Tradiţii/obiceiuri la nunţi

Totul pentru și despre planificarea unei nunți.
Vio P
Posts: 49
Joined: 11 Sep 2014, 22:11

Re: Tradiţii/obiceiuri la nunţi

Post by Vio P »

lnegru wrote:Fetelor, dupa nunta noastra am inceput sa urasc traditiile noastre si mai mult. Nimeni la inceput nu stie exact de tot ce are nevoie si te trezesti ca faci 3 drumuri pentru prosoape, 2 pentru colaci si nu mai stiu pentru ce acolo. Dar nu traditiile fac atmosfera de sarbatoare si dispozitia voastra, asa ca ginditi-va de doua ori daca merita sa investiti atita timp de dragul respectatului. Daca as intoarce timpul inapoi, nu as respecta nici o traditie doar petrecerea pur si simplu. In plus nici invitatii nu memoreaza as momente ca la cine s-a rupt bucata de colac mai mare, sau ce prosoape au avut nasii, toti discuta bucatele, muzica, cine si cum a dansat, cine si cum s-a imbracat :) Succes
MULTUMESC FRUMOS! imi e si mie ciuda pe toti,care ma impun sa respect toate astea,hai ca colacul inca merge,poate si dezbracatul ori podul de flori, dar legatorile...cea mai mare prostie! soacra mea ii zice mamei ca soacra ,,nica'' tre sa lege nasii si pe toti restul cu cate ceva. wtf??? of cu cati nervi scriu acum. toti isi au propriile dorinte, asta in timp ce mirele e peste hotare si n-are timp sa se implice,da eu stau si ma desfac in 7, maaai....ca mare sfintenie dupa parerea lor,e in aceste traditii! inca ai mei parca dau semne de a se moderniza un pic, dar ai lui o tin buna ca e corect cum zic ei. mi-a cumparat soacra mie zestrea pentru cununie,icoana,lumanari etc...si ii zice mamei sa i le plateasca. in timp ce eu am vrut propria icoana sa mi-o aleg. soacra se supara acum ca...de ce nu imi place ce mi-a luat, nu am o poza dar,e o icoana vai de ea. asa ca daca ar fi voia mea, as manca bine alaturi de mirele meu(fara sa stau cu gandul la urmatoarea etapa ce urmeaza) apoi am da drumul la muzica,concursuri,veselie,pupici,etc... oooffff moldova,NICAIERI IN LUME NU E ASA!


Rusu2015
Posts: 28
Joined: 11 Apr 2015, 18:15

Re: Tradiţii/obiceiuri la nunţi

Post by Rusu2015 »

Vio, nu te invidiez deloc ! :D ce bine ca soacra mea nu e asa ! eu le-am spus din start ca fara traditii demodate , facem cununia asa cum cere religia, colacii tot vor fi dar restul nimic! imi mai ziceau ce cum fara dezbracatul miresei ?! si le-am gasit leac pentru asta : va fi o masa la intrare unde cine va avea cadouri ne va inmina la intrare sau la plecare ;) cit cu legaturile -asta eu precis nu facem nunta daca imi impuneau asta!!! pina la urma e seara voastra si trebuie sa faceti doar acele momente care va plac voua!


Irinela
Posts: 128
Joined: 31 Aug 2014, 10:54

Re: Tradiţii/obiceiuri la nunţi

Post by Irinela »

Rusu2015 wrote:Vio, nu te invidiez deloc ! :D ce bine ca soacra mea nu e asa ! eu le-am spus din start ca fara traditii demodate , facem cununia asa cum cere religia, colacii tot vor fi dar restul nimic! imi mai ziceau ce cum fara dezbracatul miresei ?! si le-am gasit leac pentru asta : va fi o masa la intrare unde cine va avea cadouri ne va inmina la intrare sau la plecare ;) cit cu legaturile -asta eu precis nu facem nunta daca imi impuneau asta!!! pina la urma e seara voastra si trebuie sa faceti doar acele momente care va plac voua!
Eu sunt de acord aici. la mine in genere nu se implica nimeni ca pe urma buhneste vulcanul si e jale mare. eu doar mentionez o fraza care le pune pe toti la loc " e nunta mea si fac cum vreau eu, daca nu va place cautati-va mireasa, caci imi bag piciorul si faceti cu cine vreti" dupa care plec si gata. Icoana mi-a procurato nasii, mi-au expediat 5 poze pe vaiber pina am acceptat. Icoana va sta la mine in casa nu la ei si eu decid care. ce tine de obiceiuri timpite de alde luatul miresei de acasa cu tot cu parintii mirelui eu am scos, argumentind ca nu are ce se plimba soacra mea la 2 ziua prin orash, ea trebuie sa fie in forma sa danseze toata noaptea. colacii vor fi si ei, doar ca simbolic. nasii eu personal ii leg, nu la sala, dar kind vin sa ma ia de acasa caci ei vor trebui sa faca poze cu noi. si apropo moderatoarea mi-a propus sa ii mai legam oficial la sala, dar nasii mei au refuzat, mentionind ca nu sunt ei vedetele serii ci eu cu sotul meu.


<a id="timeline1132060" href="http://flines.ru/"> линейки на рабочий стол</a><script type="text/javascript" src="http://flines.ru/timelinejs/1132060.js"></script>
Olecika
Posts: 537
Joined: 31 Oct 2012, 22:52

Re: Tradiţii/obiceiuri la nunţi

Post by Olecika »

fFtelor, deja avansam :) cu cit mai multe mirese vor renunta la traditiile prostesti, cu atit mai bine pentru noi.

