Domnişoarele de onoare

Totul pentru și despre planificarea unei nunți.
Post Reply
marcellla
Posts: 350
Joined: 08 Jun 2011, 23:00
Location: Torino

Domnişoarele de onoare

Post by marcellla »

Fetelor, sa vorbim putin si de domnisoarele de onoare, cite veti avea la nunta? Eu am inteles ca trebuie o pereche din partea mirelui si una din partea miresei, dar nu prea sunt de acord cu acest lucru. Si apropo, ce parere aveti despre imbracamintea lor de acelasi fel si cine ar trebuie sa coase rochiile, mireasa sau ele singure?!


Image
Alintush
Posts: 2100
Joined: 20 Sep 2011, 23:00
Location: Chisinau

Re: Domnisoarele de onoare

Post by Alintush »

marcellla wrote:Fetelor, sa vorbim putin si de domnisoarele de onoare, cite veti avea la nunta? Eu am inteles ca trebuie o pereche din partea mirelui si una din partea miresei, dar nu prea sunt de acord cu acest lucru. Si apropo, ce parere aveti despre imbracamintea lor de acelasi fel si cine ar trebuie sa coase rochiile, mireasa sau ele singure?!
Nu-mi place ca lumea se uita la traditiile si moda americana si imbraca vornicelele la fel...Fiecare domnisoara are gusturile ei si figura ei...fiecare se imbraca cu ce are sau cu ce doreste...
si pina la urma avem si noi traditii foarte frumoase, insa lumea le lasa in urma in favoarea stilului american :|

Eu stiu ca mireasa trebuie sa aiba o vornicica...(prietena ei cea mai buna) si mirele un prieten de-al sau...


CristinaB
Posts: 999
Joined: 11 Sep 2011, 23:00
Location: Criuleni

Re: Domnisoarele de onoare

Post by CristinaB »

Eu vroiam sa le fac eu rochitele,adica din contul meu...Sincer mam gindit la traditia americana pentru ca nam gasit sau poate nu stiu la noi cum sa le evidentiez, innafara de buchetele. Dar pina la urma mam decis ca rochiile ma vor costa prea mult...Si am ramas la ideea ca am sa le fac la fiecare voal sau voaleta in stilul si culoarea imbracamintei lor..Ceva de genul ca in filmul Shopagolik . Eu de exemplu am prietene dar nu pot sa afirm ca am una cea mai buna....din pacate
Asa ca am o dilema cu vorniceii :roll: :roll:


Image
Madalyn
Posts: 154
Joined: 24 Oct 2011, 23:00

Re: Domnisoarele de onoare

Post by Madalyn »

Noi vom avea asa cum e traditia moldoveneasca drusca si vornicel. Drusca mi-o aleg eu , cea care ma va ajuta in timpul nuntii, care va avea grija de mine, care va juca colacii, si buchetele mirilor impreuna cu vornicelul. Drusca va fi verisoara mea si chiar daca nu vor dansa asa cum sunt dansatorii profesionisti eu cred ca va fi frumos pentru ca jumatate din invitati o vor cunoaste si va avea un rol important in jucatul colacului, impartitul colacului si jucatul buchetului....deja lumea e saturata de dansatorii profesionisti si de tot concertul care se face acum la toate nuntile si rudele stau pe scaune si privesc. Eu la nunta noastra vreau sa invite nasul la masa, sa conduca el momentele principale din nunta, sa se implice, cu ajutorul la tamada.... nu vreau sa steie toti pe scaune si sa se uite ca la un concert ca deja e plictisitor...vreau toti sa fie implicati in nunta si sa ne amintim cu placere de aceste momente..de dansatorii profesionisti pe care ii vad la toate nuntile nimeni nu isi va aminti


User avatar
INNA 2012
Posts: 635
Joined: 05 Nov 2011, 00:00

Re: Domnisoarele de onoare

Post by INNA 2012 »

Madalyn wrote:Noi vom avea asa cum e traditia moldoveneasca drusca si vornicel. Drusca mi-o aleg eu , cea care ma va ajuta in timpul nuntii, care va avea grija de mine, care va juca colacii, si buchetele mirilor impreuna cu vornicelul. Drusca va fi verisoara mea si chiar daca nu vor dansa asa cum sunt dansatorii profesionisti eu cred ca va fi frumos pentru ca jumatate din invitati o vor cunoaste si va avea un rol important in jucatul colacului, impartitul colacului si jucatul buchetului....deja lumea e saturata de dansatorii profesionisti si de tot concertul care se face acum la toate nuntile si rudele stau pe scaune si privesc. Eu la nunta noastra vreau sa invite nasul la masa, sa conduca el momentele principale din nunta, sa se implice, cu ajutorul la tamada.... nu vreau sa steie toti pe scaune si sa se uite ca la un concert ca deja e plictisitor...vreau toti sa fie implicati in nunta si sa ne amintim cu placere de aceste momente..de dansatorii profesionisti pe care ii vad la toate nuntile nimeni nu isi va aminti
cam asa a zis si nasul nostru,ca va conduce impreuna cu moderatorul jumi juma,mie tare mi.a placut ideea,ceea ce tine la vornicele,eu voi avea doua,cea mai buna prietena si sora.si nu am sa le imbrac la fel,una va fi in rochiata mai scurta,alta rochie lunga,dar am sa ma stradui sa fie acelasi ton,cam atit


