Tradiţii/obiceiuri la nunţi

Totul pentru și despre planificarea unei nunți.
Post Reply
User avatar
Admin
Site Admin
Posts: 1498
Joined: 05 Apr 2010, 23:00
Location: Chisinau

Tradiţii/obiceiuri la nunţi

Post by Admin »

Ce va place si ce vreti sa respectati? Stiu ca sunt multe si toate difera de la zona la zona si de la om la om. Eu nu le vreau fara rost si fara numar. Probabil le vom respecta doar pe cele mai importante: jucatul colacilor pt nashi, spalatul mainilor... Stiu ca mai sunt dar nu le cunosc. Ce traditii stiti voi?


kkristina
Posts: 98
Joined: 08 Apr 2010, 23:00

Re: Traditii, obiceiuri... superstitii

Post by kkristina »

Vreau o nunta semimoderna fara multe traditii, dar oricum am sa fac strictul necesar


User avatar
Admin
Site Admin
Posts: 1498
Joined: 05 Apr 2010, 23:00
Location: Chisinau

Re: Traditii, obiceiuri... superstitii

Post by Admin »

Superstitiile in general ne amuza. Voi credeti in ele? Cika nu e bine sa porti la nunta incaltaminte deschisa la degete deoarece se zice ca iti iese norocul printre degete :lol: . Atla si mai tare: la cununia care dintre miri se calca primul pe picior acela va conduce in casa. Atunci sa vezi ce dansuri tragem :D


kkristina
Posts: 98
Joined: 08 Apr 2010, 23:00

Re: Traditii, obiceiuri... superstitii

Post by kkristina »

In superstitii nu cred, aiureala cu borsh, daca crezi se implineste daca nu nu, de pantofi deskishi chiar ii super superstitia aceasta :D 1000 de bordee cu o 1000 de obicee Image


nicola
Posts: 97
Joined: 06 Apr 2010, 23:00

Re: Traditii, obiceiuri... superstitii

Post by nicola »

nici eu nu cred in superstitii, multi spun ca nu se face nunta in luna mai p-ru ca nu veti fi fericiti si bla bla bla .....nunta noastra va fi in luna mai, mie mi se pare ca e cel mai potrivit timp p-ru nunta nici nu-i cald prea tare, nici nu-i frig,in parc e verde si frumos, copacii sunt infloriti exact ceea ce trebuie p-ru o sesiune foto reusita Image Image [center][justify]


User avatar
Admin
Site Admin
Posts: 1498
Joined: 05 Apr 2010, 23:00
Location: Chisinau

Re: Traditii, obiceiuri... superstitii

Post by Admin »

nicola wrote:nici eu nu cred in superstitii, multi spun ca nu se face nunta in luna mai p-ru ca nu veti fi fericiti si bla bla bla .....nunta noastra va fi in luna mai, mie mi se pare ca e cel mai potrivit timp p-ru nunta nici nu-i cald prea tare, nici nu-i frig,in parc e verde si frumos, copacii sunt infloriti exact ceea ce trebuie p-ru o sesiune foto reusita Image Image [center][justify]
Sunt de-acord ;). Noi tot am ales luna mai pt nunta din aceleasi motive: verde, copaci infloriti, nu foarte cald, nu aglomerat cu nunti.


olesikag
Posts: 98
Joined: 06 Apr 2010, 23:00
Location: chisinau

Re: Traditii, obiceiuri... superstitii

Post by olesikag »

Fetelor am citit pe iubire.md fetele au spus ca cica la dezbracatul miresei ce basma iti pune nanasha depinde ce sex va avea bebelushul ,adika dac are ceva albastru baiat,dac ceva roz fetita!
Shi inca o intrebare!in privinta cadourilor care le pun la dezbracat,voi va intelegeti ku oaspetii ce sa va puna sa nu fie tot una cadourile(macar cu cei mai apropiati)?sau nu! :arrow:


User avatar
Admin
Site Admin
Posts: 1498
Joined: 05 Apr 2010, 23:00
Location: Chisinau

Re: Traditii, obiceiuri... superstitii

Post by Admin »

olesikag wrote:Fetelor am citit pe iubire.md fetele au spus ca cica la dezbracatul miresei ce basma iti pune nanasha depinde ce sex va avea bebelushul ,adika dac are ceva albastru baiat,dac ceva roz fetita!
Shi inca o intrebare!in privinta cadourilor care le pun la dezbracat,voi va intelegeti ku oaspetii ce sa va puna sa nu fie tot una cadourile(macar cu cei mai apropiati)?sau nu! :arrow:
:) la mine basmaua va fi alba :D. Deja nashii au procurat-o. In privinta cadourilor, o sa le zicem care si ce sa cumpere.


kkristina
Posts: 98
Joined: 08 Apr 2010, 23:00

Re: Traditii, obiceiuri... superstitii

Post by kkristina »

Eu is de parere ca mai bine sa ne dea bani, la prietena mea asa au facut, pu ca fiecare cu gustul lui, sa stii sigur ca de banii dati se v-or cumpara cadouri multi daruiesc tikete la diferite magazinte, de genul zepter luminarc


olesikag
Posts: 98
Joined: 06 Apr 2010, 23:00
Location: chisinau

Re: Traditii, obiceiuri... superstitii

Post by olesikag »

kkristina wrote:Eu is de parere ca mai bine sa ne dea bani, la prietena mea asa au facut, pu ca fiecare cu gustul lui, sa stii sigur ca de banii dati se v-or cumpara cadouri multi daruiesc tikete la diferite magazinte, de genul zepter luminarc
oooo iata aceasta idee imi place shi mie ku tikete sau bani! :lol: :lol: :lol:


Post Reply