Lista Neagră

Totul pentru și despre planificarea unei nunți.
User avatar
catiushka
Posts: 613
Joined: 17 Apr 2013, 20:24

Re: Lista Neagră

Post by catiushka »

noi tot pe dance flash i-am avut (8 august 2014) si nu regretam nici o secunda, nu prea cred sa fi venit cu hainele botite dar ma rog poate se mai intimpla
noi la fel am avut veselie si nu a fost nevoie sa mi-o faca ei si nici nu as fi vrut sa-mi danseze cu invitatii, ei sint dansatori profesionisti si la noi nu fiecare a mers la dansuri asa ca invitatii se simt incomodati cind 2 perechi acolo danseaza super bine si sar in sus, au alt ritm ...

Krisstina nu stiu ce asteptari aveai tu :?
dupa noi si toti invitatii nostri ei chiar isi merita banii
la noi ne-au intimpinat pe noi cu piine si sare, pe parinti aparte, ne-au ajutat cu buchetele si cadourile,
foarte profesionist au venit cu 30min inainte de inceperea ceremoniei, imeadiat au cerut cadoul nasilor, colacii stiau din timp totul deci nu le-am mai repetat de o suta de ori tot
au impodibit colacul miresei
ne-au facut podul de flori in dans (desigur +50 eur)
noi abia pe video am vazut dar cit noi mergeam prin sala sa ciocnim cu oaspetii ei au dansat mereu,
apoi au dansat colacul miresei
dans folcloric - hora din moldova
apoi tango, tinutele ireprosabile, de calitate, coafuri machiajuri si ce sa mai vorbesc toti de o statura, foarte armonios de-o placere acum ma uit la poze, video :!:
au jucat cadoul nasilor
noi incuscrire nu am facut, parintii demult erau incuscriti :lol:

si nici ca a venit sa ceara banii cind eram la masa tot nu mi s-a parut deochiat, care e problema ??

eu chiar nu cred ca ei isi merita locul aici, poate voi asteptati altceva??


kisstina}{_2015
Posts: 3
Joined: 18 Nov 2014, 13:08

Re: Lista Neagră

Post by kisstina}{_2015 »

Pur si simplu am comparat Dance Flash cu alti dansatori pe care i-am vazut la nunti..."fara nume". Nu exista comparatie intre ei si in veselia ce o degaja alte ansambluri.
Ei singuri si-au facut reclama la nunta noastra..nu trebuie eu sa scriu pe fiece site. Din toti cei intrebati, nimeni nu a ramas impresionati de ei. Chiar cineva mi-a zis...si atitea laude pe internet si nimic adevarat.
Intimpinarea cu paine si sare, ajutatul cu cadourile e datoria lor..asta fac absolut toti dansatorii.
Dansatorii trebuie sa danseze la nunta, pentru asta sunt platiti..nu sa-mi steie pe scaun si la fourchette. Ne-am staruit sa fim gazde bune, i-am pus la masa deodata cum au sosit si pe tot parcursul serii..si nu cred ca meritam atitudinea asta a lor si nu sa-mi conduca ei masa mare...cind invitatii nashului sa-mi puna banii pe masa si cind nu.


Olecika
Posts: 537
Joined: 31 Oct 2012, 22:52

Re: Lista Neagră

Post by Olecika »

kisstina, iti dau dreptate partial si sa stii ca uneori se intimpla asemenea situatii.
Probabil anii trecuti acest ansamblu lucra mai mult la imagine si se straduia, iar acum un pic s-a relaxat, avind multe comenzi si o pozitie sigura pe piata.

Totusi, nu este in datoria dansatorilor sa danseze toata seara impreuna cu invitatii, din mai multe motive:
1. Ei trebuie sa se pregateasca de dansurile lor urmatoare (coafura, costume, incalzire...) ceea ce poate ocupa cam jumate de ora, timp in care tu nu ai cum sa ii vezi in sala;
2. Nu toate melodiile sunt potrivite pentru a fi dansate de un dansator in haine populare :D mi se pare ridicol
3. Cheful si veselia poate fi perceput diferit de diferite persoane. Ceea ce unora li s-a parut foarte frumos si intr-adevar calitativ, altora probabil nu le place.

