Muzicantii III

Totul pentru și despre planificarea unei nunți.
videomemory
Posts: 17
Joined: 01 Feb 2012, 00:00

Re: Muzicantii III

Post by videomemory »

marcelushka wrote:
videomemory wrote:
muzica life la petreceri
Mda...... eu sincer nu as da nici un ban pe asa muzica, sunet foarte prost, de voci nici nu mai vorbesc, iar prezenta.........
nus din cei mai buni da nici, din cei mai rai si la un pret normal stiu profesionali care cinta fanera( Fonograma )si iau cite 2000 de euro :D :D :D (am video cintind la vioara solo cade jos pe spate, da vioara cinta mai departe ,si asa muzica a costat 2000 de euro :D :D sigur ca in montaj eu asta am ascuns, si asa toata noaptea, fratele la famila emerita nici nu a venit sa cinte ca nunta e la ungheni si el in afara orasului e mare boier nu cinta


desdemona barbalat
Posts: 64
Joined: 09 Dec 2013, 22:59

Re: Muzicantii III

Post by desdemona barbalat »

olesea88 wrote:Va propunem formatia Elegans Ina si Iurii Sturza Nu sunt cei mai scumpi ,dar au o pragramabuna .D.Ina si conduce .
scumpi ? :D :D :D mai mult de 700-800 nici nu merita......fetelor voi alegeti formatie care buna care usor rea. in fine asta e alegerea voastra nimeni nu are dreptu sa va judece (dar sunt la sigur ca doriti sa aveti o nunta speciala si muzica buna ca totii invitatii sa danseze si sa-si aduka aminte ca la nunta ta a fost fantastic)....dar ca astea de formatia elegans,Taraf Basarabia,Formatia poloboc,ormatia Etno Secol,Lautarii Veseli...sunt foarte foarte multi dealdi ei ce ei se considera mari artisti da nici nu stiti ce patitii la nunta voastra (am invedere ce o sa va cinte)....da chiar si cei mai buni muzicanti exagereaza cu preturile....dela 1400 pina la 1900 o farmatie trebu sa aiba pretu..... va sfatui Ady Carp,frati Duminica (cei mari),frati Parfeni,Orchestra THARMIS......mai sunt la nr....fiti atente....si succes va urez


olesea88
Posts: 67
Joined: 23 Oct 2013, 15:00

Re: Muzicantii III

Post by olesea88 »

scumpi ? :D :D :D mai mult de 700-800 nici nu merita......fetelor voi alegeti formatie care buna care usor rea. in fine asta e alegerea voastra nimeni nu are dreptu sa va judece (dar sunt la sigur ca doriti sa aveti o nunta speciala si muzica buna ca totii invitatii sa danseze si sa-si aduka aminte ca la nunta ta a fost fantastic)....dar ca astea de formatia elegans,Taraf Basarabia,Formatia poloboc,ormatia Etno Secol,Lautarii Veseli...sunt foarte foarte multi dealdi ei ce ei se considera mari artisti da nici nu stiti ce patitii la nunta voastra (am invedere ce o sa va cinte)....da chiar si cei mai buni muzicanti exagereaza cu preturile....dela 1400 pina la 1900 o farmatie trebu sa aiba pretu..... va sfatui Ady Carp,frati Duminica (cei mari),frati Parfeni,Orchestra THARMIS......mai sunt la nr....fiti atente....si succes va urez - See more at: viewtopic.php?f=2&t=2443&start=10#sthash.UUylozog.dpuf

La noi la nunta au cintat Igor Rusu si 6 lautari din cei mai puternici ,dar si am platit nu 800 de euro ,fetele au intrebat ceva mai eftin si eu l-am propus dupa buzunar ...


desdemona barbalat
Posts: 64
Joined: 09 Dec 2013, 22:59

Re: Muzicantii III

Post by desdemona barbalat »

olesea,totii doresc muzica buna si din cei mai buni dar eftini,,...chiar de unde poti sa gasesti buni si eftini?....in fiecare zi tot mai apare o formatie noua (cei care considera ca ii mare biznesc cu nuntile, asaca lasam prasitu)...si pun un pret minim iar noutubuko lucreaza toata noaptea si nici jumatate de nunta microfonu nusi face datoria.....si asta se aude foarte bine da se vede la perfect ....cum a zis operatoru videomoment prin video se ascunte vizual toata noaptea ai ce vede plus la asta o rusine mare ai....nu trag rusinia muzicanti ci cei care o ales pe ei.......


olesea88
Posts: 67
Joined: 23 Oct 2013, 15:00

Re: Muzicantii III

Post by olesea88 »

Eu sunt de acord cu tine ,si noi cunoastem asa persoane ,care lucreaza cu notbucul .Noi am fost la o petrecere unde a venit Zinaida Julea si cind a zis la muzicanti fa ma jor, ei au ramas cu gura cascata ....unde ea a raspuns .....aaaaaa ei nu pot tare la microfon .


User avatar
tancha_ru86
Posts: 1240
Joined: 13 Jan 2012, 00:00
Location: Londra

Re: Muzicantii III

Post by tancha_ru86 »

Fetelor nu fiti asa aspre si nu generalizati, eu am dat 750 de euro acum doi ani, insa si acum aud laude in privinta muzicii sau a veseliei care a fost.
Credeti-ma exista si muzica buna la pret acceptabil nu de la 1500 de euro in sus. Ajungem la aceeasi discutie care a mai fost pe forum - cine umfla preturile? Toooot moldovenii, ca vor sa fie "in rand cu lumea" si nu se uita cu cat chin fac banii, dar ii arunca pe fereastra doar ca sa nu ramana in urma de vecin. Asta-i cea mai mare prostie - sa apreciezi niste muzicanti dupa pretul care il au. Am vazut si eu muzica scumpa cu 10 instrumente, dar in sala plictiseala mare, or asa zise vedete care nu se vad din fudulie, dar cand e vorba de cantat mai bine merge un playback.

