fost?

Totul pentru și despre planificarea unei nunți.
Amoricina
Posts: 46
Joined: 24 Nov 2013, 16:12

Re: Cererea în căsătorie. Cum a fost?

Post by Amoricina »

Paris... frumos! orasul indragostitilor! Ma intreba o verisoara, cum ai vrea sa te ceara? si eu am zis ca nu am idee:))))) si chiar ca nu mi-as fi inchipuit niciodata ce i-a trecut prin cap! era un 17 noiembrie urit, ploios si plind e glod( de aia nu s-a pus in genunchi sarmanul :))) ), eu ma simteam foarte rau...dar vroiam sa ies din casa sa evit durerile de cap de duminica cind nu iesi din aia 4 pereti, si am hotarit sa mergem la lotul casei sa vedem cum decurge constructia . traiam deja impreuna, si doar dupa am aflat ca tinea inelul ascuns la maica-s in bucatarie, intr-o oala in capatul dulapului :))) de vre-o doua luni! si nu gasea el momentul si locul...caci orasul imi era necunoscut, locusoare dragi noua nu erau..si s-a gindit, pai nu avem, dar vom avea, casutza noastra! si m-a tiriit acolo, unde m-a intrebat frumos daca dupa parerea mea decurge bine constructia, si daca va fi frumos, si daca vreau eu sa locuiesc acolo pentru tot restul vietii cu el ca sot si sotie :D evident m-a pufnit plinsul, ceea ce eu nu m-as fi asteptat de la mine niciodata! si doar dadeam din cap ca da, iar el unde face...pai...zi-mi si mie ceva cu cuvinte :D


User avatar
catiushka
Posts: 613
Joined: 17 Apr 2013, 20:24

Re: Cererea în căsătorie. Cum a fost?

Post by catiushka »

ce frumos amoricina, mie mi-ar fi placut mai mult daca eram doar noi doi, dar asa erau multi prieteni la fata locului o facut el cu mult alai si forfoteala :lol:


Olecika
Posts: 537
Joined: 31 Oct 2012, 22:52

Re: Cererea în căsătorie. Cum a fost?

Post by Olecika »

Frumos Amoricina, asa imi place mie.... sincer, simplu si plin de dragoste :) casa de piatra ;)


Erica
Posts: 5
Joined: 08 Aug 2014, 15:10

Re: Cererea în căsătorie. Cum a fost?

Post by Erica »

Mie mi-a facut in usa apartamentului :) cum amintrat in casa. Eram dupa lucru si afara un timp de iarna moldoveneasca :) mai mult lapovita si frig. Eram inghetata mar, cit asteptasem rutiera. SI iata ca il sun si ii zic sa-mi deschida la care el face: deja esti acasa? M-a mirat intrebarea, dar dupa mi-am dat seama ca nu reusea sa aseze masa :). A gatit singur o masa romantica, si la usa statea in genunchi cu o ceasca in mina, pe care era tiparit textul cerererii. Eu deja imi dadusem seama ce se intimpla, de emotii curgeau lacrimi, dar printre ele ma tot gindeam: Unde-i inelusul???? cum fara inelus? Dupa ce iam zis da, observasem ca inelusu era legat de toarta cestii, de asta nu-l vedeam...ce repede mai trece timpul :) Imi amintesc reactia parintilor mei...uffff emotii


User avatar
bobrsergey
Posts: 109
Joined: 22 Jun 2010, 23:00
Location: Chisinau
Contact:

Re: Cererea în căsătorie. Cum a fost?

Post by bobrsergey »

[vimeo]103104660[/vimeo]


Olgutza_
Posts: 19
Joined: 16 Jul 2014, 15:40

Re: Cererea în căsătorie. Cum a fost?

Post by Olgutza_ »

Salut fetelor,

vreau să împărtășesc și eu emoțiile care le-am avut în momentul cel mult așteptat

Cu VS suntem împreună de 8,5 luni. Vara asta am fost la mare în Bulgaria, dar nu prea ne-a mers cu timpul și după asta VS ținea morțiș să mai mergem o dată, măcar în Ucraina, pe un weekend.
Și-a convins sora cu soțul său, noi ne-am luat ziua de vineri liberă și am plecat în călătorie.

[mie îmi plăcea să cred că atunci cînd el va decide să mă ceară, eu îmi voi da seama, că el nu poate să ascundă nimic de mine, i se citește totul pe față :)]

Și iată-ne pe plajă, soare, mare, și iubitul meu zice că mi cumpără orice îmi doresc eu. Așa și a fost :) de toate mi-a luat și toate dorințele mi le-a îndeplinit (el și de obicei e așa, dar atunci încă și mai mult).

