DJ la nunta

Totul pentru și despre planificarea unei nunți.
Post Reply
User avatar
catiushka
Posts: 613
Joined: 17 Apr 2013, 20:24

Re: Sevicii foto si video II

Post by catiushka »

ely, referitor la dj la nunta, tu ai fost la vreo nunta cu dj si au fost doar remixuri ca la discoteca?
in primul rind un dj la nunta pune aceeasi muzica ca si cea pe care o cinta muzicantii cu gura lor, doar ca ea e originala cu vocea interpretului de origine, deci nu se schimonosesc cintecele care de multe ori suna ridicol din gura unor muzicanti
plus ca ai muzica in toate limbile, la fel originale ...
referitor la muzica disco, aceasta poate fi doar la sfirsit la cererea mirilor, daca sint tineret la nunta se face ca disco, sau retro disco cu piese ale anilor 80 90, tare fain se primeste
plus ca la cit economisesti la acest capitol poti sa-ti permiti sa inviti orice cintaret sa cinte o ora sau mai mult


User avatar
catiushka
Posts: 613
Joined: 17 Apr 2013, 20:24

Re: Sevicii foto si video II

Post by catiushka »

corect mmgg, acelasi lucru l-am elucidat in ms meu, intr-adevar vad ca miresuicile au o imagine diferita de ceea ce e un dj la nunta ;)


Ely
Posts: 35
Joined: 31 Dec 2013, 00:35

Re: Sevicii foto si video II

Post by Ely »

catiushka wrote:ely, referitor la dj la nunta, tu ai fost la vreo nunta cu dj si au fost doar remixuri ca la discoteca?
in primul rind un dj la nunta pune aceeasi muzica ca si cea pe care o cinta muzicantii cu gura lor, doar ca ea e originala cu vocea interpretului de origine, deci nu se schimonosesc cintecele care de multe ori suna ridicol din gura unor muzicanti
plus ca ai muzica in toate limbile, la fel originale ...
referitor la muzica disco, aceasta poate fi doar la sfirsit la cererea mirilor, daca sint tineret la nunta se face ca disco, sau retro disco cu piese ale anilor 80 90, tare fain se primeste
plus ca la cit economisesti la acest capitol poti sa-ti permiti sa inviti orice cintaret sa cinte o ora sau mai mult
catiushka,am fost la nunta cu DJ,si da,tineretul se veselea,in skimb parintii,nasii,oameni asa de virsta lor,stateau pe skaun si se uitau kum danseaza tineretul,evident ka lor le iera trist,nu am impotriva nimik fata de DJ,dar la o nunta unde participa oameni mai virstnici Dj nu e o alegere corecta.si apoi ce fel de nunta fara muzika live,eu un Dj mi-as dori la ziua mea de nastere s-au la o cumatrie pina la urma,dar nu la nunta. :?


User avatar
catiushka
Posts: 613
Joined: 17 Apr 2013, 20:24

Re: Sevicii foto si video II

Post by catiushka »

faza-i ca asta deja e pproblema dj-ului, ca nu simtea publicul, nu avea destula experienta, dar asta putem sa discutam la tema cu dj-ii


Ely
Posts: 35
Joined: 31 Dec 2013, 00:35

Re: Sevicii foto si video II

Post by Ely »

mmgg29 wrote:Ely, de acord cu tine in privinta bugetului. Daca ai salariu de mii de euro pe luna, atunci poate da, nu iti pasa de preturi si poti sa cheltui fara masura. Dar pentru o nunta mica, cum zici tu, nu cred ca ar trebuie sa se cheltuie sume enorme.

romanct1, noi la inceput tot am facut un buget ca sa vedem cum ne incadram si sa vedem unde putem economisi si unde nu. Am reusit sa facem o nunta de 60 de invitati cu mai putin de 6000 eu. :)

Poate ca ar trebui sa deschidem un nou topic pe forum, nunta cu buget redus?! :D
mai degraba daca tot de creat o noua tema,ar trebui mai corect o nunta mika cu preturi rezonabile.in principiu nu merge vorba de bani.....doar ca e banal p/u 60 de oameni asa sume globale,e banal pur si simplu.....


romanct1
Posts: 215
Joined: 22 Dec 2013, 19:30

Re: Sevicii foto si video II

Post by romanct1 »

Catiusha mai este asa factor ca insasi DJ-ul oamenilor mai in virsta li se pare ca nui pu virsta lor, nu are importanta ce muzica pune, faza e ca pune si ca nu cinta cineva live, astai un lucru psihologic. De ex mama si majoritatea invitatiilor ei ar intelege si lear place ideea cu Dj insa soacramea cu oastea ei ar ar privi asta ca ceva vulgar si de genu "CUM ASA...? " :) Cind am spus ca vreau sa fie mai multa muzica retro si putin rock and roll la nunta decit populara nu prea au primito fericiti, adica soacramea, ca socru meu e cadru :) dar in fine. Ideea e ca sa faci ceea ceti place tie in limetele ca sa nu aiba invitatii infarct si fete acre :)


User avatar
Ninela
Posts: 474
Joined: 10 Oct 2012, 12:02

Re: DJ la nunta

Post by Ninela »

Noila nunta am avut DJ, si el initial ne-a intrebat ce muzica ne dorim, si exact acea muzica a pus, dar am fost la o nunta cu muzicanti, adica live, si chiar mirii au ramas nemultumiti de prestatia lor cintau aiurea nu nimereau pe note, nu au balansat boxele ,si supara urechea. Deci in ceea ce tine de alegerea muzicii la nunti , cred ca cel mai important factor e responsabilitatea prestatorilor de astfel de servicii. Va urez bafta si alegeri cit mai reusite!!!


