Nunta fara Nasi

Totul pentru și despre planificarea unei nunți.
tina1
Posts: 11
Joined: 19 Jan 2014, 15:42

Nunta fara Nasi

Post by tina1 »

Buna fetelor! Poate cineva din voi a trecut prin o situatie la fel ca a noastra. Nu am gasit nasi. Mai avem o luna pana la nunta si toti cei care am crezut ca ne pot fi nasi ne-au refuzat. Ati fost cineva la nunta fara de nasi? Cum merge nunta? Deja suntem disperati :(


Olgutza_
Posts: 19
Joined: 16 Jul 2014, 15:40

Re: Nunta fara Nasi

Post by Olgutza_ »

tina1 wrote:Buna fetelor! Poate cineva din voi a trecut prin o situatie la fel ca a noastra. Nu am gasit nasi. Mai avem o luna pana la nunta si toti cei care am crezut ca ne pot fi nasi ne-au refuzat. Ati fost cineva la nunta fara de nasi? Cum merge nunta? Deja suntem disperati :(
desigur că e o situație neplăcută; ceea ce aș face eu în situația ta ar fi ca să rogi pe cineva din prieteni care sunt căsătoriți să vă fie nănași, dar fără toate obligațiunile financiare. Din păcate acum se pune prea mare accent pe cheltuieli atunci cînd primești o solicitare de a cununa.
Multă baftă, sper să fie totul okay!


tina1
Posts: 11
Joined: 19 Jan 2014, 15:42

Re: Nunta fara Nasi

Post by tina1 »

Olgutza_ wrote:
tina1 wrote:Buna fetelor! Poate cineva din voi a trecut prin o situatie la fel ca a noastra. Nu am gasit nasi. Mai avem o luna pana la nunta si toti cei care am crezut ca ne pot fi nasi ne-au refuzat. Ati fost cineva la nunta fara de nasi? Cum merge nunta? Deja suntem disperati :(
desigur că e o situație neplăcută; ceea ce aș face eu în situația ta ar fi ca să rogi pe cineva din prieteni care sunt căsătoriți să vă fie nănași, dar fără toate obligațiunile financiare. Din păcate acum se pune prea mare accent pe cheltuieli atunci cînd primești o solicitare de a cununa.
Multă baftă, sper să fie totul okay!
Asa si am facut, noi nu avem nevoie de bani si cadouri, doar sa ne fie Nasi, asa si am propus :(


heyapple
Posts: 74
Joined: 09 Jan 2014, 18:12

Re: Nunta fara Nasi

Post by heyapple »

tina1 wrote:Buna fetelor! Poate cineva din voi a trecut prin o situatie la fel ca a noastra. Nu am gasit nasi. Mai avem o luna pana la nunta si toti cei care am crezut ca ne pot fi nasi ne-au refuzat. Ati fost cineva la nunta fara de nasi? Cum merge nunta? Deja suntem disperati :(
Noi am fost la nunta naşilor noştri, ei nu au, la fel i-au refuzat toţi pe care i-au întrebat, a mers nunta bine, la dezbrăcatul miresei au pus dintâi părinţii şi apoi restul, nici nu s-a simţit lipsa naşilor. Plus avea doar masa mirilor, un colţişor al lor, a fost foarte frumos, chiar mi-a plăcut. Dacă te gândeşti că nu va avea cine să vă cunune, pot să-ţi spun că naş poate fi preotul, iar cununile le ţine o pereche din părinţi, cu condiţia să fie cununaţi.


tina1
Posts: 11
Joined: 19 Jan 2014, 15:42

Re: Nunta fara Nasi

Post by tina1 »

heyapple wrote:
tina1 wrote:Buna fetelor! Poate cineva din voi a trecut prin o situatie la fel ca a noastra. Nu am gasit nasi. Mai avem o luna pana la nunta si toti cei care am crezut ca ne pot fi nasi ne-au refuzat. Ati fost cineva la nunta fara de nasi? Cum merge nunta? Deja suntem disperati :(
Noi am fost la nunta naşilor noştri, ei nu au, la fel i-au refuzat toţi pe care i-au întrebat, a mers nunta bine, la dezbrăcatul miresei au pus dintâi părinţii şi apoi restul, nici nu s-a simţit lipsa naşilor. Plus avea doar masa mirilor, un colţişor al lor, a fost foarte frumos, chiar mi-a plăcut. Dacă te gândeşti că nu va avea cine să vă cunune, pot să-ţi spun că naş poate fi preotul, iar cununile le ţine o pereche din părinţi, cu condiţia să fie cununaţi.
multumesc mult. sa vedem ce o sa iasa.


