Trucuri pentru frumusete ( oferite de Alina Braileanu )

Totul pentru și despre planificarea unei nunți.
Dinka
Posts: 31
Joined: 17 Sep 2014, 22:53

Re: Trucuri pentru frumusete ( oferite de Alina Braileanu )

Post by Dinka »

Vio P wrote:
n-doinita wrote:cu placere...ce tine de masca de fata,pot sa-ti recomand una care indradevar imi hidratreaza pielea foarte bine,caci si la mine e uscata..daca ai nevoie iti scriu in privat
SCRIE-MI,PLEASE PLEASE PLEASE :oops:
eu tot as dori sa o cunosc...mc


n-doinita
Posts: 125
Joined: 28 Jun 2014, 15:55

Re: Trucuri pentru frumusete ( oferite de Alina Braileanu )

Post by n-doinita »

chiar acum iti scriu si tie :)


User avatar
Aleena
Posts: 468
Joined: 03 Mar 2012, 13:05

Re: Trucuri pentru frumusete ( oferite de Alina Braileanu )

Post by Aleena »

Vio P wrote:Buna seara fetitelor, ce bine ca am descoperit tema aceasta, caci din pacate am si eu o problema cu tenul(si cu mine in general) In timp ce parul meu lung este uscat la varfuri si foooarte gras la radacini,incat mai mult de 48 de ore nu rezista,pare murdar si nu-l suport - fata este extrem de uscata,cineva din voi ati mai scris ca va chinuiti cu asa ceva,si stiti cum e.... scruburile oricat de fine,care ma gandeam ca imi vor inlatura celulele moarte si uscate,nu fac decat sa irite si mai tare,ajung sa ma usture pielea si sa se inroseasca,iar oricare masti,uleiuri,creme super grase pur si implu nu ma ajuta. cremele se astern peste pielea mea terna si arata inestetic,uleiurile se duc undeva in piele si ramane aceeasi uscaciune in scurt timp. Tin sa mentionez ca analizele mele sunt bune, apa beau circa 1.5 litri,dar la ale mele 55 de kg cred ca e suficient. mananc pe cat posibil alimente sanatoase. Ce-i cu mine atunci??? Exista vreun remediu-minune pentru pielea uscata si foarte lipsita de viata??? AJUTATI-MA, PLEASE! Aleena,cu siguranta ai ceva si pentru mine. mai am 7 luni pina la nunta si poate reusesc sa scap definitiv de problema,care e chiar mai grava decat parul gras. Astept,va multumesc anticipat
Buna Vio.

Cazul tau e ciudat...deoarece de obicei persoanele care au pielea scalpului seboreica,au si tenul gras sau combinat (zona T grasa,obrajii nu).

Primul lucru la care ma gandesc e solutia de curatare a tenului agresiva,care iti deshidrateaza pielea. Cauta sa nu contina spirt.Foloseste produse pentru pielea sensibila.

O alta varinta ar fi dezechilibru hormonal datorat unor afectiuni ale glandei tiroide sau a ovarelor.
Productia de colagen, elastina si acid hialuronic, elemente structurale care asigura o piele fina si neteda sunt determinate de hormoni.
Direct sau indirect, sistemul hormonal determina conditia diferitelor zone ale fetei. Afectiunile organelor a caror functionare este reglata de hormoni se reflecta in tesuturile fetei, cu variatii de tonus si irigare in zonele corespunzatoare

Ar fi bine sa consulti un endocrinolog care sa te ghideze in privinta analizelor necesare si a tratamentului daca va fi nevoie.
Si in unele cazuri de anemie pielea e uscata...dar daca zici ca sunt bune analizele,nu e valabil in aceasta situatie.

