Lista Neagră

Totul pentru și despre planificarea unei nunți.
Kitsurica
Posts: 146
Joined: 06 Sep 2013, 15:21

Re: Lista Neagră

Post by Kitsurica »

Salut dragutelor, sunt si eu o mireasa care miine trebuia sa aiba o zi fericita, miine e ziua cind plecam sa ne unim destinele si sa fim sot si sotie in toata legea, ne-am pregatit minutios de ziua respectiva si spun trebuia fiindca azi toti sau inteles pe cit posibil sa ne strice bucuria, asa ca scriu si eu sa ma descarc putin nici nu stiu cu ce sa incep Am facut multe din timp si ne-am staruit sa fie tot pus la punct astfel pe azi raminea unele momente doar. Azi am zis ca fac zi de frumusete si m-am programat la salon sa-mi fac maniciura si pedichiura, m-a impins pacatul sa aleg Salonul Gordenia str. Dacia 4, am mers ca e linga casa si sa nu ma plimbu prin oras ca imi doream doar acoperire cu gel lac, a fost ingrozitor, la miini unghiile mai sunt cum mai sunt insa la picioare mazgaleala cu lac nu pedichiura si parca nu era de ajuns asta ma duc la alt salon sa ma frezez, des fregventez salonul dat si toate bine si frumoase, numai nu acum, era o doamna care iti dadea impresia ca ideie nu are cum se frezeaza, mi-am dorit doar scurtarea cu 5 cm a parului si putin scarit in fata, si ce credeti? unde mai lung unde mai scurt, doame fereste cind am vazut am iesit de acolo nici nu am vrut sa-mi usuc parul, si deja incepusem sa fac isterica ma gindesc unde sa o apuc sa imi fac inca o data parul si ma suna sotul si imi spune ca a ajuns acasa si deja am venit si eu, ma jalui lui dar se facuse ora cind trebuia sa mergem sa-i luam costumul de la croitorie ca il dadusem pantalonii la scurtat si cind ne uitam ramase urma de ac prea mare nu stiu cum sa explic, deci era tesatura destrusa, ceva de genu cum e cind se trage o ata, sa mori nu alta, costumul la noi e scump frumos, l-am ales foarte minutios si niste dobitoci l-au stricat, noi achitasem lucru deodata si cind le-am facut observatie ce-i asta sau intors si nu au vr. cu noi, aici deja si sotul se schimbase la fata, fiindca mai aveam ceva cumparaturi de facut am mers sa ne plimbam sa nu ne gindim la asta ca ne durea capul pe ambii, am mers la Atrium, Moll, ne-am distrat am depasit situatia putin, probabil ca facusem citeva cumparaturi reusite si cind colo ne suna de la Fotoland studioul foto unde noi miine avem fotosesie programata si ne zice fotograful ca el are miine nunta si nu ne mai fotografiaza, asta la ora 19 in ajun !!! fetelor sa va mai spun ce am simtit in acele momente? deci Fotoland la mine nimereste in lista neagra pe deplin meritat si va spun si toata istoria, am sunat la ei sa rezervam studioul vr. cu o doamna inca de cum am dat actele la OSC asta mai bine de o luna in urma, i-am sunat am zis ca vrem la ei sa facem fotosesie, mi-au explicat ca fotosesia costa 1250 lei o ora in toate studiourile si de la 450 lei ora in unul doar, am rezervat ora 12 studioul familial, au zis ca nu e necesar de achitat arvona ca venim pe loc si achitam, cu toate ca noi locuim aproape si ziceam ca nu e o problema sa achitam si arvona, dar au zis ca nu e necesar. Apoi ma uitasem pe site-ul lor si am vazut ca au oferta de fotosesiune in toate studiourile cu fotograful lor 900 lei ora, ii sun si le zic ca luam oferta data si era un domn care mi-a gasit programarea si a facut programarea la oferta data. Apoi cu citeva zile in urma m-a sunat un domn si mi-a zis ca fotograful care urma sa ne fotografieze a plecat la mare si deja el ne va fi fotograf, am zis ca nici o problema nu conteaza cine va fi caci la noi totul e stabilit si ne-am inteles si cind colo el nu mai poate ca are o nunta si nu ca sa-si ceara scuze dar zice ca noi ne-am programat azi da nu miine si incerca sa dea vina pe noi ca cum noi am zis ca pe 7 iulie la ora 14, eu zic ca de 3 ori s-a vorbit despre asta si ora 14 nicidecum nu a fost programata ca noi la 14 avem inscrierea si de asta am rezervat ora 12, el zice nu ca noi nu ne-am apropiat azi si eu zic ca bine, un fotograf care e rezervat o ora la ora 14 si in ziua respectiva nu vine nimeni, avind numarul clientului il suna atunci si il intreaba ce fac vin nu vin, intirzie? dar nu-i suna la ora 19 seara sa le zica ca el miine are nunta, a fost tot clar, nici o scuza macar, iaka asa peripetiile zilei de azi, au mai fost unele neplaceri nu grave in timpul pregatirilor, dar chiar ziua de astazi a intrecut recordul.


