Cununia religioasă

Totul pentru și despre planificarea unei nunți.
Post Reply
User avatar
maryLand
Posts: 2223
Joined: 05 Apr 2010, 23:00
Location: Chisinau

Cununia religioasă

Post by maryLand »

Si Dumnezeu a unit prin Spiritul Sau
Cuvantul cu credinta
ca sa putem invinge suferinta
si sa putem izgoni neputinta...
...si in sfarsit, El a unit bucuria cu biruinta...
Si le sta bine-mpreuna
ca o dumnezeiasca cununa,
Si daca El le-a unit laolalta,
nu, nimeni sa nu le desparta...

Image


Image
romanct1
Posts: 215
Joined: 22 Dec 2013, 19:30

Re: Cununia religioasă

Post by romanct1 »

Fetelor, spunetimi va rog cum se numeste biserica care e putin mai in vale de elat? cine shi ce pareri are? am vurut la Sf Dumitru dar din pacate la ei pe data noastra pina la ora 4 e ocupat :( Si vreau ceva in acea regiune sa nu ma insir in tot orashul, am mai gasit SF Treime, nu sunt in tara shi sunt nevoita sa transmit pe alt cineva. HELP :(


KORYNA
Posts: 91
Joined: 08 Dec 2012, 00:40

Re: Cununia religioasă

Post by KORYNA »

nu stiu cumu se numeste ,pot sati zic ca biserica inauntru e in reparatie cu toate ca se petrec slujbe acolo , am invedere ca nu e gata faceau lucrari de finisare.


romanct1
Posts: 215
Joined: 22 Dec 2013, 19:30

Re: Cununia religioasă

Post by romanct1 »

poate or termina pina in august :(


User avatar
mmgg29
Posts: 230
Joined: 21 Mar 2013, 04:12

Re: Cununia religioasă

Post by mmgg29 »

E Biserica Tuturor Sfintilor. Daca vrei undeva la Botanica, ai putea sa alegi Biserica Medievala sau mai este o biserica prin zona garii, unde se incepe str. Muncesti.


romanct1
Posts: 215
Joined: 22 Dec 2013, 19:30

Re: Cununia religioasă

Post by romanct1 »

acea de linga gara e Sf Treime, din cite am vazut in poze e micuta. Dar despre Biserica Medievala nam auzit unde se afla?


romanct1
Posts: 215
Joined: 22 Dec 2013, 19:30

Re: Cununia religioasă

Post by romanct1 »

Acestea sunt Bisericile de la Botanica pentru cei ce se mai intereseaza. Miine deja aflu informatie mai detaliata in privinta la Biserica "Tuturor Sfinţilor Români" de pe Decebal, mai concret cind finiseaza ei reparatia in Biserica mare, ca am inteles cas 2 acolo una mica shi una mare. Inca mai astept propuneri shi pareri ;)

1. Biserica "Sf. Dumitru", bd. Traian 3/1 Borşevschi Pavel 77-25-33
2. Biserica "Sf. Treime", şos. Munceşti 46 Panas Vasile 52-01-84
3. Biserica "Unirea", bd. Decebal 99 Dobrojanu Corneliu 92-31-38
4. Biserica "Sf. Femei Mironosiţe", str. Sarmizegetusa 29 Surugiu Roman 92-96-85
5. Biserica "Mare Mucenic Gheorghe", str. Trandafirilor 14/2 Condrea Eugen 53-26-11
6. Biserica "Tuturor Sfinţilor Români"bd. Decebal 99/a Dobrogeanu Corneliu 069314461
7. Biserica "Sf. Arhanghel Mihail", bd. Dacia 60/4 Răileanu Gheorghe 52-40-33
8. Biserica deportaţilor "Tuturor sfinţilor", bd. Decebal 7 Baltag Ioan 079840173


User avatar
Ninela
Posts: 474
Joined: 10 Oct 2012, 12:02

Re: Cununia religioasă

Post by Ninela »

Biserica Medievala e cea de la portile orasului, i se mai spune biserica din lemn. Niste cumatri au botezat acolo si au ramas foarte multumiti sufleteste. http://www.zdg.md/diverse/biserica-medi ... hisinaului info despre bisericuta


Image
romanct1
Posts: 215
Joined: 22 Dec 2013, 19:30

Re: Cununia religioasă

Post by romanct1 »

Fetelor merci de sfat in privinta la Biserica din lemn, a fost soacramea ieri acolo shi a ramas extra incintata dacai dadeam voie mai vorbea o ora despre ea :D A precizat ca in comparatie cu SF Dumitru e mult mai sufletista shi nui semn de biznes bisericesc, parintele Sergiu nu a dorit sa ia avans a spus ca doar isi noteaza in caietel ca a lua avans nui crestin, plus a spus ca pur shi simplu ca om emana bunatate shi o energie pozitiva. Plus peisajele ce se deschid sunt foarte frumoase.


mirena
Posts: 8
Joined: 23 Aug 2013, 13:20

Re: Cununia religioasă

Post by mirena »

se poate de facut mai intii cununia,,,apoi inscrierea?


Post Reply