Tradiţii/obiceiuri la nunţi

Totul pentru și despre planificarea unei nunți.
ninutsika12
Posts: 29
Joined: 24 May 2014, 14:29

Re: Tradiţii/obiceiuri la nunţi

Post by ninutsika12 »

maryLand multumesc mult pentru sfat


Diana_M
Posts: 4
Joined: 30 Sep 2014, 20:24

Nasi de cununie !

Post by Diana_M »

Salut tuturor !
Vrem sa ne cununam si nu gasim nasi.
Cine ne poate ajuta?


heyapple
Posts: 74
Joined: 09 Jan 2014, 18:12

Re: Nasi de cununie !

Post by heyapple »

Diana_M wrote:Salut tuturor !
Vrem sa ne cununam si nu gasim nasi.
Cine ne poate ajuta?
Puteţi să vă cununaţi şi fără naşi. Caută în tema cununia religioasă, acolo sunt detaii.


Diana_M
Posts: 4
Joined: 30 Sep 2014, 20:24

Re: Nasi de cununie !

Post by Diana_M »

Ne-am gindit la asta ,
dar totusi trebuie sa fie si parinti spirituali. Cu atit mai mult ca nu vrem sa punem pe nimeni la cheltuieli.


User avatar
catiushka
Posts: 613
Joined: 17 Apr 2013, 20:24

Re: Tradiţii/obiceiuri la nunţi

Post by catiushka »

Diana_M wrote:Ne-am gindit la asta ,
dar totusi trebuie sa fie si parinti spirituali. Cu atit mai mult ca nu vrem sa punem pe nimeni la cheltuieli.
si chiar nu gasiti niste prieteni, verisori, unchi, matusi, vecini, mai tineri mai in virsta cu care sa va intelegeti bine ?? eu chiar nu cred, mai ales daca le spuneti ca nu vreti nasi pentru bani


Diana_M
Posts: 4
Joined: 30 Sep 2014, 20:24

Re: Tradiţii/obiceiuri la nunţi

Post by Diana_M »

Nici noi nu creadeam ca asa greu o sa fie. La inceput parea o gluma.
Din rude, Igor nu vream din mai multe motive. Si nici nasi de forma nu vrea sa accepte.


Vio P
Posts: 49
Joined: 11 Sep 2014, 22:11

Re: Tradiţii/obiceiuri la nunţi

Post by Vio P »

Buna seara,fetitelor,foste si viitoare miresici... probabil nu voi primi raspuns,dar totusi vreau sa va intreb: cum decurge intreaga nunta, (as fi pus intrebarea la tema cu programul nuntii dar nu la asta ma refer) de exemplu... dimineata vine mirele cu nasii si vorniceii la mireasa(asa?) ce trebuie de zis,de facut? seara la sala e iarasi o avalansa de ,,mozi'' ,obicee pe care vreau sa le respectam pu ca asa vor parintii sa fie cum cere legea(interesant,care lege???) ei imi tot explica cum e la fiecare,EU NU INTELEG! citi colaci si cine/cui trebuie sa dea, cine / cui ce legatori trebuie sa puna , incuscrirea, iertaciunea de la parinti,ori cum se mai cheama...... tot ce stiu e ca ne iubim si daca ar fi dupa noi,ne-am aseza la masa si apoi distractie la maxim!! Si mama si soacra sunt inca tinere, dar tin mortis sa respectam toate ,,regulile'' . nustiu cum imi explica ele,dar ma cam incurc in explicatii. Face-ti-mi voi o imagine clara a tot ce tine nunta traditionala,cel putin cum va fi la voi sau cum a fost deja? voi la sigur imi veti raspunde mai pe inteles si poate ma linistesc si eu odata. va multumesc anticipat:)


Olecika
Posts: 537
Joined: 31 Oct 2012, 22:52

Re: Tradiţii/obiceiuri la nunţi

Post by Olecika »

Draga Vio P,

Ziua nuntii incepe cu venirea mirelui la mireasa. Intii mirele, impreuna cu vorniceii, ia nasii, dupa care toti vin la mireasa.
Unii organizeaza cumpararea miresei sau concursuri diferite pentru miri, depinde cum doriti.

Urmatorul pas este inregistrarea civila si cununia religioasa. Iarasi, unii fac cununia religioasa la biserica, iar inregistrarea civila la restaurant. Decizia va apartine. Urmeaza fotosesiunea (atita timp cit va ramine pina la inceperea petrecerii).

Mai jos poti vedea cum decurge NUNTA CA LA MOLDOVENI ))))))
1. Intimpinarea oaspetilor:
Primii intimpinati sunt mirii, apoi vorniceii. Mai departe depinde care e obiceiul la voi, in unele regiuni primii vin nasii, apoi socrii mari, apoi socrii mici. In unele regiuni nasii vin ultimii. Oricum socrii mici vin intotdeauna dupa socrii mari ))))
Toti vor fi intimpinati de catre dansatori cu piine si sare.
Daca nunta nu e foarte mare, puteti face poze cu fiecare invitat deodata la intimpinare, e mult mai comod asa.

2. Prosoapele nasilor
Se danseaza de catre dansatori sau de catre vornicei. Pot fi dansate dupa intimpinarea oaspetilor, sau la prima masa. Eu recomand sa fie dansate la masa, deoarece e mai comod, se vede mai bine, e mai usor de filmat si fotografiat, insa depinde cum se practica in regiunea ta.

