Sunt ...nasa!!!

Totul pentru și despre planificarea unei nunți.
IRACIKA1983
Posts: 296
Joined: 01 Dec 2012, 17:26

Re: Sunt ...nasa!!!

Post by IRACIKA1983 »

La noi la zeama am avut vre-o 40 de perechi si toti au venit cu cadouri pentru casa .Saptamina trecuta am fost la Concord la terasa la zeama si toti ,care veneau ,veneau cu cadouri . Asta cum se facea inainte ca sa le deschida calea in viata tinerilor .


User avatar
tancha_ru86
Posts: 1240
Joined: 13 Jan 2012, 00:00
Location: Londra

Re: Sunt ...nasa!!!

Post by tancha_ru86 »

LA noi tot e obiceiul sa se vina cu daruri la zeama (la mine se numeste La colac, dar nu ma intrebati de ce). In general cadourile constau in vesela si chestii de bucatarie pentru gospodine, pleduri, etc, dar nu cred ca e o regula.


Ma droghez de 7 ani http://jurnaldesotie.blogspot.com/

Image
Mary08
Posts: 291
Joined: 29 Oct 2012, 23:05

Re: Sunt ...nasa!!!

Post by Mary08 »

La noi tot se zice La Colac zona Criuleni :lol: din partea sotului, la sud se zice Zeama, deci eu tot stiu de cadouri ca se duc a doua zi, doar ca nu vin multi oaspeti, ci rude apropiate, si la fel se duce ceva pentru gospodarie ;)


User avatar
tancha_ru86
Posts: 1240
Joined: 13 Jan 2012, 00:00
Location: Londra

Re: Sunt ...nasa!!!

Post by tancha_ru86 »

Mary, da da in zona Criuleniului :lol: , iar mai spre nord de unde-i sotul se zice LA Tanara :roll: cate bordeie atatea obiceie.


Ma droghez de 7 ani http://jurnaldesotie.blogspot.com/

Image
KORYNA
Posts: 91
Joined: 08 Dec 2012, 00:40

Re: Sunt ...nasa!!!

Post by KORYNA »

Nu am auzit in partile noastre sa se duca la ziama cu cadouri pentru tineri, in partile noastre zeama o organizeaza nasii si sint invitati cei mai apropiati ai tinerilor si nasilor


pufika
Posts: 5
Joined: 14 May 2014, 13:12

Re: Sunt ...nasa!!!

Post by pufika »

Multumesc mult tuturor pentru raspunsuri ! Deci bine am facut ca am luat cadou pentru zeama.
Si mai am o intrebare. Voi v-ati pregatit discursul? Eu idee n-am ce sa spun . Sotul din start m-a prevenit ca vorbesc eu, el doar asa citeva cuvinte si pe acelea sa i le scriu pe foaie, sa nu le uite de emotii. Aveti ceva idei?


User avatar
tancha_ru86
Posts: 1240
Joined: 13 Jan 2012, 00:00
Location: Londra

Re: Sunt ...nasa!!!

Post by tancha_ru86 »

pufika wrote:Multumesc mult tuturor pentru raspunsuri ! Deci bine am facut ca am luat cadou pentru zeama.
Si mai am o intrebare. Voi v-ati pregatit discursul? Eu idee n-am ce sa spun . Sotul din start m-a prevenit ca vorbesc eu, el doar asa citeva cuvinte si pe acelea sa i le scriu pe foaie, sa nu le uite de emotii. Aveti ceva idei?
pufika, tu o sa poti tine discursul de dinainte de masa mare, insa nasul tine discursul de inceput de nunta, practic el deschide nunta. Probabil ca rolurile se pot inversa, insa traditia nuntilor moldovenesti este ca nasul sa spuna cateva cuvinte in deschiderea nuntii. Asa ca instruieste-l sa spuna ceva din suflet, o urare de bun venit si distractie placuta la inceput. Nu stiu daca scrisul pe foaie ar fi cea mai fericita alegere, caci unii oameni se fasticesc si uita tot ce invatasera de pe foaie si nu mai stiu ce sa zica. Totusi ceva sincer si un discurs scurt si la obiect, nu prea pompos, cred ca ar fi de preferat decat sa citeasca de pe foaie ceva. Daca n-are deloc darul vorbitului in public atunci e bine sa-si schiteze dinainte ceva idei pentru discurs, dar nu sa invete ceva pe derost.

Bravo, o sa fii o nasa de treaba, imi place ca iti dai interesul. Mult succes.


Ma droghez de 7 ani http://jurnaldesotie.blogspot.com/

Image
sunflower
Posts: 82
Joined: 03 Aug 2011, 23:00
Location: Londra,UK

Re: Sunt ...nasa!!!

Post by sunflower »

Buna fetele, demlt nu am intrat dar, inca odata am nevoie de ajutorul vostru. In august vom fi nasi si problema e rochia pentru petrcere. Stie careva din voi care sant preturile la o'blanc, sau recomandati-mi niste saloane de rochii de seara. Nu vreau rochii impopotonate, ceva simplu si frumos, chiar daca sant mai scumpe. Multumesc frumos.


DanielaG
Posts: 596
Joined: 23 Feb 2012, 17:04

Re: Sunt ...nasa!!!

Post by DanielaG »

Fetelor cum v-am promis postez 2 poze din ziua in care am fost si noi la rindul nostru nasi (nunta a fost in noiembrie)

Image

Image


Image
Alintush
Posts: 2100
Joined: 20 Sep 2011, 23:00
Location: Chisinau

Re: Sunt ...nasa!!!

Post by Alintush »

la mine nu se primeste sa le maresc, daca poti sa le mai pui inca odata in format mai mare...sa te pot admira..
P.S. eu la fel am obtat penntru culoarea albastra si roshie, doar ca invers, rosie la sala...
la voi a fost inscrierea in alta zi? vad ca la sala esti cu parul strins


Post Reply