Pregătirea tenului pt nuntă

Totul pentru și despre planificarea unei nunți.
heyapple
Posts: 74
Joined: 09 Jan 2014, 18:12

Re: Pregătirea tenului pt nuntă

Post by heyapple »

romanct1 wrote:am incercat si eu sa ma invat a consuma mai multa apa:) dar maxim 1,5-2 litre de apa plata pe zi pot baga in mine, iata sucuri si cola nelimitat si nu inteleg dc organismului meu nui place apa pura :(
1,5-2 litri pe zi, WOW, pentru organismul mei 1 litru deja e mult, încerc şi eu să-l obişnuiesc cu mai multă apă, dar cam greu, mă simt ca un butoi


marcellla
Posts: 350
Joined: 08 Jun 2011, 23:00
Location: Torino

Re: Pregătirea tenului pt nuntă

Post by marcellla »

Ca sa nu te simti umflata de la apa, trebuie sa respecti citeva reguli, nu e de ajuns doar sa consumam cele 2l pur si simplu, dar si sa le bem corect. Deci:
1. E foarte bine chiar indata dupa ce te trezesti sa bei un pahar mare de apa.
2. Cea mai mare parte se bea in prima jumatate a zilei. Deci pina la amiaza deja 1.5 l trebuie sa fie consumat.
3. Nu se bea apa niciodata in timpul mesei, sau cu jumate de ora inainte sau o ora dupa.
4. E foarte important nu doar sa punem paharul la gura si dintr-o rasuflare sa-l bem, dar cu inghitituri mici ca pe ceai.In asa fel este mai bine asimilata de organism. Apa nu se bea repede, pe nerasuflate, pentru ca asa cum o bem, asa va trece prin noi si o vom elimina fara sa beneficiem de calitatile ei. Apa bauta pe nerasuflate nu va hidrata si nu va fi folosita corect de organism, ci pur si simplu va trece prin acesta ca printr-o conducta.
Parca par niste reguli simple, de mult timp le respect cu strictete, dar recunosc ca rar ajung la 2l pe zi, mai ales iarna.


Image
User avatar
maryLand
Posts: 2223
Joined: 05 Apr 2010, 23:00
Location: Chisinau

Re: Pregătirea tenului pt nuntă

Post by maryLand »

Fetelor, iata o oferta de care puteti sa profitati. Am auzit doar de bine despre acest centru.:
https://www.zumzi.md/ritual-de-frumuset ... olata.html


Image
romanct1
Posts: 215
Joined: 22 Dec 2013, 19:30

Re: Pregătirea tenului pt nuntă

Post by romanct1 »

marcella merci de informatie, eu am citit ca trebuie 2 pahare de consumat cind te trezesti, aceasta ajuta la trezirea corecta a organismului. La mine apa inca merge bine cind fac antrenamente cardio, adica 1,5 ore dupa acestia.

apropo ca pielea sa arate bine este benefic dusul contrast(brusc rece apoi brusc fierbinte) si asa timp de 2 minute. primele dati e greu sa te dai dar apoi e chiar placut si se simte cum te improspateaza si te invioreaza.


User avatar
tancha_ru86
Posts: 1240
Joined: 13 Jan 2012, 00:00
Location: Londra

Re: Pregătirea tenului pt nuntă

Post by tancha_ru86 »

fetelor, este recomandat 1,5-2 litri de lichide pe zi, dar asta nu inseamna ca e obligatoriu si uneori apa in exces chiar poate face rau organismului (prea multa apa, poate produce probleme la vezica si chiar cancer, arata unele studii asa cum alte o gramada de studii spun ca e bine sa consumi multa apa, dar nu s-a dovedit nimic concret). Si pana la urma fiecare corp e diferit, fiecare corp iti poate spune cata apa sa bei si cand este necesar, fie ai un exces de apa in organism si mergi prea des la baie, fie iti este sete si atunci ai nevoie de apa pentru hidratare. Un corp de 100 de kg are nevoie de mai multa apa, decat are unul de 45de kg. Nu-i normal asa? Unele corpuri elimina mai repede apa, altele mai incet, deci nu trebuie sa ti-i neaparat de standart. Incercati sa va studiati corpurile si sa le oferiti echilibru, nu excese. Sa bei mai multa apa decat are nevoie corpul tau doar pentru ca asa recomanda niste studii e ca si cum ai incerca sa respiri mai mult chiar daca nu ai nevoie. Vara e normal sa bei mai multa apa pentru ca, din cauza caldurii are loc eliminarea apei din organism mult mai repede, in special prin transpiratie. Iarna, apa nu se elimina asa de repede si deci nu-i necesar sa bei prea multa apa.