3. Prima masa
De obicei, la masa se aseaza in forma de hora, intii ies la hora nasii si invitatii lor, mergind spre mese, apoi socrii mari, apoi socrii mici.
In alte cazuri, pur si simplu moderatorul ii invita pe toti la masa si sub mars sau muzica de fundal toti se aseaza la masa.

4. Podul de flori
Ultimii la masa vin nasii (ducind luminarile) si mirii in spatele lor, sub podul de flori.
Podul de flori poate fi organizat in diferite moduri, depinde cum doriti.

5. Chef la prima masa
Prima masa incepe cu o rugaciune, pe care de regula o spune nasul. Apoi urmeaza legatul prosoapelor (daca nu s-a facut mai devreme), apoi muzicantii impreuna cu dansatorii fac un mic program, numit chef. In acest timp, mirii, nasii si parintii ciocnesc paharele cu invitatii.
Tot aici moderatorul poate sa ofere microfonul parintilor, sa faca vreo dedicatie, deja depinde.
Tot la prima masa dansatorii prezinta program artistic (dans popular sau ce doriti voi)

6. Colacul miresei
Este jucat de dansatori sau vornicei. Se rupe de catre miri, cine rupe bucata mai mare acela va fi stapinul casei :)
Mirele trebuie neaparat sa cumpere acest colac.

7. Primul dans al mirilor
Cind toti se ridica deja de la masa si ies pe ringul de dans, voi veti face primul vostru dans :)

8. Dans (aproximativ 2 ore)
Toata lumea danseaza si se veseleste :) obiceiuri nu sunt. Dansatorii pot sa faca programul lor, moderatorul poate sa faca ceva concursuri.

9. Masa mare
Se servesc sarmalele si mincarea calda.
Muzicantii fac programul lor pentru masa mare, program de muzica populara de obicei.
Apoi incep obiceiurile:
- Spalarea miiilor la nasi (dansatorii sau vorniceii aduc un bol, un ulcior cu apa si 2 prosoape si mirii vor spala miinile la nasi);
- Jocul colacilor nasilor (dansatorii sau vorniceii aduc colacii pentru nasi + cadoul pe care voi l-ati procurat nasilor)
- Vorbesc nasii + dedicatie pentru nasi ("Nasule Maria Ta!")

- Jocul colacilor pentru parinti sau "incuscrirea" (dansatorii sau vorniceii aduc colacii pentru parinti + cadourile care vor fi schimbate intre parinti)
- Vorbesc parintii + dedicatie pentru parinti

In unele zone, este obiceiul ca soacra cea mica sa cumpere legatori pentru rudele mirelui (sora, frate...). Depinde, nu toti fac, e deja un obicei expirat, parerea mea )))

Dupa, urmeaza "pusul banilor" sau "paharele" sau cum vrei tu sa numesti.. Invitatii vor inmina plicurile cu cadoul lor si vor spune urarile pentru noua voastra familie. Se recomanda sa vorbeasca cine doreste, iar banii sa fie pusi in plic. E cel mai eficient mod de a petrece Masa Mare, insa depinde, sunt regiuni in care trebuie neaparat sa vorbeasca fiecare ca sa fie pe "caseta" :)

10. Dansuri

11. Despodobitul miresei
Este obiceiul cind mireasa devine deja gospodina, iar femeile prezente la nunta ii ofera cadouri pentru casa si gospodarie.
Probabil cunosti obiceiul.
Intii se scoate de catre nasa voalul si se pune domnisoarei de onoare, apoi se apropie cite o doamna si va ofera cadoul ei.
Aici, vreau sa iti atrag atentia, banii care se pun in batista miresei, sunt "banii miresei". Tu trebuie sa ii stringi si sa iti cumperi ceva pentru tine.

12. Torta
Se aduce torta, mirii o taie, servesc nasii, apoi servesc si toti nuntasii.

13. Discoteca

Cam astea sunt principalele etape ale nuntii. Daca mai ai intrebari, imi poti scrie, te ajut cu drag :)


Vio P
Posts: 49
Joined: 11 Sep 2014, 22:11

Re: Tradiţii/obiceiuri la nunţi

Post by Vio P »

OOOO.............Olecika, ai relatat totul amanuntit, conform ordinii,plus variantele posibile,chiar nu stiu daca mai am intrebari :P multumesc frumos pentru raspuns! mai am inca multisor pana la nunta,dar pun totul la cale de pe acum...ultima luna sa fiu linistita,tocmai voi fi in concediu,vreau sa fiu in cunostinta absoluta de cauza,sa-mi ramana doar de dormit linistita ca in ziua mare sa arat perfect. noi inca raspunsul nu l-am...baut,ca nasul si sotul nu sunt acasa,dar cred ca atunci vom stabili toate detaliile referitoare la cine ce si cum, dar iata eu voi fi mai relaxata. la mine mai bine intra informatia cand o citesc :lol: inca odata multumesc mult de atentie. si abia astept sa vad cum va fi.


Olecika
Posts: 537
Joined: 31 Oct 2012, 22:52

Re: Tradiţii/obiceiuri la nunţi

Post by Olecika »

Va fi bine cu siguranta :)

Dar de dormit linistita inainte de nunta, fii sigura ca nu vei dormi :D


Post Reply