Tradiţii/obiceiuri la nunţi

Totul pentru și despre planificarea unei nunți.
Augustina
Posts: 28
Joined: 06 Mar 2014, 15:06
Location: Chisinau,Republica Moldova

Re: Tradiţii/obiceiuri la nunţi

Post by Augustina »

Olecika, un mare multumesc tie pentru ca ai scris atit de detaliat,pas cu pas programul pentru ziua cea mare.Pentru mine la fel era o mare dilema :?: acest plan.I-am aratat si sotului, :D ,a zis sa-l scot la printer. :lol:


Olecika
Posts: 537
Joined: 31 Oct 2012, 22:52

Re: Tradiţii/obiceiuri la nunţi

Post by Olecika »

Cu mare drag fetelor :)

Dupa petrecerea a peste 50 de evenimente, stiu foarte bine ce si cum se intimpla la nuntile moldovenesti, asa ca nu a fost deloc complicat sa va ajut.

Daca mai aveti intrebari, nu ezitati sa scrieti.


lenka89
Posts: 7
Joined: 16 Mar 2015, 18:50

Re: Tradiţii/obiceiuri la nunţi

Post by lenka89 »

Salut tuturor!
Am si eu o intrebare referitor la legatori. Se mai practica in prezent?
Parintii mei insista sa legam cele mai apropiate rude ale mirelui si ale nasilor.
Dar ideie nu am cu ce am putea lega. Va rog mult sa imi dati ceva idei si sfaturi. :)
Va multumesc!


Olecika
Posts: 537
Joined: 31 Oct 2012, 22:52

Re: Tradiţii/obiceiuri la nunţi

Post by Olecika »

Lenka,

Parerea mea este ca legatorile tin deja de trecut, este cam aiurea sa legi rudele mirelui, eu personal sunt CONTRA acestui obicei.
Poate printr-un sat indepartat inca se practica, insa la nuntile care pretind a fi mai moderne, nu e cazul.

Daca parintii tai totusi insista, ai putea cumpara ceva pentru aceste persoane (lengerie de pat, sau vesela, sau orice altceva) si le poti da intr-un mod simplu si inteligent. Unii mai incep la masa mare a imparti prin sala "broboade" si prosoape, dar eu cred ca deja tre sa ne dam in rind cu lumea :)

Parintii mei, spre ex, i-au dat o suma de bani cumnatei si cumnatului, si acestia si-au cumparat singuri ce au dorit. Puteti face si voi la fel.

Succes !!!


lenka89
Posts: 7
Joined: 16 Mar 2015, 18:50

Re: Tradiţii/obiceiuri la nunţi

Post by lenka89 »

Olecika wrote:Lenka,

Parerea mea este ca legatorile tin deja de trecut, este cam aiurea sa legi rudele mirelui, eu personal sunt CONTRA acestui obicei.
Poate printr-un sat indepartat inca se practica, insa la nuntile care pretind a fi mai moderne, nu e cazul.

Daca parintii tai totusi insista, ai putea cumpara ceva pentru aceste persoane (lengerie de pat, sau vesela, sau orice altceva) si le poti da intr-un mod simplu si inteligent. Unii mai incep la masa mare a imparti prin sala "broboade" si prosoape, dar eu cred ca deja tre sa ne dam in rind cu lumea :)

Parintii mei, spre ex, i-au dat o suma de bani cumnatei si cumnatului, si acestia si-au cumparat singuri ce au dorit. Puteti face si voi la fel.

Succes !!!
Multumesc mult Olecika pentru sfat! :)


cristina.v
Posts: 1
Joined: 29 Jun 2015, 07:56

Tradiţii/obiceiuri la nunţi

Post by cristina.v »

Buna fetelor ! are cineva dintre voi un scenariu pentru momentul in care vine mirele sa ia mireasa in ziua nuntii ?... va rog mult sa ma ajutati ! multumesc anticipat :)


Sandalleta
Posts: 1
Joined: 06 Jul 2015, 10:01

Re: Tradiţii/obiceiuri la nunţi

Post by Sandalleta »

Salutari tuturor fostelor si viitoarelor miresuici
ma ajuta si pe mine cineva cu raspunsul la o intrebare
Cit de principiala este respectarea traditiei de a lega mirii atunci cind are loc dezbracarea miresei? Nu-mi place deloc aceasta procedura , dar poate are vro semnificatie importanta de care ar trebui sa tin cont
Mersi


Leolea
Posts: 2
Joined: 10 Jul 2015, 01:06

Re: Tradiţii/obiceiuri la nunţi

Post by Leolea »

Buna tuturor! Am nevoie de un ajutor: caut prosoape brodate pentru nanasi. Imi poate spune cineva unde as mai putea gasi inafara de Calea Basarabiei, Fantezia si piata de linga Teatrul National "Mihai Eminescu"?


Leolea
Posts: 2
Joined: 10 Jul 2015, 01:06

Re: Tradiţii/obiceiuri la nunţi

Post by Leolea »

Buna tuturor! am nevoie de un ajutor de la fostele si viitoarele miresuici: Caut prosoape frumos brodate/crosetate pentru nanasi, imi poate spune cineva unde mai gasesc inafara de Calea Basarabiei, Fantezia si piata de la Teatrul national "Mihai Eminescu"?


lnegru
Posts: 13
Joined: 23 Aug 2014, 22:25

Re: Tradiţii/obiceiuri la nunţi

Post by lnegru »

Fetelor, dupa nunta noastra am inceput sa urasc traditiile noastre si mai mult. Nimeni la inceput nu stie exact de tot ce are nevoie si te trezesti ca faci 3 drumuri pentru prosoape, 2 pentru colaci si nu mai stiu pentru ce acolo. Dar nu traditiile fac atmosfera de sarbatoare si dispozitia voastra, asa ca ginditi-va de doua ori daca merita sa investiti atita timp de dragul respectatului. Daca as intoarce timpul inapoi, nu as respecta nici o traditie doar petrecerea pur si simplu. In plus nici invitatii nu memoreaza as momente ca la cine s-a rupt bucata de colac mai mare, sau ce prosoape au avut nasii, toti discuta bucatele, muzica, cine si cum a dansat, cine si cum s-a imbracat :) Succes


Post Reply