Ceea ce iti recomand cu insistenta sa nu iti mai traumezi pielea cu scrub-uri din comert pentru ca inrautatesti situatia. Daca vrei sa o descuamezi,aplica procedura cu ulei (fii atenta...pentru pielea uscata se foloseste 75% ulei de masline si 25% de ricin) si prospop umezit in apa fierbinte. Va inlatura delicat tesuturile moarte fara a-ti trauma pielea.Motivul pentru care trebuie sa mentinem o rutina cu exfolierea este urmatorul: celulele de la suprafata mor odata la 28 de zile si se tot inmultesc,iar celalalte de dedesubt, noi si radiante vor sa atinga suprafata insa noi nu le lasam daca nu exfoliem partea ''moarta'', iar daca folosim diferite creme deasupra celulor moarte, emolientii nu vor ajunge niciodata sa satisfaca tenul pentru ca nu au cum sa patrunda.Deci,nu poti neglija procedura.

Cauta creme care sa contina uleiuri vegetale, cum ar fi uleiul de argan,coacaz negru,uleiul de migdale dulci, uleiul de masline sau uleiul de avocado.Untul de shea si cremele ce contin uree (10%...Nu te speria...este un component al pielii (face parte din NMF / Natural Moisturizing Factor)...functioneaza ca puternic hidratant & exfoliant) la fel contribuie sa starea de bine a pielii uscate.

Ca efectul de hidratare sa fie mai putenic,adauga in crema pentru fata vit A si E uleioase (se vand la farmacie).

Serurile cu vitamina C iti vor revigora si improspata tenul,mai ales acum,primavara,cand arata tern dupa o iarna posomarata.

Si,foarte important...nu uita ca crema ta (sau fondul de ten) neaparat trebuie sa contina factor de protectie solara...deoarece actiunea razelor UVA acutizeaza uscarea pielii.

Multa bafta si sper sa gasesti ceva util in cele scrise mai sus.


Alina Braileanu:

Image
Vio P
Posts: 49
Joined: 11 Sep 2014, 22:11

Re: Trucuri pentru frumusete ( oferite de Alina Braileanu )

Post by Vio P »

Vai, Aleena,cata informatie utila!!! da,este ciudat cazul meu. si se stie ca punctele negre sunt specifice tenului gras,iata ca le am si eu pe nas,chiar daca pielea nasului e cea mai uscata. uneori imi vine sa sparg oglinzile,ca sa nu-mi mai stric dispozitia in fiecare dimineata din cauza pielii. iata nu m-am gandit la tiroida.... cu vreo doua saptamini in urma am simtit dureri in zona ceea, la fel cum se intampla cand vrei sa-ti tii lacrimile,ca un nod,doar ca de data asta m-a apucat din senin, o sa-mi caut un medic neaparat. si incet incet voi testa cele propuse de tine. Iti multumesc din suflet pentru profesionalism si receptivitate,esti o scumpa!


romanct1
Posts: 215
Joined: 22 Dec 2013, 19:30

Re: Trucuri pentru frumusete ( oferite de Alina Braileanu )

Post by romanct1 »

Vio P wrote:Vai, Aleena,cata informatie utila!!! da,este ciudat cazul meu. si se stie ca punctele negre sunt specifice tenului gras,iata ca le am si eu pe nas,chiar daca pielea nasului e cea mai uscata. uneori imi vine sa sparg oglinzile,ca sa nu-mi mai stric dispozitia in fiecare dimineata din cauza pielii. iata nu m-am gandit la tiroida.... cu vreo doua saptamini in urma am simtit dureri in zona ceea, la fel cum se intampla cand vrei sa-ti tii lacrimile,ca un nod,doar ca de data asta m-a apucat din senin, o sa-mi caut un medic neaparat. si incet incet voi testa cele propuse de tine. Iti multumesc din suflet pentru profesionalism si receptivitate,esti o scumpa!
Vio, eu am avut o problema asemanatoare, fata uscata si mega sensibila dar coshuri specifice pielii grase, Cosmetologul mia recomandat sa verific stomacul a spus posibil sa am ceva iritatii si a avut dreptate. sigur procedura cu chishca nui cea mai placuta dar a depistat probleme de care nici numi dadeam seama. Incearca si tu la urma urmei nu strica. ;)


Vio P
Posts: 49
Joined: 11 Sep 2014, 22:11

Re: Trucuri pentru frumusete ( oferite de Alina Braileanu )