User avatar
Katina
Posts: 1178
Joined: 19 Oct 2011, 23:00
Location: italia

Re: Domnisoarele de onoare

Post by Katina »

eu nu am prietene si vara pe care am vrut so pun nu sia aratat deloc interesul si mea facut si gafa cu video si foto ,am ales o colega de la colegiu era foarte fericita cand e-am propus insa ma intrebat de vornicel si ca sa nui fie incomod am zis sa fie prietenul ei insa acuma mi se pare ca va fi incomod pt sotul meu ca nici eu nui cunosc pritenul ... oare sa aleg pe cineva pe care cunoaste si sotul?si da eu pe ea am anuntato care sunt culorile nuntii mele , si chiar ma gandesc sai achit juma din rochie doar sa fie una din culori ... :lol:


User avatar
INNA 2012
Posts: 635
Joined: 05 Nov 2011, 00:00

Re: Domnisoarele de onoare

Post by INNA 2012 »

Katina wrote:eu nu am prietene si vara pe care am vrut so pun nu sia aratat deloc interesul si mea facut si gafa cu video si foto ,am ales o colega de la colegiu era foarte fericita cand e-am propus insa ma intrebat de vornicel si ca sa nui fie incomod am zis sa fie prietenul ei insa acuma mi se pare ca va fi incomod pt sotul meu ca nici eu nui cunosc pritenul ... oare sa aleg pe cineva pe care cunoaste si sotul?si da eu pe ea am anuntato care sunt culorile nuntii mele , si chiar ma gandesc sai achit juma din rochie doar sa fie una din culori ... :lol:
vorbeste si cu sotul,vezi ce zice el,daca nu il deranjeaza,atunci lasa asa cum este,da daca vrei un vornicel pe care-l cunosti,pai explica-i situatia fetei,ea va intelege


marcellla
Posts: 350
Joined: 08 Jun 2011, 23:00
Location: Torino

Re: Domnisoarele de onoare

Post by marcellla »

Eu daca sincer nustiu ce sa fac, pe o prietena am anuntat-o deja ca imi va fi vornicica, si nustiu sa ramin la o pereche sau sa-mi mai iau una...o sa ma mai gindesc, iar tu Katina, cred ca ar trebui sa vorbesti cu vornicica ta direct, pentru ca daca nu il stii pe prietenul ei, nu stii ce o sa faca el la nunta, ca daca e unul timid si va sta pe scaun atunci na, nustiu...cit despre dansatori, eu o sa am dansatori, dar o sa le spun din start ca nu vreau show, si lumea sa steie sa se uite la dinsii, ii vreau doar asa in unele momente cum ar fi inchinarea colacilor, pentru ca se priveste frumos, si sa ieie lumea la dans, pentru ca niciodata nu stii la ce poti sa te astepti din partea invitatilor, am vazut nunti unde muzica frumoasa si lumea statea pe sub pereti, si invers, muzica asa stii, dar invitatii foarte activi...asa ca un aport din partea lor cred ca va fi asta


Image
User avatar
tancha_ru86
Posts: 1240
Joined: 13 Jan 2012, 00:00
Location: Londra

Re: Domnisoarele de onoare

Post by tancha_ru86 »

initial trebuia ca cea mai buna prietena sa-mi fie domnisoara de onoare insa m-am trezic ca prietena mea de ani de zile m-a lasat balta si mi-a aratat ca de fapt nu-mi este prietena deloc..cam trist, eu eram printre putinele care credeau in prietenie adevarata :( . dar asta e viata merge mai departe. dintodeauna am visat sa am 2 sau 3 vornicele si le voi avea. rochitele si le vor cumpara singure eu m-am gandit sa le cumpar cate o floare in par si la mana de aceeasi culoare si totodata cavalerii mirelui sa aiba aceeasi culoare la cravata.


Ma droghez de 7 ani http://jurnaldesotie.blogspot.com/

Image
silvunea
Posts: 110
Joined: 11 Sep 2011, 23:00

Re: Domnisoarele de onoare

Post by silvunea »

e greu cu vorniceii e foarte greu :( de mic de atasez de nishte oameni dupa care te dezamgesti si iti pare ca prieteni adevarati nici nu exista ,, uni pun problema in tine shi nici nu isi dau sema ca problema e defapt in ei...! Asa ca cel mai scump ramine a fi familia si deja VS!
Last edited by silvunea on 01 Feb 2012, 13:13, edited 1 time in total.


Post Reply