Muzicantii trebuie ales cu grija si alesi in functie de stilul nuntii care vrei sa-l ai. si daca nu ai bani sa arunci pe fereastra pentru taraf de 6-10 instrumente, mai bine alege o formatie care sa faca veselie, chiar si cu o simpla inonica, or alege un Dj, caci si Dj-ul a devenit o moda la moldoveni pe care eu o apreciez. Prefer un Dj, decat o formatie care canta paralel cu muzica, de genul celor din videoclipul de mai sus (parca taraf basarabia sau cine or mai fi. Bine instrumentistii n-ar canta chiar rau, insa baiatul cu vocea canta groaznic).

Exista si muzicanti tare buni, la preturi sub 1000 sau in jur de o mie, insa trebuie cautati cu grija.


Ma droghez de 7 ani http://jurnaldesotie.blogspot.com/

Image
desdemona barbalat
Posts: 64
Joined: 09 Dec 2013, 22:59

Re: Muzicantii III

Post by desdemona barbalat »

tancha_ru86 ai dreptate....dar totii sunt diferiti.....nici eu nu as dori sa dau bani in vint...unii miri vad pretu si ii destul ii impaca pe ei cai convine pretu si doar stiu cei la nr cite persoane si cite voci....in rest habar nu au ce o sai cinte.....eu cunosc pretu cel mai obtimal la muzicanti buni 1400-1800 iar chiar si mai eftin poti sa te intalegi dar deja de pinde cind e nunta.....si merita pentru ca iam vazut....sunt si cei mai renumiti da iau mai scump pina 2500 da chiar si mai mult depinde cite intrumente alegi....dar si sa recunoastem tot mai apar si apar diferite formati care nu au idei ce aia cum a zis Olesea "fa ma jor"...Si o sa fiu total deacord daca o sa inceapa comisile sa verifice daca muzicanti au dreptu sa cinte la evenimente asa cum se face cu bauturile alcoolice....formatiile cele bune au sala de repetitiie plus si studiou iar cei de foaie verde isi iua noutbuku si hai si vom lukra ca si cum din greu,si nu au nici o rusine...sa find dat de rusine nu mai cintau si nu mai spuneau ca sunt profisionisti.....fuuuuu


IRACIKA1983
Posts: 296
Joined: 01 Dec 2012, 17:26

Re: Muzicantii III

Post by IRACIKA1983 »

Pentru tot cei bun trebue de platit .La nunta noastra a cintat Igor Rusu +6 instrumentisti si inca vre-o trei invitati ,unde sa primit putin concert .Am avut cumatria unde a cintat farmatia Elegans ...lumea sa distrat spunind ca le-a placut foarte mult .Noi nu prea tinem minte cit de repede a trecut nunta noastra,dar la cumatrie ne-am distrat la nebunie .


InnaM
Posts: 170
Joined: 14 Oct 2012, 17:45

Re: Muzicantii III

Post by InnaM »

Ai dreptate tancha.
La nunta noastra am scos din buzunar bani bunishori pe muzica shi in nici un caz nu regret, pentru ca au meritat fiecare banutz. Jos palaria!! Insa recent am fost la kiteva nuntzi, shi va pot spune ca intradevar sint formatzii shi tarafuri care fac treaba shi inka buna, la un pretz foarte rezonabil. Important e cum ai spus shi tu, sa shtii pe ce dai baniii, sa alegi cu grija in dependentza de buget, invitatzi shi stilul nuntzii.

Shi inka ceva, pentru ca tot creshte tendintza cu nuntzile in afara orashului, unul din motive fiind anume faptul ca potzi economisi, credca ar fi timpul ca viitorele miresici sa-shi extinda area de explorare shi la capitolul “muzica”.

Tarafurile shi muzicantzii care activeaza inafara orashului, au un pretz mult mai redus nu pentru ca calitatea serviciului pe care il presteaza e mai proasta, ci pentru ca piatza pe care opereaza nu-shi permite sa plateasca mui mult. Am mentzionat in alt comentariu un taraf cu baietzi din Advahov, care nu numai ca sint profesionishti in domeniu shi shtiu sa faca veselie, dar shi cu un pretz care m-a dat pe spate. Intrebatzi rudele de la tzara shi cunoshtintzele, sigur va pot recomanda, dupa asta ramine doar sa facetzi research pe youtube. Ii mai greu sa scotzi “vedetele” noastre din orash mai inafara, insa credca cei de la tzara vor veni cu mare drag shi nu va vor smulge de bani “pe transport”.
Last edited by InnaM on 21 Mar 2014, 02:14, edited 1 time in total.


videomemory
Posts: 17
Joined: 01 Feb 2012, 00:00

Re: Muzicantii III

Post by videomemory »

desdemona barbalat wrote:olesea,totii doresc muzica buna si din cei mai buni dar eftini,,...chiar de unde poti sa gasesti buni si eftini?....in fiecare zi tot mai apare o formatie noua (cei care considera ca ii mare biznesc cu nuntile, asaca lasam prasitu)...si pun un pret minim iar noutubuko lucreaza toata noaptea si nici jumatate de nunta microfonu nusi face datoria.....si asta se aude foarte bine da se vede la perfect ....cum a zis operatoru videomoment prin video se ascunte vizual toata noaptea ai ce vede plus la asta o rusine mare ai....nu trag rusinia muzicanti ci cei care o ales pe ei.......
apropo cum a zis operatoru videomemory da videomoment tot e o ideie buna :D


Post Reply