Cererea în căsătorie. Cum a fost?

Totul pentru și despre planificarea unei nunți.
Post Reply
User avatar
Katina
Posts: 1178
Joined: 19 Oct 2011, 23:00
Location: italia

Cererea în căsătorie. Cum a fost?

Post by Katina »

eu am fost ceruta la a 1 intalnire cu sotul meu , neam cunosut pe net el e din iasi eu din chisinau , dar locuia si muncea in italia , la prima inatalnire lam dat gata erau intro rokita mini pantofi toc kestii de femei , dar cand am auzit unde trebuie sa merg asta exact dupa ce am coborat din maxi taxi lam vazut si mea zis trebuie sa mergem la inmormantare la bunicasu am mers nu am avut incotro si atunci pt 1data mea zis TE IUBESC in biserica, trebuia sa vina el la chisinau dar exact atunci a fost mini razboiul ala de la parlament si guvern din care nici un roman nu putea in tara ,am mers la iasi la vama dezastru mau luat la intrebari ca cica eram frumoasa si merg la produs undeva mai departe ...ziua prin mol am mers la cumparaturi imi luasera 3pereki de balerini ca eu gagica meam luat numai tocuri a intrat el prin magazine de bijuterii eu pe parcursul zilei eam tot zis ce inel imi doresc desigur ca el cica ma intreba ca sa stie ce gusturi am mea zis ca nu a vazut nimic dragut .mergand la pensiune unde neam cazat eu pe drum duceam plasa cu papuci el ducea mancarea ceo luaseram ,cand am ajuns tot stand la vorba ma pus in fata oglinzii ma imbratisat pe la spate si mea intins inelul in fata si ma intrebat VREI SA FII SOTIA MEA ! eu am ramas masca ,in fine am zis DA , neam intilnit peste o luna in iasi si neam casatorit civil , de casatorie nu stia nimeni doar o matusa deal lui findca nea fost martori ,seara meam sunat mama si eam zis nu a zis nimic ce putea sa mai faca ,dupa 3 saptamani impreuna am mers fiecare la casa lui unde pt mine a urmat o sumedenie de drumuri facand accte taicamiu nu a stiut nimic pana nu am mers vara la mare eu pasaportul mi lam schimbat numele dupa el , si vamesu zicea familiile DUBCEAC ,DUBCEAC DUBCEAC SI hopa zice DASCALESCU taicamiu o ramas pe o clipa neclintit ,insa nu a zis nimic rau doar ca era suparat ca de ce el nu stia ca fata lui e deja sotie ...meam facut acte tata nestiind ce fac eu am primit viza ,lu tata nu eam zis findca mea zis ca eu singura nu plac insa sotiunea mea nu mai putea lipsi de la munca , eu meam facut bagaju fara sa stie tata si eam zis in dimineata cand trebuia sa plec ,mea pus intrebari peste intrebari si eam pupat si adio casa parinteasca ,acuma mii dor de ea , cu sotu am fost acasa deja de 2 ori tati il place la nebunie (insa in viata de zi cu zi lu taicamiu nui plac romanii el e cu rusii)si sotului ii place foarte mult la noi .[/color]Cam asta este povestea mea de dragoste din care exact in octombrie cand am ajuns am ramas si graviduta FETELOR VOI CE POVESTE AVETI?


Madalyn
Posts: 154
Joined: 24 Oct 2011, 23:00

Re: cererea in casatorie , cum a fost?

Post by Madalyn »

Kristina, felicitari! !!
Eu am ris tare in urma povestirii tale, ai un mod foarte funny de a scrie :))))
Eu cred ca sunteti nebuni amandoi Image
Dar asta inseamna ca va iubiti si ca va fi vesel impreuna :)
In ce priveste romanii, eu am o prietena casatorita cu un roman...si am vazut ca au ei ca popor citeva defecte sau mai bine zis caracteristici cu care noi nu suntem obisnuiti, dar mie mi se pare ca stimeaza fetele mai mult decit multi baieti din moldova...
In ceea ce priveste bebe al tau, bravo pentru ca nu ai avut slabiciunea sa renunti la el inainte de nunta..asa cum fac multe fete, si sa iti fie sanatos!
As fi vrut sa particip si eu la nunta parintilor mei..dar iaca m-au facut mai tarziu :)


Last edited by Madalyn on 01 Nov 2011, 16:50, edited 1 time in total.


