Cununia religioasă

Totul pentru și despre planificarea unei nunți.
InnaM
Posts: 170
Joined: 14 Oct 2012, 17:45

Re: Cununia religioasă

Post by InnaM »

!!


n-doinita
Posts: 125
Joined: 28 Jun 2014, 15:55

Re: Cununia religioasă

Post by n-doinita »

recent...am mai scris referitor la manastirea sfantul Gheorghe din suruceni,linga chisinau...sa cununat cineva acolo?


heyapple
Posts: 74
Joined: 09 Jan 2014, 18:12

Re: Cununia religioasă

Post by heyapple »

Noi am făcut cununia la biserica Sf. Parascheva de la Ciocana. Am ales biserica graţie preotului care oficiază acolo slujbele. Nu am regretat niciun minut. Ce nu am mai văzut la alte biserici este faptul că nu au taxă pentru ceva. Pentru cununie, botez, sfinţire etc. etc dai cit vrei. Naşilor noştri, cind s-au cununat, le-au cerut dulciuri, ulei, faină şi nu mai ştiu ce, nouă doamna de la luminari ne-a spus sa aducem doar peste pentru parinte, nu conteaza de care, peste sa fie, pentru ca preotul nu maninca carne si tot ce tine de animale. Si deja sa aducem strictul necesar pentru cununie. Apropo, citisem aici pe forum ca unele biserici permit sa te cununi cind esti pe stop, am ajuns in exact aceeasi situatie, am fost si am intrebat preotul si a spus ca e strict interzis, in primul rind iti pune coroanele pe cap, pui mina pe evanghelie, fiind pe stop din momentul ce le atingi, fiind sfintite, se spune ca le murdareşti, asa-ca a trebuit sa reprogramam. Dar cum a spus nu am regretat. Plus am mai citit ca inainte de cununie trebuie sa te spovedesti, noi ne-am cununat asa, nespovediti, mai tirziu mi s-a explicat ca ai voie sa te spovedesti doar dupa ce tii post. Asa-ca cui ii e frica de acest moment fiti pe pace, daca nu vrei nimeni nu are voie sa te impuna. Cum spune preotul pace tuturor, viitoarelor mirese o nunta frumoasa, iar celor deja casatorite un sot respectuos, copii sanatosi şi o viata implinita.


Ylikat
Posts: 4
Joined: 19 Sep 2014, 18:45

Re: Cununia religioasă

Post by Ylikat »

Buna tuturor!
Cine stie in care biserici se cununa simbata?


heyapple
Posts: 74
Joined: 09 Jan 2014, 18:12

Re: Cununia religioasă

Post by heyapple »

ştiu ca este o biserică pe Mihail Sadoveanu Ciocana, mai departe de green hills. La sigur cunună sâmbăta. Dar cum se numeşte sau adresa exactă din păcate nu ştiu.


Elenuta_c
Posts: 19
Joined: 18 Sep 2013, 14:47
Location: Chisinau

Re: Cununia religioasă

Post by Elenuta_c »

Teodora de la Sihla de pe str. Puskin sigur cununa simbata.


Ylikat
Posts: 4
Joined: 19 Sep 2014, 18:45

Re: Cununia religioasă

Post by Ylikat »

De Teodora de la Sihla stiu dar de Sf Dumitru de la Botanica shi bisericuta din lemn de la portile orasului nu stie nimeni?


Olgutza_
Posts: 19
Joined: 16 Jul 2014, 15:40

Re: Cununia religioasă

Post by Olgutza_ »

Ylikat wrote:De Teodora de la Sihla stiu dar de Sf Dumitru de la Botanica shi bisericuta din lemn de la portile orasului nu stie nimeni?
Salut, la biserica din lemn "Adormirea Maicii Domnului" nu cununa simbata, stiu ca noi am rezervat acolo.


Lena Popa
Posts: 2
Joined: 10 Oct 2014, 12:51

Re: Cununia religioasă

Post by Lena Popa »

Buna ziua ,fetelor as avea o intrebare? Cu cit timp inainte de nunta se vorbeste cu preotul referitor la cununia religioasa? Si daca biserica sf.Dumitru cununa vinerea? Merci


n-doinita
Posts: 125
Joined: 28 Jun 2014, 15:55

Re: Cununia religioasă

Post by n-doinita »

spune-ti, va rog totodata cit dureaza cununia la biserica Sf.Dumitru...


Post Reply