Referitor la achitarea cu dansatorii, inainte de masa mare, sa stii ca astfel procedeaza aproape toate colectivele, deoarece este TIMP PIERDUT acele 1-2 ore, timp in care trebuie sa astepti finisarea mesei mari pentru a-ti primi banii.
Totusi, condamn faptul ca au insistat sa se mearga intii la socri apoi la invitati intr-un mod atit de agresiv. Mai ales ca era ora 20:00 aproximativ, dupa cum ai mentionat.
Insa, sa nu crezi ca doar dansatorii au interesul ca sa se finiseze mai repede nunta, insa si muzicantii ;)

Dar referitor la hainele botite, chiar cred ca este urit, la fel cum ar fi si coafura, machiajul sua orice alt detaliu exterior neglijat.
Ar fi trebuit sa ii atentionezi, cu siguranta gaseau un fier de calcat pentru a-si repara greseala.


Si in final, o intrebare legata de contract sau forma in care v-ati inteles.
Ati facut contract? Ce scrie in el? Cite ore danseaza, ce include programul, cit timp fac chef? Cind achitati banii??????
Puteai foarte usor sa le zici sa astepte, sa le arati contractul si sa nu le achiti atit cit trebuia, daca intr-adevar ei nu au procedat conform intelegerii.

Ideea este ca multi miri si mirese nu inteleg care sunt defapt functiile unui dansator la o nunta. Eu am fost "rugata" odata sa umblu cu tava de pahare prin sala pentru a servi invitatii cu bauturi :D Sigur ca am refuzat iar mirele s-a suparat, dar scuzee, eu nu sunt chelner, dar dansator.


Multa bafta si sincer iti zic, nu trebuie sa te stresezi cu detalii deja, bucura-te de nunta frumoasa pe care ai avut-o si de veselia care a fost si fara dansatori :D asta e un mare noroc si fericire pentru miri :)


Tanya_d
Posts: 57
Joined: 04 Jul 2013, 12:18

Re: Lista Neagră

Post by Tanya_d »

Si noi i-am avut pe Dance-Flash la nunta (29.04.2015) si chiar nu pot sa cred ce s-a scris despre ei. La noi s-au purtat impecabil. Costumele ingrijite si frumoase, tinuta scenica de nota 10. Au dansat si populare de rind cu oaspetii si nu i-am vazut stind nici un moment si colacul l-au impodobit ft frumos, cu gust. Cind am venit la sala ei deja erau prezenti, frumosi, imbracati in haine de gala cum am solicitat, au fost acolo si ne-au ajutat la intimpinatul oaspetilor. Am coordonat toate momentele cu ei inainte sa inceapa nunta pt ca am schimbat cite ceva in traditii si au respectat totul cum li s-a explicat....chiar nu am nimic sa le reprosez. Podul de flori organizat de ei e ceva deosebit, multi dintre oaspeti s-au apropiat dupa nunta si i-au laudat, si am avut invitati si din domeniul muzicii. Nu stiu ce s-a intimplat in cazul vostru Kisstina}{, dar ei chiar nu merita sa ajunga in Lista Neagra.


InnaM
Posts: 170
Joined: 14 Oct 2012, 17:45

Re: Lista Neagră

Post by InnaM »

Noi nu i-am avut la nunta pe cei de la Dance Flash dar i-am mai vazut la alte nuntzi, shi da sint profesionishti insa fetele mi-au parut cam "infipte" pina la urma am ales alt colectiv dar totushi nu vad nimic rau din ceea ce ai descris tu kisstina}{.

Nu vad nimic rau in faptul ca s-au cerut banii inainte de masa mare p/u ca intradevar care ar fi rostul sa stea dansatorii sa ashtepte pina kind se satura tanti Marusea de vorbit la microfon.

Se inchina colacii, se face incuscrirea shi numai dupa asta incep shi ceilaltzi invitatzi...in fine astea sint lucruri care trebuiau precizate cu moderatoarea cu mult inaintea nuntzii. Iar daca voi atzi ales sa deviatzi de la programul standard, atunci trebuia stabilit shi cu dansatorii. Iar nashu daca e traditzionalist shi vrea sa fie "nash" ca "eu is BOSS shi comand nunta!!", atunci trebuia sa fie prezent la toate intilnirile cu moderatoarea p/u a preciza orice detaliu, ca sa fitzi tot\i pe aceeashi unda. Noi am insistat sa mearga shi nashu, el insa a refuzat... dar totzi is diferitzi.

Shi inka ceva, tu ai spus ca nunta a fost nunta de zi, shi ca dansatorii erau acolo deja de 6 ore. Scuze, dar te ashteptai sa duca oastea nunului acasa? Odata ce s-au facut toate rinduielile, dansatorii pleaca. Dar inka odata asta trebuia sa precizatzi de la inceput.

Eu de obicei is de partea miresicilor, dar in cazul dat imi pare ridicola indignarea ta, shi nu cred ca cei de la Dance Flash ishi merita locul pe lista neagra.


