Cum slăbim?

Totul pentru și despre planificarea unei nunți.
marcellla
Posts: 350
Joined: 08 Jun 2011, 23:00
Location: Torino

Re: Cum slăbim?

Post by marcellla »

Dragelor, am si eu o intrebare despre aceasta dieta. Nu-mi trebuie mie, mamicai mele care trebuie sa dea jos vreo citeva kg. Toate aceste alimente poti sa le pregatesti si sa le combini cum doresti, si prajite chiar? si sa le maninci cind doresti si in ce cantitati vrei? desigur ca nu sa faci abuz, dar in general nu exista nici o limita de gramaj? Ma refer mai mult la fetele care au tinut pe pielea lor aceasta dieta si care zic ca da rezultate. Si inca ceva, dupa ce a-ti incetat sa o tineti a-ti pus inapoi kg? Astept cu nerabdare rs voastre. Va pup.


Image
mariska1
Posts: 100
Joined: 20 Oct 2012, 16:35

Re: Cum slăbim?

Post by mariska1 »

Salut,o sa incerc sa raspund la intrebarile tale,aceasta dieta se bazeaza pe citeva faze(etape),in prima faza care trebuie tinuta pina la 10 zile,nu mai mult,eu am tinut 5 zile in care am mincat doar proteine(in mesajul meu de mai sus gasesti tot ce ai voia),apoi dupa aceste 5 zile incepi cea de-a 2-a faza,care se incepe cu combinarea proteinelor cu legumele,eu am ales 5zile proteine+legume si 5 zile proteine pure,are un efect mai mare daca tii asa,tii etapa aceasta pina slabesti cit iti doresti,apoi treci la cea de-a 3 etapa in care maninci toate alimentele ca in etapa 2,numai nu le combini pe zile, si este o regula principala in aceasta etapa,iti alegi o zi din saptamina,de exemplu joi in care maninci numai proteine pure,la dukanite se numeste ziua sfinta. si tot in aceasta etapa incepi sa introduci cite o portie de fructe,fainoase,dulce pe saptamina. Alimentele le prepari NUMAI NU prajite,poti face fierte,la cuptor,inabusite,cum vrei,in cantitati care vrei,nu sunt limite ca trebuie sa maninci 150 gr de carne de gaina,1 ou pe saptamina,1 iaurt pe zi,....nu,asa ceva nu este maninci cit sa te tii satula,dupa experienta mea,daca maninci mai multe proteine,mai mare efect are dieta, da nu pot spune ca-i dieta,e un fel de a te alimenta corect,nu bagam in noi prajeli de tot felul si grasimi care organismului ii face rau.
[font=]Si inca ceva, dupa ce a-ti incetat sa o tineti a-ti pus inapoi kg?[/font] Raspund cu sinceritate,am inceput sa tin aceasta dieta de pe data de 9 iulie acest an pina pe 15 septembrie undeva ,nu mai tin minte,la inceput m-am cintarit,aveam 80 kg,pe 31 iulie m-am cintarit din nou slabisem deja 5 kg,urmatoarea data cind m-am cintarit pe 15 august aveam 71 kg,am vazut ca slabesc asa bine si nu prea tineam deja de dieta,in sens ca am inceput sa includ si fructe si nu prea avea efect mare dieta,si am ajuns la 15 septembrie poate mai slabisem cite ceva,da nu m-am mai cintarit,si am cedat eu din anumite motive si nu am mai tinut-o,am mincat ce am vrut,cit am vrut,kiar si paste fainoase. Din data de 15 octombrie m-am hotarit sa ma apuc din nou de dieta,din motiv ca la anul sunt si eu miresuica si vreau sa arat cit mai bine,la inceput m-am cintarit si oscilam intre 73-74 kg,adica intr-o luna in care am mincat ce am vrut si cit am vrut am pus pe mine 3-4 kg,acum am 3 saptamini si am slabit deja 4 kg,insa e mai greu fata de data trecuta,fiindca organismul a trecut odata prin aceasta dieta si trebuie sa se deprinda iar...sper sa pot slabi usor,ma tin de dieta cum pot,mai fac citeva greseli,da nu prea mari,incerc sa o tin corect,pe mine cel putin acesta dieta ma ajuta,din toate cite le-am incercat si din cite am facut,asa ca daca va hotariti chiar ajuta foarte bine,numai ca trebuie sa ai tarie de caracter si sa fii hotarita de ceea ce vrei,mai este si site-ul www.dietadukan.ro in care este sectiunea retete si poti sa le prepari,mai dai si un search pe google retete dukan si tot gasesti,am facut citeva din ele si imi plac,dar eu le inventez pe loc din ce gasesc prin frigider si mi se potrivesc mie....tot pe acel site la sectiunea discutii ,discutii noi gasesti cazuri reale cu personaje reale din Romania care au slabit foarte frumos si acolo te inregistrezi si gasesti orice doresti,asa ca succes la slabit tuturor care vor sa incerce si care au de slabit.pup


User avatar
Ninela
Posts: 474
Joined: 10 Oct 2012, 12:02

Re: Cum slăbim?