Eu de exemplu, chiar si in sarcina, nu consum mai mult de 1 l de apa plata pe zi, doar in cazul in care este foarte cald si fac un efort, normal mi se face sete si beau, dar niciodata cu sila. Plus ca lichidele le ei si din alte surse, fructe si legume, ciorbe, sucuri naturale, lapte, iaurt, etc. Nici inainte nu beam sucuri acidulate gen cola, decat pepsi din Paste in Craciun, acum le-am eliminat de tot si daca mi se face pofta de pepsi, iau decat o gura si o savurez, apoi imi trece pofta, iar sucurile naturale nu le iau niciodate din concentrat, ci eventual din pulpa de fruct sau mananc fructe pur si simplu. Saptamana aceasta mi-au venit rezultatele la analize(insarcinata in 31 de saptamani) si medicul a zis ca nu stie ce mananc si ce beau, dar rezultatele sunt mai mult decat perfecte. Era vizil uimit. Eu nu fac nimic special. Concluzia mea este echilibrul, echilibru in toate, alimentar, apa, etc. Nu bag in mine apa si mancare, daca nu simt nevoia. Beau cand mi-e sete si atat (dar un mare apropo, SETE nu e atunci cand deja cazi pe jos cu limba scoasa si esti in stare sa bei 3 cani de apa dintr-o inghititura, ci atunci cand apa bauta nu-ti provoaca greata si nu te umfli ca un butoi).Mai putina miscare fac, ca-s lenesa, dar deocamdata n-am probleme din cauza asta. (Ca off top- toata lumea ma sperie ca daca nu fac miscare multa o sa am nastere grea, de parca daca faci miscare excesiva si exercitii iti garanteaza cineva ca o sa ai nastere usoara).
Sa va fie de bine si nu faceti excese, amintiti-va - Echilibru!


Ma droghez de 7 ani http://jurnaldesotie.blogspot.com/

Image
User avatar
Ninela
Posts: 474
Joined: 10 Oct 2012, 12:02

Re: Pregătirea tenului pt nuntă

Post by Ninela »

Tancha, sunt total de acord cu tine, insa nu trebuie sa ignoram faptul ca toate procesele din organismul nostru se petrec in prezenta apei. Din cauza ca nu consumam apa cit trebuie , incep a aparea disfunctii ale organelor interne sau chiar a unui sistem.
Eu asa am deprins sa consum apa cit trebuie :) : treptat introduceam in ratia zilnica cite 100 ml de apa (in afara de sucuri, ceaiuri, fructe si legume - tot e apa insa nu H2O de care au nevoie celulele noastre). Mi-a trebuit vreo 1-2 luni pt asta, am reusit :)
Si cum a mentionat si Aleena, mergi pe strada si citesti pe fata fiecaruia care si cita apa bea :) Mai au noroc persoanele cu tenul gras, trebuie mai atent de studiat :D
Si imi cer permisiunea a te citez: "...nu faceti excese, amintiti-va - Echilibru!"


Image
User avatar
Aleena
Posts: 468
Joined: 03 Mar 2012, 13:05

Re: Pregătirea tenului pt nuntă

Post by Aleena »

Si la persoanele cu tenul gras se vede lipsa consumului de apa.Pielea,desi nu se decuameaza atat de intens,e flasca si are nuanta de gri,iar porii sunt foarte dilatati.


Alina Braileanu:

Image
User avatar
tancha_ru86
Posts: 1240
Joined: 13 Jan 2012, 00:00
Location: Londra

Re: Pregătirea tenului pt nuntă

Post by tancha_ru86 »

De acord, apa e necesara bunei functionari a organismului, ca doar suntem din vreo 70% apa si trebuie sa mwntinem nivelul, doar ca eu ma refeream la persoanele care exagerează, ca daca n-ai băut 2litri intr-o zi gata nu mai ai tenul ca din revista. Unele persoane se îneacă cu 2 litri de apa doar ca asa spun medicii, desi apa le sta in gât si se umfla ca un butoi. Nu e bine sa se exagereze asa de mult. Plus ca tenul mai trebuie si îngrijit nu numai hidratat. Degeaba bei 2 litri daca seara nu-ti cureti tenul de machiajul de peste zi si de tona de praf care se asează vrei sau nu vrei. Aleena am dreptate?
Si asa cum zice Ninela, daca vreti sa ajungi sa consumi mai multa apa fara sa te umfli ca un butoi, invata-ti corpul si in fiecare zi consuma cate un pic mai mult, nu tot dintr-o data.


