Nunta fara Nasi

Totul pentru și despre planificarea unei nunți.
Sandutsa
Posts: 17
Joined: 25 Nov 2015, 15:12

Re: Nunta fara Nasi

Post by Sandutsa »

Fetele si noi facem fara nasi.. ne gindeam cum facem cu cununia putem sau nu ?? cine poate sa ne tina cununiile ?? de exemplu cumatri ? vornicei necununati...??


Buzik
Posts: 28
Joined: 24 Sep 2015, 21:02

Re: Nunta fara Nasi

Post by Buzik »

Sandutsa desigur se permite cununie daca nu aveti nashi. koroanele daca e nevoie le tsin vorniceii . Unica nu shtiu cine tsine luminarile ,credca preotul p-ru ca se socoate ca preotul care va cununa va fi nashul de cununie )))
Da noi ni-am gasit nashi :) cita bukurie in suflet )


IRACIKA1983
Posts: 296
Joined: 01 Dec 2012, 17:26

Re: Nunta fara Nasi

Post by IRACIKA1983 »

Sandutsa sunt deacord cu Buzic ..am fost anul trecut la nunta unde in loc de nasi au stat vorniceii!!!!Au fost cununati de preotul de la SV.NICOLAE.


Sandutsa
Posts: 17
Joined: 25 Nov 2015, 15:12

Re: Nunta fara Nasi

Post by Sandutsa »

Fetele fetitelor, intrebare intrebatoare - daca ati mai fost la nunta fara nasi, cu martori, martorii erau legati cu ceva ? trebuie sa le dam ceva cadou ? le punem buchete ca si la nasi sau nu ???


IRACIKA1983
Posts: 296
Joined: 01 Dec 2012, 17:26

Re: Nunta fara Nasi

Post by IRACIKA1983 »

Sandutsa!!! La nunta ,care am fost noi erau legati cu lente albe ...cadouri nu li sa dat ,dar vedeti cum va intelejeti poate ei doresc ceva!!!


Buzik
Posts: 28
Joined: 24 Sep 2015, 21:02

Re: Nunta fara Nasi

Post by Buzik »

Sandutsa am fost la o nunta unde erau martori si nu erau legati cu nimica, nici cadouri nu li so dat, asta deja la dorintsa voastra,cum va place. Putetsi purshisimplu le puneti butoniere frumoase la piept martorului shi fetei la mina


Leseaa
Posts: 1
Joined: 03 May 2016, 14:06

Re: Nunta fara Nasi

Post by Leseaa »

Buna ziua fetele! Ma confrunt si eu cu o situatie neplacuta, facem nunta si nu a vem nanasi, am citit pe forumul dat ca se poate fara nasi, dar o intrebare, precis preotul nu ne va trimite acasa auzind asa ceva?! am auzit ca se poate fara nasi, dar as vrea sa va intreb, ma simt disperata si descurajata, tot cheful de nunta mi-a disparut. As vrea mai ales sa aflu detalii de la persoanele care deja au avut astfel de experienta.
Last edited by Leseaa on 03 May 2016, 14:17, edited 1 time in total.


Kitsurica
Posts: 146
Joined: 06 Sep 2013, 15:21

Re: Nunta fara Nasi

Post by Kitsurica »

Tema nasilor e o problema pentru multi tineri care decid sa se casatoreasca, e o traditie frumoasa insa partea materiala nu permite multora sa-si ia o pereche de fini, pe de o parte , iar tinerilor sa-si gaseasca nasi, daca totusi nu ati gasit nasi pina la moment nu va indispuneti, intradevar se practica sa fiti cununati de catre preot, iar cununile sa vi le tina vorniceii. Insa incercati din multitudinea de invitati sa gasiti acea pereche care ar accepta sa fie nasii de cununie, adica sa va cunune fara partea financiara, adica vor ramine aceiasi invitati, aceiasi suma sa va puna pe masa, fara cadoiuri si legaturi si multe cheltuieli, doar partea cu cununia, astfel poate veti avea si voi nasi.


Post Reply