Olecika
Posts: 537
Joined: 31 Oct 2012, 22:52

Re: Lista Neagră

Post by Olecika »

Sarmanica de tine :(
Dar nu dispera, se vor aranja lucrurile si poate vei avea suprize placute din alta parte.
Mult succes !!!


User avatar
vicktoritza
Posts: 107
Joined: 31 Jul 2013, 11:31

Re: Lista Neagră

Post by vicktoritza »

Imi pare rau pt situatia ta..te rog frumos sa scrii si aici in grupul de mirese de pe fb, ca sa stim toate !
https://www.facebook.com/groups/1457215 ... 0/?fref=ts


User avatar
Alexandr Native
Posts: 3
Joined: 10 Jul 2016, 12:19
Location: Chisinau
Contact:

Re: Lista Neagră

Post by Alexandr Native »

vicktoritza wrote:
vitalie777 wrote:Evitati serviciile Exclusive Group- http://www.foto-moldova.md.

1. Au disparut timp de 2 ore in timpul nuntii fara a preintimpina: de la 16:30 pina la 18:30. La ora 18:00 noi trebuia sa intimpinam oaspetii, de la 17:00 pina la 18:00 am achitat o odaie prezidentiala pentru poze la hotel... dar "exclusivii" nostri fotografi nu erau de gasit nici la telefon (va puteti inchipui ce dispozitie de sarbatoare ne-au creat).

2. Pozele, in mare majoritate au o calitate foarte proasta: sau sint focusate aiurea, sau capuri taiate, sau in ceata... in plus culorile le-au denaturat. Si inca un detaliu: absolut deloc pozele nu sint prelucrate. Ne-au dat si materialul brut, pai iata: comparind pozele intiale (brute) si cu cele "prelucrate" nu gasesti nici o diferenta, in afara de aceea ca unele le-au facut alb-negru sau le-au schimbat fonul.

3. Video si mai proasta calitatea decit la poze. In prima jumatate, atit timp cit era filmat ziua, se mai desluseste ceva, dar seara... mai bine filmau cu telefonul mobil. Apropo, merci unor prieteni care au filmat cu telefonul, avem macar 3 min ceva mai clar.

In afara de aceea ca sint relativi ieftini si au oferit materialul in timp, nu cred ca se mai poate de sperat la ceva de la ei. Vorba proverbului: "Tot ieftinul te costa scump si tot scumpul te costa ieftin". Succes in cautarea unei oferte mai buen, cu siguranta o veti gasi!
DIn o simpla privire pe site-ul lor sa vede cu ochiul liber cit de ""profesionisti " sunt...Imi pare rau pt ca ati avut experienta urita cu asa zisezi prestatori de servicii
Всегда есть тот кто может сделать май йефтин, качество материала определяется не ценой и даже не сайтом, оно определяется при личной встрече и просмотре фото - видео от одевания до торта. На рынке с каждым годом студии растут как грибы по этому нужно быть очень внимательным в выборе. И всегда полагайтесь не на цену вопроса ( естественно за 300 евро фото - видео на уровне это сложно найти, да и вообще нереально. ) Будьте внимательны при выборе контента.


migaela
Posts: 3
Joined: 04 Aug 2016, 16:23

Re: Lista Neagră

Post by migaela »

Salutare
Vreau sa va atentionez in privinta la restaurantul GRAND RADOG.

Datorita acestui local nu am putut ramine satisfacuta de sarbatoare. Intr-un cuvint amageala si nerespect. Amageala la bautura, mincare...Am crezut si am sperat la administrator dar...au vrut sa le platim dinainte 500 lei pt vase-pahare stricate, asa ceva in contract nu era stipulat(contract incheiat in martie, acum deja alta directoare alte reguli...) nu am achitat si bine am facut, ca s-a stricat un paharel, achitat cu 20 lei, acei 500lei chiar si daca nu se strica nimic nu erau inapoiati,asa au patit alti clienti.

Chelnerii lenosi, dormeau din picioare rezemati de stilpii din sala, chelnerul de la fourshete in timpul lucrului la ora 18:39 a facut check-in pe facebook : Vreu sa dorm (chelnerul Ciobanu Alexandru). Dati-va seama cum s-a lucrat toata noaptea. Deservirea se plateste adaugator. Noi suntem fara cuvinte si ne-au asigurat ca tot va fi bine...

