Înregistrarea Civilă

Totul pentru și despre planificarea unei nunți.
josephine
Posts: 4
Joined: 09 Aug 2014, 21:30

Re: Înregistrarea Civilă

Post by josephine »

Buna.
Azi am depus cerere pentru casatorie la OSC centru. M-a mirat faptul ca pentru inregistrarea cu solemnitate si insotire muzicala cer 400 lei, desi la ei pe sait si la informatii scrie ca trebuie sa coste doar 100 lei. Poate ca nu e mare branza aia 300 lei, dar am si eu principiile mele. Au pierdut rusinea deja. Chiar nu inteleg acele persoane, care le baga singuri bani in buzunar...
Eu ma intreb, daca e posibil de depus plangere si de facut un pic de regula acolo...


lummynel8
Posts: 223
Joined: 20 Oct 2011, 23:00
Location: Chisinau

Re: Înregistrarea Civilă

Post by lummynel8 »

.
Last edited by lummynel8 on 17 Sep 2014, 14:07, edited 1 time in total.


alise
Posts: 34
Joined: 17 Oct 2013, 16:57

Re: Înregistrarea Civilă

Post by alise »

lummynel8, foarte straniu, am dat si noi cerere la OSC Botanica si nimeni nu ne-a bagat nici un serviciu aditional pe gat, doamna foarte draguta ne-a aratat lista cu preturi, ne-a vorbit despre optiuni si a verificat cererea, iar la plecare am rugat sa ne arate sala de ceremonii. Cred ca depinde peste cine dai, atfel nu imi explic acestea schimbare de atitudine.


lummynel8
Posts: 223
Joined: 20 Oct 2011, 23:00
Location: Chisinau

Re: Înregistrarea Civilă

Post by lummynel8 »

alise wrote:lummynel8, foarte straniu, am dat si noi cerere la OSC Botanica si nimeni nu ne-a bagat nici un serviciu aditional pe gat, doamna foarte draguta ne-a aratat lista cu preturi, ne-a vorbit despre optiuni si a verificat cererea, iar la plecare am rugat sa ne arate sala de ceremonii. Cred ca depinde peste cine dai, atfel nu imi explic acestea schimbare de atitudine.
nici eu cind am depus cererea la OSC Botanica 2 ani in urma nu am avut probleme..dar iata ca pe sora mea vor sa stoarca de bani in cel mai urit mod posibil..
Last edited by lummynel8 on 17 Sep 2014, 14:08, edited 1 time in total.


Olgutza_
Posts: 19
Joined: 16 Jul 2014, 15:40

Re: Înregistrarea Civilă

Post by Olgutza_ »

Salut fetelor :)

Planificăm înregistrarea căsătoriei pe 31 August 2015 înafară OSC.
Dilema este dacă înregistrează ei în zi de sărbătoare?
În astfel de condiții iese 2000 MDL, n-am dori să avem surprize atunci.
La orice număr te telefon de la oficii nimeni nu răspunde, iar la oficii niște rînduri și nimeni nu n-a lasă să intrăm pentru clarificarea acestei întrebări.

Poate cineva din voi știe :)
Mulțumesc!


lummynel8
Posts: 223
Joined: 20 Oct 2011, 23:00
Location: Chisinau

Re: Înregistrarea Civilă

Post by lummynel8 »

Olgutza_ wrote:Salut fetelor :)

Planificăm înregistrarea căsătoriei pe 31 August 2015 înafară OSC.
Dilema este dacă înregistrează ei în zi de sărbătoare?
În astfel de condiții iese 2000 MDL, n-am dori să avem surprize atunci.
La orice număr te telefon de la oficii nimeni nu răspunde, iar la oficii niște rînduri și nimeni nu n-a lasă să intrăm pentru clarificarea acestei întrebări.

Poate cineva din voi știe :)
Mulțumesc!
pe saitul oficial http://www.stare-civila.gov.md/pages/ca ... nregistare
este scris ""Oficierea solemnă a căsătoriei în afara programului de lucru, în zile de repaus/zile de sărbătoare nelucrătoare, cu excepţia hramului bisericii localităţii respective:
la data stabilită conform legii - 1000 lei
Asigurarea oficierii solemne a căsătoriei în afara oficiului stare civilă:
la data stabilită conform legii - 1000 lei, cu excepţia cheltuielilor de transport""

iseamna ca e posibil,dar oricum clarificati acest lucru dinainte...


n-doinita
Posts: 125
Joined: 28 Jun 2014, 15:55

Re: Înregistrarea Civilă

Post by n-doinita »

intrebarea mea nu va fi chiar la tema data...am incercat sa scriu in tema ''cununia religioasa'' ,dar din pacate tema este blocata...! deci...cine stie de manastirea sfantul gheorghe din suruceni?poate sa cununat cineva acolo? :roll:


InnaM
Posts: 170
Joined: 14 Oct 2012, 17:45

Re: Înregistrarea Civilă

Post by InnaM »

Acum am testat shi nu e blocata tema??


n-doinita
Posts: 125
Joined: 28 Jun 2014, 15:55

Re: Înregistrarea Civilă

Post by n-doinita »

hmm...straniu...acum si la mine merge!


Ylikat
Posts: 4
Joined: 19 Sep 2014, 18:45

Re: Înregistrarea Civilă

Post by Ylikat »

Salut fetitele!
Am intilnit si eu o problema cu starea civila, de 2 zile sun si nimeni nu raspunde, astazi am avut in sfirsit posibilitatea sa ma apropii la OS Botanica pu a afla mai concret despre depunerea declaratie si iarasi cu ghinion-Zi Metodica.
Pe sait scrie ca declaratia se pune de la 1 max 2 luni declaratia (o cunoscuta de a mea cind a fost cu VS sa depuna cererea i s-a spus fix cu o luna nici cu o zi mai devreme nici mai tirziu) in plus scrie ca zile de odihna si de sarbatoare 1000lei (la OSC zi libera este duminica si luni) dar noi dorim sa ne inregistram simbata aceasta zi se socoate ca zi de odihna sau zi obisnuita? Cine ma poate ajuta


Post Reply