Înregistrarea Civilă

Totul pentru și despre planificarea unei nunți.
lummynel8
Posts: 223
Joined: 20 Oct 2011, 23:00
Location: Chisinau

Re: Înregistrarea Civilă

Post by lummynel8 »

Ylikat wrote:Salut fetitele!
Am intilnit si eu o problema cu starea civila, de 2 zile sun si nimeni nu raspunde, astazi am avut in sfirsit posibilitatea sa ma apropii la OS Botanica pu a afla mai concret despre depunerea declaratie si iarasi cu ghinion-Zi Metodica.
Pe sait scrie ca declaratia se pune de la 1 max 2 luni declaratia (o cunoscuta de a mea cind a fost cu VS sa depuna cererea i s-a spus fix cu o luna nici cu o zi mai devreme nici mai tirziu) in plus scrie ca zile de odihna si de sarbatoare 1000lei (la OSC zi libera este duminica si luni) dar noi dorim sa ne inregistram simbata aceasta zi se socoate ca zi de odihna sau zi obisnuita? Cine ma poate ajuta
simbata e o zi lucratoare, chiar pe 20 septembrie 2014 simbata am fost la oficiul starii civile Botanica unde s-a inregistrat casatoria surorii mele


heyapple
Posts: 74
Joined: 09 Jan 2014, 18:12

Re: Înregistrarea Civilă

Post by heyapple »

Să vă spun ce am păţit noi la înscrierea civilă. Mai bine zis după. Noi am vrut înscrierea la ora 17.30, dar cu câteva zile înainte de nuntă află că la ora dată domnişoara care urma să oficieze căsătoria trebuie să fie la altă sală, am reprogramat înscrierea, totul bine şi frumos, am semnat oaspeţii au aplaudat, dau să caut inelele, soţul l-a găsit pe al meu din prima, da eu căutam în farfurioara ceea ca nebuna :lol: :lol: , am dat pe jos cred-că jumătate din grâul care era acolo, în sfârşit l-am găsit pe al lui, le-am îmbrăcat. Imediat după a început întâmpinarea oaspeţilor, în amalgamul de emoţii am şi uitat de ce-a fost cu 5 minute în urmă. Spre sfârşitul nunţii ne trezim că nu găsim certificatul de căsătorie :o ta-da-da-dam. Ne-am uitat în jur am văzut că totuşi nu-l găsit şi ne+am dus să ne distrăm mai departe. A doua zi am început a desface ghemul nunţii pentru a găsi măcar un capăt de om care putea să vadă unde a dispărut comorica noastră. A călătorit certificatul nostru câteva zile din mână în mână până a ajuns acasă.


Alexa
Posts: 2
Joined: 03 Sep 2014, 16:36

Re: Înregistrarea Civilă

Post by Alexa »

Fetelor, cine stie dacă dau voie sa se cononeze fara inregistrare civila si unde!?


Elenuta_c
Posts: 19
Joined: 18 Sep 2013, 14:47
Location: Chisinau

Re: Înregistrarea Civilă

Post by Elenuta_c »

Alexa wrote:Fetelor, cine stie dacă dau voie sa se cononeze fara inregistrare civila si unde!?



Alexa, noi ne-am cununat la biserica Teodora de la Sihla si nu ne-au cerut nici un document.
Noi ne-am cununat la 15.30 iar inscrierea a fost la 18.30


Olgutza_
Posts: 19
Joined: 16 Jul 2014, 15:40

Re: Înregistrarea Civilă

Post by Olgutza_ »

Ylikat wrote:Salut fetitele!
Am intilnit si eu o problema cu starea civila, de 2 zile sun si nimeni nu raspunde, astazi am avut in sfirsit posibilitatea sa ma apropii la OS Botanica pu a afla mai concret despre depunerea declaratie si iarasi cu ghinion-Zi Metodica.
Pe sait scrie ca declaratia se pune de la 1 max 2 luni declaratia (o cunoscuta de a mea cind a fost cu VS sa depuna cererea i s-a spus fix cu o luna nici cu o zi mai devreme nici mai tirziu) in plus scrie ca zile de odihna si de sarbatoare 1000lei (la OSC zi libera este duminica si luni) dar noi dorim sa ne inregistram simbata aceasta zi se socoate ca zi de odihna sau zi obisnuita? Cine ma poate ajuta
Simbata e zi de lucru la OSC, luni si duminica e zi de odihna


n-doinita
Posts: 125
Joined: 28 Jun 2014, 15:55

Re: Înregistrarea Civilă

Post by n-doinita »

fetelor am urgent de ajutor! nu stiam in ce tema sa scriu si am scris in asta.eu am tot pachetul de documente pt a depune la pasaport roman si vreau sa fac asta pina la nunta ,atunci ne vom si inscrie(4 septembrie) ..dupa nunta deja imi voi schimba familia in a sotului...ma tem ca cind imi va veni pasaportul o sami vina in familia mea si va trebuia iar sa mi-l schimb in familia sotului...stie cineva cit dureaza tot asta?tot va trebui sa astept vreo 2 ani pt a-mi veni pasaportul in familia sotului?


Dinka
Posts: 31
Joined: 17 Sep 2014, 22:53

Re: Înregistrarea Civilă

Post by Dinka »

n-doinita wrote:fetelor am urgent de ajutor! nu stiam in ce tema sa scriu si am scris in asta.eu am tot pachetul de documente pt a depune la pasaport roman si vreau sa fac asta pina la nunta ,atunci ne vom si inscrie(4 septembrie) ..dupa nunta deja imi voi schimba familia in a sotului...ma tem ca cind imi va veni pasaportul o sami vina in familia mea si va trebuia iar sa mi-l schimb in familia sotului...stie cineva cit dureaza tot asta?tot va trebui sa astept vreo 2 ani pt a-mi veni pasaportul in familia sotului?
Poti sal faci in familia ta...si apoi cind vei avea timp il vei schimba...daca te inscrii in MD nu e atit de urgent sa schimbi si actele ro.


n-doinita
Posts: 125
Joined: 28 Jun 2014, 15:55

Re: Înregistrarea Civilă

Post by n-doinita »

pai eu nu sunt obligatorie sami schimb pasaportul roman din familia mea in a lui dupa inscrierea civila?


annabella
Posts: 27
Joined: 11 May 2012, 06:51

Re: Înregistrarea Civilă

Post by annabella »

dupa nunta mai intii va trebui sa iti transcrii certificatul de casatorie si apoi sa depui documentele pentru pasaportul roman deja cu noul nume de familie. presupun ca 2 ani ati asteptat acordarea cetateniei romane.


n-doinita
Posts: 125
Joined: 28 Jun 2014, 15:55

Re: Înregistrarea Civilă

Post by n-doinita »

annabella wrote:dupa nunta mai intii va trebui sa iti transcrii certificatul de casatorie si apoi sa depui documentele pentru pasaportul roman deja cu noul nume de familie. presupun ca 2 ani ati asteptat acordarea cetateniei romane.
eu inca nu am depus..mam gindit sa nu astept 4 luni pina la nunta si sa depun acum.dar daca e aceeasi procedura si sa astept atita timp pai nici nu stiu ce sa fac..


Post Reply