Ellen
Posts: 327
Joined: 06 Apr 2011, 23:00
Location: Chisinau

Re: cererea in casatorie , cum a fost?

Post by Ellen »

Hi hi să aveţi o căsnicie fericită !!!
Eu şi surioara mea geamănă am fost în burtica mămicăi la nunta lor :D :D :D
Şi bebeluşa mea, la rândul ei, a dansat în burtica mea la nunta noastră Image
Îi voi povesti cu siguranţă când se va face mare Image
Ceea ce ţine de cererea în căsătorie, ineluşul l-am primit exact când am sărbătorit un an, apoi au urmat încă 5 ani plini de dragoste ca în cele din urmă pe 02 septembrie 2011 să devenim soţ şi soţie.




Madalyn
Posts: 154
Joined: 24 Oct 2011, 23:00

Re: cererea in casatorie , cum a fost?

Post by Madalyn »

La mine cererea a fost asa:
iubitu meu, a baut intr-o zi mai mult de un pahar de vin si si-a facut curaj sa scrie un referat pe tema "Eu te cer de nevasta".
Dupa mai multe zile de inspiratie i s-a parut lui ca referatul e la tema si ca e credibil, asa ca l-a ghemuit intr-un buzunar, cu toate ca il stia pederost, s-a gindit sa bea vreo bere pentru curaj, dar risca prea mult sa aiba un miros nepotrivit.
A cumparat un tort la alegerea vinzatoarei pentru ca el era asa de emotionat ca nici nu stia pe unde merge si o sticla de vin. A venit la noi, si colorat ca o cireasa a zis buna seara tatalui meu pe care il vazuse de atitea ori inainte. Ne asezam la masa, si incepe el a recita inecindu-se in cuvinde si facandu-se din ce in ce mai rosu ca parca se reflecta Kagoru in fatza lui. Scopul lui era clar pentru toata lumea, dar asteptam cu totii sa termine ce are de spus si ii admiram emotiile pe care o data in viata poti sa le vezi la un om. Ei si dupa ce a spus motivul pentru care doreste sa fim impreuna pe veci i-a intrebat pe parintii mei daca sunt de acord si daca ne dau binecuvintarea lor.
Tata, care era vesel de obicei acum ca niciodata a inceput a vorbi serios cu ochii rotunzi :shock: ... "voi stiti bine ce faceti? stiti ca e o cale pe care nu o intorci cu una cu doua, stii ce raspundere tu mai baiete iti asumi? asta nu e joaca! "
deodata s-au terminat toate zimbetele si emotiile, si iubitu meu a zis cu toata silinta un "da" strins de git, inghitind in sec.
Si tata, "ei daca da, atunci sa nu imi veniti la mine sa va plingeti! hai sa bem!"
ei si am servit noi acolo niste bucate si tort, si dupa asta eu imi fac valiza si zic "Noi plecam! :D"
Tata: "UNDE!!!!????"
Eu: "Dapu is mireasa deamu !"
Tata:" Eu am sa iti dau tie!"
ei si noapte buna si am plecat la soacra si acuma tot acolo stau :))


doina30882000
Posts: 834
Joined: 15 Sep 2011, 23:00
Location: UK

:P

Post by doina30882000 »

,,,
Last edited by doina30882000 on 25 Feb 2012, 11:42, edited 2 times in total.


Image
natallliap
Posts: 408
Joined: 29 Mar 2011, 23:00
Location: Ialoveni / Iasi

Re: cererea in casatorie , cum a fost?