Casio
Posts: 4
Joined: 04 Jun 2015, 14:30

Re: Lista Neagră

Post by Casio »

Dragi viitoare miresuici sau cele deja care ati fost, vreau sa va atentionez sa va feriti de Salonul Lady N de la etajul 5 din Jumbo, am avut o experienta stresanta si neplacuta cu domnisoara de acolo Valentina Solodunova (care zice ca salonul nu-i al ei, cica proprietarul traieste in Germania, pe cind in documente, mai apoi m-am interesant, figureaza numele ei ca proprietara).
Istoria e cam asa... dupa nunta am plasat anunt pe internet ca imi dau rochia de mireasa in chirie (n-am vrut sa o vind, imi era prea draga) ca sa-mi scot macar putin din pretul ei, caci era de brand si m-a costat scumpusor sa o cumpar. Domnisoara m-a sunat, a zis ca lucreaza in acest salon si ca ar vrea sa le dau lor rochia, imi vor da cit cer, nu trebuie sa o spal sau s-o repar eu, ca ea tot face, si ei isi i-au un comision max. de 100 euro de chirie. Cind am zis ca de unde sa stiu eu ca tu o vei da de 3 ori in chirie si vei zice ca doar o data, a venit cu argumente convingatoare ca ma voi semna pe fuste, undeva de desubt, ca asa fac toate fetele care le dau lor rochiile, si ca va zice clientelor ca seful ei s-a semnat.
Eu din lipsa de timp de a ma ocupa personal de ea, la insistenta ei am fost de acord, am dus rochia, acolo ea imi zice ca rochia e frumoasa si merita sa fie data in chirie cu pret dublu decit ceream eu, dupa ce a dus-o la curatire, ma cheama si imi arata gauri pe toate fustele, unde eu tineam minte doar de una mica pe prima fusta, si jos deja unde m-a calcat cu tocul cineva in ziua nuntii. Imi zice ca asa ea nu o va putea da in chirie (macar ca prima data a zis ca rochia mea e in stare foarte buna) si ca trebuiesc schimbate toate 5 rinduri de fuste, insa stofa asa calitativa la noi nu este, trebuie adusa de peste hotare si curatirea+reparatia ma costa 4500 lei, dar nu iti fa griji ca repede o dam si iti vei scoate banii astia.
I-am zis cind o va da in chirie sa-si opreasca banii astia si nu avrut, cu o fata de ingeras si asa inocenta, a inceput sa se victimizeze ca a mai facut asa cum i-am propus eu si au venit si au luat rochia gata reparata si numai a avut de pierdut. Am mers la intimpinare, am achitat, am asteptat 2 luni aproape pina chip a reparat-o, prin septembrie cind ma duc, aveam senzatia ca rochia mea nu e a mea, multe perle scoase si cusute in loc niste straluciuri, cica sunt swarovski si ca le-a cusut ca sa arate mai bogata, si mai erau niste chestii care nu mi-au placut si putin m-am contrat cu ea, vroiam sa-mi iau rochia dar am mai lasat-o, caci a inceput sa ma convinga ca pina in iarna la sigur o da in chirie, plus la asta am investit bani in zadar in ea....
Peste un timp am incercat sa o verific, a mers o prietena la salon a intreabat de rochia respectiva si ea a zis ca este noua, si ca chiria costa 750 Euro, iar Vinzarea 1500 euro.
Dupa asta am fost frumusel si mi-am luat-o, cu asa persoane sa te legi, aveam sa ramin si fara rochie, sa incep sa-i demostrez ceva sau ca a fost data in chirie nu aveam cum, semnaturile sub fuste erau, insa cind am masurat-o peste vreo luna acasa din curiozitate, nu incapeam in ea (macar ca mai slabisem dupa nunta) era evident deja ca a dat-o in chirie, caci a strimtat-o si inca push up a cusut la piept pe desubt.
Eram indignata tare de faptul ca avem o multime de sarlatani, care activizeaza chipurile legal, dar m-am linistit si am zis ca nu se merita sa umblu pe drumuri cu rafuieli,nervi pierduti, cel mai bine zic la toti sa fie atenti si la noi fiind Chisinaul un sat mai mare, se va auzi si de reputatia pe care o vor avea ei.
P.S. ma scuzati fetelor de scrisoare lunga, prin detalii am vrut sa va atentionez si sa fiti prudente cu orice salon de rochii, sa nu cumparati intimplator rochii folosite ca noi.
Last edited by Casio on 06 Jun 2015, 09:58, edited 1 time in total.


