Nuntă netradițională

Totul pentru și despre planificarea unei nunți.
Post Reply
solniwka
Posts: 4
Joined: 23 Aug 2012, 13:25

Nuntă netradițională

Post by solniwka »

Dragi mirese, de curind m-am înregistrat și eu pe forum și am mare nevoie ne ajutorul vostru. Vrea să organizez o nuntă mai puțin tradițională, fără masă mare și dezbrăcatul miresei. Mă puteți ajuta, cu idei, cum altfel de strîns banii de la oaspeți, dar într-un mod organizat? mersi anticipat ;)


User avatar
LaSposa
Posts: 58
Joined: 27 Mar 2012, 14:06

Re: Nuntă netradițională

Post by LaSposa »

solniwka wrote:Dragi mirese, de curind m-am înregistrat și eu pe forum și am mare nevoie ne ajutorul vostru. Vrea să organizez o nuntă mai puțin tradițională, fără masă mare și dezbrăcatul miresei. Mă puteți ajuta, cu idei, cum altfel de strîns banii de la oaspeți, dar într-un mod organizat? mersi anticipat ;)
Pai nunta netraditionala este o nunta diferita de obiceiurile moldovenilor, asa ca ai de unde alege, deoarece natiuni sunt multe;) De exemplu, am fost la o nunta ruseasca, care sa facut in discoteca, banii s-au pus in plicuri la intrare, au avut MC in loc de moderator, care facea glume si jocurile ca prin discoteci si Dj, in loc de muzicanti. Dupa aia, toti, organizat, am mers la un disco din oras. Asa ca metode si idei sunt multe, deja stabiliti voi unde va sunt limitele ;)


solniwka
Posts: 4
Joined: 23 Aug 2012, 13:25

Re: Nuntă netradițională

Post by solniwka »

mersi mult pentru raspuns LaSposa, la disco nu cred ca va fi posibil fiindca majoritatea invitatilor vor fi cu virstele de la 40 in sus ;) Pe linga punerea banilor la intrare nu prea imi vin idei originale... :roll:


User avatar
diana23
Posts: 116
Joined: 03 May 2012, 12:53

Re: Nuntă netradițională

Post by diana23 »

eu deja am fost la vreo 3 nunti unde n-a fost "dezbracatul" miresei, nici la mine nu va fi :D

si nici invelitul cu diferite plapume si pleduri nu va fi -va fi o masa aparte pt cadouri, si care va dori va lasa cadoul acolo, se poate de atasat cate o felicitare, un mesaj pt a sti de la cine e cadoul :)


User avatar
Alinkka
Posts: 320
Joined: 19 Feb 2012, 15:20

Re: Nuntă netradițională

Post by Alinkka »

eu am auzit un obicei shi mia plakut tare , kind merge strinsul banilor perekea sau invitatul danseaza ku mirile shi mireasa shi dupa dans pun banii intr-un bol.


solniwka
Posts: 4
Joined: 23 Aug 2012, 13:25

Re: Nuntă netradițională

Post by solniwka »

Va multumesc frumos penteru sugestii. Chiar ieri cind am vorbit cu nanasa, ea a fost foarte surprinsa ca eu nu doresc sa fac dezbracatul miresei :D eu totusi insist sa nu fie, ca deja e invechit obiceiul si plus la asta datorita lui se intinde si mai mult toata nunta :D Ideea cu masa aparte pentru cadouri este buna, ma gindesc sa pregatesc si niste felicitari standard unde fiecare va putea scrie de la cine e cadoul ca sa stim si noi mirii :)


User avatar
RoDiNkA
Posts: 1329
Joined: 29 Dec 2011, 00:00
Location: Chisinau

Re: Nuntă netradițională

Post by RoDiNkA »