Post by natallliap »

Fetelor, am niste am emotii cind citesc toate istoriile voastre 8-> Eu am fost ceruta in casatorie la restaurant. Am mers, am mincat si cind sa ne decidem asupra desertului, vad chelnerita imi aduce doar un meniu si mi-l intinde mie, am ramas nedumerita de ce a adus doar unul, il deschid si cind colo o foaie, poate reusesc sa atasez o poza mai jos ca am facut atunci. Si cind am citit ce era scris, iubitul meu a ingenuncheat si a deschis cutiuta! Image Image Image Am fost un moment foarte emotionant ca nici nu tin minte exact cum si ce am spus :D

Image [/img]


doina30882000
Posts: 834
Joined: 15 Sep 2011, 23:00
Location: UK

Re: cererea in casatorie , cum a fost?

Post by doina30882000 »

Vai, Natalia...mi-au dat lacrimile...prin asa emotii am trecut si eu ...super! Casa de Piatra voua!


Image
natallliap
Posts: 408
Joined: 29 Mar 2011, 23:00
Location: Ialoveni / Iasi

Re: cererea in casatorie , cum a fost?

Post by natallliap »

Image Image Sa dea Domnul sa fim toate fericite alaturi de alesii nostri Image


User avatar
Katina
Posts: 1178
Joined: 19 Oct 2011, 23:00
Location: italia

Re: cererea in casatorie , cum a fost?

Post by Katina »

EU CAND CITESC MESAJE DE DRAGOSTE SI MAI ALES STIU CA SUNT DIN DRAGOSTE ADEVARATA PAI IMI DAU LACRIMILE (dau apa la soareci )foate frumoase aceste povesti aceste romane rupte din bucati din viata


dory_87
Posts: 122
Joined: 16 Dec 2010, 00:00
Location: Milano

Re: cererea in casatorie , cum a fost?

Post by dory_87 »

La noi povestea a inceput cu 9 ani in urma...eram inca copii.m-a condus acasa,linga poarta,sub un nuc,am avut primul sarut,si acum imi trec fiori cind imi amintesc acele clipe.a 2 zi eram in drum spre italia.au urmat mesaje si sunete,dar relatia s-a destramat repede din cauza distantei.au trecut 7 ani,m-am intors in tara pentru sarbatorile de pasti.ne-am revazut,s-au trezit sentimentele de cindva.am inceput povestea de la capat,eu la italia si el la moldova.cu ajutorul skype-ului reusim sa mai scurtam din cei 2000 km,o data la 2-3 luni reusim sa ne vedem.vara o petrec la moldova.pe 25 octombrie m-a cerut in casatorie.mi-a organizat surpriza: o vizita ghidata la milestii mici,a fost ceva extraordinar de frumos,am vizitat beciurile,si am ascultat cu atentie ghidul,ca mai apoi sa fiu condusa in sala mare,unde se facea degustatia vinurilor,foarte bune vinuri,mmmm...apoi ne-au petrecut in alta sala,cu o atmosfera romantica,luminari si muzica.am ciugulit cite ceva.eram cam ametita dupa atita degustatie si atitea tipuri de vin.la un moment dat VS incepe a rosi,si a pierde darul de a vorbi,din toate ce a spus cuvintele ce mi s-au intiparit bine in minte si in inima au fost"vrei tu sa fii sotia mea?" mi-au dat lacrimi,am soptit DA.apoi s-au apropiat 2 lautari si ne-au cintat asa frumos si dulce.cind am iesit de acolo inca nu realizam ce s-a petrecut acolo in beciurile de la milestii mici.a fost frumos.ca un vis...
(acum glumind ii spun lui VS ca a jucat murdar,ca a aprofitat ca eram ametita, si ca daca m-ar mai cere o data nu stiu daca raspunsul ar fi acelasi :D :D :D )


Post Reply