Vio P
Posts: 49
Joined: 11 Sep 2014, 22:11

Re: Lista Neagră

Post by Vio P »

Doamne!!!! Mai citisem istorioara asta pe un alt forum si m-am ingrozit.


Marinnna
Posts: 5
Joined: 13 May 2015, 14:05

Re: Lista Neagră

Post by Marinnna »

:? :? :? :? :?
Last edited by Marinnna on 06 Jun 2015, 11:15, edited 1 time in total.


Marinnna
Posts: 5
Joined: 13 May 2015, 14:05

Re: Lista Neagră

Post by Marinnna »

E plina tara aceasta de oameni fara soviste.Vio P poti sa/mi zici pe ce forum ai mai citit,sa intru sa ma mai luminez si eu :D


Vio P
Posts: 49
Joined: 11 Sep 2014, 22:11

Re: Lista Neagră

Post by Vio P »

Marinnna wrote:E plina tara aceasta de oameni fara soviste.Vio P poti sa/mi zici pe ce forum ai mai citit,sa intru sa ma mai luminez si eu :D
O istorioara de genul acesta gasisem pe mama.md, si am memorat-o, deoarece eu in salonul lady n de la buiucani am fost privita de sus, cu un aer de pitipoanca,evident am iesit de acolo. mai jos pun istorioara,in limba rusa. sa vada toate miresele ce fufe lucreaza acolo Добрый день. Салон LADY N JAMBO - кидалы и мошенники. Самая крупная надпись в джамбо. Зарабатывают тем, что вызванивают по объявлениям и просят в прокат/ продажу платья. Потом посылают и угрожают.

У них каждые две недели проблемы, связанные с обманом. Их закрывают, они открываются.

Я дала объявление о продаже/прокате свадебного платья. Объявление не обновляла, но через пару месяцев позвонила девушкаСолодунова Валентина https://www.facebook...34136&sk=photos (выискивают даже из старых объявлений) и представилась хозяйкой свадебного салона Lady N из Jambo, предложила взять платье на продажу/прокат, звонила несколько раз, пока я обещала подумать. И уговорила. В качестве гаранта сохранности платья предложила поставить подпись на платье(на подкладке на уровне талии ха-ха!), если будет в химчистке-сотрется подпись. (Правильно, в химчистке оно так и не побывало, вернули изгаженным, но с подписью). Я поверила, хотя поставила подпись и на самом платье на подоле внизу.
Приходила после пожара-хотела забрать платье-уговорили оставить еще, сезон ведь. Прошло почти полгода. Я, уже не надеясь на сдачу/продажу, хочу забрать платье, решив оставить его себе для венчания. В выходные не работают, вечером не работают и не известно когда работают. Договорилась наконец-то, что встретимся на рышкановке - там вернут. Спросила, как буду забирать в темноте, ничего же не видно, ответили, что его никто даже не мерил, все в порядке. Когда я позвонила сообщить, что я обнаружила, открыв чехол, вместо идеального платья...услышала такой поток гадостей на повышенных тонах!!! и что это я еще им заплатить обязана за то, что оно у них висело. И что никто такое непотребное платье у них даже не мерил. (при этом, когда отдавали - уговаривали принести обратно, когда будет сезон, ха, хорошо пошло видать) Платье недешевое, известной марки от официального дистрибьютора и с документами.
В итоге:
- ушито на 2 размера минимум и
1 Не хватает 10 пуговиц на шлейфе
2 Коричневые пятна пота в подмышечной части
3 Прокрашено голубым кружево в подмышечной части(что-то полиняло)
4 Обрезаны все бирки/лейблы/фирменные ленты с внутренней части платья (видимо еще и для махинаций с проверками, оформили тряпочкой какой-то видать)
5 Воняет застоявшимся сигаретным дымом
6 Небольшая дырка в кружеве
Короче, затасканное платье.
Ну и взамен ... хамство, крики, оскорбления и угрозы дядями начальниками центра по борьбе, что будет так, что я буду просить меня извинить, что я раскабаневшая аферистка и т.д. Так не унижали меня наверное никогда. Я не то что не предъявляла претензий, я даже не успела перечислить все пункты...всё спокойным тоном. Сегодня была в салоне, угрозы снова, оскорбления и запугивание вызовом охраны, которая меня вышвырнет.
Ищу девушек, которые столкнулись с этим салоном, т.к. скандалы там постоянно.
Может и найдутся те, кто брал в прокат мое платье в этом салоне в последние месяцы.


Post Reply