Ma droghez de 7 ani http://jurnaldesotie.blogspot.com/

Image
marcellla
Posts: 350
Joined: 08 Jun 2011, 23:00
Location: Torino

Re: Pregătirea tenului pt nuntă

Post by marcellla »

Total de acord, nu putem doar sa bem apa si fara o ingrijire adecvata a pielei sa asteptam miracole. Desigur ca nu ma pronunt pentru toti, dar la mine anume apa a facut minuni.
Cu citiva ani in urma aveam tenul foarte si foarte uscat, atita timp cit ma dadeam cu crema era bine, numai ma spalam pe fata si pielea era seaca. Produse de hidratare scumpe, masti naturale in fiece saptamina, ulei de masline, ulei de cocos, de argan etc...nimic. La recomandarea Aleenei, am incetat sa ma mai spal pe fata cu apa, imi curatam dimineata si seara tenul cu apa micelara, parca putin putin mai binisor dar totusi......intr'o zi mi'am pus intrebarea: cita apa consum eu pe zi? mi'am dat seama ca uneori puteam sa beau chiar si numai un pahar pe zi, eu nu am niciodata sete, si asa ca de atunci am inceput sa consum multa apa,(in afara de 2 cani mari de ceai zilnice ) rar cind ajung la 2 l, si chiar am facut experimente, e de ajuns citeva zile sa beau mai putin de 1l si se vad rezultatele oribile. Asa ca aici Tancha imi cer scuze dar te contrazic putin, eu beau apa mereu cu de'a sila, nu mi'e sete decit cind se intimpla sa maninc ceva sarat, si asta foaaaaarte rar....spre uimirea mea, nici cind fac sport nu mi'e sete :) Sper ca cineva care este in situatia in care am fost eu sa'i fie de folos cele spuse mai sus.


Image
User avatar
Aleena
Posts: 468
Joined: 03 Mar 2012, 13:05

Re: Pregătirea tenului pt nuntă

Post by Aleena »

Tancha...aici nimeni nu zice sa ne fortam in fiecare zi pentru acei 2 litri de apa daca simtim ca explodam de la asemenea cantitate...dar hai sa recunoastem...marea majoritate dintre noi (si eu pana nu demult) ne limitam la ceasca de ceai/cafea de dimineatza...si la cateva inghitituri luate pe fuga pe parcursul zilei. Dar 1,5 litri,si mai mult, sunt usor de asimilat si absolut necesari pentru o persoana sanatoasa,care isi doreste sa fie si frumoasa pe parcursul intregii vieti.
Tu fii calma si nu te agita degeaba,k nu faci bine micutzului. :D

Sigur,ceea ce tine de evitarea demachierei inainte de somn nici nu mai discut cata dauna aduce pielii...avem aici doar persoane inteligente si citite,si cred ca fiecare fata e constienta de urmari.
Sunt ceva mai indulgenta numai cu miresele care adorm machiate...din cauza oboselii...dar numai pentru ca nunta e o data in viatza(in cel mai fericit caz). 8-) Insa nu incurajez si nu recomand mireselor viitoare. De obicei,la fiecare sedintza de machiaj explic clientei si felul in care se demachiaza a 2-a zi,dupa eveniment.

Eu cand va vorbesc despre ceva...nu o fac decat atunci cand m-am convins ca acest lucru functioneza cu adevarat...si prima care mi-a dovedit-o a fost o miresica frumoasa de pe acest forum...pe care am cunoscut-o la o luna pana la nunta...si primul lucru pe cere i l-am recomandat e ingrijire si hidratare intensa.Nu avea probleme deosebite ale pielii,insa tenul arata obosit si lipsit de vlaga.

Ea e o fata foarte isteatza si si-a dat seama ca intr-un termen atat de scurt e cam complicat sa schimbi radical lucrurile,si pe langa procedurile pe care le realiza tenului,a marit mult consumul de apa.
Cand am vazut-o in ziua evenimentului....reactia mea a fost : WOW!!!! :shock: :shock:
Pielea ei arata absolut spectaculos!!!
Si sigur,in poze se vede acest lucru.Sper ca nu se supara ...nu pot sa nu va arat acest lucru:
Image

Daca o prindeti online...cereti-i detalii despre cum exact a reusit performanta. E Rodinka. :P

Si,ca sa va fie mai usor sa consumati mai multa apa,tineti pe masa de birou/in geanta o sticla de jumatate de litru.Ve-ti vedea cum foarte curand se va forma un obicei de a lua cateva inghtituri de fiecare data cand ve-ti da de ea cu privirea.


Alina Braileanu:

Image
Post Reply