Bine ai venit si multa bafta in pregatiri!!! Nu pot sa nu imi expun parerea (doar e forum) :mrgreen: La inceput imi doream o nunta modernizata, iesita din limitele stereotipizate, dar...mai apoi...cind pregatirile sporeau...am inceput a realiza ca, totusi imi doresc sa pastrez careva traditii....care sunt importante si valoroase pentru cineva, mai ales pentru parinti, care....ne-au dat viata si ne-au crescut si isi imaginau toata viata cum se va casatori fiica/feciorul lor...Asa ca...dezbracarea miresei o vom lasa...ne vom lasa mingiiati de parinti si nasi, sa ne imbratiseze si sa ne daruie toata caldura lor, mai ales bunicile, care sunt foarte batrinele, ce bucurie vor avea ca au ajuns sa isi vada nepotii la nunta...e un moment foarte intim, frumos si unic...nu il voi evita, chiar de eram contra lui din start...Am zis sa fie fara lacrimi si jale, sa fie organizat, frumos si sa nu dureze mult...Poate sunt eu prea sensibila acum, la citiva pasi de la evenimentul cel mare... :oops:
Totusi, multe vom schimba: masa mare nu va fi (va fi cu plicuri personalizate si foarte rapid); in loc de flori invitatii vor veni cu jucarii, Dj, ne vor intimpina oaspetii pe noi si nu invers, fara pod de flori si deja nu mai tin minte....stiu ca vreau sa facem baita in bazin dimineata dupa nunta :lol:
Daca iti doresti ceva netraditional, sunt foarte multe alternaive....la aer liber...Poate chiar pe teritoriul la Goa, o nunta in stil Hawaii ;)


Image
User avatar
seyla
Posts: 659
Joined: 29 May 2012, 19:13

Re: Nuntă netradițională

Post by seyla »

Dar mie imi place din nunta cel mai mult despodobitul miresei!!! E o traditie foarte frumoasa dupa parerea mea. Eu demult imi imaginam cum stau in brate la mirele meu si rudele pe noi ne infasoara, si ne daruie cadouri... Bunica mea zicea ca a impletit de demult laicere pentru mine, a facut perne mari-mari si pufoase... - zestre :D !Abia asteapta sa fie nunta mea, ce bine e ca o sa vina! Imi amintesc intotdeauna fotografia la nunta fratelui meu, la despodobit- asa de multe paturi si haine au avut, ca i se vedea numai nasul- asa amuzant! :D
Prietena mea nu vrea nunta traditionala, vrea sa mergem sa ne veselim (tineretul) la o discoteca si sa fie o tema pentru nunta- pirati, ori gangsteri, sa ne imbracam toti in tipul de haine potrivite petrecerii.
Iar pentru oameni mai in varsta (rudele apropiate) sa faca o serata aparte, fara multe batai de cap, fara muzica vie, moderatori... Zice ca se poate relaxa doar intr-o companie de tineret... Fiecare face cum vrea, principalul ca mirii sa doreasca acelasi lucru. :)


Image
Liudocika2012
Posts: 795
Joined: 23 Nov 2011, 00:00

Re: Nuntă netradițională

Post by Liudocika2012 »

si mie tare mii draga aceasta traditie seyla, ce frumos este ca ai bunicuta alaturi si ti-a pregatit si ditamai zestre! unde gasesti acum sa-ti gateasca cineva perne din alea vechi, lucrate manual, cita incarcatura emotionala frumoasa! Bunica mea sarmana, cit de mult si-a dorit sa ma vada mireasa si-mi dadea mereu sfaturi: "Sa nu-ti fuga ochii dragu bunicai, dupa barbati bogati si mindri, sa-ti iei unu pe care sa-l iubesti cu toata inima!" :D


Image
ровно дыши, капитан моей распущенной души.
User avatar
seyla
Posts: 659
Joined: 29 May 2012, 19:13

Re: Nuntă netradițională

Post by seyla »

Si cred ca ai ascultat-o pe bunica - ti-ai ales un mire pe care-l iubesti si care te iubeste din toata inima! Principalul ca esti fericita, cred ca asta ea iti dorea intotdeauna! ;)


Image
Post Reply