Cu ochii mei la sfirstul serii am vazut cum cartea de ceai era abia inceputa, adica se consumasera doar citeva pachetele,, a doua zi cind am sunat n-i sa spus ca nu este,, si ca s-a consumat tot. Nu ma intereseaza acei 200 lei cheltuiti pe ea, dar atitudinea. Socrul mare ceruse vin la chelner, i s-a spus ca nu este ca dupa 2 zile sa ma sune administratoarea sa imi spuna ca a ramas mult vin si sa ne ducem sa-l luam. Noi am fost presati de timp de asta am ales aceasta sala dar va recomand sa nu cadeti in plasa, alegeti altceva sunt o sumedenie de sali, poate chiar mai departe de oras... Succes tuturor


User avatar
Alexandr Native
Posts: 3
Joined: 10 Jul 2016, 12:19
Location: Chisinau
Contact:

Re: Lista Neagră

Post by Alexandr Native »

migaela wrote:Salutare
Vreau sa va atentionez in privinta la restaurantul GRAND RADOG.

Datorita acestui local nu am putut ramine satisfacuta de sarbatoare. Intr-un cuvint amageala si nerespect. Amageala la bautura, mincare...Am crezut si am sperat la administrator dar...au vrut sa le platim dinainte 500 lei pt vase-pahare stricate, asa ceva in contract nu era stipulat(contract incheiat in martie, acum deja alta directoare alte reguli...) nu am achitat si bine am facut, ca s-a stricat un paharel, achitat cu 20 lei, acei 500lei chiar si daca nu se strica nimic nu erau inapoiati,asa au patit alti clienti.

Chelnerii lenosi, dormeau din picioare rezemati de stilpii din sala, chelnerul de la fourshete in timpul lucrului la ora 18:39 a facut check-in pe facebook : Vreu sa dorm (chelnerul Ciobanu Alexandru). Dati-va seama cum s-a lucrat toata noaptea. Deservirea se plateste adaugator. Noi suntem fara cuvinte si ne-au asigurat ca tot va fi bine...

Cu ochii mei la sfirstul serii am vazut cum cartea de ceai era abia inceputa, adica se consumasera doar citeva pachetele,, a doua zi cind am sunat n-i sa spus ca nu este,, si ca s-a consumat tot. Nu ma intereseaza acei 200 lei cheltuiti pe ea, dar atitudinea. Socrul mare ceruse vin la chelner, i s-a spus ca nu este ca dupa 2 zile sa ma sune administratoarea sa imi spuna ca a ramas mult vin si sa ne ducem sa-l luam. Noi am fost presati de timp de asta am ales aceasta sala dar va recomand sa nu cadeti in plasa, alegeti altceva sunt o sumedenie de sali, poate chiar mai departe de oras... Succes tuturor
Добрый день, мне конечно жаль что у вас так все получилось. Но сколько мы были в данном ресторане таких проблем не было. 2 Сентября мы тоже работаем там, посмотрим.


Sunshine_1
Posts: 9
Joined: 11 Apr 2016, 13:01

Re: Lista Neagră

Post by Sunshine_1 »

Fetelor, dupa o saptamina de la nunta mi-am facut si eu timp sa scriu despre urita mea experienta cu unul din saloanele de mariaj de la noi. E vorba despre Salonul DoNa din Jumbo. Dupa ce am hotarit sa-mi cumpar rochia de mireasa acolo, am comandat rochita pe marimea mea (desigur cu contract si arvuna). Mi-au promis ca o sa vina intr-o luna. Dupa ce a trecut ultima zi in care trebuia sa primesc rochita, le-am sunat deja a zecea oara sa intreb daca pot sa vin sa iau rochita. Mi-au spus ca nu pot sa vin ca au curatenie generala. Cind am venit a doua zi, in salon era dezordine ca dupa reparatie. Am mai asteptat o ora ca sa se faca ordine, iar apoi a urmat marea surpriza. Pachetul cu rochia mea "noua", era o simpla sacosa de 50 bani, gaurita in citeva locuri. Rochita era patata! Desi pe eticheta scria marimea mea, rochia era evident mai mare (si eu chiar cred ca era rochia pe care am probat-o prima data in salon). Dupa multe conversatii cu directorul am reusit sa obtin arvuna inapoi. Bina ca am avut timp pina la nunta si am reusit sa gasesc o rochita in alta parte. Dar am avut un stres maxim!
La telefon fetele de acolo insistau ca eu sa vin peste vreo saptamina, ca oricum mai este timp pina la nunta. Cred ca se gindeau ca din lipsa de timp nu o sa mai am alta iesire din situatie decit sa procur rochia de la ei.
La intrebarea de unde au adus rochita, ea mi-a spus ca rochiile vin din diferite tari. Si eu zic "bine, dar anume aceasta rochie de unde vine". Raspunsul ei m-a dat gata "Aceasta mai mult din Rusia"...
Fiti atente, nu as dori nimanui o asemenea experienta ca a mea!


