Înregistrarea Civilă

Totul pentru și despre planificarea unei nunți.
DanielaG
Posts: 596
Joined: 23 Feb 2012, 17:04

Re: Înregistrarea Civilă

Post by DanielaG »

tancha_ru86 wrote:lucyyy o mie de lei sunt pentru tanti care face inscrierea isi ea si ea o "mica" rasplata pentru "marele" efort de a veni sa faca inscrierea.

danielaG, 8000 de lei???? :o :o :shock: :shock: la naiba cu tara de dor, taram de basm...

Exact ....tara de minune....adica 500 euro daca depui cererea cu 24 ore inainte....
E o strategie buna a moldovenilor de a stabili preturile....parerea mea e ca au studiat bine piata si S-au axat pe cei care vin de peste hotare de obicei cu 2 saptamini inainte de nunta si sa platesca mai mult...sau vino cu o luna doua inainte si fa-o gratis...si nu poti sa depui cererea aici la ambasada...doar acolo unde eventual te vei inscrie...noi de ex trebuia sa platim 5000 lei la 5 zile fiindca sotul trebuia sa vina cu 1 saptamina inainte de nunta...si atunci am decis sa venim in tara pt 3 zile cu 2 luni inainte si mi-am mai pus niste lucruri urgente la punct iar acei 5000 lei au acoperit costul biletelor....


Image
lucyyy
Posts: 55
Joined: 10 Nov 2012, 20:10

Re: Înregistrarea Civilă

Post by lucyyy »

[quote="DanielaG"]Lucyyy imi pare rau sa te dezamagesc,dar cheltuielile depasesc 2000 lei daca inregistrarea o faceti la sala...
1.1000 lei pt oficializarea casatoriei in afara osc
2.1000 lei pt oficializarea casatoriei in afara programului osc
3.200 lei de taxi ...in dependenta unde se afla sala
Deci+ taxa de stat oricum esti peste 2200[/quot
Avem nunta in zi de vineri(zi lucratoare)dar nu mai demonstrezi la nimeni ....mda...cu asa salarii ma fac si eu oficial :))))


User avatar
tancha_ru86
Posts: 1240
Joined: 13 Jan 2012, 00:00
Location: Londra

Re: Înregistrarea Civilă

Post by tancha_ru86 »

mda.. asa sustine statul familia care trebuie sa fie celula de baza a societatii. bravo. ceea ce conteaza in Moldova este banul, pacat.


Ma droghez de 7 ani http://jurnaldesotie.blogspot.com/

Image
DanielaG
Posts: 596
Joined: 23 Feb 2012, 17:04

Re: Înregistrarea Civilă

Post by DanielaG »

Lucyyy depinde la ce ora va inscrieti ....ei lucreaza de marti pina simbata pina la 17.00...eventual chiar sa te inscrii la 17.00 la sala,ce pt o nunta traditionala nu e caracteristic,oricum esti in afara programului :(


Image
lucyyy
Posts: 55
Joined: 10 Nov 2012, 20:10

Re: Înregistrarea Civilă

Post by lucyyy »

DanielaG wrote:Lucyyy depinde la ce ora va inscrieti ....ei lucreaza de marti pina simbata pina la 17.00...eventual chiar sa te inscrii la 17.00 la sala,ce pt o nunta traditionala nu e caracteristic,oricum esti in afara programului :(
Daniela,avem in plan sa facem incrierea la sala...la orele 17-17.15....dar oricum v-a trebui sa platim extra...kiar de e vineri


buterfly
Posts: 57
Joined: 02 Oct 2012, 21:23

Re: Înregistrarea Civilă

Post by buterfly »

lucyyy wrote:
DanielaG wrote:Lucyyy depinde la ce ora va inscrieti ....ei lucreaza de marti pina simbata pina la 17.00...eventual chiar sa te inscrii la 17.00 la sala,ce pt o nunta traditionala nu e caracteristic,oricum esti in afara programului :(
Daniela,avem in plan sa facem incrierea la sala...la orele 17-17.15....dar oricum v-a trebui sa platim extra...kiar de e vineri
O s atrebuiasca sa achiti 2000 lei (1000 pentru ca e inafara oreleolr de lkucru ( 17-15 si 1000 pentru ca e inafara OSC) dar referitor de taxi mai bine gasiti voi un sofer de la nunta care sa o duca si sa o aduca.
Eu personal asa o sa fac daca o sa facem inscrierea la sala


User avatar
maryLand
Posts: 2223
Joined: 05 Apr 2010, 23:00
Location: Chisinau

Re: Înregistrarea Civilă

Post by maryLand »

Fetelor, am asa o intrebare...sper sa ma jutati..

Stiu ca sunt mai multe miresici care s-au casatorit cu cetateni straini. Vreau sa intreb care este procedura de oficializare a casatorie dintr-un moldovean si un cetatean strain?

Ce acte ati prezentat?
Se achita ceva suplimentar decit taxele oficiale?

m-ma uitat pe site, dar informatii clare nu sunt. O buna prietena se va casatori cu un cetatean strain, si are nevoie de asa info ;)

multumesc anticipat!


Image
mirabellla
Posts: 280
Joined: 20 Feb 2012, 11:12

Re: Înregistrarea Civilă

Post by mirabellla »

maryland in ceea ce priveste taxele suplimentare nu stiu 100% , dupa parerea mea ramn la fel.


Din experienta mea in lucru cu documetele pentru a incheea o casatorie cu un cetatean strain e nevoe de urmatoarele acte din partea strainului:
-pasaportul national
-certificat de nastere
-certificatul privind starea civila a persoanei (celibatar, vaduv, divortat)
-document ce dovedeste incetarea casatorie anterioare daca acesta exista: certificat de divort,de deces, hotarire de judecata, sau extrasul de casatorie cu mentiunea casatoriei nule
-document ce confirma dreptul cetaeanului strin la incheierea casatoriei in conformitate cu legislaţia statului al cărui cetatean este
toate acceste documente inafara de pasaport tre sa fie legalizate/apostilate (după caz) in tara respectiva, si deja la noi in tara se face traducerea lor in limba de stat si se legalizeaza notarial
pasaportul nu are nevoe de apostila insa are nevoe de traducere si leg. notariala
si deja e obligatoriu sa se prezinte ambii ca sa depuna declaratia


am perfectet acte pentru casatorii cu iatalian, belgian, german

cam asta e procedura bafta si felicitari prietenei:)


User avatar
maryLand
Posts: 2223
Joined: 05 Apr 2010, 23:00
Location: Chisinau

Re: Înregistrarea Civilă

Post by maryLand »

Mirabella, multumesc foarte mult pentru informatie...
Neaparat transmit mai departe ;)


Image
Dutsu
Posts: 446
Joined: 20 Feb 2012, 11:41

Re: Înregistrarea Civilă

Post by Dutsu »

Am o intrebare...cu cit timp inainte ati fost la starea civila sa depuneti documentele sau sa rezervazi ora care va convine?


Post Reply