Tortul miresei

Totul pentru și despre planificarea unei nunți.
Post Reply
User avatar
Admin
Site Admin
Posts: 1498
Joined: 05 Apr 2010, 23:00
Location: Chisinau

Tortul miresei

Post by Admin »

De unde il comandati? Stiu ca nasha face asta dar vreau sa o ajut macar cu info :D


christa
Posts: 62
Joined: 06 Apr 2010, 23:00

Re: Tortul miresei

Post by christa »

Admin wrote:De unde il comandati? Stiu ca nasha face asta dar vreau sa o ajut macar cu info :D
Am fost la Plovdiv (am auzit ca sunt gustoase), la ei torta daca e mai mult de 5 kg iau: pentru torta cu frisca 105 lei /kg iar martepan 120 lei kg. cand i-am intrebat cate kg e necesar pentru o nunta de 160 de oameni mi-au zis 100 de grame de om deci 16 kg torta, acelasi raspuns l-am primit si de la administratorul Novas-ului, dar totusi cred ca noi o sa luam una mai mica de vreo 8 kg
La Furchet nu are importanta de care este e 135 lei/kg, doar ca ei au suport pentru 6-7 kg nu mai mult.

Pe iubire.md mai era o referinta inca nu am ajuns acolo dar voi merge: firma Panilino - str. Uzinelor 19


User avatar
Admin
Site Admin
Posts: 1498
Joined: 05 Apr 2010, 23:00
Location: Chisinau

Re: Tortul miresei

Post by Admin »

La Franzeluta tot fac torturi bune. Stiu ca la o comanda mai mare de 500 lei, ai livrarea gratuita. Noi acolo vom comanda si colacii. Acuma nu stiu cat costa kg de tort. Treb de interesat. Asta deja in dependenta si din ce e facut el.
http://www.franzeluta.md/catalog.php?id=807


User avatar
Admin
Site Admin
Posts: 1498
Joined: 05 Apr 2010, 23:00
Location: Chisinau

Re: Tortul miresei

Post by Admin »

Am mai gasit o firma care fac produse de cofetarie si patiserie: Dulcinella S.R.L. Am vazut un filmulet si au o varietate mare de torturi pt mirese. Iata un link unde puteti gasi datele de contact:

http://www.firme.md/ro/f/1400-dulcinella-s-r-l-


pops_uk
Posts: 77
Joined: 09 Apr 2010, 23:00
Location: Londra, Marea Britanie

Re: Tortul miresei

Post by pops_uk »

Noi dam comanda la colibri. Eu vreau tort supraetajat, fara spatiul intre ele. iar colibri fac niste lucrari frumoase. Plus ca vreau tortul sa fie patrat, cam cum ar fi cadourile puse unul peste altul. Si sa fie o funda aurie.

Probabil nu am explicat foarte bine, dar am poza si este exact ce vreau eu. Preturile sunt de la 100 la 130 lei.


fluturash
Posts: 100
Joined: 09 Apr 2010, 23:00
Location: Chisinau

Re: Tortul miresei

Post by fluturash »

Noi o sa-l comandam mai mult probabil de la patiseria Paradis(or.Durlesti), am facut trei torte la comanda unul era cu "aising"(presupusul martipan care de fapt nu e martipan), celelate 2 cu frisca am ales unul ca gust dar il vreau acoperit cu aising. Deci cu frisca 90lei/kg, aising 110/kg, + au livrare, costul dependent de loactie, la noi pina la Luceafarul 50 lei.


fluturash
Posts: 100
Joined: 09 Apr 2010, 23:00
Location: Chisinau

Re: Tortul miresei

Post by fluturash »

pops_uk wrote:Noi dam comanda la colibri. Eu vreau tort supraetajat, fara spatiul intre ele. iar colibri fac niste lucrari frumoase. Plus ca vreau tortul sa fie patrat, cam cum ar fi cadourile puse unul peste altul. Si sa fie o funda aurie.

Probabil nu am explicat foarte bine, dar am poza si este exact ce vreau eu. Preturile sunt de la 100 la 130 lei.
Torturile supraetajate tre' sa aiba un blat mai tare, alea americane sunt din checuri, nu sunt ca tortele noastre, si respectiv ca greutatea urmatorului etaj sa se tina pe primule nevoie primul sa fie cu o componenta mai tare,o torta sa zicem sigur nu pufoasa si usoara, altfel se vor aseza.


fluturash
Posts: 100
Joined: 09 Apr 2010, 23:00
Location: Chisinau

Re: Tortul miresei

Post by fluturash »

christa wrote:
Admin wrote:De unde il comandati? Stiu ca nasha face asta dar vreau sa o ajut macar cu info :D
Am fost la Plovdiv (am auzit ca sunt gustoase), la ei torta daca e mai mult de 5 kg iau: pentru torta cu frisca 105 lei /kg iar martepan 120 lei kg. cand i-am intrebat cate kg e necesar pentru o nunta de 160 de oameni mi-au zis 100 de grame de om deci 16 kg torta, acelasi raspuns l-am primit si de la administratorul Novas-ului, dar totusi cred ca noi o sa luam una mai mica de vreo 8 kg
La Furchet nu are importanta de care este e 135 lei/kg, doar ca ei au suport pentru 6-7 kg nu mai mult.

Pe iubire.md mai era o referinta inca nu am ajuns acolo dar voi merge: firma Panilino - str. Uzinelor 19
ei toti zic asa k 100gr per persoana, dar asta e desigur mult, calculati cu 70-75 maxim per persoana, noi la 220 oameni vrem o torta intre 14-16 kg, si sint sigura ca o sa fie ok. Mi-a sfatuit cineva care stie lucrul asta foarte bine.


User avatar
Admin
Site Admin
Posts: 1498
Joined: 05 Apr 2010, 23:00
Location: Chisinau

Re: Tortul miresei

Post by Admin »

Am gasit o firma, Dulcinella SRL, str. Albisoara 68, tel:295859. Daca tortul cantareste pana la 5 kg :), costa 85 lei/kg. Daca e mai greu de 5kg, costa 125 lei kg. Din martipan, 185 kg. Comanda se face cu 5 zile inainte.


fluturash
Posts: 100
Joined: 09 Apr 2010, 23:00
Location: Chisinau

Re: Tortul miresei

Post by fluturash »

Sapt. asta o sa iau pozele de la fotograf si o sa vedeti torta, a fost superba, si foarte-foarte gustoasa. Am facut comanda, cum am mai scris, la Cafenea Paradis, Durlesti. Au si livrare.


Post Reply