Eu as lasa la nunta doar colacul miresei si colacii nasilor si ai parintilor, in rest as scoate tot: masa mare, intimpinarea oaspetilor, legatul nasilor, iertarea in fata parintilor, spalatul miinilor la nasi.. si mai ales dezbracatul miresei mai prostesc obicei nush daca este :D toti stau gura casca si apoi comenteaza :D

Este bine atunci cind parintii se resemneaza si asculta copii. Mai rau cind sunt autoritari si ca sa nu-i superi trebuie sa se resemneze mirii.

Totusi, se poate de gasit o alternativa. De exemplu, am vazut la o nunta, toate cadourile erau impachetate in cutii mari si deasupra cu hirtie de aceeasi culoare. Foarte stilat mi s-a parut. La masa mare nu umblau toti cu cearsafuri si farfurii, dar simboloc se aduceau acele cutii, de aceleasi marimi, de aceeasi culoare si usurele (probabil erau goale, asta asa mai mult simbolic).

Astfel, toti au ramas multumiti

Bafta si cit mai putini nervi :) Si daca ceva scrieti aici, ca noi cele trecute deja prin "nunta" o sa va spunem cum se face :D


Vio P
Posts: 49
Joined: 11 Sep 2014, 22:11

Re: Tradiţii/obiceiuri la nunţi

Post by Vio P »

Irinela, Rusu2015, voua va ajuta parintii cu bani? Noi am vrut sa facem totul singuri,cu buget limitat,dar iata ca nu e chiar limitat... parintii au hotarat sa ne ajute cu plata pentru sala,si imediat s-a simtit autoritatea lor( a soacrei,caci ai mei nu sunt chiar asa)si asta chiar daca plata salii e cu mult mai mica decat restul cheltuielilor,EA cica: noi va facem nunta asa ca trebuie sa ne ascultati,intr-o zi le-am zis,mai in gluma mai in serios: se poate...eu sa ma retrag,daca tot e nunta voastra?!


Irinela
Posts: 128
Joined: 31 Aug 2014, 10:54

Re: Tradiţii/obiceiuri la nunţi

Post by Irinela »

Vio P wrote:Irinela, Rusu2015, voua va ajuta parintii cu bani? Noi am vrut sa facem totul singuri,cu buget limitat,dar iata ca nu e chiar limitat... parintii au hotarat sa ne ajute cu plata pentru sala,si imediat s-a simtit autoritatea lor( a soacrei,caci ai mei nu sunt chiar asa)si asta chiar daca plata salii e cu mult mai mica decat restul cheltuielilor,EA cica: noi va facem nunta asa ca trebuie sa ne ascultati,intr-o zi le-am zis,mai in gluma mai in serios: se poate...eu sa ma retrag,daca tot e nunta voastra?!
Toată nunta o sponsorizează socra mea. Numai ca aici deja depinde de viitorul sot. Al meu e bravo si are mare influența asupra părinților si reguleaza totul
mereu le spune ca cum zic eu asa sa fie. Dar îmi pare rau de situația dvs, eu iti doresc răbdare multa .


<a id="timeline1132060" href="http://flines.ru/"> линейки на рабочий стол</a><script type="text/javascript" src="http://flines.ru/timelinejs/1132060.js"></script>
lenka89
Posts: 7
Joined: 16 Mar 2015, 18:50

Re: Tradiţii/obiceiuri la nunţi

Post by lenka89 »

Dragi foste si viitoare mirese, spuneti va rog cum are loc obiceiul "Incuscritul" si ce cadouri se poate de luat pentru a pune pe colaci?


Vio P
Posts: 49
Joined: 11 Sep 2014, 22:11

Re: Tradiţii/obiceiuri la nunţi

Post by Vio P »

lenka89 wrote:Dragi foste si viitoare mirese, spuneti va rog cum are loc obiceiul "Incuscritul" si ce cadouri se poate de luat pentru a pune pe colaci?
cuscrele isi i-au una alteia cate ceva. ale mele inca fac ,,negocieri'', dar au zis ca isi vor lua acelasi cadou, cel mai probabil,cate o fata de masa. ooofff...inca un obicei pe care l-as omite


lnegru
Posts: 13
Joined: 23 Aug 2014, 22:25

Re: Tradiţii/obiceiuri la nunţi

Post by lnegru »

Vio P, in cazul tau pot sa-ti dau un sfat: nu te stresa as de tare din cauza soacre caci chiar nu se merita. Chiar daca vor fi traditiile care ii plac ei, crede-ma totul va trece foarte repede si dupa nunta te vei gindi ca emotiile tale au fost exagerate. Eu tot inainte de nunta eram iritat si nu suportam nici un sfat de la nimeni, dar acum imi aduc aminte si zimbesc :) Cel mai bine sa te pui in locul ei, sunt sigura ca si noi cind vom fi soacre ne va face o deosebita placere daca copii nostri vor tine cont de sfaturile noastre, ne vom simti mindre si importante.


miresuica25
Posts: 1
Joined: 29 Jul 2015, 23:35

Re: Tradiţii/obiceiuri la nunţi

Post by miresuica25 »

Dragi prietene, ajutati-ma va rog!
Nu prea am fost la multe nunti si nu prea stiu cum se face mai corect.
In zilele noastre, cum se "leaga" tineretul si copii la nunti?
La vorniceii de onoare le punem la fete floare pe mina si la baiat in piept si ii legam cu lenta speciala. Dar pe restul tineretului?
Doar flori sau se mai practica cum inainte fetele se mai leaga cu vre-un batic ceva si baietii cu basmaluta la mina?
Parintii zic ca ar fi bine asa cum inainte se facea, dar noi nu stim cum sa facem ca sa ii impacam pe toti
Ajutati-ma cu sfaturi din experienta voastra va rog mult!


Post Reply