nikita2011
Posts: 2
Joined: 13 Dec 2016, 18:56

Re: Lista Neagră

Post by nikita2011 »

Eu adaug aici la "negru" si restaurantul sau mai degraba comportamentul indecent a celor de la restaurantul Grill Park de pe poltava. Administratorul sau conducerea...nustiu, poate toti stiau despre asta. FI-TI ATENTI la lucrurile voastre, intrucat acolo tot manipuleaza ei, cica "tinem la imaginea localului si la rapiditatea efectuarii carorva servicii in timpul sarbatorii voastre" (!) Precum, de exemplu, disparitia lucrurilor daruite mirilor!!! Poate nu suntem noi primul caz, s-a nimerit asa, ca in toata confuzia creata la sarbatori de genul nunta, nu mai atragi atentia la tot, si toti vor sa se distreze si nimeni nu mai cauta de cum si de unde se i-a si se pune. Dar in zadar asta...! Am fost nasa, si am tinut sa le daruiesc finilor lucruri ce mi le-am dorit pentru mine, respectiv bune si de valoare atat financiara dar mai ales sufleteasca. Cand a fost despodobitul miresei, cum ei, personalul localului strange tot si duce in asa-zisul hotel lucrurile ca mai apoi sa urmeaza a fi luate de miri, au disparut 3 lucruri! Si nu oarecare, care poate de-a "matushii ioana" de la tara care a luat un complect de pahare doar ca sa nu se duca cu mana goala, ci lucruri ce le-am luat eu, lucruri ce am depus suflet in ele, de bai nici nu mai vorbesc. Din intamplare m-am dus la final sa caut ceva acolo si m-a "impins" ceva..zic, da sa le i-au sa le pun in masina lor, macar ceva ceva sa duca azi acasa, insa...i-a de unde nu-s lucrurile. Dupa ce am facut careva zarva, in timp de nici o minuta cat administratorul a facut conturile DE UNUL SINGUR (!) a gasit unul, apoi cat timp a fost a doua oara singur, iarasi el-administratorul si iarasi timp de o minuta singur: a gasit de nustiu unde si al doilea lucru (cand am intors lucrurile toate pe dos si nu erau!). Iata asa... Si culmea...un al treilea lucru, la fel de la noi-nasii pentru fin, am descoperit ca lipseste, abea dupa vreo saptamana cand incet incet au fost puse la locul lor toate... 3 cadouri disparute: parfumurile in valoare de 130€ si camasa de 30€. Asta doar din cadourile noastre. Insa cine stie de la toti cate si mai cate. E un local frumos, dar am ramas cu amarul in gura si la sigur nu mai calc acolo. Rusine!!!


leyla
Posts: 1
Joined: 17 Feb 2017, 18:34

Re: Lista Neagră

Post by leyla »

Restaurantul "Ecaterina" pe traseul Orhei -Chisinau
Fiti atenti daca va hotariti sa petreceti vreo sarbatoare in localul lor! FURA fara rusine!
Am avut nunta in sala mare al acestui restaurant, in luna septembrie 2016. In ziua cand am facut meniul, am ales un meniu bogat, ca doamna director nea spus ca e prea multa mancare si vor fi farfurii peste farfurii, dintre care am platit pe bucate din vreo 16 iepuri, dar daca erau pe mese in total vreo 7.
Surpriza mare cand am ajuns sa ne asezam la masa, masa cu doar cateva farfurii, la masa mirilor erau vreo 5 farfurii de tot, cate un fel de bucata, ca trebuia sa ne spuna nasul sa ii transmitem farfuria de la nasa. Nasa lea facut observatie chelnirilor sa arangeze masa cu bucate , si eu am maiadus cate o farfurie de unele bucate. Am crezut ca e doar la noi asa, dar pe la jumatate de nunta imi veneau oaspetii sa ne spuna ca masa e goala si carne de ajunge numai la cativa de la masa (masa de 10 persoana), aveau doar cate o farfurie de bucate, nici macar cate o bucata de persoana, mai tarziu cineva din oaspeti au vazut cum chenerii luau de pe masa sticle care erau pe jumatate de rachiu si le inlocuiau cu cele nedestupate, sticlele dispareau de pe masa in scurt timp. Oaspetii au plecat dezamagiti de sala noastra. Directoarea pe cat de amabila a fost pe atit de frumos,cu echipa fura si amagesc clientii.
P. S. menial a fost de 750 lei.


Post Reply