Post by Ninela »

alinus25 wrote:Fetelor buna, pute-ti sa-mi dati niste sfaturi, in privinta cum sa scap de celulita pe picioare.Ca in ultimul an mi-a aparut si ma deranjeaza mult.
Alinush25, pe linga miscare si alimentare rationala adauga necesarul zilnic de apa - de la 1.5 l apa!!! (daca pina acum nu ai consumat acest volum de apa, atunci in fiecare zi adaugi treptat cite 50 - 100ml). Bafta!!! Eu asa am imbinzit-o :D :D :D


Image
mititica
Posts: 2
Joined: 05 Jan 2013, 02:06

Re: Cum slăbim?

Post by mititica »

Image
fetelor trebuie sa slabesc neaparat, azi am plins logodnicul meu(de 3 luni) a zis ca trebuie sa slabesc mai bine zis ca trebuie sa plec la sport si a zis ca toate astea vin de la mama ca mama mea ii zice lui ca eu sunt dolofana. da stiu am 1.82 si 92 kg dar asta e ereditar adik si mama mea e asa eu slabesc 5- 6 kg si apoi iar le pun la loc repejor. ce sa fac fetelor? voi cum ati slabit?


User avatar
Ninela
Posts: 474
Joined: 10 Oct 2012, 12:02

Re: Cum slăbim?

Post by Ninela »

mititica wrote:Image
fetelor trebuie sa slabesc neaparat, azi am plins logodnicul meu(de 3 luni) a zis ca trebuie sa slabesc mai bine zis ca trebuie sa plec la sport si a zis ca toate astea vin de la mama ca mama mea ii zice lui ca eu sunt dolofana. da stiu am 1.82 si 92 kg dar asta e ereditar adik si mama mea e asa eu slabesc 5- 6 kg si apoi iar le pun la loc repejor. ce sa fac fetelor? voi cum ati slabit?
Salut, mititica! Daca ai posibilitatea sa frecventezi niste ore de pilates ... eu am ramas foarte multumita! Eu de felul meu nu sunt plinuta, mai am cite un bzyk... :D si am mers la pilates, am slabit vreo 2 kg, dar ma mentin si acum; asta e unul din principiile acestei tehnici: slabesti, dar si mentii forma care o obtii dupaq multe ore de lucru!


Image
User avatar
RoDiNkA
Posts: 1329
Joined: 29 Dec 2011, 00:00
Location: Chisinau

Re: Cum slăbim?

Post by RoDiNkA »

Garofitelor, cele care vor sa isi modeleze corpul sau/si sa slabeasca un pic, poate va prinde bine aceasta oferta de pe zumzi :P
http://www.zumzi.md/slabitul-poate-fi-f ... e-kg-d1683


Image
mititica
Posts: 2
Joined: 05 Jan 2013, 02:06

Re: Cum slăbim?

Post by mititica »

[quote="mititica"]Image
fetelor a fost cineva la fitness doza de la flacara ma intereseaza aerobica in apa , ma gindesc ca ar avea efect mai rapid asupra kg. voi ce credeti??


User avatar
Aleena
Posts: 468
Joined: 03 Mar 2012, 13:05

Re: Cum slăbim?

Post by Aleena »

Cred ca ai perfecta dreptate!!!!
Nu sunt o inflacarata a sportului...insa in anumite etape a vietii mele am practicat shaping-ul ,sala de forta,si aqua aerobica...si pot sa-ti spun ca pe langa faptul ca ultima mi-a placut cel mai mult,slabeam foartea bine (mai bine zis ma mentineam,deoarece eram la odihna si ne hraneau acolo ffffooooooarte gustos si mult!!) si nici macar nu observam efortul depus...
Daca la shaping si sala ma impuneam sa merg...la aqua aerobica ''zburam''....eram prima in bazin si ieseam de acolo ultima...cand ma alunga antrenorul... :oops: :lol:

Probabil e unicul sport pe care l-as practica din placere...incerca-l...merita!!!
Last edited by Aleena on 10 Jan 2013, 10:31, edited 1 time in total.


Alina Braileanu:

Image
User avatar
Ninela
Posts: 474
Joined: 10 Oct 2012, 12:02

Re: Cum slăbim?

Post by Ninela »



Image
mariska1
Posts: 100
Joined: 20 Oct 2012, 16:35

Re: Cum slăbim?

Post by mariska1 »

fetelor cele care nu au timp(stau acasa cu micutii,mamicile) sau cele care nu au resurse sa se duca la antrenamente,scoateti de pe torents, Jillian Michaels Body Revolution,sunt niste video super bune care te ajuta sa slabesti si sa faci un corp frumos,si plus la asta o dieta cel putin normala,eu o tin pe Dukan si esti asigurata cu kg minus si o dispozitie buna,eu am 3 zile de cind am inceput si ma doare toti muschiuletii de pe corp,semn ca se lucreaza toti muschii,eu am mai facut asa ceva cu Jillian Michaels si eram super incintata de rezultate,numai ca acum acest program e mai intens si rezultate mai bune


Post Reply