Seara, obosiți după o zi întreagă de stat pe plajă, am mers acasă pentru un duș și am ieșit toți în oraș. Și iată că sora lui se plînge că o ustură ochii nu știu de la ce și ei se întorc în cameră, iar VS mă trage spre o plimbare (eu cu taaaare mare greu îl scot la plimbări) lungă pe niște cărări unde nu prea aveai ce vedea, cică să mi arate un por (eu cîteva ori i-am zis că sunt obosită și vreau în cameră). Evident niciun pod acolo nu era și am decis să ne întoarcem la ai lui, care erau pe plajă. Peste fiecare minută VS vorbea cu ei la telefon că nu ne găseam. Eu deja obosisem să merg atîta prin nisip, noroc de mîna puternică care mă trăgea înainte.

Și iată din senin apar muuulte lumînări în formă de inimă, iubitul mă ia de mîini și zice ”Iată că am ajuns” și mă invită în mijlocul inimii unde am văzut sticla de șampanie și cutiuța roșie. Deja nu mai pricepeam nimic... El se așează în genunchi și eu cad la fel, de altfel leșinam la sigur, mă strînge de mîini și mi spune multe lucruri frumoase și sincere, și vocea îi tremură, și eu nu mai aud nimic, îl văd și aud doar pe el și simt cum curg lacrimile. El scoate inelul (inelul visurilor mele!!!) și mi-l pune pe degetul stîng, eu îi sar în brațe și îl pup, iar el mi spune că prima dată mă vede plîngînd :)

Cumnatul său ne făcea poze cît noi ne drăgălășeam acolo :) Apoi am deschis șampania, ne-am dat seama că inelul trebuie mutat pe mîna dreaptă...

Mi-a trecut și somn, și oboseală :)

Pe drum în oraș, ei îmi povesteau cum totul au planificat.
Ce mai, am cel mai romantic și iubitor VS!

Întrebarea care mă rodea e cum a știut mărimea degetului meu că acesta îmi venea perfect. Și iată el îmi spune că măsura inelele mele pe degetul lui mic să știe

Și iată-ne împliniți, veniți acasă și pe cine întîlnea din prieteni, cunoscuți îmi spunea să le arăt inelul, aveam impresia că e mai fericit ca mine că am inel.

Asta a fost istoria noastră pe scurt.
Vom juca nunta pe 5 septembrie 2015. Să ne ajute Domnul!


nataly90
Posts: 13
Joined: 18 May 2014, 20:48

Re: Cererea în căsătorie. Cum a fost?

Post by nataly90 »

Salut fetelor!!Pe mine m-a cerut in Paris!!! Deci, pe data de 07.02.14, a luat bilete in secret stiind ca era unul din cele mai mari vise ale mele sa vad Parisul..cu o seara inainte de plecare mi-a zis sa imi fac bagajele ca plecam la Paris...A fost o senzatie nemaipomenita.Mi-am facut bagajele intr-o clipa si dimineata deja eram in drum spre orasul viselor mele...Acolo ne plimbasem pina am ajuns la enormul Pod al indragostitilor (cel mai mare pod cu lacati din Europa), el a scos o lacata si a scris pe ea intrebarea cea mare!!! ;)


maria09
Posts: 24
Joined: 29 Sep 2014, 22:29

Re: Cererea în căsătorie. Cum a fost?

Post by maria09 »

Salut! ma bucur pt voi!!!....si la mine a fost extrem de frumos si original, nu aveam nici cea mai vaga idee...intr- seara ca sa iesim la disko, nu m-am gindit ca vai intr-un mod extrem de deosebit sa ma imbrac...dar nici nu mi-a fc observatii kum sa ma imbrac stiind el ce urmeaza...la disko tot vb cu Dj eu intrebam pe restul prietenilor ca ce vrea de a plecat, tot imi zicea ca vrea sa de-a comanda de manele(p.s. el e roman) dat fiind faptul ca nici vb de manele in disko la noi, a luat microfonul si cu un scurt mesaj pe scena catre toti m-a cerut in casatorie, eu eram blocata, nici nu stiam cum sa reactionez, vai atitea emotii nemaipomenite si dat fiind faptul ca nici o banuiala nu aveam !!! a fost cea mai frumoasa zi de pina acum!!! Doresc la toate fetele si viitoarele mirese sa traiasca astfel de emotii cu maxima intensitate!!!


dorinam
Posts: 35
Joined: 16 Mar 2015, 22:58

Re: Cererea în căsătorie. Cum a fost?

Post by dorinam »

28.02.2015 Verona, casa Giuliettei, la balcon.


Post Reply