Muzicanţii II

Totul pentru și despre planificarea unei nunți.
Locked
User avatar
tsvetok
Posts: 115
Joined: 05 Mar 2012, 11:53
Location: Chisinau
Contact:

Muzicanţii II

Post by tsvetok »

Alintush wrote:Eu categoric nu vreau sa aud dansul pinguinilor la nunta mea, insa stiu ca multor nuntasi le place cintecul si vor dori sa danseze...nici nustiu ce sa fac... :(
la noi nu a fost, si toti au ramas multumiti, stai fara grija, dc va fi muzica buna si vesela nimeni nici nu va observa =)


In the end it's not going to matter how many breath you took, but how many moments took your breath away...Image
User avatar
maryLand
Posts: 2223
Joined: 05 Apr 2010, 23:00
Location: Chisinau

Muzicanţii II

Post by maryLand »

Eu de asemenea nu am vrut Dansul pinginilor, chiar daca cineva avea sa-l solicite il inlocuiau cu altceva
Am avut doar citeva cintece in l.rusa...cele pe care noi le preferam
Iar din cele romanesti am exclus mai multe, vre-o 5...in special o manea foarte solicitata la nunti si cumetrii: Am un baietel frumos :lol:


Image
User avatar
tsvetok
Posts: 115
Joined: 05 Mar 2012, 11:53
Location: Chisinau
Contact:

Re: Muzicanţii II

Post by tsvetok »

maryLand wrote:Eu de asemenea nu am vrut Dansul pinginilor, chiar daca cineva avea sa-l solicite il inlocuiau cu altceva
Am avut doar citeva cintece in l.rusa...cele pe care noi le preferam
Iar din cele romanesti am exclus mai multe, vre-o 5...in special o manea foarte solicitata la nunti si cumetrii: Am un baietel frumos :lol:
=)))


In the end it's not going to matter how many breath you took, but how many moments took your breath away...Image
User avatar
perla
Posts: 878
Joined: 24 Jun 2011, 23:00
Location: Chisinau

Re: Muzicanţii II

Post by perla »

fetelor, am ris cu pofta... ori eu nu am fost atenta ., dar la nunti nu prea am auzit sa se cinte manele.. poate depinde de muzicanti.. nasului meu ii plac manelele, adikca nu e fan dar le asculta, pai tineretul l-a pus sa danseze dupa manele ca sa rascumpere mireasa.. asa am ris sa vad cum da din fund :D:D:D, dar in rest nu am observat sa se cinte manele la nunti...bine asta daca e taraf... dar daca sunt asa mai simpli atunci..-da..


Alintush
Posts: 2100
Joined: 20 Sep 2011, 23:00
Location: Chisinau

Re: Muzicanţii II

Post by Alintush »

perla wrote:fetelor, am ris cu pofta... ori eu nu am fost atenta ., dar la nunti nu prea am auzit sa se cinte manele.. poate depinde de muzicanti.. nasului meu ii plac manelele, adikca nu e fan dar le asculta, pai tineretul l-a pus sa danseze dupa manele ca sa rascumpere mireasa.. asa am ris sa vad cum da din fund :D:D:D, dar in rest nu am observat sa se cinte manele la nunti...bine asta daca e taraf... dar daca sunt asa mai simpli atunci..-da..
la romani se cinta manele...la noi dupa preferinta...
Mie imi place trupa lu peste - Romanes love story care e manea...am auzit-o si la nunti si cumatrii...si vreau si la mine sa cinte...da o sa vedem daca cintaretii mei stiu melodia


Alintush
Posts: 2100
Joined: 20 Sep 2011, 23:00
Location: Chisinau

Re: Muzicanţii II

Post by Alintush »

Fetelor, nunta mea va fi una mixta...vor fi moldoveni, romani, rusi, bulgari, ucraineni, sirieni,tigani , armeni :)
va trebui sa am muzica dupa toate gusturile sau ce-mi place noua...tinerii?


User avatar
perla
Posts: 878
Joined: 24 Jun 2011, 23:00
Location: Chisinau

Re: Muzicanţii II

Post by perla »

eu ti-as sugera sa fie de toate tipurile, e mai interesant... doar hore si muzica usoara de-a nostra.. nu e interesant.. dansati si tiganesti, si bulgaresti si de toate...

la nasii nostri la nunta au fost niste „blatnie” :D si cereau intruna sa le cinte Murca, fetelor daca nu am dansat de citeva ori ap lasă... si nasa dupa nunta ne povestea ca se adunase fetele intr-o zi si tot asa vb de nunti, si nasa le zice, ca ea nu si-ar inchipui cum la nunta ei sa cinte cintece precum murca, si etc.. si cind colo.. hop... tucma de 3 ori au cintat.. depinde de invitati...

eu nu am sa le pun restrictii la muzicanti ce cintece sa nu cinte... nu as vrea sa se intimple ca un invitat de-al nostru sa vrea sa i se cinte un anumit cintec care lui ii place, si cind colo, muzicantii sa-i zica sory, noi asa ceva nu cintam... mie mi-ar fi rusine fata de invitatii mei.. si pina la urma, el plateste... si se veseleste... alaturi de noi..


User avatar
maryLand
Posts: 2223
Joined: 05 Apr 2010, 23:00
Location: Chisinau

Re: Muzicanţii II

Post by maryLand »

eu de alte manele nu pot sa spun...dar dedicatia cu baietelul frumos am auzit-o la multe nunti, unele fiind foarte selecte...
la o nunta, s-a solicitat piesa data de vre-o 5 ori...si desigur o cintau sarmanii muzicanti... :P

perla , sunt de acord cu tine...dar nici nu puteam permite ca un cintec sa ma indispuna...din fericire nu s-au solicitat astfel de piese...iar toti au dansat fericiti dupa repertoriul lautarilor ;)


Image
Alintush
Posts: 2100
Joined: 20 Sep 2011, 23:00
Location: Chisinau

Re: Muzicanţii II

Post by Alintush »

Toamna asta am fost la o cumatrie unde a cintat de 8 ori Radu mamei Radule :roll: offff...eu adormeam deja la masa...mai ales ca am fost si la nunta si nu dormisem deloc...
Toti oaspetii doreau sa danseze, dar nici stapinii cumatriei nu-l puteau linisti pe domnul cela... :lol:


Natalia
Posts: 2
Joined: 17 Apr 2012, 15:10

Re: Muzicanţii II

Post by Natalia »

Alintush wrote:Toamna asta am fost la o cumatrie unde a cintat de 8 ori Radu mamei Radule :roll: offff...eu adormeam deja la masa...mai ales ca am fost si la nunta si nu dormisem deloc...
Toti oaspetii doreau sa danseze, dar nici stapinii cumatriei nu-l puteau linisti pe domnul cela... :lol:
Imi amintesc si eu asa ceva,doar ca nu numai Radu mamei a cintat dar si multe altele a cite 5-8 ori.


Locked