Erica
Posts: 5
Joined: 08 Aug 2014, 15:10

Re: Nunta fara Nasi

Post by Erica »

Eu recent am fost la o nunta moldoveneasca si m-a mirat faptul ca mirii nu aveau nasi. E prima data, dar vad ca mai sunt perechi care nu pot gasi. Cei de la nunta la care am fost aveau linga ei o pereche de vornicei, si tot ei la biserica le-au tinut coroanele. Pe fotografii mai tirziu am vazut. Poate cu timpul a aiesi din moda nasitul acesta moldovenesc.


Capsunica
Posts: 220
Joined: 19 Jul 2012, 19:31

Re: Nunta fara Nasi

Post by Capsunica »

Eu voi fi invitata la primavara la o nunta fara nasi. Ei nici nu au cautat.


heyapple
Posts: 74
Joined: 09 Jan 2014, 18:12

Re: Nunta fara Nasi

Post by heyapple »

Erica wrote:Eu recent am fost la o nunta moldoveneasca si m-a mirat faptul ca mirii nu aveau nasi. E prima data, dar vad ca mai sunt perechi care nu pot gasi. Cei de la nunta la care am fost aveau linga ei o pereche de vornicei, si tot ei la biserica le-au tinut coroanele. Pe fotografii mai tirziu am vazut. Poate cu timpul a aiesi din moda nasitul acesta moldovenesc.
Chestia nu e în modă, mai mult e treaba că acum năşitul iese scump. Plus din câte mi-au spus părinţii înainte era şi mai greu să găseşti naşi, pt că acum cum e: naşii se iau mai mult să fie prieteni, de o vârstă, înainte la alegerea naşilor erau nişte "criterii" stricte, gen trebuie să aibă deja familie, să fie mai în vârstă una pt că sunt ca părinţii şi a doua pt că fiind deja de ani buni căsătoriţi ştiau ce înseamnă problemele conjugale şi puteau îndruma acolo unde îţi e ruşine să te adresezi părinţilor care te-au crescut, de la caz la caz. Apoi acum e altfel, acum unele perechi acceptă să fie naşi reieşind din ideea că se înţeleg bine cu mirii. Înainte chiar de se înţelegeau bine, dar nu erau siguri că vor face faţă responsabilităţii refuzau. La multe perechi nunta se lungea pt că nu găseau naşi, acum nunta se lungeşte mai mult din cauza banilor. S-au schimbat valorile. Eu mă simt mai confortabil în condiţiile de acum, de jos în sus mă pot uita şi la părinţi.


tina1
Posts: 11
Joined: 19 Jan 2014, 15:42

Re: Nunta fara Nasi

Post by tina1 »

inainte era si mai simplu. de asta si toti au refuzat, acuma nanasitul e ca un bussines. sunt cheltuieli mari. noi pe fieecare care am intrebat am vrut sa ii scutim de miile de euro pe masa si cadouri, insa nimeni nu au vrut...in fine o sa iasa cum o sa iasa nu ma mai stresez


Buzik
Posts: 28
Joined: 24 Sep 2015, 21:02

Re: Nunta fara Nasi

Post by Buzik »

Salut, noi am ramas fara nashi((( deodata shtiiam pe cine sa luam, ei au acceptat deodata shi acuma deja divorteaza, asha ka am ramas fara nashi. Nu avem nevoie de nashi p-ru bani, dar vrem sa luam pe cineva kare intradevar ne sunt aproape. pe cine poate iam vrea nu sunt cununatsi, dar purshisimplu de luat nashi nu vrem. Deja la biserika koroanele shtiu ka le pot tsine vorniceii, dar kum are lok dezbracatul miresei??cine skoate fataua din kap?


Post Reply