Post by Vio P »

romanct1 wrote:
Vio P wrote:Vai, Aleena,cata informatie utila!!! da,este ciudat cazul meu. si se stie ca punctele negre sunt specifice tenului gras,iata ca le am si eu pe nas,chiar daca pielea nasului e cea mai uscata. uneori imi vine sa sparg oglinzile,ca sa nu-mi mai stric dispozitia in fiecare dimineata din cauza pielii. iata nu m-am gandit la tiroida.... cu vreo doua saptamini in urma am simtit dureri in zona ceea, la fel cum se intampla cand vrei sa-ti tii lacrimile,ca un nod,doar ca de data asta m-a apucat din senin, o sa-mi caut un medic neaparat. si incet incet voi testa cele propuse de tine. Iti multumesc din suflet pentru profesionalism si receptivitate,esti o scumpa!
Vio, eu am avut o problema asemanatoare, fata uscata si mega sensibila dar coshuri specifice pielii grase, Cosmetologul mia recomandat sa verific stomacul a spus posibil sa am ceva iritatii si a avut dreptate. sigur procedura cu chishca nui cea mai placuta dar a depistat probleme de care nici numi dadeam seama. Incearca si tu la urma urmei nu strica. ;)
multumesc pentru sfat... cred ca va trebui sa-i rog sa ma adoarma,apoi sa mi-o bage cum vor :lol: dar alt mod de a controla stomacul chiar nu-i? :oops:


romanct1
Posts: 215
Joined: 22 Dec 2013, 19:30

Re: Trucuri pentru frumusete ( oferite de Alina Braileanu )

Post by romanct1 »

Vio P wrote:
romanct1 wrote:
Vio P wrote:Vai, Aleena,cata informatie utila!!! da,este ciudat cazul meu. si se stie ca punctele negre sunt specifice tenului gras,iata ca le am si eu pe nas,chiar daca pielea nasului e cea mai uscata. uneori imi vine sa sparg oglinzile,ca sa nu-mi mai stric dispozitia in fiecare dimineata din cauza pielii. iata nu m-am gandit la tiroida.... cu vreo doua saptamini in urma am simtit dureri in zona ceea, la fel cum se intampla cand vrei sa-ti tii lacrimile,ca un nod,doar ca de data asta m-a apucat din senin, o sa-mi caut un medic neaparat. si incet incet voi testa cele propuse de tine. Iti multumesc din suflet pentru profesionalism si receptivitate,esti o scumpa!
Vio, eu am avut o problema asemanatoare, fata uscata si mega sensibila dar coshuri specifice pielii grase, Cosmetologul mia recomandat sa verific stomacul a spus posibil sa am ceva iritatii si a avut dreptate. sigur procedura cu chishca nui cea mai placuta dar a depistat probleme de care nici numi dadeam seama. Incearca si tu la urma urmei nu strica.
multumesc pentru sfat... cred ca va trebui sa-i rog sa ma adoarma,apoi sa mi-o bage cum vor dar alt mod de a controla stomacul chiar nu-i?
depinde ce cauti, usg tot se face paremise, dar nu stiu daca el gaseste iritatiile sau petele, etc. Poti sa le faci pe ambele, nu strica. Ideea e ca sa te pregatesti moral ca ai sa rabzi, ca doamnele de acolo vb cu tine ca cu un copil "mititica, hai mai rabda olecuta :D" am intrat boievaia tare acolo :D si nu stiam cum mai repede sa plec :D cel mai interesant e ca asa si nam ajuns la gastrolog :D ba nam timp ba mii lene si nici nu am cautat unul, timpul trece rezultatele se invechesc...


User avatar
Aleena
Posts: 468
Joined: 03 Mar 2012, 13:05

Re: Trucuri pentru frumusete ( oferite de Alina Braileanu )

Post by Aleena »

Dragi viitoare mirese,salonul AI Studio va invita la un show extraordinar in care vor fi antrenate toate capacitatile noastre profesionale,pentru a va demonstra maiestria de care putem da dovada!

Programul include si 3 imagini de mireasa.

Va asteptam cu drag!


Image


Alina Braileanu:

Image
Post Reply