Image
User avatar
catiushka
Posts: 613
Joined: 17 Apr 2013, 20:24

Re: DJ la nunta

Post by catiushka »

am patit-o si eu la o nunta cu mariana cepraga si formatia, nu si-au regulat nici ei boxele pe jumate de nunta ii durea capul, la rugamintile noastre nu dadeau muzica mai incet ci doar zimbeau, mie mi se ridicase tensiunea imi venea sa iau si sa le dau in cap cu ceva,
asa ca mai bine dj decit sa le platesc 1300 euro si sa ma doara capul de la ei si inca nici sa nu ma asculte sa reguleze normal in functie de sala sunetul lor :evil:


User avatar
henrietta
Posts: 176
Joined: 22 Sep 2013, 19:30

Re: Sevicii foto si video II

Post by henrietta »

Ely wrote:eu de kind rasfoiesk acest sayt,lumea vorbeste numai despre preturi globale 1000-2500 euro pentru diferite servicii.....nustiu ce contingent de oameni aici comunica,ca vorbesc asa liber despre asa preturi...eu kum am mentioant ka vom face o nunta de 60 de oameni....si mi se pare banal sa dau atitia bani....dj cu siguranta nu e o varianta buna,caci la nunta nu vor fi atit tineret kit oameni mai invirsta,parinti ,bunei,matuse..s.a....si la sigur nu cred ca se vor distra sub muzika disko...s-au remixata asa sa zicem......eu inteleg daca as face o nunta de 200-300 oameni....eu inteleg ka kiar foto-video ma v-a costa poate si asa pret,caci logik imi dau seama ka vom avea nevoie de 2 fotografi si vre-o 2-3 cameromani.....presupun!!!
Deja nu e prima oara cind citesc ....de ce toata lumea asociaza DJ cu muzica disco?????
Oameni buni nu confundati !!!
eu personal cred ca DJ e o idee foarte buna sa nu fi fost VS al meu din nord unde se apreciaza muzica vie si cit mai multe instrumente ap nu mai inkideam noi 1400 euro pe muzica. Asa ca ginditi-va bine, daca pt invitatii vostri nu e atit de important acest aspect luati un DJ - faceti un play list (bagati numai muzica populara :) ) si s-a rezolvat problema.
si inca ceva ... nu faceti lucrurile pe jumatate - vreti muzica vie de calitate -platiti 1500 - 2000 de euro (caci asta e pretul acum), daca nu dispuneti de acesti bani luati un DJ super bun de 400 de euro
nu dati banii vostri unor neprofesionisti care vor lua mai putin dar care pot sa va strice seara.


Image
Sweety
Posts: 79
Joined: 04 Jul 2013, 15:15

Re: DJ la nunta

Post by Sweety »

Foarte corect, henrietta!
Nici eu nu înțeleg ce are dj cu vîrsta omului... :(

Fetelor!!! Dj - nu înseamnă muzică disco, remixuri turbate și ”bum bum bum-uri” fără sens ! ! ! ! !

Părinții mei ne-au susținut foarte bucuroși în privința dj-ului: au fost chiar ei la o nuntă cu dj și le-a plăcut foarte mult!
Am făcut și noi nunta cu dj: stătea cumințel într-o parte și-și făcea lucrul, fără să-și impună personalitatea, fără mofturi etc.

Știți care e cel mai mare ”+” în alegerea unui dj? Am spus deja în această temă: MUZICĂ PURĂ ! ! ! Cu vocea origială a interpretului, fără voci răgușite, note false și acompaniamente de genul ”heeeeeeeeeeeeeeeeeeeeei”, ”hop hop hop” etc.etc.etc. :lol: Și sunetul e foarte curat și foarte bine reglat!

Și iarăși mă voi repeta: noi nici n-am reușit să dăm cioc cu paharele tuturor invitaților - numai termina moderatorul de vorbit, noi - fuga sus cu paharele în mînă și..... pînă ieșeam de la masă deja nu mai aveai cu cine! :lol:

Și au dansat toooooooooți!!! Indiferent de vîrstă și preferințe muzicale! Să vedeți ce poze frumoase cu invitații părinților avem! :D

Și da! Foarte corect! Discutați programul! Și lăsați-l să-și facă treaba că știe faorte bine cum s-o facă: cum să-i țină pe toți pe ringul de dans, cum să-i facă pe toți să petreacă timpul bine la maxim etc. Noi am spus ce muzică vrem să ie și a ținut foarte bine cont de asta! Au fost și cîntece moderne de tipul Scooter, și Natali (chiar de 2 ori cineva l-a solicitat), și Sofia Rotaru, și populare, și anii 80, și anii 90! Mai pe scurt de toate și pe placul tuturor!

Nu mai zic că e convenabil și din punct de vedere financiar 8-)

Așa că nu confundați lucrurile și luați decizii corecte! Baftă!


Post Reply